FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 17Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
01-09-10 19:08  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Uprzedzając nieco zamieszczone niżej zdjęcia, mogę uroczyście i bez zwłoki ogłosić, że kadłub został oklejony, zamknięty czy coś tam jeszcze kto wymyśli:-)


Oklejanie bocznych, górnych części pancerza rozpocząłem od elementów nr 8L i 8P (sponsony), które są zdecydowanie najtrudniejszymi częsciami do uformowania na tym etapie budowy. Nie obyło się bez odrywania i zastąpienia jednej z nich - wystarczył delikatnie mocniejszy naciska modelarskiego palucha w miejscu styku poszycia ze szkieletem i juz krowie żebro wylazło. Nie mogłem tego tak zostawić i pomogłem sobie drugim egzemplarzem Ha-Go:-) Wewnętrznych białych pól nie zaklejałem przewidzianymi do tego częściami, chociaż leżą wycięte i wyretuszowane. Są nieco za małe, a poza tym obawiałem się, że przyklejanie ich może mi zdeformować poszycie lub pojawią się znowu żeberka. Postanowiłem, że zamaluję te białe pola farbą metodą suchego pędzla. Ale to później...



Pojawił się, jak wspominałem wcześniej, mały problem z częścią nr 5, czyli ściankami przednimi strzelca. W moim przypadku, po rozcięciu, problemów było 3:-) Jak widać na zdjęciach było o ok. 1 mm za wysokie.


Na szczęście korekta była prosta i delikatne ścięcie krawędzi z dołu i z góry załatwiło sprawę. Podobnie sprawa wyglądała z oklejką nr 6 (osłona stanowiska kierowcy), ale problem rozwiązałem podobnie.

Największym wyzwaniem było jednak wykonanie żaluzji na prawej stronie.

Tutaj niestety nie ma się za bardzo czym chwalić. Żenada i tyle:-) Oczywiście musiałem zrobić żaluzje po swojemu - zamiast je łamać i przyklejać z drugiej strony wyciętego elementu, jak zaleca autor, stworzyłem takiego oto potworka na własnej konstrukcji, która nota bene jest identyczna z żaluzjami na górnej płycie pancerza:-) Tyle tylko, że boczne żaluzje są o wiele dłuższe i cięzko było te wszystkie listki ładnie i równo zgrać. Nawet nie ma tego czym zasłonić, więc trzeba będzie się wstydzić:-)


Ale całościowo wygląda chyba do przyjęcia?:> W sumie, wskutek porozcinania elementów składowych poszycia kadłuba, zamiast 10 części, musiałem podocinać, poprzymierzać i poprzyklejać 33 kawałki (nie licząc żaluzji i kilku innych drobnostek). Było chyba warto, chociaż stresów zdecydowanie więcej niż przy "standardowym" oklejaniu. Najważniejsze, że wszystko jak na razie pasuje w miarę dobrze:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
01-09-10 20:16  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Mnie się podoba! Te boczne żaluzje wyglądają bardzo fajnie.

--
Pozdrawiam!

 
02-09-10 16:35  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
syriusz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9


 - 16

StuG, retusz jak dla mnie idealny wykonałeś. Widać to na żaluzjach. Jak Ty to zrobiłeś? Idealnie dobrałeś trzy kolory.

--
"Wierzę wbrew nadziei"
Zapraszam na moją stronę - http://www.syriusz.tkdami.net

__________________________________________________
Jeśli chciałbyś pomóc mi w leczeniu, możesz to zrobić poprzez:

Przekazanie 1% podatku
KRS: 0000064892
Cel szczegółowy koniecznie wpisz: Łukasz Głowacki

lub

Dobrowolne wpłaty skierowane na moje konto bankowe:
Numer konta: 30 1140 2004 0000 3302 4139 9308
Tytułem: Łukasz Głowacki

 
03-09-10 08:45  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
gienek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Grzesiu pozazdrościlem Tobie relacji Ha-go i sam się zabralem za tego starego z GPM. Relację pewnie zrobię całościową jak Kwiatek wroci do Rz. Pozdrawiam

--
gienek

 
03-09-10 11:21  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Stug in action .
Jak zwykle w najwyższej formie .

