FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-12-09 22:07  [Relacja] Niemiecki czołg E-10 wyd. Answer 1/2008
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Dawno mnie już nie było na forum, trzeba zatem się nieco przypomnieć :D

Zdecydowałem się na przeprowadzenie relacji ze sklejania "cudzego" modelu w standardzie- żeby nie wypaść z formy oraz nabrać nieco dystansu od własnych projektów i białości sklejanych surówek :)

Na pierwszy rzut poszedł model niemieckiego (prototypowego) czołgu E-10 z wydawnictwa Answer (nr. 1 marzec 2008) w skali 1:25 autorstwa Macieja Herbuta. Jest to już zatem mój drugi model tego autora (nie licząc 3 testowych surówek) więc mogę się spodziewać całkiem przyzwoitego opracowania. Dodatkowo skusił mnie na ten model posiadany zestaw laserowo wycinanych elementów oraz gąsienic.

Wstępne oględziny wycinanki zapowiadają zatem model prosty do sklejenia, nieskomplikowany z względnie małą ilością części - taki właśnie mi trzeba :) Niestety, przy wycinaniu części bardzo przeszkadza gruby obrys części miejscami bardzo rozmyty (rozpiskelowany - zapewne kontur poszedł do druku jako bitmapa). Do retuszu wykorzystam jak zwykle farbki wodne. Do klejenia oczywiście klej RED dębickiej firmy ChemBud.

Na dobry początek okładka:



Oraz zawartość arkuszy kartonowych kolorowych i miękkich czarno-białych (z pominięciem reklam):



Jednakże czym by była relacja bez zdjęć modelu... Tak więc przechodzimy do budowy szkieletu:

Jak pisłem wcześniej - do budowy wykorzystam laserowo wycinane elementy. Krawędzie niektórych wręg musiałem nieco skosować, żeby nie wychodziły poza profil:



Następnie przystąpiłem do oklejania szkieletu poszyciem. Docelowo porozcinałem poszycie w miescu gięcia:




Przy okazji nieco mnie poniosło i przykleiłem górne klapy nadsilnikowe:



A tutaj pare małych detali burt kadłuba oczekujących na przyklejenie:



Tyle na dzisiaj. Zapraszam oczywiście do komentarzy i uwag. Wszystkie mile widziane, złośliwe również :D
Update nastąpi relatywnie szybko - mam już sklejoną dużą liczbę podzespołów - oczekują one na odpowiednie udokumentowanie.

Pozdrawiam, Jurek

EDIT: Poprawiłem link co zdjęcia nr10 - wyświetlało zdjęcie nr3.

Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

Post zmieniony (09-12-09 08:36)

 
08-12-09 23:18  Odp: [Relacja] Niemiecki czołg E-10 wyd. Answer 1/2008
k 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pierwszy rząd, witam :) Czekam na zdjęcia z dalszych prac nad tym jakże ciekawym modelem.

--
Pozdrawiam serdecznie

 
09-12-09 17:39  Odp: [Relacja] Niemiecki czołg E-10 wyd. Answer 1/2008
mak 

 

Fajniusi:)Będę tu zaglądał.
w podpisiku obróć gąski o 180 stopni ;)

 
10-12-09 08:52  Odp: [Relacja] Niemiecki czołg E-10 wyd. Answer 1/2008
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


@mak - byłem niezmiernie ciekawy czy ktoś to zauważy :) Brawo za spostrzegawczość! Otóż świadomie użyłem tego zdjęcia - a przedstawiające model z obniżonym zawieszeniem - bo pasowało kolorystyką i było "żywe" :) Rozejrzę się za jakimś innym. Wieczorem będzie kolejny udate relacji. Wczoraj posiedziałem bardzo intensywnie nad modelem i zrobiłem całe zawieszenie wraz z kołami napędzającymi i napinającymi.

