FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 46Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
08-10-09 13:44  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

W budowie ślimacze tempo...


Dorobiłem "dupsik" na rufie


Wykonałem kotwice rufowe.
Tu duże zmiany w porównaniu z wycinankowymi. Pojawiło się ożebrowanie, zmiana kształtu, modyfikacja wygiętego elementu na górnej części trzonka i dodanie kilku elementów.


Zastanawiam się nad sposobem zamocowania ich przy burcie. Na chwilę dzisiejszą pomysł zaczerpnięty z FUSO (dość prawdopodobny w także w przypadku HIEI). W "czerwonych miejscach obejmy, w "żółtych" podpory.


Czy ktoś ma inne propozycje bardziej oddające stan właściwy?

Pozdrawiam TomS

 
08-10-09 15:37  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

-

Post zmieniony (30-09-11 14:26)

 
11-10-09 16:24  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

O ile można coś dostrzec, tak to wyglądało na Hiei:



oraz bliźniaczej Harunie:




--
Sven

HMS Ark Royal

 
11-10-09 20:44  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Sven, jesteś nieocenionym źródłem informacji. Chodząca encyklopedia okrętów japońskich, włoskich... :) Oglądając Twoje zdjęcia (choć dotyczą pewnie wczesnego HIEI, nie myślę, żeby przedłużając kadłub zmieniali sposób mocowania) dochodzę do wniosku, że właściwy jest 2 lub 3-ci rysunek załączony przez Yanisa - duży element podtrzymujący na środku kotwicy. Podpory oznaczone przeze mnie "żółtymi" kreskami zostają skreślone.

 
11-10-09 22:04  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Tak, to Hiei w 1930 roku. I tak to wyglądało przynajmniej do 1936 roku , gdy okręt poddano rekonstrukcji, utrzymywanej w ścisłej tajemnicy. Bezpośrednio przed rozpoczęciem prac pancernik najpierw zdemilitaryzowano, a wszystkie materiały zostały uważnie zmagazynowane tak by mogły być wykorzystane do późniejszej rekonstrukcji. Dlatego myślę, że kotwica została ta sama, więc jej mocowanie także.

Natomiast na tym fragmencie zdjęcia Hiei z lipca 1942 roku widać jeszcze mniej, tyle tylko, że kotwica jest i pozostała na swoim miejscu:



--
Sven

HMS Ark Royal

 
11-10-09 23:06  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

-

Post zmieniony (30-09-11 14:26)

 
21-10-09 14:37  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Witam

Prace nad detalizacją burt trwają...




Działa średniego kalibru w kazamatach burtowych:
Postanowiłem wyciąć otwory obserwacyjne. Z uwagi na brak potwierdzenia ich przeszklenia zrezygnowałem z niego. Bryłę wieży delikatnie kształtowałem, by uniknąć rozwarstwienia papieru. Krawędzie wszystkich otworów (obserwacyjnych i lufy) zabezpieczyłem Cyjanopanem, którego użyłem też do zamaskowania połączenia boki-dach. Wnętrze pomalowałem na czarno i wstawiłem drut udający urządzenia celownicze (także na czarno, front - mający imitować odbłysk szkła zostawiłem nie pomalowany).
Z uwagi na pasowanie, małą ilość miejsca postanowiłem nie naklejać dolnej części na całym obwodzie walca korpusu, a jedynie odpowiednie docięte fragmenty ( z małym zapasem), tam gdzie wystają na zewnątrz burt.




Zakończyłem "drabinkowanie" burt kończąc ostatnią - przy rufowej kotwicy, do zrobienia zostaną drabinki doklejanie oddzielnie (w sumie jeszcze 6 szt.)


Nie zamalowałem jeszcze na czarno otworów wypadających na węrgach


Mam już kolejne (po tabliczkach) elementy podstawki. Została jeszcze tylko deska i będzie można umieścić HIEI na postumencie.




