FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
05-04-07 10:07  [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam serdecznie!

Oto kolejna moja relacja. Tym razem wziąłem na warsztat niemiecką armatę przeciwlotniczą Flak 36/37 88mm - słynna osiemdziesiątka ósemka :)




Niemiecka osiemdziesiątka ósemka jest najprawdopodobniej najbardziej znanym, a nawet sławnym działem z okresu II wojny światowej. Wyprodukowano kilka wersji tego działa 8.8 cm Flak 18, 36 i 37, a także unowocześnione modele jak Flak 41 i Flak 43. "Flak" to w języku niemieckim skrót od słów "Fliegerabwehrkanone" - działo przeciwlotnicze, gdyż takie było oryginalne przeznaczenie tej broni. Istniały także wersje przeciwpancerne znane jako PaK 88 (Panzerabwehrkanone – działo przeciwpancerne). W wojsku niemieckim były one popularnie znane jako "Acht-Acht" (osiem-osiem), skrót od Acht-komma-acht Zentimeter (osiem przecinek osiem dziesiątych centymetra).

więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Flak_18

Model pochodzi z wydawnictwa Military Model (obecnie Haliński) z 1996r.

Odkupiłem sobie go od znajomego, który zaczął budowę kilka lat temu. Zdążył zrobić jedynie podstawę pod działo:





I tu już rozpoczyna się moja relacja. Rozpocząłem klejenie dwa tygodnie temu:

- Łożysko pod działo:



- Podstawę pod lufę:



- Lufa:



Jak widać pozwoliłem sobie na wyszpachlowanie pewnych obłości :)

- Wstępna przymiarka na sucho lufy do łoża :



- oraz łożyska działa do podstawy armaty:





- i całości:





- Postanowiłem również uwypuklić i uplastycznić pewne elementy. Na początek korby (jeszcze nie są skończone):



Proszę mi również wybaczyć dziwne nazewnictwo elementów armaty, ale mam braki wiedzowe w tej sferze :)

Model będzie oczywiście malowany - kolor wyjściowy - stalowo szary. Co do ostatecznego malowania jeszcze się nie zdecydowałem, ale najprawdopodobniej będzie to kamuflaż zimowy (front wschodni).

Pozdrawiam!

 
05-04-07 13:05  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

W Twoim wykonaniu ten model na pewno będzie cieszyć oczy :)

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
05-04-07 16:59  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Grzesio   

Jedna uwaga generalna na wstępie - działo, którego model budujesz to 8,8 cm Flak 18 - a nie 36 czy 37.
Jeśli to ten sam model, który uwieczniony jest na zdjęciu na wstępie, to jest w nim, niestety, wiele poważnych błędów. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie montuj (a nawet w ogóle nie sklejaj) podwozia, bo jest ono całkowicie błędne dla Flaka 18, ale prawidłowe dla Flaków 36 i 37 - tylko, że z tego zestawu nijak nie da się zbudować tych wersji.
Z łoża dolnego obetnij paski wystające z góry i dołu poza boczne ścianki

- żaden z 8,8 cm Flaków niczego takiego nie miał, łoże było w przekroju gładką prostokątną skrzynką.
Coś niedobrego dzieje się z nastawnicą zapalników - "półka" z gnazdami na naboje zamontowana jest za wysoko:

...a powinna być na samym dole:

Odbiorniki kątów i nastawy zapalnika

nie miały postaci wystających kopułek, były to płaskie bębny, podzielone promieniście na 12 pól.


Pzdr

Grzesiu

 
07-04-07 14:24  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam !

A widzisz Grzesio, teraz mnie upewniłeś!
Przegladając zgromadzoną dokumentację zauważyłem wprawdzie, że coś jest nie tak, ale skoro tak projektant zaprojektował, znaczy się jest dobrze. Okazuje sie jednak że nie :)

A model wg wydawcy to Flak 36/37.
Zatem nie pozostaje mi nic innego jak przerobić model na wersję właściwą :)

Oczywiście, wszelkie przeróbki udokumentuje.

