FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
08-03-09 12:51  [Galeria] Francuski czołg lekki Renault R-35 /konstr.własna/
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Jest to pierwszy mój model (jaki ocalał), który wykonałem samodzielnie mając ok. 14 lat (lata 70) od projektu i przeliczania skali po malowanie, więc mam do niego pewien sentyment mimo, że wierność odwzorowania pozostawia wiele do życzenia, ale miałem zbyt mało danych.
Został on wykonany na podstawie planów J. Magnuskiego (4 rzuty i kilka szczegółów oraz jedno kiepskiej jakości zdjęcie) zamieszczonych w czasopiśmie Modelarz z lat 60.
Batalion tych czołgów (53 szt. zakupione od Francji) jakim armia polska dysponowała w 1939 r. nie wziął udziału w kampanii wrześniowej.
Mając początkowo 45 wozów jako odwód Naczelnego Dowództwa po przekroczeniu granicy rumuńskiej w dniu 18 września 1939 r. do której dotarły 34 sprawne pojazdy, batalion został internowany w Rumunii.
Polacy ponownie zetknęli się z tymi wozami we Francji w 1940 roku gdzie 10 Brygada Kawalerii gen. Maczka dysponujac znów 45 wozami tego typu wsławiła się walkami pod Chaumpaubert i Montbard.
Model przedstawia wóz w malowaniu i oznakowaniu z tego okresu, które musiałem poddać liftingowi :-).
Ja z sympatii i ze względu na oznakowanie oraz krągłe kształty nazywam go "czołgiem miłości" :D
Wozy Renault R-35 walczyły jeszcze w szeregach armii gen. de Gaulle'a (5 pułk dragonów) wyzwalając Francję w latach 1944-45.



, , , , , ,


, , , , , ,


, , , , , ,
--

Post zmieniony (02-09-14 20:04)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024