FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
14-05-10 00:08  [Relacja/Galeria] Flakscheinwerfer 36 - reflektor przeciwlotniczy, Modelik 7/10
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Jeśli ktoś myślał, że po skończeniu tygryska dam sobie spokój to......przepraszam, ale nie mogę, to jest nałóg ; )
Wybór padł na model, który w założeniu ma być relaksacyjny, żadnych przeróbek, żadnego dodawania. Nie mam zresztą na takie działania dokumentacji do tego obiektu i nie szukam jej.
Model składa się z trzech części – generatora, przyczepki i samego reflektora. Zacząłem od generatora. Z klejeniem nie było problemu. Rozjechane było delikatnie oznaczenie miejsca montażu części 148 co widać na jednym ze zdjęć. Po zmontowaniu szkieletu w całość, musiałem zdemontować ścianę z otworem na wentylator. Był on zdecydowanie innej średnicy niż podstawa wentylatora. Ja dopasowałem tą podstawę do wręgi, właściwsze jednak byłoby odwrotne działanie, co wyszło po oklejeniu konstrukcji poszyciem. Nie będzie jednak (przynajmniej mam taką nadzieję) żadnego problemu z odpowiednim zamknięciem otworu. Kolor do retuszu jest mieszany, czyli będą różne nie do końca pasujące odcienie ;)
Jak na razie model klei się OK., co będzie dalej zobaczymy.
Najpierw króciutki opis, a potem porcyjka zdjęć.
W czasie II Wojny Światowej reflektory przeciwlotnicze były powszechnie używane przez wszystkie strony konfliktu. W armii niemieckiej używanych było kilka typów reflektorów, w tym Flakscheinwerfer 36. Był to najmniejszy z używanych typów, średnica zwierciadła wynosiła 60 cm.
Konstrukcję reflektora opracowano pod koniec lat trzydziestych. Źródłem światła był łuk elektryczny wytwarzany na węglowych elektrodach, jego jasność wynosiła 135 milionów kandeli. Reflektor mógł pracować w dwóch trybach – światła rozproszonego na niewielkim obszarze lub skupionego. Pierwszy używany był do poszukiwania samolotów na niebie, natomiast drugi do śledzenia zlokalizowanego celu. Zasięg światła przy wykrywaniu celu lecącego na wysokości 1,5 km wynosił około 3 km w trybie rozproszonym i 5 km w trybie skupionym. Reflektor zasilany był z generatora o mocy 8kW. Do przewozu używana była przyczepka Sd.Anh 51, taka sama jak w dziale przeciwlotniczym Flak 38. Jedyną różnicą było usunięcie skrzynek na amunicję. Całość obsługiwana była przez trzy osoby. Reflektor tego typu ze względu na stosunkowo słaby zasięg zestawiano na ogół z lekkimi działami przeciwlotniczymi. Model przedstawia reflektor w malowaniu z końca wojny.





--

Post zmieniony (24-06-10 23:32)

 
14-05-10 07:38  Odp: [Relacja] Flakscheinwerfer 36 - reflektor przeciwlotniczy, Modelik 7/10
Krystian 



Na Forum:
Relacje z galerią - 38
Galerie - 31


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Witam,
Mam ten sam problem jak sobie nie posklejam to źle się czuję a paluszki trzeba ćwiczyć żeby formy nie straciły. ;-)

Pozdrawiam.

--
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire

ŁSM

 
14-05-10 08:17  Odp: [Relacja] Flakscheinwerfer 36 - reflektor przeciwlotniczy, Modelik 7/10
Konrad 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Widzę Demon, że zrobiłeś taki sam błąd jak ja :(
Kreseczki na górnej powierzchni należało naciąć a górne powierzchnie wywinąć do góry... (popatrz do rysunków montażowych).

Ja użyłem szkieletu "laserowego" i baaaardzo żałowałem - zbyt cienki karton (jakieś 0,2 mm) powodował, że przed oklejeniem szkieletu musiałem go podklejać... ogólnie nie polecam "laserków" (przynajmniej do tego modelu).

Odnośnie retuszu, to dobrze używać farbki wskazanej (o ile dobrze pamiętam) w instrukcji, ALE dodatkowo złamanej rdzawym, brązowym czy co kto tam ma pod ręką ;)

--

Post zmieniony (14-05-10 08:18)

 
14-05-10 08:49  Odp: [Relacja] Flakscheinwerfer 36 - reflektor przeciwlotniczy, Modelik 7/10
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Piszesz o 4 otworach wentylacyjnych na dachu? Celowo ich nie nacinałem. Nie wiem dlaczego, ale średnio mi pasuje karton w tym modelu i nie chciałem go jeszcze tym męczyć.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
18-05-10 19:12  Odp: [Relacja] Flakscheinwerfer 36 - reflektor przeciwlotniczy, Modelik 7/10
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Muszę przyznać, że ten model ma lekkiego pecha. Najpierw lekko przyniszczyła się szpula na którą nawinięty jest przewód elektryczny, potem przytrafił się mały wypadek z korpusem reflektora...Ehhh szkoda gadać. Na razie jednak nie dyskwalifikuje to modelu i jedziemy dalej. Jak widać generator już gotowy. Od siebie dodałem „przeszklenie” wskaźników na tablicy kontrolnej. Malowanie szablonów odbędzie się hurtem na końcu. Tutaj taka mała uwaga dla osób, które będą kleić ten model. Oś bębna lepiej wypełnić czymś (wykałaczką, drutem), lub wręcz z czegoś takiego wykonać zamiast tulei. Teraz na warsztat trafił reflektor właściwy.




--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
22-05-10 21:29  Odp: [Relacja] Flakscheinwerfer 36 - reflektor przeciwlotniczy, Modelik 7/10
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Wydawało mi się, że to świecidełko będzie większe. Jednak odwrotnie proporcjonalnie do wielkości upakowane na nim jest detali, szablonów i szablonów i szabloników.



--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
27-05-10 23:34  Odp: [Relacja] Flakscheinwerfer 36 - reflektor przeciwlotniczy, Modelik 7/10
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Powolutku reflektor się zrobił. Szablony jeszcze nie pomalowane – po tym niebieskim gąszczu można poznać ile ich jest. Na warsztat wskoczył kolejny element – mocowanie reflektora do podstawy. Taka mała uwaga do następnych klejących – wszelkiej maści okręgi, które oklejane mają być paskami wycinamy w środku kreski obrysowej, wtedy wszystko pasuje. Na ostatniej fotce puzzelki tylko przyłożone do siebie.




--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
27-05-10 23:42  Odp: [Relacja] Flakscheinwerfer 36 - reflektor przeciwlotniczy, Modelik 7/10
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Też sobie wybraliście towarzyszu kolor elementów wykonanych z szablonu:-) Nie trzęsię się łapsko przy ich malowaniu?:> Jak jutro nie pojawisz się na GEKO z modelami to Cię zapisze na rekolekcje wielkopostne i biczowanie majtami Stasia:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
28-05-10 08:42  Odp: [Relacja] Flakscheinwerfer 36 - reflektor przeciwlotniczy, Modelik 7/10
MarekB 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2
 

Faktycznie, szablonów trochę na tym modelu będzie ;] czekam na dalszą część relacji ;]

--
*********
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS
AMERYKAŃSKI CIĄGNIK M4 + LONG TOM

 
28-05-10 17:25  Odp: [Relacja] Flakscheinwerfer 36 - reflektor przeciwlotniczy, Modelik 7/10
radek111 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Model ciekawy sam noszę się z zamiarem sklejenia ,ale puki co bacznie obserwuje twoje poczynania .
życzę powodzenia .

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024