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
03-09-10 13:19  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ostatnio wpadło mi w ucho fajne słówko - "ględźba".
Zatem Grzesiu : skończ tą swoją "ględźbę" o fatalnym efekcie końcowym,bo go wcale takim nie widać - normalnie oszukujesz...;-)
Model wychodzi jak spod linijki!
A może powiesz,że to wina mojego słabego wzroku...? ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
03-09-10 18:30  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Mariuszu - jako lekarz musisz dbać o dobre samopoczucie pacjenta, więc rozumiem skąd ta słodycz w moja stronę:-) Ja jednak pozostanę przy swoim zdaniu, aczkolwiek starałem się by wyszło dobrze (jak to od pewnego czasu jest w modzie:-)) A może faktycznie warto zajrzeć do okulisty:-)

Jeśli jednak Ty lub inni mieli wątpliwości, co do moich zgrabiałych paluchów, to poniższa mała porcja zdjęć powinna Was już przekonać dokumentnie:-)

Tym razem dwa-trzy dni spędziłem na wykonywaniu włazów i drobnicy w stylu zawiasów, śrub itp.:-) Znalazła się również jedna gwiazda:-)


Całe szczęście, że oko ludzkie nie jest wyposażone w funkcję makro, bo w życiu nie byłby zadowolony ze swojej pracy:-) Ja do końca też nie jestem, zawsze może być lepiej - ale w sumie to główny punkt każdego rozwoju:-)

Ciekawostką jest gwiazda na przedniej części pancerza:-) Ponieważ była ona w rzeczywistości wypukła inaczej, więc postanowiłem ją taką właśnie wykonać (nie muszę dodawać, że w wycinance to płaski rysunek). Wyciąłem z drugiego egzemplarza gwiazdkę, rozciąłem na 5 ramion, które z kolei przełamałem na pół i skleiłem wszystko do kupy:-) Potem trochę metalizera i gotowe. Jak zwykle z bliska tak sobie to to wygląda:->

Zawiasy są wykonane również inaczej niż w wycinance, gdzie przewidziano zrobienie tylko "garbów" w miejscu ruchomych elementów.

Muszę jeszcze dorobić we własnym zakresie zapięcia zamykające boczny właz z żaluzjami i właściwie, począwszy od części 11 zacznie się budowa układu jezdnego:-) A miało być tak pięknie:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-09-10 19:10  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Dla mnie bomba - co zamierzasz zrobić z nitami bo "kółeczek" graficznie jest "naciapanych" olbrzymia ilość.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
03-09-10 19:32  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Tak jak zawsze - będę wycinał ołówkiem automatycznym, retuszował, a potem naklejał, naklejał, naklejał...:-)

Syriusz - kolory powstały z mieszaniny kilku farb jak zwykle - "na oko". Jeśli by za bardzo odbiegały kolorem od tych z wycinanki, nawet bym sie nie zabierał za retusz, tylko dalej mieszał, aż do skutku:-) W tym przypadku kolory wyszły nie najgorzej. Najdziwniejsze jest to, że mieszałem je przy sztucznym świetle, a nie rażą zbytnio przy świetle dziennym.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
14-09-10 18:00  Odp: [Relacja] Japoński czołg lekki Type 95 Ha-Go - WAK 1/2010
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Ha-Go powoli obrasta w różnorakie piórka...

Zanim jednak ruszyły dalsze prace, musiałem polakierować cały kadłub, bo niestety rozłaził się w rękach. Częste sięganie po niego owocuje ścieraniem się nadruku na krawędziach i denerwującym rozwarstwianiem się papieru na kantach, mimo potraktowania tych ostatnich BCG. Śledząc teraźniejsze i wcześniejsze relacje z prac nad innymi WAK-ami w wykonaniu innych modelarzy, potwierdza się teza, że bez wcześniejszej impregnacji kartonu z tego wydawnictwa nie unikniemy takich przykrych niespodzianek. Warto więc może pomyśleć o lepszym kartonie dla swoich modeli.

Problem kadłuba został rozwiązany, więc zabrałem się za detale mniejsze i większe.

Na początek twórczość własna, podparta materiałem fotograficznym:-)

Dorobiłem wajchy do zablokowania bocznej pokrywy z żaluzjami, żeby podczas jazdy nie robiła hałasu:-) Od razu uprzedzam, że model się świeci jak psu jądra z powodów opisanych wyżej:-) Zostanie to zniwelowane finalnym lakierowaniem.

Potem kilka wieczorów spędziłem na wykonywaniu kilku elementów przygotowujących psychicznie do składania układu jezdnego.

Osłony sprężyn amortyzujących zawieszenie zostały rozcięte na 3 części każda, ale popełniłem mały błąd podczas kształtowania i dlatego wyszły średnio na jeża. W miejscu łączeń wstawiłem elementy formujące, spełniające rolę wręgów. Podobne elementy znajdujące się na przeciwległych końcach osłon, wsunąłem nieco do wewnątrz i zamalowałem białe pola. Z przodu powstały osłony przekładni, a tył wzbogacił się o mechanizm napinania gąsienic wraz z osłonami.


Najważniejsze widoczne elementy mechanizmu napinania gąsienicy zostały również wykonane od podstaw. Makro jak zwykle bezlitosne:-)

Kolejne części w kolejce do wykonania to już uchwyty rolek podtrzymujących, aczkolwiek nie wiem, czy nie odetchnę trochę np. nitując kadłub:-) Tak dla relaksu przed samym gęstym:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 17Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024