FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
16-03-09 09:58  [Relacja/Galeria] Bell AH-1F "Cobra" (KK 1-2/2008)
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam, po zakończeniu budowy Brewster Buffalo postanowiłem zmierzyć się z kolejnym modelem p. Mistewicza z Kartonowej Kolekcji, tym razem śmigłowcem Bell AH-1F "Cobra".

Na modelu tym postanowiłem trochę poeksperymentować, dlatego z góry proszę o wyrozumiałość. Eksperymenty polegają na wykorzystaniu po raz pierwszy przeze mnie wycinanych laserowo elementów szkieletu i co chyba ważniejsze - zastosowanie niemalże w 100 % do sklejania kleju BCG z którym wcześniej nie miałem do czynienia. Pierwsze wrażenia w obu aspektach są bardzo pozytywne, wręcz ciężko mi w chwili obecnej wyobrazić sobie, że wcześniej mogłem się bez BCG obejść, również wycięte laserowo elementy znacznie przyspieszają prace. Ale dość gadania pora na parę fotek obrazujących postęp prac:

Na początek segmenty przednie. Całość czarnych elementów w kabinie pilotów pomalowałem czarną farbką. Z rysunków montażowych nie wynikało jasno miejsce montowania pasów więc założyłem, że wychodzą one z otworu w oparciu. Na tym etapie jedna z cześci poszycia była ok. 1 mm za długa (ta nad karabinem maszynowym), musiałem więc ją przeciąć wzdłuż otworu na karabin i ściąć nadmiar.



Kolejne segmenty nie przysparzały problemów, wręcz przeciwnie, wszystko wyśmienicie pasowało:



Jak widać na zdjęciach, ożebrowanie płatów w środkowym segmencie delikatnie mówiąc rozpadło się. Wynikało to z laserowego nacięcia tego elementu co spowodowało jego znaczne osłabienie i w efekcie urwanie wystających z segmentu żeberek. Co dziwne, materiału z którego wycinane są elementy szkieletu nie wzmacnia nawet super-glue. Profilaktycznie najsłabsze miejsca żeberka potraktowałem super-glue ale na nie wiele się to zdało.
Wykonane segmenty połączyłem w całość. segmenty bardzo dobrze do siebie pasowały:



Na koniec dorobiłem płaty nośne i wloty powietrza - też bez uwag:



Następnym etapem będzie wykonanie osłony silnika. Jak tylko coś w budowie ruszy nie omieszkam wstawić nowych zdjęć.
Pozdrawiam!

--



Post zmieniony (11-05-09 22:07)

 
16-03-09 23:13  Odp: [Relacja] Bell AH-1F
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Witam.
Także sklejam ten model. Tylko jestem trochę dalej e budowie. Możesz wyjaśnić o która dokładnie część poszycia nie pasowała?

--

Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo



Post zmieniony (17-03-09 19:11)

 
17-03-09 11:01  Odp: [Relacja] Bell AH-1F "Cobra" (KK 1-2/2008)
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Chodzi mi o zaznaczony strzałką element poszycia kadłuba. Zawijając dokładnie na wrędze element wystawałby ponad obrys kabiny. Skróciłem go od spodu przecinając element na pół i odpowiednio ścinając.



Pozdrawiam!

--

 
17-03-09 18:37  Odp: [Relacja] Bell AH-1F "Cobra" (KK 1-2/2008)
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Fajnie, że robisz relację, bo mam w planach jakiś wiatraczek i jest to jeden z głównych kandydatów;) Nie wiem tylko, czy umiejętnościami dorównam... A tak na marginesie, to te płaty nie są nośne;)-ich zadaniem jest przenosić uzbrojenie.
Czekam na dalsze doniesienia z hangaru i pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
17-03-09 19:13  Odp: [Relacja] Bell AH-1F "Cobra" (KK 1-2/2008)
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Już wiem o co Ci chodzi, ja podkleiłem szkielet na bokach kartonem i przez to zwiększyłem obwód wręg, wtedy pasowało.
Ogółem można polecić ten model jest dobrze opracowany.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
20-03-09 16:54  Odp: [Relacja] Bell AH-1F "Cobra" (KK 1-2/2008)
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam ponownie. W tzw. międzyczasie udało mi się wykonać osłonę silnika z jej zaokrąglonym elementem. Trochę mi ta okrągła kopułka nie wyszła, ale z tego typu częściami od zawsze mam problemy. Poza tym element nie przysporzył żadnych problemów. Oto efekt ostatnich prac:



Pozdrawiam!

--

 
28-03-09 20:11  Odp: [Relacja] Bell AH-1F "Cobra" (KK 1-2/2008)
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Witam.

Jak tam prace na modelem?

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
29-03-09 22:19  Odp: [Relacja] Bell AH-1F "Cobra" (KK 1-2/2008)
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam ponownie.
Prace nad modelem posunęły się do przodu. Po osłonie silnika przyszedł czas na belkę ogonową. Z wyników prac nie jestem zadowolony, ale po kolei.
Najpierw wykonałem samą belkę. Według mnie belka zawiera zbyt mało żeberek a w związku z tym, pomiędzy nimi nie da się utrzymać pożądanego kształtu, a przynajmniej mi się to nie udawało.



Na rysunku powyżej zalecam zwrócenie uwagi na środkową wręgę (cz. 71). Według mnie należy ją okleić paskiem papieru, w przeciwnym razie tak jak u mnie powstanie "krowie żebro". Gotowa belka ogonowa po montażu do kadłuba wygląda następująco:



Następnym etapem były stateczniki poziome. Tu nie natrafiłem na żadne problemy:



Następnie zabrałem się za robienie statecznika pionowego, i tu niestety strzeliłem parę baboli. Po pierwsze zlekceważyłem na tym etapie opis budowy i rysunki pomocnicze i niestety srogo się to zemściło. Chodzi o górną krawędź statecznika. Nie przyszło mi do głowy, że górę statecznika nie ściska się na styk tylko wkleja się tam wypełnienie no i niestety, zabrakło w moim modelu tego elementu, biała lampka sygnalizacyjna stoi na krawędzi zamiast na płaskim podłożu.



Poza tym statecznik nie przylega dokładnie do belki ogonowej. Być może później zasłonię to rezerwą koloru, ale póki co jest jak jest:



Ostatnim elementem jaki wykonałem był wylot spalin. Bez większych problemów:



Tyle na razie. W miarę postępu prac będę odświeżał wątek.

Pozdrawiam!

--

 
29-03-09 23:10  Odp: [Relacja] Bell AH-1F "Cobra" (KK 1-2/2008)
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Witam.
Jeśli chcesz poprawić ten statecznik to zakupiłem 2 modele mogę oddać Ci część 81, bo 82 gdzieś mi zaginęła... Ale nie wiem czy będzie Ci się chciało odklejać to co masz.
Belka ogonowa nie wyszła aż tak źle, podzielam Twoje zdanie, że przydałoby się więcej wręg na tym odcinku.
Powodzenia w dalszej budowie.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
30-03-09 09:24  Odp: [Relacja] Bell AH-1F "Cobra" (KK 1-2/2008)
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Mam jeszcze pytanie do tych co ukończyli już ten model. Chodzi mi o jego wyważenie. Czy nie ma potrzeby dociążać przodu modelu żeby nie leciał na ogon, bo właśnie w tej chwili mam taką sytuację. Fakt, że nie ma jeszcze płóz ale wolę zawczasu zapytać.

Pozdrawiam!

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024