FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 1 
25-02-09 22:00  [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Model tego ciężkiego samochodu pancernego "Putiłow -Garford", wykonałem od podstaw z papieru w skali 1:25 wykorzystując dokumentację zdobytą podczas podróży po krajach dawnego "demoludu" (NRD, ZSRR). Więc znów deska kreślarska, przeliczanie wymiarów itd, itp.
Ciekawostką modelu (przedstawioną na 3 zdjęciach) jest to, że wykonałem go w wersji "jeżdżacej" sterowanej linką hamulcową (skręt kół + jeden biegun zasilania) a zasilanie było z płaskiej baterii umieszczonej w mydelniczce, w której znajdował się również przełącznik biegunów do jazdy "tył-przód" wykonany wg A.Słodowego z książeczek "Zrób to sam".
Miałem wtedy w wieku 14-17 lat taki okres, że kilka modeli wozów pancernych zrobiłem z napędem elektrycznym a w Składnicach Harcerskich były silniczki, przekładnie i inne akcesoria do takiej zabawy. Tak więc ten niby "ogon" wychodzący spod linki holowniczej to nie jakaś nieznana, tajemnicza broń rewolucji tylko pancerz linki + drugi przewód zasilający (dalszą część odmontowałem i schowałem do szafy czekając na wnuki) ;-)))

Model pojazdu wykonany jest w barwach najprawdopodobniej 53 lub 51 bronieawtodiwizjona Krasnoj Armii (dywizjonu samochodów pancernych Armii Czerwonej), awtobronieotrjada (oddziału samochodów pancernych) z nazwami własnymi zaczynającymi się na literkę " G". Taki pojazd z okresu 1917-1920 być może brał udział w wojnie z Polską w szeregach 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego (brak zachowanej dokumentacji)
Zasadą obowiązującą wówczas według radzieckiej nomenklatury było to, że wszystkie samochody pancerne, które służyły do celów szkoleniowych oznaczano numerami arabskimi (czasem z ideologicznymi napisami). Natomiast pojazdy bojowe (a była w jednym oddziale cała ich różność-od pojazdów rodzimej konstrukcji po zachodnie Peugeoty, Hotchkisy, Jeffery, Lanchestery, Rolls-Royce, Austiny, Whitforty, Garfordy a nawet Fiaty) były oznaczane nazwami własnymi, a w danej rocie(kompanii) zaczynały się na tą samą literę. W tym oddziale "G", z którego wywodzi się mój model były 3 Garfordy: "Grom"( piorun, grzmot), "Groza" (burza), "Gromoboj" (rzucający pioruny, bijący piorunami).
Zważając, że ma model ma ponad 30 lat, to jak na takiego staruszka trzyma się chyba nieźle no i nadal jeździ. ;-))





, , , , , ,

, , , , , ,

, , , ,

Post zmieniony (01-09-14 19:18)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/  nowe
Sławomir Bloch 4259 25-02-09 22:00
 Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/  nowe
Sławomir Bloch 474 29-10-18 17:55
 Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/  nowe
marek1 357 29-10-18 19:44
 Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/  nowe
Alski 328 29-10-18 20:15
 Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/  nowe
Ryszard 386 29-10-18 22:14
 Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/  nowe
Rzeznik 402 30-10-18 19:00
 Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/  nowe
Sławomir Bloch 401 31-10-18 21:43
 Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/  nowe
Borowy 446 01-11-18 10:47
 Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/  nowe
Sławomir Bloch 532 03-11-18 19:18
 Odp: [Galeria] Radziecki ciężki samochód pancerny Putiłow-Garford /konstr.własna/  nowe
Endrju 716 04-11-18 13:01

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024