FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
12-12-09 16:29  [Galeria] Morane-Saulnier MoS-30E1
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam, chciałbym wam zaprezentować model który właśnie skończyłem , a który kleiłem sobie tak relaksacyjnie bo jakoś ostatnio nie miałem weny do rozpoczynania czegoś większego. Co niektórzy na pewno rozpoznają model samolotu który już był klejony i prezentowany przez Cevę. Jednak ja skleiłem ten sam model , ale w drugim malowaniu. Dla przypomnienia model Morane został wydany w dwóch wersjach malowania w WAK-u . Ceva zrobił w srebrnym malowaniu ,a ja dla odmiany zrobiłem łaciatą wersję. Na pewno wielu z was będzie porównywać jakość wykonania moją i Wojtka:). Od razu powiem ,że jednak Wojtkowy poziom jest nie do osiągnięcia i mój model nie jest tak idealnie sklejony. Wojtku wielki szacun za twoje wykonanie.
Wojtek nie miał uwag co do opracowania, ale ja kilka jednak mam. Moje problemy mogły wyniknąć raczej z moich braków warsztatowych no, ale wole jednak je tak pokrótce przedstawić.
Trzeba uważać przy montażu kratownicy w kabinie. Chodzi mi tu o części 5P i 6P które nie mają oznaczenia żeby je podkleić czy pogrubić. Ja postanowiłem je pogrubić i nakleiłem na karton 0,5m. co sprawiło mi potem problemy przy oklejaniu poszyciem całego segmentu kabiny. Najlepiej to podkleić na karton 0,2mm , wystarczy.
Dalej coś mi nie pasowało z poszyciem cz. 21. Przy dopasowywaniu tego elementu do segmentu całej kabiny na której znajdowało się już wewnętrzne poszycie cz.20 , brakowało mi poszycia i z przodu i z tylu i po obwodzie na wręgach. Nie wiem dalej co nie tak zrobiłem, ale myślę ,że wręgi 4 i 2 nie należało podklejać na karton 0,5mm tylko podkleić na taki karton ,aby razem z nim po podklejeniu wręgi miały 0,5mm. Podłogę kabiny cz. 1 i inne elementy szkieletu najlepiej wycinać tak aby nie zostawał czarny obrys linii na częściach. Tak myślę ,że trzeba było zrobić ,aby poszycie 21 pasowało i na długości i po obwodzie wręg. Jeśli jednak nadal by było coś nie tak to radzę przesunąć poszycie 21 bardziej do tylu tak aby z przodu mogło zostać trochę miejsca na osłonę silnika którą chyba najlepiej nasunąć na wręgę 2 niż doklejać do kadłuba na styk.
Dalej raczej nie było już problemów z kadłubem tylko taka mała uwaga którą i Wojtek potwierdził . Radzę podkleić sklejki bo są wydrukowane na cienkim papierze.
Dalej miałem drobny problem z osłoną silnika. Nijak mi to pasowało więc po drastycznych zabiegach cięcia i gięcia wywaliłem połowę z wewnętrznego poszycia cz. 54 (patrz zdjęcie) . Nie zalecane postępowanie:)



Silnik tradycyjnie trochę sobie podrasowałem i owinąłem drucikiem.



Dalej nie było większych zgrzytów. Trochę kiepskawo wyszły mi te ramy podtrzymujące skrzydło. Trochę też kręciłem nosem przy wykonywaniu szablonów z drutu do tych ram. Coś mi się zdaje ,że niektóre z nich miały trochę nie prawidłowy kształt dlatego długo się zastanawiałem zanim coś zagiąłem i ukształtowałem.
Jak zwykle bawiłem się w koła szprychowe które za każdym razem kiedy je wykonuje nie wychodzą mi tak jakbym tego sobie życzył, ale ze względu na to ,że podwozie i wykonywanie kół zawsze jest dla mnie czymś makabrycznym przechodzę nad tym etapem budowy szybko i bez wnikania w szczegóły. Krzywe, czy brzydkie , dla mnie zawsze są wystarczające:).

