FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
01-06-09 14:17  [relacja] Grumman J2F5 Duck - Modelik 26/2005
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Cześć!
Witam w relacji z budowy pływającego samolota! Tym razem nie miałem żadnych problemów z wyborem modelu: dwa i pół roku temu, po powrocie do hobby przeglądałem ofertę jakiegoś sklepu i zobaczyłem po raz pierwszy Kaczkę, od razu wiedziałem, że będę chciał ją kiedyś skleić. I tak chciejstwo moje zaczyna się realizować!

Oto Grumman J2F5 Duck z Modelika (26/2005)!

Autorem modelu jest Ryszard Maj, opracowania graficznego Grzegorz Szewczak a okładki Wojciech Sankowski.
Zawartość wycinanki to 8 arkuszy części kolorowych, 5 arkuszy szablonów i elementów szkieletu, 2 strony opisu i 3 strony rysunków (mało).
Model opracowany w skali 1:33, przedstawia samolot w barwach US Coast Guard, New York, 1943(tak stoi w instrukcji, ale czy na pewno?), poza tym wycinanka zawiera model tratwy ratunkowej.

Na rozpoczęcie budowy zdecydowałem się z kilku powodów:
1. Konstrukcja jest ciekawa i się mi podoba,
2. Mam już napoczęty pojazd i okręcik, więc najwyższa pora na samolot,
3. Żeby się Piterski w swoim masochizmie (T-34) nie czuł osamotniony ;-)

Druk modelu na pierwszy rzut oka wygląda przyjemnie, na drugi jest już nieco gorzej – cieniowanie krawędzi natarcia płatów (po co takie coś?) i kolor wnętrza samolotu (dlaczego szary? i po co te efekty w kabinie?). Poza tym projekt wydaje się nierówny: z jednej strony rozbudowany szkielet steru kierunku, a z drugiej brak jakiegokolwiek podparcia dla elementu oprofilowania przejścia kadłub-pływak z przodu modelu, czy odwzorowanie nitowania – na górnych i bocznych powierzchniach kadłuba nity aż kolą w oczy, natomiast na dolnej powierzchni pływaka nie są w ogóle zaznaczone. Ale żeby nie narzekać od samego początku, o plusach i minusach wycinanki będę sukcesywnie opowiadał w toku relacji.

Na polskich forach znalazłem jedynie zapowiedź modelu i jego recenzję. Za to na kartonbau prowadzona jest relacja z budowy Kaczki, choć ostatnio trochę przycichła.

W necie można sporo wygrzebać na temat Ducka, choćby na tej stronie w dziale Walk-Rounds. Ja dodatkowo będę się posiłkował monografią Adama Jarskiego wydaną przez AJ Press

Model wydaje się być wymagający, a fakt że nie widziałem jeszcze sklejonej Kaczki i wstępne oględziny wycinanki potwierdzają moje przypuszczenia. Obawiam się, że model może być ponad moje siły i umiejętności, zwłaszcza że w tematach lotniczych jestem zupełnym lajkonikiem, ale co tam – spróbować trzeba! Nie ukrywam, że liczę na Waszą pomoc i wskazówki. Relacja, jak to u mnie, będzie się ciągnąć.

Przy budowie wykluczam malowanie (z drobnymi wyjątkami), jednak pełny standard to nie będzie – wnętrze samolotu będzie wzbogacone i trochę modyfikowane. Dodam jeszcze, że posiadam dwa egzemplarze wycinanki, jednak starał się będę wykorzystać tylko jeden.

No to zaczynamy!

Na pierwszy ogień poszedł pływak, a w zasadzie jego szkielet. Ducki w pływaku miały luk transportowo-pasażerski, a ponieważ planuję luk ten zbudować podłużnica pływaka została porozcinana. Skleiłem sobie przednią część szkieletu i...kształt wręg okazał się być niewłaściwy. Spodziewałem się tego, lecz myślałem, że nie będzie się to aż tak bardzo rzucać w oczy.
Zrobiłem nowy szkielet (ten po lewej). W oparciu o monografię skorygowałem kształt wręg b i c, dzięki czemu powiększył się ich obwód. Jak teraz okleisz te wręgi poszyciem? zapytacie. Ano będę kombinował, a biorąc pod uwagę niewłaściwą kolorystykę oklejek (w przedniej części pływaka boczne powierzchnie pływaka są białe, a nie szaro-niebieskie) i tak bym musiał kombinować. Plan jest taki, że górne i boczne powierzchnie pływaka zostaną dorobione z zapasu koloru, co wymusza na mnie zrobienie podposzycia w celu uzyskania podparcia dla moich kombinacji.



