FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
06-04-10 22:35  [Relacja] Schmalturm
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Hello!
Najchętniej napisałbym ,ze to zapowiedź ,bo po zakończeniu sklejania wieża trafi do odlewu i będzie z żywicy,ale co tam.
Schmalturm czyli moje modelarskie marzenie zaczyna się spełniać .
Po co Niemcy zaprojektowali taką wieżę mając już na liniach produkcyjnych większą basztę pantery , nie wiem ,ale wygląda ona efektownie .
Projekt miał obsłużyć 3 pojazdy za jednym podejściem, nową Panther F ,nadal używanego powszechnie Panzer IV i Panther II po zmianie jarzma przezbrojeniu w działo kalibru 88mm.
Pozbierałem co się dało z dokumentacji , która jest wyjątkowo uboga i poprosiłem Mariusza Kitę o rozrysowanie elementów .
Wczoraj w Lany Poniedziałek nożyczki i inne narzędzia poszły w ruch. Już po pierwszych kilku cięciach zmieniłem koncepcję Autora i postanowiłem , że ściany połaczę metodą tak jak w realu , czyli za pióro-wpust .To spowodowało , że oklejka bocznej ściany okazała się za krótka i musiałem wstawić pasek.




Pasowanie podłogi z resztą wieży na sucho bardzo zadowalające , będzie wymagało przy klejeniu tylko niewielkiego docisku .


Szukałem wszędzie jakiś informacji na temat mocowania armaty,ale poza zdjęciem z Bovington niewiele można znaleźć . Myślałem ,że nowy Dragon w swym modelu odwzorował mocowanie, ale niestety poszli na skróty . Jeden ze schematów wieży z armatą 88 mm pokazywał natomiast , że oś obrotu działa znajduje się poza wieżą w pancernych półksiężycach osłanianych dodatkowo przez jarzmo. Skoro wieża była ta sama , a tylko jarzma różne przyjąłem taka koncepcję umieszczenia osi obrotu .


Półpierscienie były mocowane do przedniej ściany wieży na śruby. Testowo skleiłem sobie taki element ,choć wymaga on poprawki co do kształtu w górnej części. Także samo jarzmo wymaga jeszcze dopracowania,ale to co najważniejsze kości zostały rzucone ;)



Dopiero armata nadaje wieży i czołgowi poważnego wyglądu





--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
07-04-10 16:45  Odp: [Relacja] Schmalturm
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Jeżeli ma być jak w realu, to moim zdaniem stanowczo za cienkie są grubości tektury odpowiadające grubości pancerza, zwłaszcza przedniego i bocznego w okolicach zakładek.
Nie wiem co tam wynika z przeliczeń, ale "na oko", porównując zdjęcia modelu i oryginału, różnice są widoczne.

PZDR. Mała Mi

--
It'll End In Tears

 
30-04-10 20:01  Odp: [Relacja] Schmalturm
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Już jakiś czas temu miałem wstawić aktualizację ,ale nie było nastroju .
Zrobiłem spawy sugerując grubość płyt , dalmierze i wszystko zaglutowałem.
Postępy były ograniczone wolnym czasem Mariusza, który służy mi pomocą i cierpliwie nanosi korekty do projektu .Wielkie dzięki ,co będę podkreślał za każdym razem.
Doceniam teraz pracę Kolegów projektantów ,szczególne w tych przypadkach ,gdzie dokumentacja jest uboga ,albo wręcz niespójna.Bazowaliśmy na zdjęciach prototypu , a rysunki techniczne pokazywały tą, jak i wersję produkcyjną datowaną na kwiecień 45 . Ciekawe , czy faktycznie wykonano chociażby kilka wież serii produkcyjnej . Ja wiem , że były 2 wieże, ale zdjęcia panter mogą sugerować kilka pojazdów testowych .
Co do modelu to obecnie opracowane są na nowo jarzmo i półpierścienie trzymające bolce -oś obrotu armaty.Trafiłem na zdjęcie pokazujące , że ten element nie był symetrycznyTakże tylną ścianę wieży Mariusz narysował w wersji produkyjnej .
Dość pisania ,fotki.





--

Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER



Post zmieniony (30-04-10 20:06)

 
01-06-10 20:05  Odp: [Relacja] Schmalturm
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Pora na małą aktualizację .Skąpe materiały i brak czasu dają się we znaki ,ale staram się cokolwiek zrobić . Najgorszym elementem , już po raz kolejny okazuje się jarzmo. Wcześniejsze 2 projekty su85 i su100 leżą także z tego powodu i czekają odsieczy .
Tym razem z pomocą przyszedł mi Przemek i rozrysował jarzmo na te trudne do nazwania w kształcie oklejki . Sukces był niestety częściowy ,bo wszystko zbiegło się idealnie ,ale jarzmo nie zakrywało półksiężyców trzymających armatę .Takie rysunki techniczne niestety istnieją w sieci, równolegle zresztą z innymi .Tak więc dokonałem małej korekty wycinając odpowiednie żeberko i nadlałem braki szpachlą.

Sama armata bez jarzma ma przypominać to co możemy zobaczyć na zdjęciach muzealnych.Do wykonania został mi piescień ,wg mojej oceny dystans dla jarzma.

Na wieży doszły grzybki do montowania dźwigu (pilzen) i osłona otworu dla anteny.Na niektórych rys technicznych antena jest wrysowana,na innych jest tylko przykręcona zaślepka,ja jednak będę się skłaniał do zrobienia gniazda anteny gwiaździstej.

na koniec cześc elementów pokryta minią by "nie rdziewiała" ;)



i fotki dla porównania z oryginałem .


Do następnego razu.....

--

Post zmieniony (01-06-10 20:06)

 
02-06-10 21:32  Odp: [Relacja] Schmalturm
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Z tego co kiedyś czytałem w NTW to ta wieża poza standaryzacją była o 150 kg lżejsza (tańsz na materiale) i mniej czasochłonna w wykonaniu. Więc to były chyba główne argumenty za jej wprowadzeniem.

--
Modelarze wszystkich krajów,łączcie się!!!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024