FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
25-02-09 22:31  [Galeria] Radziecki średni samochód pancerny Austin-Putiłow /konstr.własna/
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

To także bardzo stary bo z lat 77/78 ( mój I rok studiów na AGH) model Austin-Putiłowa, który zaprojektowałem i wykonałem od podstaw w oparciu o plany zamieszczone w radzieckim czasopiśmie "Modielist-Konstruktor".
Model przedstawia "broniewika"-potoczna nazwa samochodu pancernego, z którego 14 stycznia 1918 r. w Piotrogrodzie w Michajłowskim Manerze tow. W.I. Lenin przemawiał do wyruszających na front pierwszych oddziałów Armii Czerwonej.
Ta "stalowa trybuna " wodza rewolucji brała później udział w wielu bojach na różnych frontach wojny domowej by następnie przejść do służby w oddziałach szkoleniowych.
O oznakowaniu stosowanym w Armii Czerwonej napisałem przy prezentacji ciężkiego samochodu pancernego Putiłow-Garford.
Ten model Austin- Putiłowa nosi nazwę własną "Wróg kapitału" :-)
Podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej jak Rosjanie nazywają II wojnę światową za jego kierownicami i w wieżyczkach ckm-ów zasiadali ci, którzy już na nieco lepszym sprzęcie walczyli przeciw niemieckiej Panzerwaffe. Dalsze losy oryginału są nieznane........
Najprawdopodobniej trafił jako złomowy wsad do jakiegoś niemieckiego wielkiego pieca w zagłębiu Ruhry lub Saary stając się częścią pancerza jakiegoś Pzkpfw....
Model zacząłem wykonywać w wersji jeżdżącej (ruchome, gumowe i przednie skręcane koła) podobnie jak prezentowanego wcześniej Putiłow-Garforda ale za dużo było nauki na studiach i model został tylko "na popych". :-)

, , , , ,

, , , ,


--

Post zmieniony (03-09-14 14:18)

 
26-02-09 21:40  Odp: [Galeria] Radziecki średni samochód pancerny Austin-Putiłow
Grzesio   

"Wrag kapitała" stoi obecnie w w Muzeum Artylerii, Wojsk Inżynieryjnych i Łączności w Leningradzie. Chyba, że to falsyfikat? ;-)
Podstawowy jednak problem z przemową Lenina z "Wraga..." jest taki, że pierwsze dwa putiłowskie austiny zbudowane zostały dwa miesiące po tym fakcie, w marcu 1918.

Pzdr

Grzesiu

 
27-02-09 16:46  Odp: [Galeria] Radziecki średni samochód pancerny Austin-Putiłow
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Szanowny Kolego Grzesiu!
Już niemal stęskniłem się za Kolegą, bo na tyle moich modeli jakie pokazałem tylko jeden Kolega ma problem-i to z trybuną Lenina :-)
Co do autentyczności Austin-Putiłowa stojącego w wymienionym Muzeum nie będę się wypowiadał bo tam nie byłem, ale najprawdopodobniej jest to rekonstrukcja, bo według mojej literatury po II wojnie nie zachował się w ZSRR (Rosji) żaden taki pojazd.

Natomiast co do trybuny wodza rewolucji to znów poczułem sie wywołany do tablicy i po raz kolejny muszę udowodnić, że Kolega bardzo się myli.

Trochę mi szkoda, że zamiast obrabiać zdjęcia i zamieszczać kolejne galerie muszę poświęcić czas, by wyjaśnić Koledze problem, ale czego się nie robi by dociec historycznej obiektywnej(jeśli taka jest) prawdy. Chyba, że Kolegi autorytety nie przyjmują tej prawdy ze Wschodu.
Zeskanowałem 4 stronki radzieckiego czasopisma Modielist-Konstruktor, z którego korzystałem robiąc ten model w 1977 r.
Może Kolega nie znać rosyjskiego, więc przetłumaczę.

Skan 1(na którym próbowałem zresztą dobrać kolor farby) -podpis "Samochód pancerny Austin-Putiłow wzór(model) z 1915r".

