FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-03-09 22:05  [Galeria] Wspomnień czar cz.1 Na Grunwald czyli Krzyżak GPM 8/97
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

To mini galeria rycerza Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie sklejonego około 11 lat temu. Natchnieniem zapewne była jakaś książka o Krzyżakach.
Zawsze to coś odmiennego od samolotów i czołgów.
W planach miały być prawdziwe pióra, ale kleiłem go w okresie kiedy trudno je znaleźć , a własnego drobiu nie mam. Wilhelm już zaczyna pocić się starym butaprenem. ;-)



--


 
15-03-09 22:17  Odp: [Galeria] Wspomnień czar cz.1 Na Grunwald czyli Krzyżak GPM 8/97
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Kurde nie wiem o co chodzi ale jak klikam zdjecie to mi sie pokazuje jakas rozowa wyszukiwarka z dwiema laskami. Wczesniej tez tak bylo a potem nie a teraz znowu jest- z fotosikiem widocznie jest cos nie tak. A moze by tak wstawiac zdjecia za pomoca linkera?
Tylko ze jak probuje wejsc na swoje konto na fotosiku to tez mi sie pojawia ten debilny obrazek

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
16-03-09 11:08  Odp: [Galeria] Wspomnień czar cz.1 Na Grunwald czyli Krzyżak GPM 8/97
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

O ile się nie mylę, to pierwsze 4 zdjęcia przedstawiają brata-rycerza na stan XIII-wieczny, czyli schyłek wypraw krzyżowych: spod tuniki wystaje kolczuga, tradycyjny hełm garnkowy, który chyba najbardziej kojarzy się z Templariuszami. Dwuczęściowe nagolenniki, oraz 2-częściowa ochrona przedramienia to już zdecydowanie schyłek XV wieku. Po zmianie hełmu na słynną pikielhaubę mamy stan grunwaldzki. Płaszcz tak jakby za krótki, nie widzę kaptura. Wydaje mi się też, że wielka tarcza-pawęż to też XV wiek, no i zdecydowanie wyposażenie piechoty. Miecz natomiast oburęczny trzyma w rączce lekko jak Longinus Podpięta, no cóż, chyba taka krzyżacka odmiana Pudzianowskiego ;)
Wsadziłbym go na konia, ale brakuje mu ostróg, kopia to już detal :D

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (16-03-09 11:11)

 
16-03-09 16:55  Odp: [Galeria] Wspomnień czar cz.1 Na Grunwald czyli Krzyżak GPM 8/97
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

To samo napisałem do GPMu . Nie dostałem odpowiedzi do dzisiaj, więc nie wiem czy wydadzą erratę z koniem i kopią. ;-)
Płaszcz to on tylko miał, ale powiedzmy, że utracił w boju. Pozostała jedynie zapinka. ;-)
Czy czasem nie pomieszałeś czegoś z nazwami hełmów ?
--





Post zmieniony (16-03-09 17:28)

 
16-03-09 18:40  Odp: [Galeria] Wspomnień czar cz.1 Na Grunwald czyli Krzyżak GPM 8/97
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Nieco przekręciłem: pierwszy to typ "garnczkowy", wg A. Nowakowskiego "O wojskach Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie zwanego krzyżackim", Olsztyn 1988: jest na str. 127 ilustracja takiego hełmu określonego właśnie jako garnczkowy. Jest tam zbrojny jegomość w dokładnie takim hełmie, siedzący na koniu i trzymajacy w ręku włócznię. Nie posiada jedynie wetkniętych u góry klejnotów rodowych, ale na nast. stronie mamy przykład takiej konfiguracji: z hełmem garnczkowym z klejnotami i labrami. Opisane są tam bardzo szczegółowo wady i zalety takiego hełmu, jego ewolucje.

Natomiast drugi typ oczywiście pomyliłem, bo "pekilhuben" to całkowicie inny hełm o dzwonie cylindrycznym w dolnej części, ku górze silnie zwęzającym się, przechodzącym w szpiczasty szczyt z tuleją na pióropusz.

Prawidłowo powinno być hełm typu "psi pysk": "z zasłoną o kształtach mocno wydłużonych, zbliżonych do zwierzącej paszczy. Hełm budził grozę trochę niesamowitym wyglądem, a wyraz maski bywał zindywidualizowany. zwano go "hundsgugel", co można przetłumaczyć jako "psi pysk" [wg. A. Nowakowskiego].

--

Sven

HMS Ark Royal

Post zmieniony (16-03-09 18:42)

 
16-03-09 19:08  Odp: [Galeria] Wspomnień czar cz.1 Na Grunwald czyli Krzyżak GPM 8/97
kartoniak 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Model bardzo ładny, też go robiłem ale mój to wysiada przy twoim.

--
Nieważne gdzie się jest, ale ważne by się było.

Strzelecki Oddział Kawaleryjski "BELINIAK"

Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
17-03-09 18:44  Odp: [Galeria] Wspomnień czar cz.1 Na Grunwald czyli Krzyżak GPM 8/97
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Bardzo fajnie wyszły te figurki! Oby jak najwięcej na forum takich odmiennych modeli :D Masz może jeszcze gdzieś takie perełki w domu? Myślę, że nie tylko ja chętnie bym zobaczył ;) Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
17-03-09 20:57  Odp: [Galeria] Wspomnień czar cz.1 Na Grunwald czyli Krzyżak GPM 8/97
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Dlaczego użyłeś liczby mnogiej ? To tylko jedna figurka, która ma wymienne główki. ;-)

Coś się jeszcze znajdzie, w końcu napisałem że to część 1.

--


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024