FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
29-03-10 11:29  [Relacja] Ba-27 Modelik 08/10
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

Witam.

W tej edycji "Modeli gratisowych" prowadzonej przez Forum Papermodels.pl oraz wydawnictwo Modelik otrzymałem model który to będzie przedmiotem tej relacji:

Model bez wnętrza, ale uszczegółowiony i wierny oryginałowi. BA-27 był używany bojowo podczas tzw. powstania basmaczy w Azji Środkowej, w wojnie radziecko-chińskiej w 1929 roku i podczas wojny zimowej z Finlandią w 1939 r. Wybraliśmy nietypowy egzemplarz z napisami, z jakimi wystąpił w defiladzie 1-majowej w Moskwie w 1932 roku. Nie chcieliśmy wydawać kolejnego, jednolicie zielonego pojazdu. Kto chce mieć pojazd frontowy, może model pomalować oliwkowo-zieloną farbką o dowolnym odcieniu. Wg literatury Rosjanie malowali swoje pojazdy bojowe tym, czym akurat dysponowali i zdarzały się pojazdy od prawie czarnych po niemal seledynowe.
Model komputerowo opracował Jerzy Janukowicz w skali 1:25 - wielkość modelu po sklejeniu: 185 mm.
Szerzej opisany: http://www.papermodels.pl/index.php?topic=5215.0

Model będzie klejony jako totalny standard. Tak by zachować podstawy jakimi celem powstała ta relacja.

Tak więc po zapoznaniu się z instrukcją pisaną i obrazkową standardowo pewne części należy podkleić na odpowiednią grubość tektury. Następnie wycinamy je i składamy w jedną całość wzorując się na rysunkach montażowych jak i opisach na samych częściach. Otrzymujemy "coś" takiego co widać na zdjęciach poniżej. To "coś" zwiemy również szkieletem kadłuba. Jeśli wszystko jest wycięte dobrze to ze spasowaniem nie powinno być większych problemów. Jedyny jaki miałem drobny problemik to brak oznaczenia o zeszlifowaniu części K2 na łączeniu z K3.


Tak przygotowany szkielet kadłuba jest gotów do oklejania poszyciem. Ale o tym już w następnej odsłonie.

--

pozdro.




Post zmieniony (29-04-10 10:18)

 
30-03-10 13:52  Odp: [Relacja] Ba-27 Modelik 08/10 [MODEL GRATISOWY - Papermodels.pl]
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3


Szybciorem zabrałem się za oklejania kadłuba.

Na początek jak zaginamy aby nie było widać zagięć :)

1. Jak widać wycięta część z arkusza na której naznaczone są miejsca zagięć takimi malutkimi kreseczkami.

2.Nacinam te kreseczki nożykiem tak by się odznaczyły na odwrotnej stronie.

3.Przykładam linijkę i delikatnie trasuję linię zagięcia. W moim przypadku służy mi go tego taka grubsza szpikla. Można je kupić w sklepach z pasmanterią.

4. I teraz wystarczy już element pozaginać w odpowiednie strony.


I oklejony już kadłub. Jak widać niestety wyszło mi troszkę nieścisłości.

Jak zwykle retusz - nie patrzcie na kolor w rzeczywistości jest ciemniejszy i nie tak widoczny jak na zdjęciach.
Bardzo możliwe jest to że zastosowane przeze mnie tektura mimo iż ma 1mm może być za gruba. Dodatkowo na trzech ostatnich zdjęciach widać że część 1 (powinna być podklejona na brystol) również wystaje i wewnętrzne wklejki podwozia będą również nie pasować, tak więc przyszli sklejający chyba nie powinni tej części podklejać a odrazu do szkieletu.
Ale przyglądając się surówce widzę podobe nieścisłości a szczególnie w tych 2 miejscach na poniższych zdjęciach.


I to narazie tyle w tym odcinku.

--
pozdro.


 
31-03-10 09:14  Odp: [Relacja] Ba-27 Modelik 08/10 [MODEL GRATISOWY - Papermodels.pl]
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

Dziś zbytnio czasu nie miałem na klejenie ale chwilka się znalazła.

Oj Piterku nie wiem czy bym to naciągął. Tak najbardziej jest tylko na tym odcinku. Ale to część 2 należało by rozciąć.

A tu się potwierdzają moje obawy z częścią nr 1. Nie naklejać jej na brystol. Praktycznie wszystkie wklejki wewnętrzne podwozia wystają o 0,2 (grubość brystolu)


A dodatkowo zonk z częściami 5a obie są wydrukowane jak poszycie a powinny być odbiciem lustrzanym. Wklejka części 4 wewnętrz jest za szeroka co widać na ostatnim zdjęciu.

--
pozdro.


 
09-04-10 11:37  Odp: [Relacja] Ba-27 Modelik 08/10 [MODEL GRATISOWY - Papermodels.pl]
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

W tym odcinku główną rolę zagra wieżyczka.

No Mariuszu jakiś dziwny kolor wyszedł. Nawet w normalym oświetleniu przestał być zielony. Tak więc co następuje.
Na początek zmieniłem farbkę ponieważ z poprzednią coś się stało i kolor nie był taki jak powinien być więc poleciała do kosza. Nowa ma już bardziej adekwatny kolor.


Pierwsza rzecz przy składaniu szkieletu wieży. Część K14 posiada wycięcie na K17. Natomiast K17 nie ma już tej wpustki wyrysowanej. Ale Tak naprawdę może tego nie być gdyż szkielecik jest dobrze spasowany i poprzeczne części K15 i K16 wystarczą.