,

Skan 2 Tytuł "Stalowa trybuna wodza"

W tekście na wysokości zakreślonego ołówkiem fragmentu z prawej strony można przeczytać: "Latem 1915 roku według rysunków opracowanych w zakładach Putiłowskich zakłady Iżorskie wytworzyły pierwszą partię nowych samochodów pancernych. Kilka aut otrzymawszy nazwę Austin -Putiłow skierowano do wypróbowania, dopracowania i nauki do Wyższej Szkoły Oficerskiej piechoty i wojsk zmechanizowanych, a z pozostałych sformowano osobny oddział samochodów pancernych
,

Skan 3 roboczo pokreślone naniesionymi przeze mnie wymiarami, gdy przeliczałem 30 lat temu wymiary na skalę 1:25 w lewym górnym rogu ma niebieski napis: " Samochód pancerny "Austin-Putiłow" model 1915 r, z którego występował(przemawiał) W.I.Lenin
,

Skan 4 Na górze tabela porównawcza Austina model 1914 i Austina-Putiłowa mod.1915 Pod koniec artykułu słowa " Na początku 1918 r. samochodowi pancernemu znów przyszło stać się stalową trybuną......."



A przecież tow. W.I. Lenin nie mógł stać i przemawiać z czegoś, czego według Kolegi jeszcze wtedy nie było:-)
Pozdrawiam i życzę więcej życiowego optymizmu i radośniejszego spojrzenia na ludzi!

Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

Post zmieniony (27-02-09 17:16)

 
27-02-09 18:42  Odp: [Galeria] Radziecki średni samochód pancerny Austin-Putiłow
Grzesio   

Dziękuję za poświęcenie mej skromnej osobie swego cennego czasu potrzebnego na obrabianie zdjęć. Niestety, znów myli się Kolega cokolwiek, tak w sprawie autorytetów, jak i literatury.
A więc dociekajmy prawdy...
Towarzysz Lenin mógł sobie przemawiać z austina, a jakże. Problem tylko, że nie z tego, którego model widzimy. Zbudował bowiem Kolega model bardzo charakterystycznego ROSYJSKIEGO austina, którgo pierwsze dwa egzemplarze powstały, jak napisałem, w marcu 1918 roku.
W roku 1917 Lenin przemawiać mógł natomiast z austina serii pierwszej (48 szt., oryginalne brytyjskie samochody zakupione we wrześniu 1914 roku, ze wzmocnionym w Rosji opancerzeniem), a także z brytyjskiego austina drugiej serii - wprowadzonego na uzbrojenie w listopadzie 1915, modyfikowanego przez dodanie tylnego stanowiska kierowcy (ogółem 61 sztuk), a nawet z austina trzeciej serii - dostarczonego do Rosji w l. 1916-1917 w ilości 60 sztuk.
Natomiast odzwierciedlony w skądinąd bardzo pięknym modelu Kolegi, nader charakterystyczny austin rosyjski (zwany w dokumentach z epoki li tylko "russkij Ostin"), odróżniający się od samochodów importowanych diagonalnym ustawieniem wież, zaprojektowany został w listopadzie 1916 r. w zakładach Putiłowskich; 60 podwozi identycznych z austinami drugiej serii z podwójnym układem kierowniczym zakupiono w firmie Austin na mocy umowy z 25 sierpnia 1916.
Jednakże ze względu na opóźnienie w dostawie zamówionych podwozi (styczeń 1917), potem zawieruchy rewolucyjne, produkcja odwlekła się aż do lat 1918-1919.
Do 1917 roku zbudowano skądinąd w Rosji tylko DWIE sztuki opancerzonych mniej lub bardziej własnych austinów, acz zupełnie innych - jedno samobieżne działo przeciwlotnicze z 57 mm armatą Hotchkissa faktycznie w 1915 i prototyp półgąsienicowego samochodu pancernego powstały przez wyposażenie austina drugiej serii w gąsienice systemu Kegresse - w 1916.
Gdyby były jeszcze jakieś wątpliwości, to Bariatynski i Kołomijec piszą o leninowskiej legendzie "Wraga Kapitała" wprost - ten konkretny samochód wyprodukowany został w sierpniu 1919 roku.
Drugi "rosyjski austin" zachowany jest zresztą do dziś w Kubince.

Bariatinskij M., Kołomijec M.: Bronieawtomobili „Ostin”; Moskwa,1997.
Bariatinskij M., Kołomijec M.: Bronieawtomobili russkoj armii 1906-1917; Moskwa, 2000.
Kołomijec M.: Bronia russkoj armii. Bronieawtomobili i broniepojezda w Pierwoj Mirowoj Wajnie; Moskwa, 2008.
Magnuski J.: Samochody pancerne Wojska Polskiego 1918-1939; Warszawa, 1993.
Solankin A., Pawłow M., Pawłow I., Żełtow I.: Atiecziestwiennyje bronirowanyje maszyny 1905-1941; Moskwa, 2002.