 
13-04-07 10:22  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

W przerwie świątecznej postanowiłem popracować nad wózkami armaty. Wprawdzie nie udało mi się ich skończyć, gdyż zawsze znajdzie się coś do dorobienia tudzież przerobienia. A postanowiłem wczoraj zrobić nieco zdjęć z warsztatu, przy okazji zdjeć Komsomolca :).





.... Oraz pare detali przy ładownicy działa



:)

 
13-04-07 13:16  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Grzesio   

Oraz pare detali przy ładownicy działa

Nasady zamkowej! :-)







http://www.panzerworld.net/88l56iwm.html
;-)

Pzdr

Grzesiu



Post zmieniony (13-04-07 13:18)

 
29-05-07 18:42  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Chciałem pokazać, że Flaczek dalej stoi na warsztacie, pomimo chwilowych zaniedbań, wynikajacych z budowanego przeze mnie modelu Kosmomolca.

Co nowego w modelu? Jak narazie niewiele. Obecnie jestem na etapie uplastyczniania modelu - dorabiam wszelkie nity, druty i inne :)
Oto co do tj pory zmajstrowałem:







Oczywiście nie jest to koniec 'uplastyczniania'.

Spotkałem się również z opinią, iż ten model w pewnych elementach jest nieco przekłamany i uproszczony. Zastanawiałem się czy przerabiać model, stwierdziłem jednak że nie będę wprowadzał żadnych zmian - poza oczywiściem uplastycznieniem. Chcę ażeby moja relaja pokazała budowę konkretnego modelu z konkretnego wydawnictwa - jego zalety i wady, tak ażeby każdy modelarz mógł wyrobić sobie zdanie.

Mam przy okazji pytanie - równolegle przymierzam sie do budowy kół - w modelu felgi opon są jedynie w wersji 2d. Chciałbym je zrobić "przestrzenne" - ma ktoś niezbędną dokumentację? byłbym wdzięczny za wiadomość :)

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
29-05-07 20:24  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Grzesio   

Spotkałem się również z opinią, iż ten model w pewnych elementach jest nieco przekłamany i uproszczony.


Wiesz, nie chciałbym Cię zniechęcać do dalszej budowy (ale w końcu nie Ty projektowałeś ten model), ale "w pewnych elementach" i "nieco" to są w tym przypadku naprawdę eufemizmy. ;-)

Pzdr

Grzesiu

 
13-06-07 15:12  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Ostatnio ponownie pracuję nad modelem osiemdziesiątki ósemki :)

A oto krótki raport z tego co do tej pory poczyniłem:

- Elementy ładownicy działa:



- Siłowniki:



Szczerze powiedziawszy nie podoba mi się sposób mocowania siłowników do łoża armaty...

- Detale konstrukcyjne przedniego wózka:





Jak widać z powyższych zdjęć, wyszpachlowałem boki podstawy wózka - gdyż składała się z trzech warstw tektury 1mm. Było też nieco problemu z mocowaniem długich 'rurek', od których odchodzą 'rurki' mocowania błotników. Nie zgadzały się wysokości podstaw - z jednej strony musiałem dorobić podstaweczkę z tektury.

Muszę też ponażekać na instrukcję i rysunki montażowe - przy pewnych detalach trzeba się bardzo mocno zastanawiać co i gdzie przykleić. A sięganie do dokumentacji w przypadku tego modelu jest nieco chybionym pomysłem :)

Niedługo malowanie :)

PS. Przepraszam za amatorską nomenklaturę.

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
13-06-07 15:20  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Grzesio   

A propos nomenklatury... ;-)

"Elementy ładownicy działa" = dosyłacz
"Siłowniki" = odciążacze. A co Ci się nie podoba w ich mocowaniu do łoża?
Jak dla mnie dobrze to wygląda...
Skoro jednak model i tak ma być malowany, to zastanowiłbym się nad przerobieniem odciążaczy - w rzeczywistości składały się one z trzech nasuniętych na siebie teleskopowo rur i przy zwiększaniu kąta podniesienia lufy dość znacznie się wydłużały. Akurat w modelu kartonowym bardzo łatwo to odzwierciedlić.

Pzdr

Grzesiu



Post zmieniony (13-06-07 15:23)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024