Pozdrawiam, Jurek

 
12-12-09 13:38  Odp: [Relacja] Niemiecki czołg E-10 wyd. Answer 1/2008
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Pora na ciąg dalszy relacji. Model wzbogacił się o następujące szczegóły:

- Osłony wentylacyjne silnika:



Tu mała uwaga: na powyższym pierwszym zdjęciu zastąpiłem część nr9 posiadającą nadruk kratkowany kartonową siateczką wycinaną laserem (z Answer'u). Bardzo fajna rzecz. Polecam! Dodatkowo zrezygnowałem z części nr7. Miała ona jednolity kolor piaskowy. Zamiast tego pomalowałem białe pola na kadłubie czarną farbą.
Natomiast na drugim zdjęciu pomyliłem kolejność części. Wg instrukcji ma być (patrząc od góry): 14, 15 (zastąpiłem ją siatką) i 13. Część 13 trzeba nakleić na tekturkę 1mm- miałem ją już wyciętą laserowo, więc najpiew przykleiłem cz. 14, później oryginalną cz.13 (bez podklejenia), siatkę (zamiast cz.15), później zaś laserowo wycinaną część 13. Dodatkowo projektant nie uwzględnił, że grubość cz.13 po naklejeniu będzie wynosiła 1,2mm. W projekcie natomiast założył, że 1mm. Widać to było po oklejce (cz.16), która na wysokość była za niska o te brakujące 0,2mm. Skompensowałem to poprzez wycięcie odpowiedniego okręgu w podstawce (cz.12). Dodatkowo okleinę (cz.16) musiałem uzupełnić o kolory kamuflażu, gdyż była jednolicie piaskowa.
Trzecie zdjęcie natomiast przedstawia całość przyklejoną do kadłuba (widać również z tyłu mocowanie anteny, ale o tym później).

- Włazy dla załogi. Obie klapy rozciąłem na pół. Ładnie się uplastycznią na modelu:



- I teraz coś w rodzaju pokrywy na szynach (nie jestem dokładnie pewien:) ) wraz z reflektorem (?):



- Parę detali góry i przodu kadłuba, czyli pokrywy, wizjer kierowcy, zaczepu przednie i reflektor głowny:



Uwaga do trzeciego zdjęcia (22): zaczepy nie posiadały oklein zewnętrznych. Umieszczenie takich części tylko z retuszem krawędzi, biorąc pod uwagę ich łaczną grubość nie zadowalało mnie. Dorobiłem zatem okleiny z zapasu koloru. Otwory w tych zaczepach nieco upaćkałem podczas retuszu, zatem finalnie zrobię tu małą waloryzację :)

Wszystkie powyższe elementy po przyklejeniu na kadłubie wyglądają następująco:



Następnie zabrałem się za uzupełnienie detali tyłu kadluba:

- Skrzynka (zasobnik), coś w rodzaju zaczepu (?) i wspomniany wczeniej uchwyt na antenę. Oraz zdjęcie całości:



I na koniec tradycyjne zdjęcie całości modelu:



Pozdrawiam, Jurek

PS. Relacja ta powstała, gdy z głośników leciał sobie (dosyć głośno) Sabaton - Art of War. Piękna rzecz :)

 
12-12-09 14:31  Odp: [Relacja] Niemiecki czołg E-10 wyd. Answer 1/2008
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Twoja relacja jest jak instrukcja budowy modelu. Bardzo mi się to podoba.
Mam pytanie nie na temat. Przymierzam się do budowy Staghounda Mk I Twojego autorstwa i zastanawiam się dlaczego zastosowałeś brązowe plamy kamuflażu? Rysunki które znalazłem w internecie jak i sama okładka modelu przedstawiają DZIELNEGO z zielonymi plamami. Możesz mi powiedzieć z jakich materiałów korzystałeś i dlaczego zdecydowałeś się na takie malowanie?

--
Pozdrawiam!

 
13-12-09 00:05  Odp: [Relacja] Niemiecki czołg E-10 wyd. Answer 1/2008
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Dziękuje za uznanie.

Wracając do tematu Staghounda- cieszę się, że masz ochotę skleić mój model. Mam przy tym nadzieję że budowa nie będzie nastręczała żadnych problemów. Pierwotnie kolorystykę Staghounda opierałem na ilustracji (i opisie) z TBiU. Jednakże wydawca zalecił mi zastosowanie innego koloru (którym został model później wydrukowany) w oparciu o przeliczenie wartości koloru Humbrola (podanego zapewne w instrukcji budowy modelu plastikowego, w oparciu o który powstał projekt) na CMYK. Po zrobieniu wydruków próbnych wydawca zalecił mi zastosować ten kolor jako najbliższy zielonej oliwce.

