FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-09-09 22:52  [Relacja/Galeria] Tankietka TK-3 (WAK Nr 4/2008)
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam, poniesiony duchem obchodów 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej postanowiłem na czas nieokreślony zawiesić budowę Fokkera D.VII i zbudować model związany z wrześniem 1939 r. Wybór padł na polski czołg rozpoznawczy TK-3 z wydawnictwa WAK. Model jest już w dosyć zaawansowanym stanie więc nie będzie to relacja od początku i na bieżąco. Poniżej fotki z budowy i parę słów komentarza.




Jeśli chodzi o szkielet to w zasadzie nie miałbym do niego uwag gdyby nie zbyt krótkie wcięcia na częściach 1aL i 1aP. Po korekcie i wydłużeniu wcięć o ok. 2 mm całość złożyła się w zgrabną bryłkę jak na zdjęciach powyżej. Ciekawią mnie te niby strzałki na elementach szkieletu, czy ktoś z Was wie o co w tym chodzi?

Model postanowiłem wykonać w standardzie wzbogacając go (po raz pierwszy w swojej modelarskiej karierze) łebkami śrub przypominającymi nity. Po przekopaniu zasobów forum doszedłem do wniosku, że najlepszy efekt da wyciskanie ich obciętą igłą 0,9 mm zaostrzoną od wewnątrz wiertłem. Oto efekty:






Karabin wykonałem z drutu ze zszywacza biurowego a "zgrubienia" na nim to papier do xero. Na tym etapie natknąłem się na parę problemów. Najbardziej rażącym (co widać na zdjęciach) to wychodząca poza pole do naklejenia części numeracja do zawiasów (14u). Inna sprawa, że z tyłu też powinny być zawiasy 14u a nie wiedzieć czemu na części naniesiono czerwone nie istniejące w wycinance15a (widać to na zdjęciu tyłu tankietki). Jak już się czepiam zawiasów to dodam tylko, że w zawiasach 14b występuje niezgodność z kamuflażem, brakuje dwóch żółtych natomiast brązowych jest o dwa za dużo.
Doczepić mogę się jeszcze do bardzo skąpego opisu budowy i bardzo ogólnych, nie zawierających wszystkich części rysunków, np. żaden rysunek nie zawiera karabinu maszynowego dla tych, którzy chcieliby sprawdzić na jaką głębokość powinien być wsunięty w osłonę.
Mimo wszystko model oceniam pozytywnie, klei się go bardzo przyjemnie i wszystko dobrze pasuje. Retusz krawędzi to 3 kredki akwarelowe natomiast klej to w większości BCG (oprócz szkieletu sklejanego butaprenem). Tyle na razie, w miarę postępu prac będę dorzucał fotki.

Pozdrawiam!

--



Post zmieniony (13-11-09 15:11)

 
09-09-09 00:07  Odp: [Relacja] Tankietka TK-3 (WAK Nr 4/2008)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Bardzo dobry wybór tematu.
Ja mam go już za sobą http://www.papermodels.pl/topics1/polski-czolg-rozpoznawczy-tk-3-wak-vt1875.htm?highlight=tk-3

Powodzenia.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
09-09-09 17:06  Odp: [Relacja] Tankietka TK-3 (WAK Nr 4/2008)
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

chętnie pokibicuje bo sklejałem to maleństwo i mistrzostwa nie osiągnąłem a widzę, że ładny modelik się szykuje

przy takiej skali to lufę karabinu proponuję zrobić z grubszej igły będzie ciekawiej niż z drutu
pozdrawiam pol

--

pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

Post zmieniony (09-09-09 17:08)

 
09-09-09 17:47  Odp: [Relacja] Tankietka TK-3 (WAK Nr 4/2008)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Sympatyczne maleństwo. Powodzenia.

Pozdrawiam!

 
25-09-09 14:31  Odp: [Relacja] Tankietka TK-3 (WAK Nr 4/2008)
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam po dłuższej przerwie. Prace nad budową tankietki posunęły się nieco do przodu. Na warsztat poszedł układ jezdny. Kółka i kompletny wózek w zasadzie robiło się bezproblemowo. Wynikło parę niedokładności zbieżnych ze spostrzeżeniami w relacji Cevy . Przy okazji, dzięki Ceva za link do Twojej relacji, jest ona dla mnie nieocenionym źródłem wiedzy w sytuacji skąpego opisu i niedostatecznej ilości rysunków montażowych w modelu.

