FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
16-08-09 19:01  [relacja/Galeria] Od2 1:25 Modelik
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witam

Rozpoczynam kolejną relacje na forum. Tym razem na warsztat trafił parowóz Od2 z wydawnictwa Modelik. Autor Jan Kołodziej gwarantuje dobrą sklejalność. Jeśli chodzi o merytorycznośc - opracowany podobno nieźle, na tyle na ile można opracować model bez szczegółowej dokumentacji jak przy innych parowozach dostępnych na rynku. Ale mnie to nie odchodzi, nie znam się :-)
Model zamierzam malować, jednak przeróbki są ograniczone do minimum.
To mój pierwszy kolejowy model w życiu, mam nadzieje że mnie nie pokona. Z uwagi na to, że koleją nigdy się nie interesowałem tak jak np pancerką, lotnictwem czy marynarką, sporym wyzwaniem dla mnie jest planowanie kolejnosci klejenia, czytanie rysunków i identyfikacja częsci. Robiąc np samolot wiem mniej więcej co jest co, gdzie się znajduje i do czego służy. A najważniejsze: z czym się łączy. Tutaj ide po omacku. Oczywiście czytam instrukcje i oglądam obrazki, ale jednak koncentracja musi być na wyższym poziomie niż przy modelach z innych grup. Szczególnie boje się, że po sklejeniu jakiegoś elementu okaże się że będę musiał go pruć bo np przechodzi pod nim jakiś fikuśny mechanizm :-).
W klejeniu pomagają mi relacje na Kartonworku - genialny model Nikiego, model mocno waloryzowany więc traktuje go raczej jako natchnienie niż rzeczywistą instrukcję (tak jak relacje Precyzyjnego), oraz na Kartonbau - model w standardzie więc bardziej pomocny jako instrukcja.

Model jak mówiłem będzie "prawie w standardzie" wiec nie spodziewajcie się wodotrysków jak w Od2 Nikiego czy w modelach Precyzyjnego, ale mam nadzieje zrobić ładny, estetyczny model zdobiący korytarz. :-) I to właściwie jest powód rozpoczęcia klejenia tego modelu - żonie się spodobał :-):-)

Model zacząłem kleić jeszcze przed skończeniem TK-Sa, czyli od kwietnia. Mam mało do pokazania bo miałem przerwę na skończenie karalucha, a poza tym na początku bawiłem się kołami. Używam elementów laserowch z Drafmodelu. Podobno one ułatwiają życie... Przez 3 miesiące bawiłem się w szlifowanie kół, a i tak sporo pracy przede mną, wiec ich nie pokaże :D

Pokaze za to to co najważniejsze w relacjach
OKŁADKĘ:


PODKLEJONE WRĘGI:


ELEMENT NA SUPER TLE (Koc w sypialni, pewnie mi go zazdrościcie :-D)


Oprócz tego zrobiłem ostoje. Te zdjęcia to efekt dwóch czy trzech tygodni prac, głównie niedziela, czasem po 1-2 godziny w tygodniu i sobotę. Naprawdę w porównaniu do nie skonczonych do dzisiaj kół to był moment. Prawie wszystko jak na razie pasuje, jedynie jeden otworek trzeba przesunąć (przechodzi przez niego oś wału stawidłowego, cokolwiek to znaczy :-) (przeróbka zgapiona na forum, śledzenie relacji innych się przydaje :-) ) Klucz do sukcesu to oczywiście dokładne wycięcie elementów, wtedy składanie to sama przyjemność :-)



Teraz pewnie zrobię wózek przedni, coś tam może dokleję do ostoi, może zrobię ramę i wózki tendra i trzeba będzie zrobić nity... dużo nitów... oj będą mi się śniły.... Będę próbował zrobić metodą Nikiego, czyli krążki na które się umieszcza kropelkę żywicy. Lepiej trzyma kształt niż wikol. No i skończę może koła (wtedy dam ich zdjęcie)

pzdr

--

Post zmieniony (04-09-11 21:43)

 
06-09-09 23:35  Odp: [relacja] Od2 1:25 Modelik
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Żeby nie bylo że się ochrzaniam. Przedni wózek na razie gotowy - teraz czeka na wielką akcje nitowania. Wózek złożony na sucho, gdybym go tak skleił to bym miał problem z malowaniem. Jedyne zmiany to dodanie nakrętek do tych drucików trzymających resory.


Nie chce mi się robić nitów - może się zajme ramą i wózkami tendra żeby wszystko czerwone malować za jednym razem. Albo i nie :-)

Zaopatrzyłem się na alledrogo w pręciki mosiężne 2, 2,5 i 3mm. Widać je na zdjęciach - są idealne do wykonania osi, czy tych prętów usztywniających w wózkach. Poniżej zdjęcie poglądowe :-)


--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
06-12-09 14:08  Odp: [relacja] Od2 1:25 Modelik
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Cześć wszystkim :-)

Dawno nic nie wstawiałem, ale to nie znaczy że nic nie robiłem. Po prostu nie mam za bardzo warunków do robienia zdjęć, a dzisiaj się udało złapać trochę światła dziennego (ale i tak bez słońca...) - zawsze jestem w domu jak jest ciemno...

Czasu na klejenie za dużo nie mam, więc postępy nie są jakieś straszne. Nie kleje po kolei, tylko w zależności od natchnienia i czasu.

