FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
27-02-09 19:59  [R/G] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam wszystkich w kolejnej relacji,
A tutaj okładeczka:



Nieuport był takim treningiem przed tym modelem. Uznałem ,że Airco będzie trudniejszym projektem ze względu na bardziej rozbudowaną i większą konstrukcję. Model wyszedł z pod ręki Stanisława Sliwińskiego. Ze względu na autora dokupiłem do modelu laserowo wycinane wręgi. Sam osobiście za takimi wynalazkami nie przepadam , ale za radą samego autora przy budowie jego modeli lepiej takowy „ wpomagacz ” dokupić . Stanisław ma zwyczaj projektować szkielet skrzydeł w postaci belki na którą nawlekamy żebra . Nie dość ,że żeberka są małe to jeszcze trzeba wyciąć otwór w jego środku na belkę :wink: . A przy laserowo wyciętym szkielecie skrzydeł to już nie wydaje się takie straszne i skomplikowane.
Jeśli chodzi o wrażenia przed klejeniem to są one raczej pozytywne. Dużo rysunków ,które rekompensują bardzo skąpy opis budowy. Nie mam zamiaru dużo ingerować w wycinankę . Jak na razie widzę ,że uplastycznię tylko kilka rzeczy np. chłodnicę lub koła , które mają być szprychowe. Resztę zobaczymy w trakcie budowy.
Żeby nie chwalić się tylko okładką to wstawiam zdjęcie na dowód ,że prace ruszyły :wink:



Jak na razie wszystko ładnie pasuje. Coś tam troszeczkę musiałem powalczyć przy tych dwóch otworach w podłodze w kabinie(cz. 2B i 2C) które były za małe. Zauważyłem też ,że trzeba elementy wycinać całkowicie pozbywając się czarnego obrysu , aby pasowały do laserków. I to na razie tyle. Mam nadzieję ,że uda mi się nie popsuć tak ładnego modelu :wink: .

Pozdrawiam

--

Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

Post zmieniony (05-04-09 15:58)

 
27-02-09 20:27  Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

Ooo super temat sobie wybrałeś. Będę mocno trzymać kciuki.

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
06-03-09 08:54  Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam,
Przydało by się coś pokazać skoro się zaczęło relację. Robię to jednak trochę niechętnie bo ten etap prac nie należał do najłatwiejszych . Nie wiem też jak do tego się zabrać i w jakich słowach to określić . Z zasady długo się nie rozwodzę nad błędami czy to moimi czy w projekcie tylko je rozwiązuje i przechodzę nad nimi dalej nie analizując, dlaczego?. Dlatego teraz przedstawię tylko suche fakty co było nie tak i co ja zrobiłem ,żeby je obejść.
Podczas sklejania elementów kabiny problem stanowiły podpórki foteli pilotów(szablon cz.5), które były za długie . Nawet po zrobieniu otworów na wylot przez ścianę boczną kabiny wystawały one jeszcze z 1,5 mm. Problem spiłowałem.
Poszycia boczne i spodu w miarę ładnie pasowały tylko na ogonie , prawe poszycie skończyło mi się trochę wcześniej niż lewe lub dolne. Szkielet mi wystawał jak na zdjęciu:



Problem spiłowano o te czerwone oznaczenie.
Dalej zacząłem sprawdzać jak będzie pasować poszycie górne. Po przemyśleniu sprawy najpierw zaczęłam przymierzać cz. 15D i podklejone do niego od spodu 15E i F. Okazało się najpierw ,że mam problem z cz8 (ścianka oddzielająca obie kabiny) którą mocno spiłowałem po obwodzie ,aby mi poszycie kabiny(cz.15D) ładnie zeszyło się z poszyciem bocznym. Bardzo podobny problem miałem z tablicą przyrządów (cz. 11).
Problem tablicy rozwiązałem tak jak na zdjęciach poniżej:



W części 9E wyciąłem taki rowek ,aby tablica przyrządów weszła mi głębiej i trochę niżej.
W tym momencie poszycie zakrywające mi kabinę zaczęło pasować. Zabrałem się więc za pasowanie poszycia przed kabiną(cz.15G) no i tu zrobiłem jeszcze większe oczy bo się okazało, że poszycie zachodzi mi na poszycie kabiny o jakieś 3,5mm(tak na oko patrząc). One powinny się stykać, a nie zachodzić na siebie.
Problem rozwiązano jak na zdjęciu. Z cz. 15E i F odciąłem po jakieś 3,5mm (zaznaczone czerwone pola). W cz.15F ten zaznaczony strzałkami element ścianki bocznej, tuż przy tablicy przyrządów też odciąłem na linii zagięcia. Stał się zbędny przy takim rozwiązaniu problemów kabinowych.