W przedniej części szkieletu trzeba pamiętać o skróceniu części 3 P i L, na odcinku między wręgami c i d część ta jest za długa o ok. 0,5 mm. Poza tym mamy w wycinance wręgę c1 i c2 (c2 to takie ćwierć-wręgi), podczas gdy nie mamy wręgi c (cały czas mówię o małym c). Trzeba skopiować c1 i jest git, ale to uwaga dla budujących model bez korekty kształtu pływaka.

Ducki w wersji J2F5 (i nie tylko) w przedniej części pływaka, tuż przed lukiem podwozia, miały charakterystyczne garby, które niestety nie zostały uwzględnione w projekcie. Ja będę próbował te garby dorobić we własnym zakresie, w tym celu odpowiednie miejsca wypełnię tekturą a następnie będę szlifował.

Pozwoliłem sobie także na podmienienie oklejek wnętrza luku podwozia. Zamiast szarych części z wycinanki wkleiłem jakąś teczkę z barwionego kartonu, a następnie nagniotłem nitowanie i podział blach. Skorygowałem także kształt „łuków wręgi e”, te w wycinance są zbyt „płaskie”. Na ostatnim QWKAK-u QN sugerował przemalowanie tych elementów, co najprawdopodobniej nastąpi.


C.D.N.


edit: Ale wtopa - błąd w tytule: Kaczka była wydana w 2005 roku, oczywiście
--

Pozdrawiam!
Tuco

Post zmieniony (01-06-09 21:46)

 
01-06-09 15:02  Odp: [relacja] Grumman J2F5 Duck - Modelik 26/2006
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Uuuu na to czekałem :-) zajmuje miejsce na gdzędzie :-)
Zaraz po wydaniu wiedziałem że musze mieć ten model, jednak po przejżeniu wycinanki mam podobne odczucia do Twoich. Projekt wygląda na bardzo nierówny. Zobaczymy co da się z niego zrobić :-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
01-06-09 15:33  Odp: [relacja] Grumman J2F5 Duck - Modelik 26/2006
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Tuco cieszę się bardzo ze ruszyła kolejna relacja. Wierzę że na pewno będzie na czym oko zawiesić, widziałem na żywo co potrafisz więc wierze ze sobie poradzisz. Co do wspierania w masochizmie to wesprę Cię niechybnie ale jeszcze potrzebuje trochę czasu. Najpierw muszą zmienić swe zaszeregowanie te dwa typy w podpisie, ale moja fabryczka od dwóch tygodni działa regularnie co wieczór i niedługo będą efekty do pokazania.
Tak więc kolej na T34 się zbliża dużymi krokami.

--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (01-06-09 15:38)

 
09-11-09 14:56  Odp: [relacja] Grumman J2F5 Duck - Modelik 26/2005
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Witajcie!
Prace przy Duck’u postępują w żółwim tempie (przepraszam wszystkie żółwie).
Nic nowego nie pokazuję, bo w zasadzie nic do pokazania nie mam.
Mam jednak pytanie: Co to jest to pudełko zaznaczone strzałką i kółkiem na poniższych zdięciach?


Jeśli ktoś dysponuje fotkami przedstawiającymi tę rzecz dokładniej – byłbym zobowiązany

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
10-11-09 07:57  Odp: [relacja] Grumman J2F5 Duck - Modelik 26/2005
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

To prawdopodobnie tak jak w Wildcatcie jest dziura na przestrzał.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
10-11-09 09:37  Odp: [relacja] Grumman J2F5 Duck - Modelik 26/2005
Tuco 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Dziura na przestrzał jest , ale w jej świetle jest jeszcze ta skrzyneczka właśnie.
W Duck’ach JF1-3 jest tylko dziura, w samolotach serii J2F1-6 jest jeszcze to „coś”. Zdjęcia które pokazałem przedstawiają J2F6 i J2F5 (w takiej właśnie kolejności).

Ostatnio ruszyła nieco relacja Kaczki na Kartonbau, nie napawa optymizmem za bardzo...

--
Pozdrawiam!
Tuco

 
10-11-09 10:48  Odp: [relacja] Grumman J2F5 Duck - Modelik 26/2005
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Michał delikatnie to ująłeś. Przyjmij wyrazy współczucia.
Widzę, że za ten masochizm to się obaj z wielkim zapałem bierzemy :-))

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024