FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-06-10 15:15  [GALERIA] Ju-87 D3 /GPM/
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Cześć

Model o którym ktoś napisał że nie posiada duszy, nie zgadzam się absolutnie. Temat bardzo wdzięczny, a przy okazji klejenia zmieniłem zdanie na temat tej konstrukcji. Zawsze wydawało mi się, iż przedmiotowy Ju-87 to bezkształtna, brzydka maszyna, a tutaj proszę - ładna, smukła linia kadłuba, duża powierzchnia skrzydeł etc. etc. W mojej opinii, konstrukcja pełna gracji i piękna - jednak :-)
Model z wydawnictwa GPM, arkusze caponowałem - dwukrotnie, od strony druku - po raz pierwszy w mojej "karierze". Stosunek ambiwalentny, z jednej strony super zabezpiecza karton przed częstym kontaktem z palcami i jego rozwarstwianiem z drugiej jednak usztywnia materiał co wydatnie pogarsza jego właściwości plastyczne /zwijanie, w szczególności elementów o malej średnicy/ Nie wiem być może to wina samego kartonu, ale przed następnym modelem zastanowię się w temacie wspomnianego caponowania (może powinienem go rozcieńczyć?) Chętnie poczytam Wasze opinie koledzy na ten temat.
Model pociągnięty jednokrotnie lakierem Humbrol - matt /słoiczek 28ml/ - pędzel.

Ok dość marudzenia, czas na fotki.

Okładka



oraz sam model



Następny model będzie lepszy, taką mam nadzieję!

--

Post zmieniony (16-11-15 23:10)

 
04-06-10 15:37  Odp: [GALERIA] Ju-87 D3 /GPM/
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Model bardzo ładny.

Co do impregnacji Caponem. Nigdy nie robiłem (sam używam matowego lakieru Revela z puszki), ale z tego co słyszałem, to ci, którzy go używali rozcieńczali go w stosunku 1:1 - 1:2 z rozpuszczalnikiem,. I wydaje mi się, że jedna warstwa od strony wydruku jest wystarczającą do zabezpieczenia kartonu i nie będzie pogarszała jego właściwości plastycznych.

Ja lakier praktycznie wcieram pędzlem w karton. I to wystarcza.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
04-06-10 16:11  Odp: [GALERIA] Ju-87 D3 /GPM/
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4


 - 1

Witam
Ja Caponu nie rozcieńczam i wałeczkiem (takim z futerkiem) dosłownie namaczam i rozsmarowuje po stronie wydruku aby kartka była mokra i przesiąknięta na wylot. Po namoczeniu odkładam w przewiewnym miejscu i po kilku minutach jest już sucha. Co prawda do całkowitego "przewietrzenia" potrzeba kilku godzin aby nie śmierdziało ale zdarzało się w chwilach bólu niecierpliwości oczekiwania, że zaczynałem kleić już po pół godzinie od zaCapowania i nie było żadnych problemów. Co do sztywności po impregnacji to nie zauważyłem różnicy jedynie karton jest bardziej sprężysty i dzięki temu mniej podatny na załamania.
Co do modelu to wyszedł Ci bardzo ładnie i czysto. Ładnie wyglądałyby zdjęcia gdybyś umieścił model na neutralnym i jednolitym tle (np błękitnym, zielonym lub czerwonym bo na białym za bardzo by się zlewał). Co innego zdjęcia z relacji gdzie fotki robi się na szybko i w ferworze klejenia gdzie nie ma czasu na przygotowania do sesji fotograficznej. Za to galeria powinna być tą prezentacją z najlepszej strony i złe tło psuje cały efekt. Mam nadzieję, że nie masz mi za złe tej tyrady ;-).

pozdrawiam Paweł

--
"Nigdy nie może być tak źle aby nie mogło być jeszcze gorzej."

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

 
04-06-10 17:15  Odp: [GALERIA] Ju-87 D3 /GPM/
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Witaj.

Model wykonany bardzo ładnie, czysto i starannie. Posłuchaj rady pawelecd, zdjęcia na innym tle wyglądałby lepiej.
Jeśli chodzi o capon to ja rozcieńczam 1:1 z rozpuszczalnikiem, jeżeli element trzeba ciasno zwinąć to zwilżam go i staje się bardziej plastyczny. Wymaga to trochę wkładu pracy ale za to papier się tak nie rozwarstwia.
Sam kiedyś chciałem skleić ten samolot, bo mi w przeciwieństwie do Ciebie zawsze się podobał :)

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
04-06-10 19:59  Odp: [GALERIA] Ju-87 D3 /GPM/
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Dziękuję koledzy za dobre porady jak i słowo :-) Acha oczywiście nie obrażam się absolutnie tylko przyjmuję dobre rady w kwestii fotek. To prawda galeria robiona na szybko, praktycznie w półmroku a do tego wspólny mianownik pt. niewielki merytoryzm w temacie fotografowania. Następnym razem będę już działał bardziej metodycznie :-)
Powziąłem plan, iż będe caponował tylko raz, od strony druku - na początek w proporcji 1:1 z rozpuszczalnikiem do wyrobów pouliretanowych - nitro wydaje mi się odrobinę "przyciężkawy". Windus używam śliny a często BCG do zmiękczania papieru, ale teraz jestem przekonany, że przyczyna tkwiła w 2 warstwach caponu. Zbytnio usztywnił karton.
Qn tak jak mówisz, wcierałem również pędzlem i zdało egzamin.
Co do Ciebie pawelecd :-) Miałem do wyboru Ju-87 albo Saiuna i coś mi się wydaje, że dzięki Twojej relacji już się do niego przekonałem. Oficjalnie zostałeś ojcem chrzestnym mojej nowej maszyny w 1:33, gratuluję kolego :-)

--

GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 
05-06-10 07:59  Odp: [GALERIA] Ju-87 D3 /GPM/
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

A mógłbyś napisać coś o opracowaniu tego modelu? Czytałem rozbieżne recenzje.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
05-06-10 10:12  Odp: [GALERIA] Ju-87 D3 /GPM/
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Windus, w mojej opinii bardzo dobre opracowanie - jedyne minusy to mało rysunków montażowych i lakoniczny opis i chociażby z tego powodu nie polecam modelu kolegom z mniejszym doświadczeniem jednak sam schemat malowania i konstrukcja, jako taka, przyciągająca oko, zdecydowanie :-) Karton też sprawia wrażenie lekko pancernego tutaj jednak mogę się mylić gdyż jak już wspomniałem pokryłem go od strony druku 2x caponem bez rozcieńczania, co tylko pogłębiło wspomniany stan.
Reasumując, model polecam z czystym sumieniem - aczkolwiek, jak już wspomniałem, dla modelarzy z doświadczeniem - jednak bez przesady :-)

--

GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024