FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 46Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
22-10-09 23:49  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

-

Post zmieniony (30-09-11 14:27)

 
23-10-09 08:33  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Aurora to inna bajka. Teraz patrząc na ten model masę elementów wykonał bym inaczej (lepiej).
Ale wróćmy do Hiei. Z rysunku widać, że poręcz w tym modelu powinna wystawać na 0,4mm. To ciężkie do uzyskania.
Nie wiem jak wykonujesz te poręcze, ale podam Ci "przepis" jak ja sobie z nimi radzę....

Po pierwsze jak masz możliwość operowania od wewnątrz to jest sporo łatwiej.
Kształtujesz drucik, tak aby wchodził w 1 i ostatnią dziurkę. Wsuwasz to z zachowaniem żądanej odległości od ściany i mocujesz klejem. Potem na środku od wewnątrz wysuwasz drucik i przyklejasz go do poręczy. Wystarczy teraz odpowiednio go wcisnąć do środka tak aby poręcz przysunęła się do ściany i przykleić. Teraz pozostaje "tylko" powkładać pozostałe uchwyty (również od wewnątrz). Do poręczny nawet nie trzeba ich zbyt mocno kleić (tylko do ściany od wewnątrz). Resztę załatwi farba.
Jasna sprawa, że znacznie trudniej takie operacje wykonać na łukach (jak choćby na barbecie). Kluczem tutaj jest odpowiednie uformowanie pierwszej poziomej poręczy.
Można też (jak poręcz jest prosta) posklejać konstrukcję wysuniętą mocno od ściany a potem całość dosunąć i dopiero zamocować na dobre klejem.

Tak czy inaczej jestem pod wrażeniem Hiei. To co napisałem to tylko drobne uwagi, nad którymi można się zastanowić.
Czekam na dalszy postęp prac.

--
pzdr
Kemot

 
29-10-09 20:50  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Yanis - dzięki za zdjęcia. Potwierdziłeś moje domysły. Działa w kazamatach burtowych niemal już gotowe. Kończę pokrowce, niedługo postaram się wkleić kilka zdjęć.


Kemot - dzięki za przepis i porady. Przydadzą się. Do tej pory wykonywałem poręcze wklejając od środka "trzymadła", docinałem je i wklejałem poręcz wykorzystując pierwszą i ostatnią dziurkę. Myślę, że przy docinaniu "trzymadeł" zostawiałem zbyt długi element wystający ze ściany.

_____________________________________________

Teraz krótka relacja:

Powstały podstawy przednich dział 127mm:
Tu kilka zmian:
1. Ryfle – może i za duże, może i nie ma sensu wykonywać ich w 1/300, ale uznałem że lepsze takie niż żadne.
2. Wzmocnienia osłony „falochronu” – wykonane na podstawie Profili Morskich
3. Podpory – 4 szt pod wystającym za burtę fragmentem platformy – dodatkowo wykonałem w nich otwory



Obecnie czekają na małe poprawki i malowanie lakierem bezbarwnym.


Nie wiem czy platformy te miały jakiś reling/osłonę od z tyłu, więc zostawiam tak jak jest, dorobiłem jedynie po 2szt małych stopni na każde stanowisko. Pozostało jedynie dociąć je na odpowiednią wysokość.




Pozdrawiam
TomS

--

 
30-10-09 11:52  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
lehcyfer 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Wyglądają super. Podziwiam dłubaninę z tymi wzmocnieniami.

 
02-11-09 13:25  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Witam


Mail od Svena (dziękuje Sven!), skłonił mnie do dodania kilku elementów na platformach dział 127mm. Pojawiło się poziome ożebrowanie, a dotychczasowe podpory zostały przedłużone na wywinięcie "falochronu" (drut 0,1mm). Porównanie starej i nowej wersji wygląda tak:



W teorii na "falochronie" powinna znajdować się jeszcze namalowana białą farbą podziałka z oznaczeniami... nie, nie - takiej detalizacji już nie będzie ;)



W ramach rozrywki wykonałem „pojemnik” na dźwig obsługujący pokład wodnosamolotów na rufie. Został on zwaloryzowany. Wykonałem otwory w podporach oraz dodałem wzmocnienia.





Pozdrawiam
TomS

--

 
02-11-09 19:16  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ja też kleję Hieika, można by też prosić maila od Svena?????

