FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 19Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
10-06-10 22:54  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Dzięki panowie za tak pozytywne przyjęcie, zakupiłem już szpachlówkę i mam nadzieję niebawem na jakiś update :)

 
10-06-10 23:25  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Witaj Wiesław!:)

i ja bedę Ci wiernie kibicował.

W moim odczuciu Fuso jest bardzo trudnym okrętem do "wyszpachlowania". Dlaczego?
Wszystko przez wyraźnie zaznaczone bąble na poszyciu o nieregularnej lini.

Dlatego wydaje mi się, że biorąc się za szpachlowanie warto porozcinać wręgi w miejscach uskoku bąbla i powklejać jedynie te elementy, które pozwolą na szlifawnie kolckiem nie zdzierając uskoku bąbla. Mam nadzieje, że jest to zrozumiałe o czym piszę.
Kiedy już wykonamy ostatni szlif na pierwotnym kadłubie bez bąbla, można powklejać "wyższe wręgi, oraz dzięki kartonowemy paskowi schodek bąbla
i szpachlować powierzchnie samego bąbla.

Takie moje przemyślenia:)
Pozdrawiam
szyszkownik

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
11-06-10 09:09  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Huberto   

trzeba szpachlować i szlifować etapami - do kolejnych uskoków kadłuba - niewątpliwie takie kadłuby wymagają odpowiedniego zaplanowania prac no i cierpliwości :-). Podziwiam kolegę za podjęcię tak ambitnego tematu ale proponuję pewne techniki modelarskie potrzebne przy zakładanym stopniu waloryzacji przecwiczyć na jakimś bardzo prostym modelu aby nie poppełnić błędów i nie zapsuć pracy nad Fuso.

--
karton to dopiero początek - dalej obrany kurs na C2 - 100% realności modelu :-)
W stoczni HMS Hood 1:200 od podstaw

 
21-08-10 10:19  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Witajcie po przerwie,

Chwila wolnego czasu od zlecenia i udało mi się popełnić małe postępy w kadłubie. Z góry przepraszam za jakość zdjęć ale córka rombnęła mi aparat na wakacje.
Teraz do rzeczy, zdecydowałem się najpierw okleić kadłub i dopiero potem nakładać szpachlówkę, choć zdawałem sobie sprawę z kłopotów (przeszlifowania kartonu i wałkowanie się poszycia przy szlifowaniu). Dlaczego tak a nie inaczej? Głównie ze względu na skomplikowaną architekturę kadłuba, która nie do końca wynika ze szkieletu. Jednocześnie po konsultacjach z nieocenionym Waldkiem Góralskim (wielkie dzięki) doszliśmy do wniosku, że uskoki przy bąblach przeciwtorpedowych (bulges) są zbyt duże i to spora nadinterpretacja ze strony autorów, genialnego skądinąd opracowania. Na zdjęcia ze zbiorów Waldka ewidentnie widać połączenie bąbli na styk do poszycia właściwego, chcę to skorygować. Teraz zdjęcia:



Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu kadłuba chcę go jeszcze okleić "blachami" tak jak u Witka w Yamato. Na razie to tyle jak będzie coś więcej to wrzucę natychmiast.

Post zmieniony (21-08-10 12:22)

 
21-08-10 10:29  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Tu jeszcze coś co dłubię cyfrowo ale na razie muszę odpocząć od kompa więc leży na dysku niedokończony.



Post zmieniony (21-08-10 12:22)

 
21-08-10 16:40  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Wiesław, a z jakich lat są te zdjęcia Pana W. Góralskiego, o których piszesz? Ja spotkałem się tylko z jednym zdjęciem Fuso, na którym dobrze widać bąble i na nim uskoku rzeczywiście nie ma, ale zdjęcie to pochodzi z czasów pierwszej modernizacji w 1933 roku. W 1935 Fuso przeszedł kolejną modernizację kiedy to zamontowano mu nowe bąble, nakładając je na stare, więc może wtedy pojawił się ten uskok.

Pozdrawiam

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
21-08-10 17:15  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
bandi   

Piękne te wytwory w 3D ale dlaczego znów ta czarna linia wodna???

 
21-08-10 17:39  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
ROBO 

 - 10

....Japonskich pancurow ci u nas dostatek ,ale kazdy nowo budowany jest mile widziany :]

- powodzenia.

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
21-08-10 21:33  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
wieslaw_ 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Spychacz - faktycznie chodzi o to zdjęcie. Biorąc pod uwagę fakt, że taki uskok działałby jak hamulec ręczny byłby to ewenement na skalę światową. Nie spotkałem się ze świadomym rozwiązaniem konstrukcyjnym, które pozbawiałoby okręt co najmniej jednego węzła. Na innych pancernikach nawet japońskich zawsze taka konstrukcja pomyślana była tak aby stawiała jak najmniej oporu dla wody. Na bazie publikacji Pana Skólskiego z Anatomy of the Ship nie wynika z linii teoretycznych kadłuba nic ponad to, że taki uskok był i owszem ale w rejonie dna okrętu natomiast nie ciągnął się prawie do pokładu. Zresztą Na zdjęciu niżej z monografii Skulskiego widać ewidentnie, że linie teoretycznie schodzą się do "zera"



bandi - okręt zacząłem zanim na Konradusie rozgorzała dyskusja na temat tejże linii, jak widać powieliłem też sprawę bąbli (moim zdaniem za mocno wystają), tak więc pewne rzeczy są do poprawy. Cyfrowy model ma jednak taką przewagę nad rzeczywistym, że z poprawkami nie ma problemu :)

 
21-08-10 23:59  Odp: [Relacja] Pancernik IJN Fuso 1/200 - Haliński
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dzięki, Wiesław. To wyjaśnia sprawę. Rzeczywiście, taka konstrukcja spowalniałaby okręt, choć ja akurat po Japończykach spodziewałbym się różnych rzeczy. Wystarczy spojrzeć choćby na pagodę Fuso, która chyba bardziej skomplikowana już nie mogła być, a jej kształt do aerodynamicznych też na pewno nie należał.

Trzymam kciuki i życzę powodzenia w zabawie z FUSO!

Pozdrawiam

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 19Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024