FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
25-05-10 23:11  [Galeria] ORP Orzeł 1:200 (MO)
benek 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 13


 - 1

Drodzy forumowicze dziś mija 70 rocznica straty ORP Orzeł dumy polskiej floty podwodnej. Dokładnej daty nie poznamy zapewne nigdy ale ja osobiście uznaję 25 maja gdyż wtedy utracono kontakt radiowy z okrętem o numerze 85A z polską banderą. Pozwolę sobie zamieścić fragment opisu ostatniego patrolu Orła według Wikipedi :
23 maja 1940 o godzinie 11 wieczorem "Orzeł" wyszedł na kolejny swój patrol, na Morze Północne. Niewiele jednak jest informacji, dotyczących działalności polskiego okrętu podwodnego w czasie tego rejsu. Skierowany w rejon na zachód od wylotu Skagerraku – gdzieś pomiędzy wschodnim wybrzeżem Szkocji a południowym wybrzeżem Norwegii (bliżej tego ostatniego) – "Orzeł" prawdopodobnie znalazł się w wyznaczonym mu na patrol sektorze 25 maja. O dalszych losach okrętu nic nie wiadomo. W dniu 1 czerwca o godzinie 15.06 radiostacja bazy nadała rozkaz przejścia okrętu po zachodzie słońca do sąsiedniego sektora. 2 czerwca o godzinie 10.02 nadany został rozkaz, w którym "Orzeł" miał przydzielony od 4 czerwca nowy rejon patrolowania. Było to blisko wylotu Skagerraku na Morze Północne, w prostej linii o 120 mil morskich na południe od portu norweskiego Egersund i 70 mil na zachód od wybrzeża duńskiego, na wysokości Aalborg. Następnego dnia o godzinie 16.03 nadano z bazy Rosyth następny rozkaz dla "Orła" polecający 6 czerwca o godzinie 22.00 zakończyć patrol i obrać kurs powrotny do bazy. Termin przyjścia do Rosyth wyznaczono na dzień 8 czerwca rano. Okręt nie pojawił się jednak w wyznaczonym czasie, ani też nie nadał sygnału wyjaśniającego powstałe opóźnienie. W tym dniu o godzinie 12.12 w południe nadany został z Rosyth jeszcze jeden rozkaz, z zapytaniem o aktualną pozycję "Orła". Rozkaz ten pozostał jednak, jak i wszystkie poprzednie, bez odpowiedzi. Ostatecznie 11 czerwca, po trzech dniach od planowanego powrotu Polska Marynarka Wojenna w Wielkiej Brytanii oficjalnie potwierdziła stratę okrętu ... W związku z tym, że "Orzeł" ani razu nie potwierdził odebrania nowych rozkazów można przypuszczać, iż zatonął pomiędzy 24 maja, a 1 czerwca. Prawdopodobnie stało się to 25 maja, kiedy to brytyjskie stacje podsłuchowe usłyszały silny wybuch na 57° szerokości północnej i 3°40' długości wschodniej, czyli w rejonie, gdzie znajdował się okręt. Najbardziej prawdopodobne hipotezy na temat przyczyn tragedii są dwie: pierwsza mówi o tym, iż "Orzeł" wszedł na nowo postawione pole minowe, o którym nie zdążono go poinformować; druga zaś sugeruje, że okręt został zatopiony przez bombę lotniczą, gdyż w tym okresie, według przechwyconego przez Anglików komunikatu radiowego, niemiecki samolot zatopił na Morzu Północnym aliancki okręt podwodny. Inną ciekawą hipotezą jest ta, wedle której "Orzeł" został omyłkowo zatopiony przez aliancki (najprawdopodobniej holenderski) okręt podwodny, zaś cały ten incydent został zatuszowany przez władze brytyjskie z obawy przed reakcją polskich władz i żołnierzy. Żadna z wymienionych hipotez nie została potwierdzona, z uwagi, iż do tej pory wraku "Orła" nie odnaleziono...
Może i zbyt długi początek ale myśle ze warto przypomnieć o tej smutnej rocznicy w której nasza ojczyzna straciła tak wspaniały okręt i jego dzielną załogę.


--

 
25-05-10 23:46  Odp: [Galeria] ORP Orzeł 1:200 (MO)
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Jeśli mam być szczery, to w porównaniu z Twoimi wcześniejszymi modelami, ten Orzeł to krok wstecz. W oczy rzuca się zwłaszcza pomalowany stanowczo za gęstą farbą (albo lakierem?) kadłub. Następnym razem musisz rozcieńczyć farbę, tak aby miała konsystencję mleka, malować kilkoma cienkimi warstwami w dłuższych odstępach czasu, tak aby przed każdą kolejną warstwą farby poprzednia warstwa zdążyła porządnie wyschnąć (inaczej nawet malując bardzo rzadką farbą będziesz miał smugi). Druga sprawa, to łączenia segmentów kadłuba. Jeśli już się zdecydowałeś na malowanie, to trzeba było je wcześniej zaszpachlować i potraktować glancpapierem. Sama farba łączeń niestety nie ukryje.
Do poprawy na pewno będzie jeszcze wycinanie elementów. Wszelkie krawędzie masz strasznie postrzępione. Impregnowałeś czymś wycinankę przed sklejeniem?

--
pozdrawiam
Piotr


 
26-05-10 07:53  Odp: [Galeria] ORP Orzeł 1:200 (MO)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

No to uczciłeś rocznicę...czemu wały śrubowe mają średnicę podobnej wielkości jak torpedy?

