FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
09-12-09 23:19  [Relacja/galeria] Projekt własny - Japoński czołg Type 2 Ka-Mi
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Pora na kolejny modelik. Tym razem będzie to japoński czołg pływający Type 2 Ka-Mi. Po namowach kolegów szczególnie w Lublinie postanowiłem zająć się tym czołgiem.

Tak w skrócie o samym czołgu. Prace nad Type 2 rozpoczęły się w 1928 roku i była to próba armii dostosowania czołgu lekkiego Type 95 Kyu-Go do roli pływającej amfibii poprzez dodanie pontonów. Ta próba nie powiodła się i konstruktorzy zmienili koncepcję, w której oprócz pontonów postanowili zmienić główne elementy samego czołgu. W ten sposób powstał Type 2 pierwszy czołg pływający Japońskiej armii. Armia pracowała nad tą koncepcją 12 lat. W tym czasie powstało wiele prototypów, z których żaden nie doczekał się produkcji. W 1940 roku Japońska armia przejęła prace konstrukcyjne i w ciągu dwóch lat stworzyła Type 2, którego produkcja rozpoczęła się. W 1942 roku Type został dostarczony marynarce z zamiarem wykorzystania go w operacjach na wyspach Pacyfiku, które nie posiadały portów do lądowania wojsk lub w operacjach specjalnych.
Wyprodukowane zostały jedynie 184 sztuki Type 2 ze względu na duży stopień komplikacji i konieczności wykonywania ręcznie wielu elementów. Stopień skomplikowania wymusił posiadanie mechanika w składzie załogi czołgu. Pomimo tego Type 2 był najliczniej używanym przez Japończyków w czasie wojny pływającym czołgiem. W czołgu tym zastosowane wiele nowatorskich jak na tamten czas rozwiązań jak radiostacja i wewnętrzny interkom. Większość włazów i pokryw posiadały gumowe uszczelki dla lepszego uszczelnienia połączeń a większość połączeń kadłuba i pontonów było spawanych. Czołg ten posiadał duże dwa pontony z przodu i jeden z tyłu, które były odłączane od czołgu z wnętrza pojazdu, po jego wyjeździe na ląd.
Czołg był uzbrojony w armatę 37mm i dwa KM-y Type 97 7.7mm. Pancerz miał grubość od 6 do 13 mm. 6-cylindrowy, silnik wysokoprężny był umieszczony z tyłu i nadawał prędkość 37km/h na lądzie i ok. 8.7 węzłów w wodzie (z pływakami).

Pojazd ten ze względu na nietypowy a zarazem ładny wygląd zawsze mi się podobał. Swego czasu zbudowałem jego model z Małego Modelarza. Ale przyszedł czas go "odświeżyć". Zacząłem oczywiście od zbierania materiałów i okazało się, że oprócz opisu i rysunków z książki "Japońska Broń Pancerna" tom 3, kilkunastu zdjęć modeli plastikowych, kilku zdjęć egzemplarza z Kubinki i kilkunastu (dosłownie) zdjęć archiwalnych nic więcej nie udało mi się znaleźć. Tak, więc model powstał na podstawie tych materiałów.

Zamiarem moim jest zbudowanie modelu Ka-Mi w pełnej konfiguracji: ze zdejmowanymi pontonami przednimi i tylnym, zdejmowanym osłonami przeciwbryzgowymi wieży i wlotu powietrza i gąsienicami z pojedynczych ogniwek. Będzie on w barwach Specjalnych Sił Desantowych Marynarki z 1944 roku, czyli szaroniebieski.

Type 2 Ka-Mi, który planuję zbudować w 3D wygląda tak:


Po rozwinięciu części wyszło mi, że będą one zajmować 14 arkuszy (10 kartonu plus 4 z częściami szkieletu). Szkielet naklejony schnie a pierwsze cięcie papieru jutro.

Michał

--

Post zmieniony (28-05-10 14:35)

 
09-12-09 23:43  Odp: [Relacja] Projekt własny - Japoński czołg Type 2 Ka-Mi
Yautay 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

nie potrzebujesz beta testerów? :)

Jak dla mnie bomba!

