FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
05-03-09 20:17  [Galeria] Radziecki samochód pancerny BA-64
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Model radzieckiego samochodu pancernego BA-64 wykonałem w oparciu o wycinankę Model Cardu nr 95. Przymierzałem się do niego już od początku lat osiemdziesiątych i nawet już wcześniej przeliczyłem skalę z planów zamieszczonych w radzieckim czasopiśmie Modielist Konstruktor oraz zacząłem rozrysowywać siatkę kadłuba. Jednak Wydawnictwo uprzedziło mój zamiar, a tym samym zostałem zwolniony z uciążliwych prac rachunkowych. 
Model zrobiłem w wersji z zakrytym przedziałem bojowym, bowiem w wielu egzemplarzach w warsztatach technicznych na froncie (na wzór niemieckiego Sd Kfz 222) dokonywano takich przeróbek na wieżyczkach zakrywając, otwarty od góry przedział otwieraną siatką metalową lub pokrywą z grubszej blachy. Była to potrzeba podyktowana tym, że bardzo często podczas rozpoznania walką lub innych rodzajów działań bojowych dowódca, obsługujący zarazem karabin maszynowy ginął czy też zostawał ranny od rykoszetów, odłamków, szrapneli albo postrzelony z górnych pięter domów, lub też pojazd zostawał zniszczony, a załoga ginęła z powodu wrzucenia granatu ręcznego do jego wnętrza.
Ponadto chyba z lenistwa nie musiałem bawić się wnętrzem wieży, więc model był relaksacyjny ;-)
Samochód ten ze względu na słabe opancerzenie i uzbrojenie nie był używany do bezpośredniej walki lecz z powodu swojej lekkości i zwrotności spełniał role łącznikowe, rozpoznawcze, ochronne, przeciwdesantowe, dyspozycyjne i patrolowe. Łącznie od 1942 roku wyprodukowano ponad 3500 sztuk tych samochodów w różnych wersjach.
Oprócz Armii Radzieckiej wyposażone w nie były także oddziały LWP-1 Bryg. Panc. im. Bohaterów Westerplatte, pułki czołgów i artylerii samobieżnej oraz 1 Korpus Pancerny 2 Armii WP. Pozostały one na stanie w LWP do początku lat 50.
Model pomalowałem w typowy dla pojazdów pancernych LWP sposób.


, , , , , ,


, , , , , ,

Post zmieniony (01-09-14 19:44)

 
05-03-09 22:01  Odp: [Galeria] Radziecki samochód pancerny BA-64
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Świetny model :-)

--
The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 
05-03-09 22:33  Odp: [Galeria] Radziecki samochód pancerny BA-64
greg   

Jak zwykle Sławku, rozpieszczas nas swymi galeriami, ukazując kolejne pięknie dopracowane i niezwykle realistyczne modele ! Ty faktycznie masz Niezłe stadko!
Czy Ty może gdzieś kupujesz czas na lewo? pozdrawiam -greg.

 
06-03-09 09:14  Odp: [Galeria] Radziecki samochód pancerny BA-64
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

A pierścień-podstawa wieży nie za wysoki trochę?

http://armor.kiev.ua/Tanks/WWII/BA64/

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
06-03-09 10:32  Odp: [Galeria] Radziecki samochód pancerny BA-64
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Chociaż nie robię w pojazdach, z dużą przyjemnością oglądam te prezentacje.
Duzo zdjęć (chociaż niektóre są prawie identyczne), fajne opisy.
Gdybym robił okręty w takim tempie...

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
06-03-09 12:10  Odp: [Galeria] Radziecki samochód pancerny BA-64
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Sławku, przyjmij moje gratulacje. Chociaż to nie moja "branża", z wielką przyjemnością oglądam kolejne twoje modele. Szacunek !!!

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
06-03-09 18:39  Odp: [Galeria] Radziecki samochód pancerny BA-64
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Drodzy Koledzy!
Dziękuje bardzo za tak miłe słowa doceniające mój ponad 40 letni dorobek!

Kol. Greg-Chciałbym zresztą chyba jak każdy móc kupić czas, bo to piękne marzenie, choć czasem żałuję, że doba ma tylko 24 godziny, a doba modelarska wydaje się o wiele krótsza :-)

Kol. Vwsmok-Oczywiście, że masz rację. Problem w tym, że projektant tego modelu popełnił kilka błędów co zauważyłem po sklejeniu kadłuba i wieży, porównując opracowanie z podwójną, choć jeszcze nie internetową, radziecką dokumentacją, z której planowałem zrobić ten model.
Według moich danych wieża modelu jest kilka mm z przodu za długa, ma za ostry kąt nachylenia i nieco inne są linie podziału spawanych płyt pancerza wieży i kadłuba. Zresztą w każdym moim planie są też inne kształty rzutu górnego wieży (symetryczny i asymetryczny).
Jak napisałem wcześniej potraktowałem ten model relaksacyjnie, bo musiałbym zbyt wiele zmieniać a w zasadzie praktycznie opracowywać od nowa jak było pierwotnym zamiarem. Nie miałem wtedy zbytnio czasu, a z kolei chcąc zachować możliwość obrotu wieży (nie sfotografowałem niestety samochodu z obróconą wieżyczką) musiałem nieco podwyższyć pierścień by wieża mogła przejść ponad osłoną nad stanowiskiem kierowcy.
Zepsuło mi to trochę humor bo samochodzik bardzo mi się podobał i zmieniło nastawienie z bezkrytycznie ufnego podejścia do tego, co jest w wycinankach na ostrożne, ograniczone zaufanie.
Teraz już z całym szacunkiem dla projektantów stosuję zasadę wierz , ale sprawdzaj jeśli masz wątpliwości i dokumentację! ;-)

Kol. Batonus i Syjek-Jeszcze raz dzięki, ale ja też bardzo lubię "nacieszyć oko" twórczością Kolegów z innych "branż" i robię to jak tylko mam czas, choć nie zabieram głosu :-).
Ale jak już teraz zauważyłem, gdy więcej po pracy siedzę na kompie wklejając galerie to nie mam czasu na klejenie:-). A co do zdjęć to faktycznie postaram się dawać mniej, ale bardziej różne, bo teraz wrzucałem chyba za dużo.

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024