Skleiłem kocioł, dymnice, piasecznice i cały ten bajzel. W większosci nie wiem co jest które :-) i co do czego służy :-):-). Ale fajnie wygląda :). Szkielet budki maszynisty skleiłem żeby sprawdzić pasowanie wszystkiego. Kocioł i budka nałożone na suchu, ostoja będzie malowana jak ją onituje...Pokrywy wyczystek przerobiłem na wzór tych Nikiego. Tak samo ze stojakiem kotła, posiłkowałem się fotkami Odetki z relacji Nikiego.




KOŁA :) WRESZCIE je skończyłem :-) (tzn chyba, bo zastanawiam się nad jeszcze jedną warstwą białego). Robiłem je z długimi przerwami chyba od pół roku. Glutowane, szlifowane, wikolowane i malowane :-)
Jedyne co musze przy nich zrobić to dopasować otwory do osiek. Wszystkie małe koła mają zaślepione otwory na osie, bo nie wybrałem jeszcze ktore pójdą pod tender, a które pod lokomotywe. Oczywiście najlepsze idą pod parowóz. Części toczące się po szynach malowałem metalizerem Humbrola 27003. Niestety po pomalowaniu wyszły wszystkie niedoskonałości szlifowania... Czerwony to Revell 31. Będę nim malował reszte czerwonych elementow. Rozcieńczałem olejkiem terpentynowym.


Ostatnio zrobiłem silniki. Tylko lekko przerobiłem (zamiast cz 41f dałem krążki z tektury) - Silniki Nikiego mają taki fajny ten teges na dole. Nie mam pojęcia co to jest, ale fajnie wygląda i może zachce mi sie to dorobić :-) ale jeszcze nie zdecydowałem.


Komin juz dawno zrobiłem. Też się wzorowałem na kominie z lokomotywy Nikiego... W sumie sporo z Niego ściągam, mam nadzieje że nie każe płacić za prawa autorskie :-)


Nity które gdzieniegdzie widzicie (zielone kropki) to nity żywiczne 1mm kupione na allegro. Kupiłem z 650szt i mi już zabrakło :-) Myślałem że więcej nimi okleje. Brakuje mi jeszcze z 1000 nitów 1mm i z 400 1,5mm... (wartości szacunkowe, ostatnio jak widać mocno niedoszacowałem, wiec nie wiem ile to moje liczenie warte..) Będę musiał jednak sam sobie poradzić bo to trochę drogi interes przy tej ilości :-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
06-12-09 16:44  Odp: [relacja] Od2 1:25 Modelik
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Łosiu, koła jak na pierwszy raz, to wyszły bardzo ładnie. Pozostałych elementów nie komentuję, bo nie są jeszcze skończone.

Jakim klejem i jakim sposobem kładziesz kropeczki kleju po nity żywiczne ? Ja próbowałem to robić cyjanoakrylem, trzyma bardzo dobrze, tylko szybko zakleja mi się igła lekarska, którą założyłem na buteleczkę.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
06-12-09 20:29  Odp: [relacja] Od2 1:25 Modelik
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Kleje cyjanoakrylem. Robie kropelke (taką większą) na płyte CD i nakładam igłą lub szydłem.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
17-01-10 23:39  Odp: [relacja] Od2 1:25 Modelik
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Mała aktualizacja :)

W sumie teraz robie sobie różne drobiazgi. Jestem zwolennikiem budowy modułowej, czyli robie różne podzespoły, potem łącze w całość. Nie doklejam po kawałku. Raz ze to będzie malowane, a hurtowo łatwiej, a dwa że łatwiej manipulować modelem. Oczywiscie wszystko do pewnego momentu.
Dorobiłem kurki odwadniające przy silnikach i zrobiłem klape dymnicy.


Dorobiłem troche nitów. Jeszcze pareset i będzie OK :)


Pare elementów nad którymi się ostatnio pastwiłem postawionych na sucho na kotle :)


--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
21-01-10 00:19  Odp: [relacja] Od2 1:25 Modelik
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Wydaje mi się, że zrobiłeś mały błąd przy tych kurkach. Z reguły wszędzie stosowano tylko 3, a nie 4 tak jak to zrobiłeś.
Może jeśli nie będzie to groziło większym uszkodzeniem to spróbuj to przerobić.
Na tym zdjęciu są kurki z Pd5, czyli jakby kuzyna Od2
http://img.photobucket.com/albums/v703/kolejarz/Pd%205/Pd5002-2.jpg

--

 
21-01-10 10:26  Odp: [relacja] Od2 1:25 Modelik
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Widziałem jego zdjęcie, ale już po wykonaniu tych cześci (tzn tych wystających w dół).
Nie będe juz przerabiał. W sumie to nie ma być supermega wierna replika, ma fajnie wyglądąć jako element dekoracyjny. Gdzie można bez wielkiego wysiłku coś dodać, zmienić to to robie, jednak główne "źródło" na którym się wzoruje to model Nikiego.
Robiąc element skrajny (mocujący do silnika) na tym parowozie się wzorowałem.

Tu http://wroclaw.hydral.com.pl/foto/100/100946.jpg wydaje mi się że są 4. z 4 też widziałem wcześniej ale przy innym typie.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
21-01-10 13:10  Odp: [relacja] Od2 1:25 Modelik
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Z tą super wierną repliką to uważaj, bo takie modele uzależniają :)

--

 
21-01-10 13:34  Odp: [relacja] Od2 1:25 Modelik
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

no dlatego ten ma nie być takim super wiernym modelem :-)
Po sklejeniu TK-S na full wierności doszedłem do wniosku, że mam za mało czasu a za dużo modeli żeby iść na całość za każdym razem :-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024