 
13-12-09 08:22  Odp: [Relacja] Niemiecki czołg E-10 wyd. Answer 1/2008
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Dziękuje za odpowiedź.

--
Pozdrawiam!

 
13-12-09 12:56  Odp: [Relacja] Niemiecki czołg E-10 wyd. Answer 1/2008
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Dziasiaj będzie krótko :)

Nadszedł czas na uzupełnienie detali tyłu kadłuba:

- podnośnik:



Uwaga do zdjęcia pierwszego - zastąpiłem boczne okleiny (cz.70,71) paskami wyciętymi z zapasu koloru. Orginalne części były za wąskie w stosunku do części uprzednio podklejonych na bristol 0,5mm (cz.65 sklejone ze sobą częścią niezadrukowaną).

- Okrąła klapa wraz z osprzętem + pare małych detali:



Tutaj także zastosowałem okleinę z zapasu koloru dla cz.41 (na zdjęciu jedna część ma przyklejoną okleinę)

- Tylne zaczepy:



Uwaga do oklein tych części tak jak poprzednio.

Teraz pozostaje mi tylko przykleić wszystko w odpowiednie miejsce na tylniej ścianie kadłuba. Następna część relacji poświęcona zostanie na zawieszenie.

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
16-12-09 22:17  Odp: [Relacja] Niemiecki czołg E-10 wyd. Answer 1/2008
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Pora na telesfora czyli dalsza część relacji :)

W poprzedniej części pokazywałem budowę elementów osprzętu tylnej części kadłuba. Poniżej zdjęcie przedstawiąjace całość:



Miałem jedynie male 'ale' co to mocowań lewarka (cz.64) - były one nieco za krótkie i musiałem nieco docisnąć, aby przykleić zespół do kadłuba.

A teraz nowe części. Wprawdzie w poprzednim poście zapowiadałem prace nad zawieszeniem, jednakże postanowiłem wykonać pare innych elementów:

- Układ wydechowy wraz z osłonami:



Miałem tutaj dosyć dużą wątpliwość odnośnie części mocującej rurę do podstawy - wycinanka zaleca stosowanie odpowiednio ukształtowanego drutu. Mając wizję kiepskiego efektu końcowego takiego zabiegu, rozrysowałem sobie "zamiennik" na zapasie koloru.
Osłony rur wykonałem również z siateczki laserowo wycinanej, podobnie jak przy osłonach wentylacyjnych silnika.

- Karabin maszynowy wraz z podstawą:



Uwagi do karabinu maszynowego: cz. 154 zwinięta w stożek była, ze względu na swoje rozmiary, prawie że niewykonalna. Zastąpiłem ją fragmentem przyciętej wykałaczki. Dodatkowo nie było żadnej części stanowiacej zamknięcie cz. 151 a będącą miejscem przyklejenia dla cz.154. Zatem dorobiłem takowe :)

Poniżej zdjęcia całości na kadłubie.



Jedna uwaga - nie wiedziałem jak przykleić osłonę km'u do stojaka - projekt zakłada (widać to na rys. zestawieniowym) żę ta część znajduje się w pewnej odległości od niego - wisi w powietrzu, gdyż nie ma w wycinance żadnego elementu pośredniczącego. Przykleiłem zatem osłonę bezpośrednio do stojaka :)

- Jarzmo działa. Prawie zapomniałem o tym elemencie. Leżał on sobie spokojnie w pojemniczku, poza moim wzrokiem :) Przygotowałem sobie części składowe jarzma wraz z działem:



Na tym etapie skupię się na zamym jarzmie - lufę wraz z mocowaniem przykleję na samym końcu w obawie o uszkodzenie przy montażu kół czy gąsienic. Elementy jarzma wraz z efektem końcowym:



Jak widać na powyższych zdjęciach, podstawę jarzma okleiłem białym paskiem papieru - krawędzie tej części (która jest wycięta laserem) nie mogłem ładnie wyretuszować farbkami z powodu złego krycia. Oto efekt końcowy. Nawet przyzwoicie wyszło:



Teraz mogę trochę zwolnić. Muszę wrócić do prac nad pewnym białym projektem :)

Pozdrawiam, Jurek

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024