W ramach odpoczynku od kadłuba podłubałem przy pierwszym poziomie nadbudówki dziobowej.
Wzmocniłem szkielet, wstawiłem przegrody i aby przez przeszklone bulaje nie było widać białego papieru, pomalowałem wnętrze na czarno. Wykonałem drutologie: poręcz, początek relingu, okapy. Dodałem 3 elementy na każdej z przednich ścian. Już wcześniej na etapie deskowania poprawiłem obrys pod barbetę działa B, teraz dorobiłem "ścianę" na łuku.


Brak jeszcze części boków, żurawików, koła ratunkowego, oszklenia... - pojawią się po wstępnym polakierowaniu tego fragmentu nadbudówki (nie chcę zamalować lakierem "szyb" w bulajach)


Jednocześnie powstało przednie centrum dowodzenia. Elementy pasowały, poza górną połową. Nie jest to jednak problemem, gdyż miejsce łączenia i tak zostanie zakryte przylegającą doń nadbudówką. Wydaje mi się, że krawędź dach-ściana powinna być półokrągła, więc: cyjanopan, szlifowanie, znów cyjanopan i szlifowanie... i udało się zlikwidować wszystkie kanty. Całość pomalowałem lakierem bezbarwnym i ponownie wyszlifowałem likwidując ewentualne włoski i uzyskując gładką powierzchnię pod finalną warstwę farby.




Wykonałem także dziobowy kabestan. Całkowicie przerobiłem wycinankowy. Z oryginalnych części zachowując jedynie podstawę. Dodałem pachołki, by uzyskać ich delikatne spłaszczenie na szczycie użyłem drutu cynowego - klasyczny grubszy, do lutowania. Delikatnie uderzając spłaszczyłem czoło. W makro nie wygląda dobrze, jednak gołym okiem jest OK. Dodatkowo: zamontowałem zapadki na dolnej części, zmieniłem górną pokrywę. Tu muszę przyznać się do małego oszustwa. W prawdziwych kabestanach na górnej pokrywie powinny znajdować się małe druciane oka (montowano do nich pokrowce?), niestety są one nie do wykonania przeze mnie w skali 1/300. Postanowiłem, pójść na łatwiznę i zamiast kilkudziesięciu oczek wykonałem małe wgłębienia. W sumie z 5-ciu części zrobiło się 26.




Z rozpędu strzeliłem kilka drobiazgów na dziobie i burtach



Pozdrawiam TomS

--

 
22-10-09 09:02  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Miło popatrzeć na tak klejony model.
Wiem, że skala już robi swoje, ale dla mnie troszkę zbyt mocno odstają uchwyty na ścianach (głównie na babercie)

--
pzdr
Kemot

 
22-10-09 17:55  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Matiz1911 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Chciałbym tak umieć ;)

--
SRH Gloria-Viktoria 1914

Zrobione : Fokker Dr.1, Chi-he, Messerschmitt Bf-109/F4 trop, Flak 38,Polikarpow I-16, Fokker D.VII
Robiony : P38-G Lightning

 
22-10-09 19:22  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Dziękuje za ciepłe słowa. Są one nieco na wyrost. Obejrzałem galerie Aurory i widzę jak wygląda wyższy poziom, a czyściutkiemu wykonaniu Matizowego Chi-he i Fokkera Dr.1 także nic zarzucić nie można.

Kemot ma racje - uchwyty rzeczywiście odstają. Na usprawiedliwienie mam jedynie to, że HIEI to mój pierwszy model po kilkunastu latach przerwy i jednocześnie pierwszy w jakim wykonuje drutologie, jest to dla mnie nowość. Do zrobienia mam jeszcze druty na kominach i nadbudówce rufowej, postaram się by były one bliżej. Z uwagi na skale mogłem poręcze zaznaczyć jako poziome fragmenty drutu przyklejone bezpośrednio do ścianek, ale wybrałem trudniejsze rozwiązanie. Wydawało mi się ciekawsze, choć niosło ryzyko "przedobrzenia".



Post zmieniony (22-10-09 19:24)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 46Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024