Podsumowując model łatwy, przyjemny i nawet interesujący. Bardzo ładnie się prezentuje na półce. Model jednak raczej dla średnio zaawansowanych. Początkujący mogą spróbować , ale bez wykonania naciągów bo to zawsze jest trudny etap budowy. Gratulacje dla Qurczaka który zaprojektował model. Dawidzie nie przejmuj się tymi powyższymi uwagami bo to takie moje gadanie:). Jakby co to na Qwaku sobie wszystko wyjaśnimy:).
Dobra koniec paplaniny oto galeria:





Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
12-12-09 17:51  Odp: [Galeria] Morane-Saulnier MoS-30E1
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

No i proszę, tak z cicha "pękł", nie pokazywał się cicho o partyzancie było a tu się okazało, że jednak klei i proszę co wykleił - piękny samolocik nic dodać nic ująć. Gdzieś tam na zastrzałach coś tak jakby retuszu nie było, ale to chyba klej się świeci w lampie błyskowej. Pozdrawiam i pytam się co następne będzie, tylko już nie po cichu a w pełnej relacji bo nudno się zaczyna robić..

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
13-12-09 11:26  Odp: [Galeria] Morane-Saulnier MoS-30E1
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Fajnie wygląda ten samolocik. Z czego robiłeś koła ? Wbrew pozorom nie pytam o szprychy tylko oponki. Wyglądają jak plastelinowe lub gumowe ale za bardzo napompowane. ;-)
Poradników jak zrobić szprychy w sieci trochę można znaleźć.

--


 
13-12-09 18:56  Odp: [Galeria] Morane-Saulnier MoS-30E1
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

No widzisz Ostoja ten modelik tak po cichu powstał bo nie za bardzo mam ostatnio wenę do klejenia więc traktowałem ten samolocik jako coś relaksacyjnego i odpoczynkowego. Trudno z czegoś co powstało raptem w 4 tygodnie zrobić relację bo to chyba nie miało by sensu:). Myślę ,że chęci już powoli wracają i czas zabrać się za coś większego. W tej chwili już trwają prace przygotowawcze do budowy porządnej rury z tym ,że jest to uzależnione tym czy uda mi się wytłoczyć kabinkę do niego, więc jeśli zacznę relacje to tak znowu nietypowo od pokazania wytłoczki kabiny. A na razie cicho sza:)

Raduss dokładnie tak z tymi kołami już jest. Są trochę napompowane bo połowa tego kola to szpachla którą szlifowałem i zalewałem glutem i znowu szlifowałem.Oczywiście nie wszędzie można tak dokładnie dojść papierkiem ściernym trzymanym w grubych paluchach. Im dłużej szlifuje się takie kółka tym coraz bardziej się dochodzi do momentu gdy glut i szpachla zaczyna się kruszyć i odłazić więc jak już widzę ,że takie coś się dzieje to zaprzestaje tego procederu. Dlatego mogą wyglądać na takie jeszcze trochę za grube i potrzebujące dalszego szlifowania. Fakt faktem ,tym razem próbowałem jedno z kół zrobić od początku cieńsze(np przez zastosowanie cieńszego kartonu na kołach) ,ale w ostatecznym rozrachunku wyszło na to samo. Co do wyglądu to koła po ostatecznym szlifie były pomalowane z dwiema warstwami czarnego humbrola i niczym więcej. Kiedyś lakierowałem takie kółka ,ale za każdym razem mi się za bardzo świeciły więc teraz nic na nie więcej nie kładłem. Dlatego wyglądają na naturalne, tak wyszło:).

Ciesze się ,że wam się jednak podoba i dziękuje za miłe słowa. Miejmy nadzieję ,że partyzanci znowu was zaskoczą już w innej relacji:).

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024