Zapomniałem jeszcze wspomnieć ,że walcząc i pasując na wszystkie sposoby poszycie kabinowe tak je sterałem ,że musiałem sięgnąć do drugiego egzemplarza wycinanki aby pobrać nowe cz. 15D,E,F.

Pozwoliłem sobie uplastycznić trochę chłodnicę . Dla porównania daje zdjęcie tej wycinankowej i mojej.



A tutaj jeszcze kilka zdjęć z walki nad modelem.



To wszystko co powyżej jest napisane i pokazane , to stan modelu z przed dwóch dni. Wczoraj gdy ostatecznie doklejałem poszycia górne na swoje miejsca wynikł jeszcze jeden problem, gdzie dosyć mocno ściąłem z góry z całej długości cz.9A . Niestety nie mam zdjęć ,żeby to pokazać. W każdym razie kiedy już poszycie było skończone z zadawalającym mnie efektem po prostu chcąc polepszyć i dokleić po całym obwodzie imitację obicia skóry dookoła kabiny pilota, skopałem model. Ja ,cymbał wyłączając myślenie próbowałem zrobić to na siłę i pięknie porwałem i zmiętosiłem poszycie dookoła kabiny pilota. Model mało co nie wylądował w koszu. Znowu myśląc postanowiłem dokleić łaty z części którą wcześniej już zużyłem przy przymiarkach(cz15D). W tej chwili wygląda to okropnie i nie mogę sobie wybaczyć swojej głupoty. Dzisiaj postaram się skonsultować z kolegami z Qwaku co do tego czy jest sens dalszego klejenia modelu. Moja żona określiła to jednym słowem „dziadostwo”(to o mojej pracy). Szkoda gadać.
Pozdrawiam

--

Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

Post zmieniony (06-03-09 14:46)

 
06-03-09 13:48  Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Nie poddawaj się, walcz!
Jestem ciekaw ciągu dalszego - u mnie model czeka w kolejce...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
06-03-09 22:28  Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Mariuszu, na pewno nie zrezygnuję. Jak coś zaczynam to staram się skończyć. Jeszcze zanim pojechałem na Qwak już zamówiłem trzeci egzemplarz modelu celem jego ponownego sklejenia. A więc zaczynam wszystko od nowa:). Wstawię jeszcze tylko zdjęcia tego co skopałem. Chciałem zrobić imitację obicia krawędzi kabiny pilota. Zrobiłem to tak nieudolnie ,że zmasakrowałem całe poszycie i musiałem doklejać łatki. I to mi się tak nie podoba, że decyzja dla mnie jest jedna. Zaczynamy od nowa.



pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
07-03-09 08:17  Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

No czyli po Twoich słowach śmiem sądzić, że jednak te kfiatki to wina modelu.. Ja nie wytrzymałem i wyrzuciłem go do kosza.. A szkoda bo samolot piękny.. Powodzenia

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
14-03-09 19:39  Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam wszystkich,
Jak zapowiadałem tak zrobiłem. Sklejenie wszystkiego do tego samego momentu w którym przerwałem pierwszy egzemplarz, poszło mi o wiele sprawniej i szybciej. Myślę nawet ,że lepiej to trochę wygląda. Niestety jednak muszę potwierdzić ,że problemy które miałem nadal są. Mało tego jest jeszcze kilka drobniejszych mankamentów o których nie wspomniałem wcześniej. Spróbuje to jakoś uporządkować.
Potwierdzam ,że szkielet na ogonie jest za długi i trzeba go skrócić.
Części poszycia zakrywające kabiny pilota i strzelca (cz. 15D,E,F) skracałem tak jak pokazałem. Wcześniej jednak, przy pierwszym egzemplarzu, poszycie 15D nie przycinałem tylko wpuściłem pod poszycie boczne. Tym razem przyciąłem naddatek i skleiłem na styk z poszyciami bocznymi.
Taki sam zabieg jak za pierwszym razem wykonałem obniżając tablicę przyrządów.
Przy okazji montażu szkieletu z tablicą przyrządów skróciłem z góry i dołu cz. 9A bo w innym przypadku poszycia 15Gi 15D nie będą na tym samym poziomie.