--

 
03-11-09 20:04  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Witam


Z tektury piwnej za pomocą superglue, olfy i szlifowania papierem ściernym wykonałem zmodyfikowaną (zmiana kształtu w porównaniu do proponowanego przez Mały Modelarz) „dużą” rurę na burcie za pierwszym stanowiskiem dział 127mm. "Rura" wymaga jedynie przycięcia i czeka na przyklejenie na kadłuba (lakierowanie i małe poprawki).






Lufy dział w burtach:
Lufy wykonałem z igły 0.9mm. Uważam, że robienie ich według szablonu (dwie rurki, jedna naciągnięta na drugą) nie ma sensu, gdyż grubsza część lufy i tak znika pod pokrowcem.

Pokrowce – nie odpowiadała mi popularna metoda chusteczki higienicznej (zbyt widoczna faktura itp.) i zastosowałem inną technikę:
Użyłem dwuskładnikowej, chemoutwardzalnej masy modelarskiej. W moim przypadku był to tani Wamod, choć jeśli ktoś woli droższe odpowiedniki z wyższej półki, może użyć np. znanego miłośnikom figurowych systemów bitewnych Green Stuff-a. Aby ułatwić sobie rzeźbienie zaznaczyłem początek pokrowca (obrączka z drutu 0,1) i koniec (marker). Uformowałem wstępnie bryłę i pozostawiłem do utwardzenia. Później poprawiłem obrys i rzeźbiłem fałdy za pomocą wszechstronnego narzędzia jakim jest AK3 Olfy.
Całość najpierw pokryłem kolorem szarym, pokrowiec rozjaśniłem a na koniec nieco białego





Całość po przyłożeniu na sucho wygląda tak. Na poniższych zdjęciach osłony dział jeszcze nie są upchnięte głęboko w kazamatach (najpierw muszę wykonać małe poprawki na burtach i położyć pierwszą warstwę lakieru matowego) a lufy nie są przyklejone (nie chcę pourywać ich podczas montażu relingów itp).








Barbety dział głównego kalibru:
Wykonałem barbety C i D i A. Przyznam, że mam kilka wątpliwości technicznych:
- barbeta A – po wykonaniu prototypu wieży działowej mogę stwierdzić, że wieża A zmieści się wraz z relingiem pod lufami wieży B, ale jedynie po zmodyfikowaniu barbety B, o czym poniżej.
- barbeta B – jedynie dla przypomnienia: jej wysokość jest za mała i wieża B zahacza o reling pierwszego poziomu nadbudówki – należy podwyższyć barbetę.
- barbeta C – nie mam pewności czy tył działa C zmieści się nad tak zaprojektowaną nadbudówką rufową. Według rysunków w MM i Profilach Morskich wszystko jest niby OK, ale musze skleić „ćwiczebną wersję” nadbudówki rufowej by sprawdzić to w praktyce.



Swoją drogą, czy ktoś może ma link do ukończonej relacji z budowy Hiei? Tu na Konradusie widziałem jedynie zaawansowaną pracę Arto.


Pozdrawiam
TomS

 
03-11-09 20:21  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Czołem!

Pokrowce robią świetne wrażenie! Dzięki za opis metody wykonania na pewno z niej skorzystam w przyszłości!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
03-11-09 20:27  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Masz talent do małych rzeczy. Bardzo duży talent do bardzo małych rzeczy :)

--
Pozdrawiam!

 
03-11-09 20:31  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

To akurat lewa strona. Rzeźbienie zaczynałem właśnie od niej. Wprawa przybywa w trakcie zabawy :)
Od razy podam mały patent który chcę wykorzystać przy pokrowcach na działach dużego kalibru:
Na górnej części lufy pod pokrowcem znajduje się swego rodzaju rusztowanie (piszę o działach kal. 356mm) - można je zobaczyć np. w monografii o FUSO. Aby zaoszczędzić sobie żmudnego rycia w masie modelarskiej proponuje wcześniej przykleić na lufie małą kostkę oklejoną rusztowaniem z drutu i dopiero na nią nanosić masę.
Metoda ta ma jedną wadę - nie nadaje się do modeli z ruchomymi lufami. Nie planuje bawić się HIEI więc to mi nie przeszkadza.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 46Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024