FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
24-01-09 19:00  [Relacja/Galeria] ,,Maleństwo'', czyli B-24 ,,Liberator''1:50 (MM 11-12/1988)
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7


 - 4

Witam(!) w mojej kolejnej relacji (nie dam spokoju :D).

Tym razem dotyczy ona Ciężkiego Samolotu Bombowego Consolidated B-24 ,,Liberator'' z Małego Modelarza (Allegro rządzi!)
Budowa trwa już od jakiegoś czasu (od wczoraj rano :D), a oto co do tej pory zbroiłem:

(te czarne kółko to koło podwozia przedniego, podoba mi się sposób zaprojektowania)
Mam zamiar przerobić w nim oszklenie, podklejając od wnętrza niebieską bibułę witrażową (w modelu szyby są koloru zielonkawego), wnęki podwozia (które są tylko nadrukowane, wygląda zbyt płasko) i powierzchnie sterowe (żeby były ruchome). Oczywiście, nie wsystko musi mi się udać :I

Budowa na razie idzie mi dość dobrze, ale karton trochę przeszkadza- gruby i łamliwy (nie dziwię się). Dokuczają również grube linie obrysu (również się nie dziwię :D).
To chyba na razie tyle.

C.D.N.

Pozdrawiam

--

Skoro martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?

Post zmieniony (28-04-09 21:33)

 
24-01-09 20:58  Odp: [Relacja] ,,Maleństwo'', czyli B-24 ,,Liberator''1:50 (MM 11-12/1988)
Rogal 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

MOROMENie, piszesz, że model kleisz od wczoraj rana, a masz już skończonych prawie 5 segmentów kadłuba, to zdecydowanie za dużo, gdzie się tak spieszysz ?? Ten pośpiech niestety widać na fotkach, karton jest strasznie pognieciony, tak leciwy karton należy z dużo większą ostrożnością formować, u Ciebie niestety pośpiech bierze górę.
Retusz a właściwie jego brak to kolejny Twój minus. Warto poświęcić troszkę więcej czasu na retusz farbkami, chociażby plakatowymi, lub akwarelami, zawsze to lepsze niż czarny flamaster. O ruchomych powierzchniach sterowych radzę Ci zapomnieć. Jesteś pewnie młodym modelarzem, więc nie zniechęcaj się, klej nadal, ale poświęcaj troszke więcej uwagi każdej czynności, nie spiesz się tak bardzo.



Post zmieniony (24-01-09 21:30)

 
24-01-09 21:00  Odp: [Relacja] ,,Maleństwo'', czyli B-24 ,,Liberator''1:50 (MM 11-12/1988)
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Karton na zagięciach popróbuj formować na mokro z użyciem śliny modelarskiej, powinno być lepiej.

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
24-01-09 22:15  Odp: [Relacja] ,,Maleństwo'', czyli B-24 ,,Liberator''1:50 (MM 11-12/1988)
kari   

Moromen - ... powiem tak; nie patrz na to, patrz na bufet :-) ... odległość robi swoje. I ty też rób swoje :-)
----------------------------------------------------------

 
25-01-09 17:37  Odp: [Relacja] ,,Maleństwo'', czyli B-24 ,,Liberator''1:50 (MM 11-12/1988)
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7


 - 4

Co do retuszu, to używam niebieskiego i jasnozielonego flamastra i czarnego tuszu kreślarskiego. Zawsze lepsze to niż białe krawędzie :D. A te czarne linie na kadłubie to nie retusz, a linie obrysu; wycinam po zewnętrznej stronie, bo obawiam się, że inaczej części mogą wyjść za małe. Już wolę przycinać :-). Skorzystam z Twojej rady, żeby zapomnieć o ruchomym usterzeniu.
Kat-Ze śliną spróbuję.
Kari-Zgoda, będę robił swoje. :-)

A tymczasem powstał kolejny segment kadłuba, przednia goleń podwozia i ,,kopułka astro''.

Pozdrawiam

--
Skoro martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?

 
26-01-09 10:25  Odp: [Relacja] ,,Maleństwo'', czyli B-24 ,,Liberator''1:50 (MM 11-12/1988)
bartek_g   

Do retuszu proponuję użyć pasteli. Według mnie najlepszy efekt.