Z tych mniejszych błędów dotyczących tego etapu jest błędne oznaczenie cz. 9B ,a dotyczące jego podklejenia. Zdecydowanie tą część podkleić na tekturę 0,5mm ,a nie zgodnie z oznaczeniem na 1mm.
Z tych drobniejszych błędów to jest jeszcze złe oznaczenie cz. 3F gdzie jest oznaczony jako.33. jeśli chodzi o tą cześć to trzeba uważać montując tam cz. 2B i C. Otwór na 2B trzeba powiększać ,a na 2C jest za mały
Cz. 3H trzeba podkleić na tekturę 1mm ,a w wycinance nie ma takowego nakazu.
Uff to chyba wszystko jeśli chodzi o budowę całego kadłuba. Nie wspomnę ,że w bardzo wielu miejscach musiałem przycinać, skracać szlifować itp. .Aby to jednak jakoś zasygnalizować to pokażę zdjęcia gdzie zaznaczyłem czerwonymi liniami miejsca(tylko tam gdzie mogę) przycięcia lub skrócenia poszycia.



Nie wszędzie poszycie wyszło mi idealnie. Skutkiem ubocznym obniżenia tablicy przyrządów i skracania części 9A jest mały problem z przyklejeniem poszycia przed kabina pilota (Cz.15G). Kiedy z jednej strony np. przy tablicy przyrządów to poszycie ładnie pasuje to z drugiej strony przy silniku poszycie idzie nam do góry i nie można przykleić go do krawędzi poszycia bocznego. Można to porównać do szali wagi gdzie z obu stron jest nierównomiernie nałożone obciążenie:). Jakoś to przykleiłem , ale poszycie przy silniku trochę mi sfalowało i musiałem zalewać to łączenie wikolem , retuszować itp.. W każdym razie nie wygląda to elegancko , ale macham już na to ręką:) ,tragedii nie ma.



W między czasie gdy oczekiwałem na trzeci egzemplarz wycinanki zacząłem sobie dłubać przy silniku. Gdy większa cześć tegoż silnika była już sklejona przymierzyłem ją sobie na miejsce w które ma być docelowo ustawione. I tu się okazało ,że obrys mocowania silnika na części 9F jest odwrotnie wyrysowany. Trzeba trochę zamalować białe pole na 9F. Jeśli chodzi o sam silnik to praktycznie wszystko pasuje. Jedyny element który ewidentnie jest za długi to cz. 23C który skróciłem o jakiś 1mm. Do silnika dorobiłem przewody prawdopodobnie od świec. Ich zakończenie to moja wizja i możliwe ,że wcisnąłem je tam gdzie nie trzeba, ale i tak tego nie będzie widać.



W tej chwili pracuje już nad szprychowymi kołami. Zobaczymy jak mi to wyjdzie. A na razie

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
18-03-09 20:09  Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam,
dzisiaj tylko tak króciutko i szybko bo dużo nie dorobiłem. Zrobiłem koła szprychowe. Zajęło mi to trzy dni ciągłego szlifowania, glutowania, malowania i od nowa. Wiem koła nie są idealne. Wglądają jakby z pięć razy złapały gumę i były łatane, ale już z nimi nic więcej nie będę robił. Drugiego dnia ,im dłużej starałem się wyrównać szlifując wszystkie wyoblenia i wgłębienia zaczynała mi odpadać szpachla. Dałem więc sobie spokój, bardziej idealnych nie jestem wstanie lub nie potrafię zrobić.
Uprzedzam pytania jak zrobić koła szprychowe. Zrobiłem to tak samo jak w Albatrosie gdzie pokazałem i opisałem swoja technikę. Te zrobiłem tak samo. Ok., a teraz zdjęcia.



Na zdjęciu ogólnym silnik i płoza tylna jest tylko wstawiona na sucho i jeszcze nie przyklejone. Trwają już prace przy dolnych płatach. Moim zamiarem jest wykonanie najpierw skrzydeł ,a usterzenie ogonowe na końcu. Postanowiłem zrobić tak po kłopotach jakie miałem z Nieuportem.

pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
18-03-09 21:37  Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby
Ozzy(rys) 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Partyzant, bez przesady z tymi kołami :]. Wyglądają całkiem fajnie i jakoś tych 'łatek' nie widać. Miejscami tylko czarna farba nieco nachodzi na felgi ale na tyle nieznacznie, że na pierwszy rzut oka tego nie widać. Ogólnie model zyskuje z takim podwoziem. ... no i silnikiem.
Możesz napisać coś o tej szpachli uzytej do kół? Co, z czego i z czym?
pozdrawiam.

--
Pośród wieści dziwnej treści, czarny dzięcioł z chęcią pień ciął

 
24-03-09 13:32  Odp: [R] Airco DH.9 z Kartonowe Hobby
henryk67 

Na Forum:
Galerie - 1
 

zapraszam do obejrzenia sklejonej surówki w kolorze
tutaj

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024