FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-06-10 10:46  [R] skrótowa relacja - C6N1 Saiun - ANSWER
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4


 - 1

Witam. Za namową kolegi zakładam niby relację z „lepienia” Saiuna. Jako, że czasu mam ostatnio dość mało to i relacja będzie dość powolna ale będzie ;-). Model zacząłem kleić na początku grudnia zeszłego roku więc trochę czasu już trwa ale dzięki temu mam więcej od razu do pokazania. Ale wszystko po kolei. Model został zaprojektowany przez pana Łukasza Fuczka. Oto i okładeczka:



I krótka historia spisana z wycinanki;
Początek wojny na Pacyfiku przyniósł potrzebę posiadania w arsenale japońskiej floty powietrznej samolotów mogących zadawać znaczne rany amerykańskiej potędze. Aby móc realizować owe cele marynarka japońska spostrzegła potrzebę posiadania pokładowego samolotu zwiadowczego o dużym zasięgu i prędkości. Zamówienie zostało złożone w 1942 roku w zakładach Nakajima. Realizacja tego zadania była możliwa, choć nastręczała konstruktorom wiele problemów. Ostatecznie zdecydowano się zastosować już kilka sprawdzonych patentów w bombowcu B6N Kenzan. Aby nowa konstrukcja samolotu rozpoznawczego mogła operować z pokładów lotniskowców postanowiono zaadoptować jako silnik Homare. Dodano również bogatą mechanizację płata: sloty oraz kombinację klap Fowlera i klap krokodylowych.
Prototyp oblatano 15.05.1943, po czym wyszła niedostateczna moc silnika, który wymieniono w jednym z dalszych prototypów (ogółem zbudowano ich 23). Ostatecznie samolot po poprawkach wszedł do produkcji na początku 1944 roku jako pokładowy samolot zwiadowczy marynarki C6N1 Saiun Model 11. Wprowadzenie do akcji w lecie 1944 samoloty Saun dowiodły swych zalet i odegrały znaczącą rolę w końcowym okresie wojny. Dzięki dużej prędkości były praktycznie nieuchwytne dla alianckich myśliwców. Dowództwo marynarki japońskiej szybko zorientowało się w potencjalnych możliwościach tego udanego samolotu. Pewną liczbę samolotów wyposażono w 2 stałe działka 20 mm strzelające w przód do góry i w ten sposób powstał dwumiejscowy myśliwiec C6N1-S, przeznaczony głównie do zwalczania Superfortec B-29. Zaprojektowano również wersję torpedowo-bombową C6N1-B. Dwa prototypy wyposażono w silniki Homare 24 (1480 kW) i oznaczono C6N2. Miały one dać początek nowej wersji nocnego myśliwca C6N3-S, ale do jego budowy nie doszło. Do chwili zakończenia wojny zbudowano łącznie 463 samoloty wszystkich odmian.

Na samym początku troszkę zamarudzę na temat rysunków montażowych. Jest ich dużo ale niestety dla mnie praktycznie nic na nich nie widać. Albo pokazują rzeczy absolutnie rzeczywiste nawet dla laika albo nie pokazują nic, jest rysunek i brak opisu numeracji części albo jest ona powtórzona na kilku podobnych rysunkach kilkakrotnie a inna jej nie ma. Nie wiem czy dość jasno to opisałem. Ogólnie jest to sytuacja jakiej najbardziej nie lubię jeszcze z czasów szkoły czyli dochodzenie co autor miał na myśli tworząc, w tym wypadku te rysunki. No ale koniec marudzenia bo nie na tym to polega.

Standardowo zdjęcia są bez reklam.

Zdjęcia z pierwszego etapu. Tu nie napotkałem żadnych problemów i wszystko pasowało tak jak powinno. Kabina jak widać upchana jest nieźle i wygląda jak dla mnie fajnie, fakt że po zamknięciu niewiele będzie co widać ale od czego mam zdjęcia ;-). Trzeba zwrócić uwagę na zachowanie symetrii bo ze względu na specyfikę szkieletu ciągnie ona tył kabiny bardzo w dół.







Niestety przy oklejaniu powychodziły mi trochę szpary pomiędzy segmentami spowodowane tym co pisałem wcześniej, że szkielet bardzo ciągnie w dół tył a ja niestety nie opanowałem tego w odpowiednim momencie teraz jest już za późno. Trzeba bardzo zwracać na to uwagę przy oklejaniu wewnętrznymi ściankami kabinę.



Przy dalszych segmentach nie napotkałem żadnych problemów i wszystko pasowało. Jest to mój drugi model w którym robię oddzielne powierzchnie sterowe i dochodzę coraz bardziej do twierdzenia że jest to łatwiejsze niż oklejanie płatów jako całość (zawsze się namęczyłem aby oba wyglądały tak samo i się nie wichrowały). Zastanawiam się nad zostawieniem połączenia płatów poziomych bez oklejek oprofilowania płat-kadłub. Według mnie wygląda to ładniej niż z tym oprofilowaniem, tym bardziej że jest ono troszkę za krótkie (około 1 mm) i albo trzeba by dorabiać je z zapasu koloru co już nie jest tym samym albo jakoś szpachlować a tak jest idealnie spasowane bez najmniejszej szparki.




No i trafił się pierwszy poważniejszy zonk. Pierwsze segmenty są za duże w porównaniu do segmentu z kabiną, wręgi też do tego rozmiaru nie pasują. Po sklejeniu wszystkich 3 elementów przedniej części po trochu zacząłem odcinać po 1mm i w sumie wyszło, że trzeba odciąć 3 mm aby pasowało.



