FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 46Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
29-09-09 20:52  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Myślałem o zaciekach, przybrudzeniu, otarciach... i przyznam, że kusi mnie. Oliwy do ognia dodało stwierdzenie bliskiej mi osoby, że po pomalowaniu "stał się plastykowy" - chodzi o to, że nagle ze zbioru różnokolorowych pasów, burt, drutu... stał się jednolitą bryłą (o ile nie patrzymy z bardzo bliska) i delikatne brudzenie dodało by mu klimatu.
Przy okazji mała dygresja: dość krytycznie patrzę na swoje wypociny ale oglądanie ich w dużej rozdzielczości w makro jest przerażające. Nagle pojawiają się horrory. Coś, co oglądane w normalny sposób wydaje się OK ew "ujdzie" w makro woła o pomstę do nieba. Też tak macie? Czy fotografia makro i Wam odbiera klimat modelu?\

Kolejna sprawa to zdjęcia i dokumentacja: już byłem o krok od zrobienia płata blachy przy kluzie, jednak analiza innych zdjęć zasiała u mnie wątpliwości. Może trafiłem na złe zdjęcia. Jako przykład podam historie drabinek na dziobie. Na zdjęciu z netu:

ich nie ma
ale na tym samym z innego źródła:

są widoczne
Współcześni budowniczy małych HIEI nie mają tak wspaniałych dzieł jak monografie Skulskiego będące bibliami dla zwolennikó FUSO lub YAMATO.

--



Post zmieniony (29-09-09 20:54)

 
30-09-09 08:38  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Otwórz jeszcze raz fotkę, "z netu". W miejscach zaznczonych przez Ciebie na drugim zdjęciu "coś" widać - z obu stron kluzy. Szczegóły straciły się pewnie przy obróbce fotki.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
30-09-09 09:25  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Zgadza się. "Coś" widać, gdy wiemy czego szukać. Chodziło mi właśnie o odmienne wyniki analizy zdjęć z różnych źródeł bez ich porównywania i braku dokładnej dokumentacji. Zdjęcie kolorowe było u mnie podstawą, a ujrzenie drabinek na czarno-białym skłoniło mnie do ich montażu na już gotowym kadłubie.

 
30-09-09 09:41  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Zobacz w Warship Pictorial "Kongo class battleships" Steva Wipera. Wieczorem, jak będę w domu to zobaczę co tam jest w temacie. W każdym bądź razie są fajne zdjęcia Hiei, nie wspominając o innych okrętach klasy.

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (30-09-09 11:56)

 
30-09-09 16:20  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Sven - byłbym bardzo wdzięczny za informacje na temat zawartości wymienionej przez Ciebie pozycji dotyczącej HIEI oraz wszelakie inne uwagi.

Bazuje na monografii z Profili Morskich (wiem, ze nie jest to najlepsze źródło), monografii o pancernikach typu Kongo (z tego samego wydawnictwa), zdjęciach z netu i kilku z pozycji traktujących ogólnie o marynarce Japońskej. Posiłkuje się rysunkami 3D Kongo z "Militariów", oraz kilkoma zdjęciami modelu HIEI z Gakkena 65 które wyszperałem w necie.
Wiele elementów modelu w MM, pomimo jego wysokiej jakości, jest uproszczonych, wyłapałem kilka "cudów" (np. dziwne, fantazyjne zejściówki na rufie, k. ostatniego działa i brak dodatkowych słupów podtrzymujących bliższe rufie pomosty z działami lżejszego kalibru - tego drugiego nie jestem w 100%pewnien)



Post zmieniony (30-09-09 16:20)

 
30-09-09 18:01  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Publikacja zawiera ok 114 zdjęć pancerników typu Kongo: Kongo, Hiei (21 zdjęć), Kirishima, Haruna, planiki generalne okrętów, rysunki samolotów pokładowych, krótkie opisy przebiegu służby. To publikacja nastawiona głównie na fotografie, które są bardzo dokładnie opisane pod względem analizy konstrukcji w danym okresie, pisze tam że to i to zostało zamontowane, zmienione, itd w odniesieniu do każdej fotografii.