Pzdr

Grzesiu

PS Co robiły na polu samochodów pancernych w lecie 1915 roku zakłady Iżorskie też wiadomo - faktycznie, zaczęto wtedy prace nad produkcją samochodów pancernych wg projektu Mgiebrowa, tyle że nie austinów, natomiast 11 sztuk Renault i po jednym Isotta-Fraschini i Russo-Bałt, ponadto modernizowano po mgiebrowsku opancerzenie pochodzących z 1914 roku trzech samochodów: White, Benz i Pierce-Arrow.
Przypuszczam natomiast, że przyczyną legendy o rosyjskich austinach tego okresu może być przebudowa wspomnianych renaultów, którym wiosną 1916 roku zamontowano dwie diagonalne wieże, przez co stały się cokolwiek podobne do rosyjskich austinów. Ktoś z późniejszych autorów coś zobaczył, nie bardzo wiedział, w jakim kościele dzwoni - i w świat poszło.



Post zmieniony (27-02-09 19:59)

 
27-02-09 21:25  Odp: [Galeria] Radziecki średni samochód pancerny Austin-Putiłow
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Kolego Grzesiu! Jak widzę dalej Kolega nie zrozumiał przesłania podobnie jak w poprzedniej polemice, choć ostatnie zdanie trochę temu przeczy.
Odpowiadając znów Koledze celowo pokazałem i miałem nadzieję, że w sposób jasny oraz przejrzysty wyjaśnię na podstawie tego, jak wyglądał mój warsztat pracy, z którego powstawał model i dane na jego temat jakie były problemy modelarstwa z przed epoki internetu.
Budując go pod koniec lat siedemdziesiątych dysponowałem taką dokumentacją jak wyżej (zeskanowałem ją bez jeszcze tylko jednej strony, z rzutami przód, tył i wnętrze).
Czyli 2 strony opisu ideologiczno-historyczno-technicznego (tyle, ile można było ujawnić)
a tylko 2 strony z podstawowymi rzutami, 0 zdjęć i to było wszystko, czego potrzebowałem do budowy.
I pokazałem w kolejnej galerii MODEL zrobiony na tej podstawie z krótkim, zwięzłym opisem, a nie rys historyczny dziejów radzieckiej techniki wojennej bo to nie to forum. Oczywiście dziękuję za komplement pod adresem mojego "staruszka"!
Zwracam też uwagę, że dokumentację moją a bibliografie Kolegi dzieli 20-30 lat, kiedy wiele już rzeczy z byłego ZSRR mogło być odtajnione i wyjrzeć na światło dzienne. A nigdy, jak to w historii nie wiadomo, czy za kolejne kilkadziesiąt lat któryś z autorów znów coś zobaczy i powie, że autorzy tych nowych opracowań też coś poprzekręcali.....
Już proponowałem by Kolega dysponując tak bogatą literaturą techniczną założył stronę internetową lub poradnictwo dla młodych modelarzy jak współcześnie wykonać model bez historycznych braków. I naprawdę szczerze żałuję, że nie mogę pooglądać modeli Kolegi, do czego służą galerie na Forum.
Pozdrawiam i życzę radości z życia i cieszenia się szczęściem innych ludzi

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
28-02-09 12:27  Odp: [Galeria] Radziecki średni samochód pancerny Austin-Putiłow
Grzesio   

A to przepraszam - za mało sobie wziąłem do serca emotikony. ;-)
Co do literatury sprzed lat kilkudziesięciu poświęconej radzieckiemu uzbrojeniu - to pełna zgoda, jedna to jest w świetle współczesnej wiedzy bajeczka, domysł, a często konfabulacja.

Wracając jeszcze do austina - austin zakładów Iżorskich z 1915 roku narodzić mógł się jeszcze z jednego faktu: od marca do września 1915 roku trwała bowiem akcja wymiany pancerzy na zakupionych austinach pierwszej serii. Fabrycznie posiadały one bowiem ledwo blachy 3,4-4 mm, które uznano za zbyt cienkie. W końcu 1914 roku wymieniono częściowo opancerzenie - czołowe i wież - na 7 mm, ale doświadczenia walk wykazały, że to za mało i przeprowadzono wymianę całości pancerzy na 7 mm. Między innymi w zakładach Iżorskich - i stąd pewnie wzięły się rzekomo "produkowane" tam w 1915 austiny.

Pozdrawiam

Grzesiu

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024