Na początek sklejamy poszycie wieży. Listki poszycia mają dodatkowo sklejki które wklejamy wewnątrz. I tak właściwie zważając na niewielkie rozmiary samej wieżyczki postanowiłem pozbyć się całego szkieletu. Zostawiłem tylko płytę dolną K14.

I mamy już przymiarkę do kadłuba. Na którym przykleiłem co większe włazy.


Na koniec jeszcze wstęp do ramy.


I to narazie tyle w tej odsłonie.

--
pozdro.


 
29-04-10 10:36  Odp: [Relacja] Ba-27 Modelik 08/10
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

Dokładnie jak napisałeś Piterski. Dlatego skoro nie pasuje tytuł wątku to zaznaczyłem to w 1 poście. A jak i to nie odpowiada administratorowi to proszę o usunięcie tej relacji. Takie są zasady "Modeli gratisowych".

Ostatnio nie mam zbyt dużo czasu ale postarałem się coś przy modeliku porobić.

W Świdniku miałem możliwość zrobienia sobie "porządnych" zdjęć surówki i wymienić się z autorem kilkoma uwagami. Rówież niektórzy mieli okazję obejżeć model a właściwie to co do tej pory skleiłem na żywo.

Na początek coś co przypomina zderzaki. 8) Jeszcze trzeba tylko wyretuszować.


No i zawieszenie zaczynam od ramy. A tu 2 malutkie blędy. A dlaczego malutkie na zdjećiach poniżej widać o co chodzi. Oznaczenie jednej gwiazdki to tektura 0,5mm.

Części 52,52a podkleiłem na tekturkę 1mm, natomiast 51,51a obie na 0,5mm można też samą 51 podkleić 1mm i też będzie dobrze.


Teraz retusz albo malowanie. Zobaczę jak wyjdzie bo ten czarny to jakiś nie czarny. 8)

A tak zaczynają się kółeczka.


I to narazie tyle.

--
pozdro.


 
29-04-10 11:36  Odp: [Relacja] Ba-27 Modelik 08/10
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

Oki. Rozumiem. Spox. Wiem jak jest.

pozdro.

--
pozdro.


 
22-06-10 13:40  Odp: [Relacja] Ba-27 Modelik 08/10
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

No dziś photobucket dał mi w kość po dużych bojach udało się wreście wrzucić aż i tylko 12 fotek.

Na początek to co się dzieje pod spodem. Czyli część układu przełożenia napędu. :twisted: Rama została wyretuszowana.


Oraz nadwozia. Troszkę drobnicy przybywa. W praktyce z większych rzeczy to są tylko błotniki, koło zapasowe oraz uzbrojenie. Cała reszta to drobnica, a tej jest trochę.


Przy naklejaniu tej drobnicy netknełem się na jeden malusienki bląd w oznaczeniu. Przednie klapy wizjerów mają numer 15 a na kadłubie jest 17. Drobny chochlik przy oznaczaniu zapewne bo właśnie tak ozaczony jest tylni wizjer. Dodatkowo pokusiłem się o nacięcie tych wizjerów.
Tak więc jak narazie bez większych niespodzianek.

pozdro.

Post zmieniony (22-06-10 13:40)

 
23-06-10 10:22  Odp: [Relacja] Ba-27 Modelik 08/10
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

Niewielkie postępy czyli tak samo wielkie jak elementy.

Kilka drobnych elementów nadwozia. Oj jest tego jeszcze trochę. Samą drutologię pozostawiam na koniec gdyż mogła by się ona uszkodzić podczas dalszego klejenia.


Resory przednie. Przed złożeniem i po. Oczywiście jeszcze będą hartowane ;-) celem uzyskania odpowiedniej sprężystości. W instrukcji są rysunki odległościowe. Tak więc zamin je wygnę muszę dorobić jeszcze kilka innych elementów.


Rama przedniej części zawieszenia do retuszu.


--
pozdro.


 
29-09-10 11:33  Odp: [Relacja] Ba-27 Modelik 08/10
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

Niestety ostatnio nie mam zbyt dużo wolnego czasu ale jak znalazłem tylko godzinkę to co nieco podłubałem.

I kolejne drobiazgi ;-).

Wydech. Sklejki rurek standardowo pominełem. przy tak małym przekroju wydawały mi się zbędne. Tu należy pamiętać o odpowiedniej kolejności sklejania części tej wygiętej rury. Dodatkowo zaznaczałem sobie od wewnątrz kropeczką stronę do kolejnej części. Rureczki zwinięte na pręciku. Mocowanie wydechu też ciężko rozeznać z rysunków. Ale wywnioskowałem iż stroną dłuższą należy do zewnątrz.


I to narazie tyle.

--
pozdro.


 
20-02-11 23:10  Odp: [Relacja] Ba-27 Modelik 08/10
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

Dość dużych postępów niestety nie mam. Wszystko spowodowane przymusowymi "wakacjami" od klejenia tak od końca września.

Kółeczka sklejone obręcze zewnętrzne i wklejone części boczne oraz czarny retusz.

Resory ciąg dalszy. Tutaj klamry spinające zastąpiłem cieniutkim drucikiem miedzianym.

I z tyłu pojazdu belka.

I to narazie tyle. Mam nadzieje że teraz uda mi się częściej aktualizować relację choć nie chce się śpieszyć z modelem bo wiadomo co nagle to pod .... paluchach ;D

--
pozdro.


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024