No to na razie zatrzymałem się na tym etapie i na dzisiaj będzie to wszystko. Aktualizacja wkrótce.

--
"Nigdy nie może być tak źle aby nie mogło być jeszcze gorzej."

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

 
04-06-10 11:27  Odp: [R] skrótowa relacja - C6N1 Saiun - ANSWER
Biess 



Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 171


 - 14

Będę się przyglądał bo to japoniec i prędzej czy później wezmę go na warsztat. Trzymam kciuki i pozdrawiam.

 
04-06-10 20:05  Odp: [R] skrótowa relacja - C6N1 Saiun - ANSWER
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

I ja się będę przyglądał i za chwilę caponuję mój egzemplarz.
pawelecd dziękuję za pomoc w podjęciu decyzji :-)

Ładnie Ci to wychodzi, oby tak dalej!

--

Post zmieniony (04-06-10 20:05)

 
04-06-10 20:55  Odp: [R] skrótowa relacja - C6N1 Saiun - ANSWER
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witaj
Bedę Ci gorąco kibicował. To bardzo ładny samolot, zacząłem już kabinkę ale póki co mam imnne priorytety.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
11-06-10 07:58  Odp: [R] skrótowa relacja - C6N1 Saiun - ANSWER
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4


 - 1

Witam
Dzisiaj mały update czyli skrzydełka ;). Jak na razie idzie bez problemów. Tradycyjnie u mnie wnęki podwozia malowane.




Skrzydełko na razie przyłożone na sucho.
Pozdrawiam Paweł

--
"Nigdy nie może być tak źle aby nie mogło być jeszcze gorzej."

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

 
13-06-10 20:38  Odp: [R] skrótowa relacja - C6N1 Saiun - ANSWER
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4


 - 1

Witam
Saiunka ciąg dalszy ;-). Przeszedłem już to co najbardziej nie cierpię przy klejeniu samolotów czyli oprofilowanie skrzydło-kadłub. Niestety napotkałem tu parę trudności i nie do końca wyszło mi tak jak chciałem. Teraz po kolei:

Przed przyklejeniem skrzydła do kadłuba powinno się skrócić o 1mm wręgę łączącą (zaznaczone na zdjęciu). Spowoduje to w dalszej kolejności lepszym dopasowaniem pasków oprofilowania i części 84.



A oto efekt gdzie ja niestety nie skróciłem danego elementu :( zaznaczone strzałkami) elementy jeszcze bez retuszu i docierek:



I tu się kłania sprawa "oszczędności" w malowaniu samolotu, gdyby nie było białych plam to nie stwarzałoby to żadnego problemu a tak jestem zmuszony kombinować z malowaniem. Poza tymi niedogodnościami oprofilowanie jest idealnie zaprojektowane i układa się samo.



Następna sprawa to nie wolno wycinać w częściach końcówek skrzydeł tych kliników bo zostaną potem szpary a tak ładnie się pasują do siebie bez ich wycinania i jedynie je zamalować a tak trzeba je szpachlować:



Gdyby nie te "małe" utrudnienia byłbym bardzo HAPPY i nie miałbym się do czego przyczepić. Pomijam oczywiście swoje błędy w klejeniu ale tego nie jestem jeszcze w stanie przeskoczyć ;-)))).

--
"Nigdy nie może być tak źle aby nie mogło być jeszcze gorzej."

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

 
06-02-12 07:43  Odp: [R] skrótowa relacja - C6N1 Saiun - ANSWER
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4


 - 1

Witam

Niestety na tym etapie skończyła się moja przygoda z tym modelem. Moja latorośl dorwała go w swoje małe obrotne rączki. Nie ma tego złego co by na dobre jednak nie wyszło. Znając moje potknięcia w tym modelu zacznę go kleić jeszcze raz (zaopatrzyłem się już w dwa egzemplarze ;-) tak na wszelki wypadek), samolot ma swój urok i warto mieć go w swoich zbiorach.

Pozdrawiam Paweł

--
"Nigdy nie może być tak źle aby nie mogło być jeszcze gorzej."

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

 
06-02-12 12:07  Odp: [R] skrótowa relacja - C6N1 Saiun - ANSWER
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Szkoda a tak ładnie szło. Białe pola i kliniki do wycięcia (też białe) przy głęboko tłoczonych elementach lub czarne lub jasne kreski sugerujące o potrzebie nadcięcia bo inaczej nie da się ukształtować to zmora kartonowych wycinanek. Białych pól nie powinno być a kliniki powinny być tylko zaznaczone jaśniejszym kolorem, kreski sugerujące nadcięcia powinny być nadrukowane poza elementem. W An-2 Orlika białych pól nie ma, miejsce przyklejenia innych elementów jest zaznaczone lekko jaśniejszym kolorem ale są białe kliniki i ciemne lub jasne kreski nadcięcia naniesione na części.

Rączki małe i do psucia doskonałe - nie ma wyjścia trzeba zasiąść nad modelem od początku - nic nie da się uratować?

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
06-02-12 12:20  Odp: [R] skrótowa relacja - C6N1 Saiun - ANSWER
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4


 - 1

Niestety nawet elementy wnętrza nie posłużą do następnego. Widzieć minę dwulatka po dorwaniu się do tego modelu BEZCENNE ;-))), nie miałem serca mu go zabierać.

--
"Nigdy nie może być tak źle aby nie mogło być jeszcze gorzej."

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

 
06-02-12 13:45  Odp: [R] skrótowa relacja - C6N1 Saiun - ANSWER
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

przypuszczam, że dopiero mina autora owego dwulatka w momencie kulminacyjnym mogła być naprawdę pouczająca... :-)
A.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024