FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
24-02-09 23:20  [Galeria] Niemiecki czołg średni Pz.Kpfw. IV Ausf. H /konstr.własna/
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Ten model niemieckiego czołgu średniego Sd.Kfz. 161/2 czyli Pz.Kpfw. IV Ausf. H wykonałem równolegle z 15 cm działem szturmowym Sd.Kfz.166 Brummbar oraz Sd.Kfz.161 czyli Pz.Kpfw. IV Ausf. E w latach 82-85 ubiegłego wieku :-) według własnego opracowania, gdy nie było jeszcze ani komputerów ani też monografii czy innych profesjonalnych opracowań, a jedynym dostępnym źródłem były zdjęcia i plany w postaci rzutów odbite na papierze światłoczułym.
Pojazd wykonany jest w barwach i oznakowaniu 9 Pułku Pancernego SS 9 Dywizji Pancernej SS "Hohenstaufen" z okresu walk pod Falaise 20 sierpnia 1944r.
Model ma też położony „zimmerit”, zdejmowane ekrany boczne, co prawda w całości a nie ich poszczególne elementy, ale trudno-byłem chyba zbyt leniwy:-)




, , , , , , ,


, , , , , , ,


, , , , , , ,




--

Post zmieniony (01-09-14 13:26)

 
25-02-09 18:16  Odp: [Galeria] Niemiecki czołg średni Pz.Kpfw. IV Ausf. H
volsebix   

Fajniutki model !! Duze brawa za wykonanie . Mam tylko jedna uwage merytoryczna. Zimmeritu nie nakladano na ekrany.

 
25-02-09 18:50  Odp: [Galeria] Niemiecki czołg średni Pz.Kpfw. IV Ausf. H
mcrec   

Czasem nakładano...Mam fotki z takimi wyjątkami...

 
25-02-09 19:03  Odp: [Galeria] Niemiecki czołg średni Pz.Kpfw. IV Ausf. H
volsebix   

Nie spotkalem sie z tym. Daj fotki chetnie zobacze. Pz IV to moj ulubiony woz bojowy .

 
25-02-09 20:31  Odp: [Galeria] Niemiecki czołg średni Pz.Kpfw. IV Ausf. H
Darek_M 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Sławku, (mam nadzieje że mogę się tak do Ciebie zwrócić ) przeglądałem Twoje galerie i robią one naprawde duże wrażenie. Jedna rzecz do jakiej mogę się doczepić to, to że te modele nie są skażone brudem ;) no ale to subiektywna uwaga bo mogą to być np. egzemplarze muzealne.

Mam też jedno pytanie. Powiesz coś na temat techniki wykonania zimmeritu?

Pozdrawiam
Darek

 
25-02-09 20:58  Odp: [Galeria] Niemiecki czołg średni Pz.Kpfw. IV Ausf. H
mcrec   

Volsebix: nie mam skanera,ale jeśli masz dostęp do publikacji ''Barwy i znaki Panzerwaffe'' cz.1 -
str.114 ,podpis pod fot. ''PzKpfw.IV Ausf.H w Rosji ,jesień1943.Wóz posiada wyłącznie jednobarwne malowanie fabryczne nałożone na Zimmerit znajdujący się także na Schurzen ,co było rzadkością....''
str.116 fotografia Panzer IV H z 6.kompanii 35.P.Panc. ''645'' ze strukturą na osłonach wokół wieży.
str.175 -co prawda tylko rysunek ale .../???/ ,ale z wyraznie zaznaczona struktura zimmeritu na ''blachach'' ''czwórki''z numerem 618 z Normandii wiosna -lato 1944 z II./SS-Pz.Rgt.
Musiałbym jeszcze przejrzeć inne publikacje...

 
25-02-09 21:27  Odp: [Galeria] Niemiecki czołg średni Pz.Kpfw. IV Ausf. H
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Dzięki Darku_M- Modele są czyste bo stoją w gablocie i podlegają okresowemu odkurzaniu ;-). A poza tym już wielokrotnie pisałem, że na razie nie ryzykuję "brudzingu" bo raz kiedyś mi nie wyszedł i się zraziłem, więc modele są jakby z "z fabryki" :-)
Co do techniki wykonania zimmeritu to Pz IV H , Brumbar i Pantera mają go wykonanego w ten sposób, że na zaimpregnowany model nanosiłem rozcieńczona masę gipsową i jak lekko podeschła to następnie odpowiednimi "grzebyczkami" czesałem wzorek. To były początki z przed ponad kilkunastu lat. Teraz planuje to robić szpachlą nitro lub żywiczną ,która wówczas nie była dostępna.

Dziękuję za uznanie Kolego volsebix, ale co do zimmeritu to rację ma Kolega mcrec.
Czasami nakładano i na ekrany boczne lub wieży lub i jedne i drugie , ale według źródeł historycznych od września 1944 r. fabryki zbrojeniowe przestały już to robić bo warstwa pasty długo schła a czołgi potrzebne były natychmiast.

Jak już wielokrotnie pisałem moja dokumentacja, na podstawie której tworzyłem wiele swoich modeli wielokrotnie ograniczała się do kilku rysunków, rzutów i zdjęć, co dla wielu Kolegów nadal jest nie do wyobrażenia i stąd te uwagi co do zgodności historycznej jakiejś części. Nie to co teraz gdy model np. Jagdtigera czy Sd. Kfz 232 6 Rad mogłem "dopieszczać" przysłowiowo do pojedynczej śrubki.
Specjalnie dla Kolegi odszukałem w teczce z dokumentacją, jaką miałem tworząc rodzinkę Pz IV stare czarno białe zdjęcie na podstawie którego robiłem Pz IV H zeskanowałem i zamieszczam. I tyle



--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
26-02-09 10:23  Odp: [Galeria] Niemiecki czołg średni Pz.Kpfw. IV Ausf. H
volsebix   

Zwracam honor. Przepraszam. Mam stosy zdjec i dwie monografie PZ IV i nie napotkalem ani jednego z Zimmeritem na ekranach. Stad moja teza o braku pasty . Jeszcze raz duze uznanie w stosunku do wykonania modelu.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024