FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
28-04-09 12:52  [Relacja/galeria] SdKfz 132 Marder II - projekt własny
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Galeria:









]

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Witam wszystkich

Chciałbym przedstawić Wam relację z budowy modelu niszczyciela czołgów Marder II D. Model ten w zasadzie jest już na ukończeniu i najprawdopodobniej zostanie wydany przez wydawnictwo WAK. Ze względu na to, że przy zapowiedzi tego modelu nie będę mógł przedstawić białej surówki postanowiłem zrelacjonować etapy jego budowy.
Model sprawił mi trochę kłopotów w fazie projektowania z powodu małej ilości materiałów na jego temat, a szczególnie nt. górnej powierzchni kadłuba. Nie mogłem doszukać się jakichkolwiek zdjęć , które odpowiedziałyby mi na pytanie – Czy przedział kierowcy i radiotelegrafisty był odkryty, czy też nie? W końcu zdecydowałem się na przyjęcie rozwiązania w modelach plastikowych, czyli przedział zakryty.
No to może do rzeczy;)
Model będzie malowany, dlatego w celu uzyskania twardych i gładkich krawędzi wszelkie jego elementy zostały zabezpieczone super glutem i przeszlifowane.
Budowę rozpocząłem od najtrudniejszego, moim zdaniem, elementu jakim jest armata 7,62 cm PaK 36(r) uzyskaną przez przeróbkę zdobycznych radzieckich armat 76,2 mm wz. 1936 (F-22).

Oto kilka fotek z tego etapu:

1. Lufa z zamkiem i łożem:




2. Laweta:



3. Gotowa armata:





Myślę, że na dzisiaj to może wystarczy. Kolejne odsłony wkrótce:)

Pozdrawiam Mariusz

--

Post zmieniony (17-02-20 12:42)

 
28-04-09 14:15  Odp: [Relacja] Marder II D - projekt własny
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ładniutka lufa : )
Czekam niecierpliwie na resztę, a przede wszystkim na wydanie.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
28-04-09 22:39  Odp: [Relacja] Marder II D - projekt własny
El Diablo 

 

No nareszcie, już myślałem,że będę go musiał sam sobie zaprojektować.
Świetny temat. W jakim malowaniu będzie?

Co do górnej płyty, to Z. Borawski w Militaria 65 - Marder II str.17 pisze tak: "Analiza fotografii dowodzi, że z przodu górna płyta pancerza kadłuba była całkowicie usunięta".
Ale na sąsiedniej stronie na fotce wozu "403" widać wyraźnie, że ta płyta jednak jest i "wchodzi" ona pod pancerz nadbudówki. Zresztą na czymś musiała się opierać przednia noga podstawy działa.
J. Ledwoch w Niemieckie wozy bojowe 1933-45 na str.35 pisze tak: "podwozie i kadłub pozostały niezmienione, nadbudowano tylko przedział bojowy...".
Muszę poszperać, jak coś znajdę sensownego to się odezwę.

PS.
Nigdy nie istniało coś takiego jak Marder II D.
Wóz który projektujesz nazywał się początkowo Panzerselbstfahrlafette 1, potem zmieniono nazwę na 7,62 cm Pak 36(r) Fgst auf PzKpfw II Ausf. D/E - SdKfz 132 Marder II, lub po prostu SdKfz 132 Marder II.

--
Pozdrawiam - El Diablo
----------------------------------
Militaria - Modele...

 
29-04-09 09:18  Odp: [Relacja] SdKfz 132 Marder II - projekt własny
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Dzięki El Diablo za informację. Model będzie w malowaniu 5 Dywizji Pancernej SS „Wiking”(schemat malowania zamieszczę później).
Jak już wspomniałem na wstępie model jest już na ukończeniu i co do górnej powierzchni kadłuba już decyzja zapadła – będzie zakryta.
Właśnie dzisiaj chciałbym przedstawić Wam kolejny etap budowy – Kadłub.
Jak widać na zdjęciach byłem zmuszony dokonać korekty w tylnej części osłony na kadłubie. Wynikało to z błędów rysunków, z których korzystałem.





I kilka zdjęć z przymarki armaty z kadłubem:




Następna odsłona wkrótce:)

Post zmieniony (17-02-20 12:48)

 
29-04-09 09:26  Odp: [Relacja] SdKfz 132 Marder II D - projekt własny
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Bardzo fajna inicjatywa.
Pokazanie sklejania prototypu modelu.
Wygląda apetycznie!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-04-09 13:04  Odp: [Relacja] SdKfz 132 Marder II D - projekt własny
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Heh, ten pojazd jest tak brzydki, że.............trzeba go mieć ; )

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
29-04-09 19:18  Odp: [Relacja] SdKfz 132 Marder II - projekt własny
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Przyszła pora na malowanie. Jak wcześniej wspomniałem model będzie przedstawiał pojazd należący do 5 Dywizji Pancernej SS „Wiking” – Polska, lato 1944 r.
W tej chwili model jest pokryty kolorem bazowym (Pactra A-102). Jest on położony ręcznie. Plamy kamuflażu zostaną nałożone aerografem (Pactra A-103) wg poniższego schematu.



Kilka zdjęć z tego etapu budowy. Przedstawiają one stan modelu na dzień dzisiejszy.








Dzisiaj na warsztat idzie podwozie, a ścislej mówiąc koła nośne.

C.D.N :-)

Pozdrawiam Mariusz

--

Post zmieniony (17-02-20 18:28)

 
29-04-09 20:23  Odp: [Relacja] SdKfz 132 Marder II D - projekt własny
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Proponuję pomalować hamulec wylotowy i zamek armaty na kolor piaskowy kamuflażu, bo tak te elementy były w rzeczywistości malowane. Widać to zresztą na rysunku, który pokazałeś. Pomijam już to, że takie ciemne punkty na jasnym tle byłyby doskonałym celem dla wrogich artylerzystów.
Sam pojazd rzeczywiście paskudny, wręcz odstraszający swoim wyglądem, choć sam model jest piękny;-)

--

 
29-04-09 20:38  Odp: [Relacja] SdKfz 132 Marder II D - projekt własny
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Mario, kiedy ty masz na to czas... ;)

Piękny pokrak :))

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
30-04-09 00:32  Odp: [Relacja] SdKfz 132 Marder II D - projekt własny
El Diablo 

 

Śliczny pokraczek, jak zwykle u Ciebie na wysokim poziomie.
Tylko to malowanie trochę nie teges...
Twój model to wersja późna (ostatnia, produkcja marzec - lipiec 1943) z pełnymi płytami bocznymi nadbudowy, natomiast ten Wiking to wersja średnia (produkcja wrzesień - grudzień 1942) z trapezowymi wycięciami w ostatniej płycie bocznej i tylnej. W DPanc SS Wiking były także "późne" wozy i są na to zdjęcia, ale czy to konkretne malowanko będzie prawidłowe? Osobiście patrzę z przymrużeniem oka na to co tam pacykują w Militariach, lepiej poszukać czegoś bardziej wiarygodnego i zweryfikować.
No i nie ma literki "D" w nazwie tego wozu.
Poza tymi drobiazgami jest super.

--
Pozdrawiam - El Diablo
----------------------------------
Militaria - Modele...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024