FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
14-03-10 15:19  [Galeria] Samolot pasażerski IŁ-62 MM 1/1979
Biess 



Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 171


 - 14

Witam,
W związku z tym że dziś przypada 30 rocznica katastrofy Iła-62 ''Mikołaj Kopernik'' SP-LAA postanowiłem dla uczczenia pamięci ofiar wstawić właśnie tą galerię.

Katastrofa lotnicza Okęcie 1980:
Katastrofa lotnicza Okęcie 1980 miała miejsce 14 marca 1980 o godzinie 11:15. W pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie rozbił się lecący z Nowego Jorku samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Ił-62 "Mikołaj Kopernik" (nr rejestracyjny SP-LAA), lot nr 007. Zginęło 77 pasażerów i 10 członków załogi.

Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim:
Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim – katastrofa lotnicza samolotu pasażerskiego Ił-62M SP-LBG Tadeusz Kościuszko Polskich Linii Lotniczych LOT, która wydarzyła się 9 maja 1987 w czasie lotu nr LO 5055 na trasie Warszawa – Nowy Jork, w trakcie podchodzenia do lądowania awaryjnego, po awarii silników.
Komisja badająca przyczyny katastrofy ustaliła, że w końcowej fazie podchodzenia do lądowania awaryjnego, w wyniku rozszerzających się uszkodzeń powstałych w układach samolotu i pożaru na jego pokładzie załoga utraciła możliwość efektywnego nim sterowania, czego następstwem było zderzenie samolotu z ziemią. Katastrofa wydarzyła się w Warszawie, na południowym skraju Lasu Kabackiego, 5700 metrów od progu drogi startowej na kierunku 33/15 lotniska Warszawa-Okęcie.
W wyniku katastrofy śmierć na miejscu poniosły 183 osoby – wszyscy znajdujący się na pokładzie samolotu, a sam samolot został zniszczony.
Pod względem liczby ofiar jest to największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa.

Samoloty Ił-62 i Ił-62M eksploatowane w PLL LOT:
SP-LAA ( cn 11004 ) Mikołaj Kopernik
SP-LAB ( cn 21105 ) Tadeusz Kościuszko
SP-LAC ( cn 31401 ) Fryderyk Chopin
SP-LAD ( cn 41604 ) Kazimierz Pułaski
SP-LAE ( cn 41802 ) Henryk Sienkiewicz
SP-LAF ( cn 62204 ) Adam Mickiewicz
SP-LAG ( cn 2725456 ) Maria Skłodowska-Curie
IŁ-62M :
SP-LBA ( cn 2932526 ) Janusz Kusociński (wcześniej Juliusz Słowacki)[6]
SP-LBB ( cn 1034152 ) Ignacy Paderewski
SP-LBC ( cn 3036253 ) Joseph Conrad-Korzeniowski
SP-LBD ( cn 1138234 ) Gen. Władysław Sikorski
SP-LBE ( cn 1138546 ) Stanisław Moniuszko
SP-LBF ( cn 2343554 ) Fryderyk Chopin
SP-LBG ( cn 3344942 ) Tadeusz Kościuszko
SP-LBH ( cn 1748445 )
SP-LBI ( cn 4831739 )



Model opracowany w skali 1:72. Jako bonus można wykonać model autobusu Jelcz Berliet PR-100

--

Żyję by kleić, Kleję by żyć ;-)

Moja strona na Fb
Modele kartonowe

Post zmieniony (14-03-10 15:32)

 
14-03-10 16:35  Odp: [Galeria] Samolot pasażerski IŁ-62 MM 1/1979
kartoniak 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Ciekawa konstrukcja, fajny model.

--
Nieważne gdzie się jest, ale ważne by się było.

Strzelecki Oddział Kawaleryjski "BELINIAK"

Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
14-03-10 17:26  Odp: [Galeria] Samolot pasażerski IŁ-62 MM 1/1979
stanisław.z 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 163


 - 22

Pamętam sklejałem go w 1985r. dobrze spasowany , spodobał się kolegom
z Rumunii i powędrował z nimi w Karpaty.
Wróciły wspomnienia . Fajny model .