W temacie jw może ta fotka coś pomoże, to samo jak wyżej, ale może coś więcej będzie widać:



oraz zbliżenie:



Generalnie nie wzorowałbym się na przebiegu blach poszycia w okrętach bliźniaczych, zwłaszcza z okresu ich budowy w latach I wś. Przecież podczas kompleksowych przebudów w latach następnych zmieniano także kadłuby, dodając bąble przeciwtorpedowe, skad pewność, że nie wymieniano blach? Skąd pewność, że każdy z bliźniaków miał blachy położone tak samo?
Inna sprawa z dokumentacją: o dobre zdjęcia trudno, a np. plany od Haruo Takami to tylko plany modelarskie, gdzie jest jest zamarkowany przebieg blach co najwyżej części nawodnej, a i to nie dokładnie. Przynajmniej z planów które widziałem tak to wyglądało. Zawsze można też np. wysłać do niego maila, czy coś wie/ma na temat nas interesujący, w tym przypadku blachy kadłuba Hiei.

Ale mniejsza z tym, wiadomo: jak nie ma za bardzo materiałów to można się zabawić w coś na kształt rekonstrukcji, przecież model będzie wyglądał przez to atrakcyjniej, a że może nie zgodnie: niech ktoś pokaże, jak było zgodnie ;)


Aha...parę ciekawostek dotyczących pancerników typu Kongo. Pierwszy z nich, Kongo, został zbudowany w brytyjskiej stoczni Vickers Armstrong Shipyard, podczas gdy pozostałe trzy już w Japonii. Jednakże ok 30% materiałów do budowy Hiei zostało dostarczonych z Wielkiej Brytanii. Kotły, maszynownia, uzbrojenie było wykonane w Japonii lecz na licencji. Było to wielkie wyzwanie dla okrętowego przemysłu japońskiego bo pierwsze pancerniki budowane u siebie Japonia rozpoczęła zaledwie 2 lata wcześniej.

Gruntowna modernizacja Hiei w latach 1936-1939 miała zakres podobny jak na bliźniaczych jednostkach, z tym, że okręt otrzymał eksperymantalną konstrukcję nadbudówki dowodzenia, znacznie różniącej się od bliźniaków.


--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (01-10-09 08:26)

 
04-10-09 15:15  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Sven: Dziękuje za informacje.
Chciałbym jeszcze zapytać: Czy na którymś z posiadanych przez Ciebie zdjęć HIEI można potwierdzić ten element?

Dodam, że widziałem go na zdjęciu modelu i znajduje się on jedynie na prawej burcie.

--------------------------

W temacie relacji:

Będąc poza "stocznią" i nie mogąc chwilowo prowadzić prac przy kadłubie, postanowiłem wykonać tabliczki do planowanej podstawki. Z uwagi, że model jest trójwymiarowy, tabliczki także są w 3D.
Napis i ramki wyciąłem nożem Olfy z tekturki piwnej (klasycznie - podstawka od piwa), usztywniałem Cyjanopanem. Całość pomalowana złotym lakierem w sprayu i naklejona na czarny karton. Poniżej zdjęcia w trakcie klejenia i po:

Ostatni etap, to pokrycie całości błyszczącym lakierem bezbarwnym.

Przygotowałem także kotwice. Dokonałem kilku modyfikacji w porównaniu z wycinankowymi. Wzorując się na kotwicy marynarki japońskiej z Fuso (myślę, że kotwice na okrętach typu Kongo nie różniły się wiele), poprawiłem nieco obrys, dodałem "ożebrowanie" i kilka innych elementów, które wykonałem z drutu. Płynne przejścia: ramiona-korpus uzyskałem używając wikolu.
Kotwice pomalowałem na kolor okrętu. Projektant proponuje czarne (zastanawiałem się nad imitującym oksydowanie gunn-metalem), ale myślę, że przyjęte przeze mnie rozwiązanie jest bardziej prawdopodobne.


cdn.



Post zmieniony (04-10-09 16:11)

 
04-10-09 16:27  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

kotwice pełen odlot super
pozdrawiam

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
04-10-09 17:15  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Wydaje mi się, że tak, chyba ten element jest widoczny. Poniżej Hiei w lipcu 1942 roku:



Natomiast nie zauważyłem czegoś podobnego na okrętach bliźniaczych.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
04-10-09 20:09  Odp: [Relacja] Kolejny... Hiei ;)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Po raz kolejny: wielkie dzięki Sven. Czas zabrać się za dorabianie gadżetu :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 46Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024