--

 
10-12-09 03:26  Odp: [Relacja] Projekt własny - Japoński czołg Type 2 Ka-Mi
k 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

"ze zdejmowanymi pontonami przednimi i tylnim, zdejmowanym osłonami przeciwbryzgowymi wieży i wlotu powietrza"
Zapowiada się niezwykle interesująco :) Czekam pierwsze treściwe fotki.

--
Pozdrawiam serdecznie

 
10-12-09 15:37  Odp: [Relacja] Projekt własny - Japoński czołg Type 2 Ka-Mi
mak 

 

Nio proszę:) Fajniusi ten "pontonik" remake MM-ów powoli sie zaczyna:)

 
10-12-09 20:09  Odp: [Relacja] Projekt własny - Japoński czołg Type 2 Ka-Mi
Stachowitz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam! Mam pytanie - czy model ten będzie dostępny szerszemu gronu modelarzy w jakiejkolwiek formie (komercyjnej/niekomercyjnej)? Chętnie zakupiłbym to japońskie pływające cudo w nowszej niż MM edycji:)

--

 
10-12-09 20:23  Odp: [Relacja] Projekt własny - Japoński czołg Type 2 Ka-Mi
Yautay 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Stachowitz - w każdej relacji Autora tegoż wątku padało to pytanie... Zawsze pozostało bez odpowiedzi :/ Nie ty jeden masz smaka na TAKIE modele, może się kiedyś doczekamy...

--

 
10-12-09 20:50  Odp: [Relacja] Projekt własny - Japoński czołg Type 2 Ka-Mi
Starling   

A czy przypadkiem Te-ke nie został wydany?

--
Pozdrawiam Grzegorz

 
11-12-09 00:00  Odp: [Relacja] Projekt własny - Japoński czołg Type 2 Ka-Mi
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Zaczynam od czołgu, czyli mam zrobić coś takiego:


Na początek, jak to zwykle bywa, idzie szkielet. Niestety z braku czasu udało się zrobić jedynie tyle:


Dzięki za zainteresowanie. Wygląda na to, że wstrzeliłem się z tym modelem. Mam nadzieję, że finalna wersja będzie się podobać.
A co do późniejszej dostępności to mam nadzieje że pojawi się on wydrukowany na papierze. Ale nie mogę powiedzieć, że zostanie wydany przez wydawnictwo X czy Y ponieważ modele tworzę głównie dla własnej przyjemności a nie na zamówienie.

Nadchodzi weekend więc mam nadzieję, że zrobię i pokażę więcej.

Pozdrawiam
Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
11-12-09 08:43  Odp: [Relacja] Projekt własny - Japoński czołg Type 2 Ka-Mi
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witam
Bardzo sie cieszę że ten projekt ponownie ujżał światło dzienne. Już na konkursie w Krasnymstawie koledzy wspominali o tym nowym projekcie. Model bardzo ciekawy ,nietypowe rozwiązania techniczne jak na czołg pływający.
Jako fan broni japońskiej będę z ciekawością śledził Kolegi postępy w budowie. Sam też mam w kolekcji ten czołg wykonany z MM (wersja z jednym sterem).
Mam też cichą nadzieję iż finałem będzie wydanie tego modelu ku uciesze fanów.
Póki co życzę powodzenia.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
11-12-09 11:32  Odp: [Relacja] Projekt własny - Japoński czołg Type 2 Ka-Mi
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Pamiętam, jak kiedyś sklejałem ten model, ale z MM'a i wspominam to bardzo miło. Do dzisiaj model stoi gdzieć na szafie mocno zakurzony. Wtedy, gdy robiłem model, bardzo zaciekawiła mnie konstrukcja 2 Ka-Mi. Dzisiaj czołg, swoją sylwetką, przyprawia mnie o wymioty i nigdy ponownie nie chciałbym sklejać jego modelu:-) Nie mniej życzę powodzenia w pracy nad tym ciekawym projektem;-)

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024