--
W trakcie budowy sdkfz 234/2 puma

 
26-01-09 10:41  Odp: [Relacja] ,,Maleństwo'', czyli B-24 ,,Liberator''1:50 (MM 11-12/1988)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Eeee...
Straszne...
Zwolnij, oceniam Twoją pracę nad tym modelem na krok wstecz...Niestety...
MM-y z tamtych lat nie wymagają takiej finezji jak wycinanie po którejś ze stron obrysu części. Linie obrysu są bardzo grube w porównaniu ze standardami dzisiejszych wycinanek, a modele kreślone są ręcznie ( i dość krzywo...). Zwróć ponadto uwagę, że w jednym z segmentów masz różne długości segmentu w miejscu "zamknięcia" jego obwodu...
Aby dobrze wykonać taki właśnie model , potrzeba właśnie nieco większych umiejętności.
...i braku pośpiechu...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
26-01-09 11:22  Odp: [Relacja] ,,Maleństwo'', czyli B-24 ,,Liberator''1:50 (MM 11-12/1988)
mario1970   

Oj zgodzę się z Mariuszem.

1. Niepotrzebnie się spieszysz.

2. retusz z czarnego tuszu kreslarskiego niestety w mojej ocenie nie poprawia sytuacji.

3. Daj sobie spokój ze starymi modelami. Było minęło. Są nowe lepsze dokładniejsze opracowania. Co więcej z tego co pamietam ten model miał przesunięte kolory kokard i liter kodowych. Wrócisz jak dopracujesz warsztat. A jeszcze lepiej jak ktos nowy model opracuje.

4. Trochę za wczesnie na model samolotu 4 - silinikowego . Jak się spieszysz nie masz cierpliwości , weź nowego jedno max dwusilnikowca - projektant niech będzie znany . To nic , że juz takie relacje były na forum . On ma tobie pomóc lepiej sklejac. Mniej częsci , szybszy efekt i większa motywacja do kolejnego.

5. Niestety mam wrazenie , że nie wyciągasz wniosków z poprzednich modeli.

5. Co do technologii to się nie odzywam bo się i tak na tym nie znam.

--



 
26-01-09 11:45  Odp: [Relacja] ,,Maleństwo'', czyli B-24 ,,Liberator''1:50 (MM 11-12/1988)
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Przede wszystkim unikaj pośpiechu. Oglądałeś ten model w galerii MMa?
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=132&i=1&t=1

Jak widać da się skleić i to z całkiem niezłym efektem. Trzeba tylko odpowiednie podejście zastosować :) Każdą część indywidualnie dopasowywać. Zanim przykleisz jeden segment sprawdź jak pasuje do następnego, bo może coś trzeba będzie przyciąć. Z tego co widzę sklejasz metodą na jedną wręgę i pasek łączący. Nie wiem czy ten model jest tak opracowany, czy to może Twoja decyzja, ale wydaje mi się że samoloty z tego okresu lepiej jest sklejać metoda na 2 wręgi. Każde sąsiadujące ze sobą wręgi przed wklejeniem w segment trzeba ścisnąć razem i przeszlifować papierem ściernym żeby miały taki sam kąt krawędzi zgodny z kształtem poszycia. Wręgi nie mogą wchodzić z segment ani na siłę, ani z luzem. Muszą być dopasowane tak żeby się same trzymały i nie rozpychały segmentu. Segmenty po wyschnięciu a przed sklejeniem razem muszą mieć przeszlifowane płaszczyzny na jakiejś prostej powierzchni. Cały czas kontroluj symetrię, służą do tego otwory wycinane we wręgach. Dzięki takim zabiegom masz duże szanse otrzymać ładny i prosty kadłub

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
26-01-09 17:54  Odp: [Relacja] ,,Maleństwo'', czyli B-24 ,,Liberator''1:50 (MM 11-12/1988)
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7


 - 4

Witam!
Stan na dzisiaj:


Skoro piszecie, że ten model jest dla mnie za trudny, to co radzicie dać na warsztat?
Może być ,,Karaś'' z MM-a (9/2005), IŁ-4 (10/88)?
Albo jakieś inne MM-y z lat 97 do teraz?
A może coś z WIR-a?
Czy może lepiej ,,Łoś'' z MM-a (4-5/2004)?
Zapraszam do głosowania! :D
Tymczasem zajmę się czymś innym.

--

Skoro martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?

Post zmieniony (26-01-09 17:57)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024