Pozdrawiam-stanisław.z : )

--

 
14-03-10 19:34  Odp: [Galeria] Samolot pasażerski IŁ-62 MM 1/1979
Biess 



Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 171


 - 14

Dzięki za komentarze:-)

Pozdrawiam

 
14-03-10 19:49  Odp: [Galeria] Samolot pasażerski IŁ-62 MM 1/1979
cloudwalker 

 - 0

Obydwa tragiczne wydarzenia opisał Jarosław Reszka w książce wydanej przez PAP pt. 'Cześć, giniemy! Największe katastrofy w powojennej Polsce' . Fragment o katastrofach Kopernika i Kościuszki można znaleźć w linku poniżej:

http://czytelnia.onet.pl/0,1090994,do_czytania.html

dawno temu miałem ten model, ale skleiłem chyba tylko Jelcza. Bardzo ciekawy i efektowny zestaw.
pozdrawiam

 
14-03-10 20:28  Odp: [Galeria] Samolot pasażerski IŁ-62 MM 1/1979
Rysiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 16
Galerie - 12
 

Pięknie wykonany model. Byłem na miejscu obu katastrof, zarówno na fortach jak i w lesie kabackim i mam duży sentyment do IŁa. Ponadto miałem okazję podziwiac go z bliska z okazji wizyty Putina w Trójmieście. Wróciły wspomnienia.
Gratulacje z okazji ukończenia modelu !
Ryś.

--
Pomimo wielu sklejonych modeli wciąż jestem początkujący ...

 
14-03-10 20:38  Odp: [Galeria] Samolot pasażerski IŁ-62 MM 1/1979
Rysiu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 16
Galerie - 12
 

Polecam film "07 zgłoś się" odcinek "Przerwany urlop". Jest tam jedna z ostatnich scen kiedy nasz nieustraszony milicjant wraz z Dziewulem wchodzą na pokład IŁa-62M żeby wygarnąc pasażera. Otóż wchodzą na pokład SP-LBG "Tadeusz Kościuszko". Odcinek był kręcony w 1987 roku, aktorzy chodzą bez kurtek, kwitnie trawa, a więc to kwiecień lub maj. A 9 maja tego roku SP-LBG rozbił sie w lesie. Wniosek: są to ostatnie tygodnie życia tego samolotu.
Ryś.

--
Pomimo wielu sklejonych modeli wciąż jestem początkujący ...

 
14-03-10 20:56  Odp: [Galeria] Samolot pasażerski IŁ-62 MM 1/1979
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Też kleiłem ten samolot jakieś 30 lat temu. Pamiętam, że po raz pierwszy zastosowałem do umocowania podwozia klej dwuskładnikowy Distal. A może to nie był Distal , ale na pewno jakaś dwuskładnikowa żywica. Fajny model, ale podejrzewam, że już dawno przez Ciebie sklejony.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
14-03-10 22:50  Odp: [Galeria] Samolot pasażerski IŁ-62 MM 1/1979
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Mam sentyment do tych wydarzeń.gdy 9 maja wojsko oglądało defiladę,zostalismy poderwani rozkazem alarmoym na Kabaty. Drugi kordon obstawy. Strazacy i ZOMO-wcy opowiadali ,że gdy nadjechali na miejsce tragedii,hieny buszujące pośród resztek samolotu uciekały w las. A dzisiaj na Discovery był film z rekonsrukcją tych wydarzeń.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
15-03-10 09:31  Odp: [Galeria] Samolot pasażerski IŁ-62 MM 1/1979
Wojtek 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 12

Kiedyś, w latach 80-tych duże modele samolotów pasażerskich to było moje ulubione zajęcie. Kileiło się taki model w miarę prosto i modelu przybywało w szybkim tempie, i oczywiście wymiary takiego modelu robiły wrażenie. Można powiedzieć, że mało ambitne, ale cóż. Do dziś ostała się tylko Caravelle z wydawnictwa MON. A najbradziej żałuje utraty D-152, nie mam nawet zdjęcia.

--
Wojtek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024