A teraz parę fotek z budowy:
Najpierw sposób montażu kółek w dwukołowe wózki i gotowy produkt:



Następnie po 2 wózki z każdej strony połączyłem "szynami"



Również jak w przypadku relacji Cevy, trzeba było nożykiem robić miejsce kółkom w gotowym zestawie 2 wózków.

Pozdrowienia!

--

 
26-09-09 10:49  Odp: [Relacja] Tankietka TK-3 (WAK Nr 4/2008)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Cieszę się niezmiernie ze moja papranina do czegoś się przydaje.
Tankietka wychodzi fajnie, powodzenia przy dalszych pracach.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
27-09-09 21:03  Odp: [Relacja] Tankietka TK-3 (WAK Nr 4/2008)
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam!

Kończący się weekend zaowocował wykonaniem kół napinających tankietki. Uwagi jakie miałem to brak jednego kompletu części nr 44. Poza tym części te są w wycinance za szerokie i gotowe koło nie zmieściłoby się w miejscu mocowania. A poniżej efekty ostatnich prac:




Tyle newsów, pozdrawiam!

--

 
29-09-09 11:04  Odp: [Relacja] Tankietka TK-3 (WAK Nr 4/2008)
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam ponownie.

Korzystając z wolnego czasu udało mi się ukończyć wszystkie koła układu jezdnego. Na pierwszy rzut poszły koła napędowe. Szczerze mówiąc obawiałem się ich najbardziej ze względu na bardzo drobne i ostre zęby. Nie byłem pewien, czy uda mi się je ładnie wyciąć. Kółko składa się z 3 warstw kartonu które proponuję skleić razem zanim wytnie się zęby. Zamysł autora był chyba taki, żeby skleić i wyciąć dwie wewnętrzne warstwy a dopiero potem wyciąć i dokleić zewnętrzną warstwę (z otworem). Myślę, że poprawne zgranie w tym wypadku tak drobnych zębów kółka byłoby niemożliwe. Z efektu jestem raczej zadowolony, warstwy skleiłem BCG co dodało całości sztywności a po wycięciu zębów nasączyłem je Kropelką. Na koniec retusz, śruba i nity. Efekt poniżej:



Na koniec wykonałem koła podtrzymujące i osadziłem je w szynach. Kółka podkleiłem tekturą 0,5 mm i pomiędzy nie wkleiłem kawałek tektury 1 mm. Dało to pożądaną szerokość. Tak przygotowane elementy okleiłem paskiem i całość pomalowałem czarną akrylówką. Szyny od wewnętrznej strony podkleiłem brązowym kartonem z zapasu, dołożyłem od razu nity i zmontowałem razem z kółkami w całość. Wyszło to tak:



Po wykonaniu resorów i elementów mocujących zawieszenie do kadłuba przyjdzie wreszcie czas, że tankietka stanie na własnych kołach.
Pozdrawiam!

--

 
03-10-09 20:30  Odp: [Relacja] Tankietka TK-3 (WAK Nr 4/2008)
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam ponownie.

Tym razem chcę przedstawić tankietkę na własnych kołach. Co do tego etapu budowy raczej nie mam zastrzeżeń choć montaż kół podtrzymujących wymagał docięcia elementów łączących zespół kół z resztą zawieszenia. Uwagę mam również do szablonu mocowania resoru. Druciki wg szablonów z wycinanki są dużo za duże i trzeba je dociąć. Tyle gadania, efekty poniżej:



Jak widać nie zrobiłem jeszcze wszystkich nitów, poza tym w oczy bije to co uznaję za swoją największą wtopę w tym modelu - zagięcie błotników. Zagięcie nie było niestety nacinane lecz trasowane pinezką i niestety efekt jak widać.

Pozdrowienia!

--

 
04-10-09 13:52  Odp: [Relacja] Tankietka TK-3 (WAK Nr 4/2008)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Napracowałeś się przy tych kołach napędowych ale wyszły super. Podoba mi się też retusz. Można wiedzieć jakich farb używasz?

Pozdrawiam!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024