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
26-05-10 16:49  Odp: [Galeria] ORP Orzeł 1:200 (MO)
konradoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Tragedia....

--
"Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić"

 
26-05-10 17:34  Odp: [Galeria] ORP Orzeł 1:200 (MO)
smarqu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 9


 - 3

Ta masz racje tragedia że zatoną w takich warunkach [*]

--
Nie umiem kleić ładnie ale to lubię :D
Pozdrawiam.

 
26-05-10 19:30  Odp: [Galeria] ORP Orzeł 1:200 (MO)
benek 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 13


 - 1

Nie impregnowałem wycinanki a szpachlować nie chciałem malowałem bo u mnie dno miało różne odcienie czerwieni... co do wałów to niestety są jakie są i takie zostaną wiem że są zagróbe ale nie miałem dostępu do cieńszego drutu podczas ich wykonywania :(
Konradoo możesz rozwinąć swój wpis co miałeś namyśli?

--

 
26-05-10 21:33  Odp: [Galeria] ORP Orzeł 1:200 (MO)
stach48 

 

Benek a ja Ci gratuluję ukończenia modelu i czekam na następny. Ty klej i nie przejmuj sie tym co autor miał na myśli. Jak masz takie dylematy to poczytaj trochę DZIADY Adaśka lub KORDIANA Julka ;))))))) NAJLEPSZEGO

Post zmieniony (26-05-10 22:05)

 
26-05-10 22:04  Odp: [Galeria] ORP Orzeł 1:200 (MO)
benek 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 13


 - 1

Stach48 nie mam dylematów :) każdy ma prawo do swojej opini poprostu chciałbym wiedzieć co ma oznacać to tragicznie i do czego się odnosi bo ten wpis dla mnie jest totalnie bezsensu a pozatym tak nawiasem Konradoo chciałbym zobaczyć jakiś Twój ukończony model bo jeżeli to tragicznie odnosi się do mojego wykonania to potwierdź to jakimś swoim projektem bo jakos nie miałem okazji zobaczyć nic skończonego w Twoim wykonaniu... i nie traktuj tego jako złośliwości :)

--

Post zmieniony (26-05-10 22:18)

 
26-05-10 22:35  Odp: [Galeria] ORP Orzeł 1:200 (MO)
Grzegorz Nowak (W) 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 20


 - 21

Koledzy co poniektórzy piszący wyżej...
zacytuję.. :

"Na naszym forum nigdy nie było, nie ma i nie będzie określonego poziomu umiejętności klejenia, który uprawnia do prezentowania modeli. Każdy ma prawo pokazywać tu swoje galerie, od bardzo początkującego po mistrza. W końcu po to istnieje to forum, aby jedni mogli się uczyć od drugich.

niech komentarzem będą słowa naszego Kolegi Rajkuba, które pozwolę sobie tu zacytować.

To Forum nie jest dla wybranych. Jest dla każdego kto lubi się bawić w przerabianie płaskiego papieru na trójwymiarowy model. Jednemu to wychodzi lepiej, drugiemu gorzej.
Wszyscy się tutaj wzajemnie uczymy i jest to miejsce dla każdego, kto podziela tę pasję.
To nie jest galeria modeli doskonałych, to klub, w którym spotykają się pasjonaci.
Są relacje z wykonywania modeli na bardzo wysokim poziomie i są relacje z budowy modeli średnich, a czasami nawet słabych. Ale te relacje z jednej strony maja służyć nauce, a z drugiej być po prostu sposobem na okazanie radości z tego, że coś sam stworzyłem i chcę tą radością podzielić się z innymi."

--
____________________
nie tylko święci garnki lepią

Uczestnik projektu ŁSM

 
26-05-10 23:59  Odp: [Galeria] ORP Orzeł 1:200 (MO)
Raven666 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 2

Grzegorz, tu się z tobą i zgodzę, i nie zgodzę. Owszem, kleić i pokazywać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale to nie znaczy, że każdy model mamy przyjmować bezkrytycznie - hurraoptymistycznie. Każdy ma swoje zdanie, każdy też ma prawo do jego wyrażania - najlepiej w taki sposób, by drugiego nie obrazić. Poza tym krytyka (tylko konstruktywna, uzasadniona) nikogo chyba nie obraża, wręcz przeciwnie - pomaga uczyć się na własnych błędach.

Benek, "Oakland" wychodził Ci zdecydowanie lepiej. Zgadzam się z Piotrem D. - mnie również nie zachwycił ten "Orzeł". Od siebie dodam jeszcze: wały śrub - fakt, mogłeś się postarać lepiej dobrać grubość drutu - poczekać z ich wykonaniem do momentu aż znajdziesz ten właściwy rozmiar. Peryskopy - krzywe; na niemalowanych elementach (zwłaszcza na kiosku) widać plamy farb - poćwicz retusz, najlepiej rób to przed sklejeniem elementów. Tyle "-", teraz nieco "+":
1 pokusiłeś się o wykonanie przyzwoitego, napiętego olinowania
2 Jeśli dobrze widzę, "oszkliłeś" bulaje na kiosku
3 najlepiej wyszły Ci relingi na kiosku - proste, równe, cienkie.
Jednak w punktach 2 i 3 efekt psuje niestety retusz
Podsumowując: klej dalej - wszelako to kupa radochy, ale też ucz się na własnych błędach i wyciągaj wnioski z rzeczowej krytyki. Życzę Ci, by kolejne modele były coraz lepsze.

--
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości - Albert Einstein

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024