FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
15-12-08 23:13  Odp: RWD 6 - prośba o pomoc w ukończeniu projektu
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Lechu, więc sklej chociaż jakiś sześcianik mały z papieru i wstaw tutaj zdjęcie, żebym mógł uznać wątek za "kartonowy";-) Na razie niech pozostanie na głównym, jak już zacznie znikać w czeluściach forum to przeniosę go do odpowiedniego działu (abc projektowania lub samoloty - zależnie od tego w jakim kierunku dyskusja się rozwinie).

--
pozdrawiam
Piotr


 
16-12-08 10:43  Odp: RWD 6 - prośba o pomoc w ukończeniu projektu
flesz76   

Piotrku przyłączam się do prośby Lecha by wątek pozostał właśnie tu z kilku powodów.

W miarę możliwości czasowych powstaną surówki i zdjęcia będę umieszczał w tym wątku.

Nie chodzi mi o samo projektowanie (czynności techniczne), lecz o informacje na temat detali i konstrukcji tychże samolotów, może ktoś dysponuje zdjęciami lub rysunkami i w imię dobrze rozumianej wspólnej sprawy się nimi podzieli.

Jest to mała prowokacja z mojej strony ponieważ chcę sprawdzić na ile ludzie na tym forum są skorzy do współpracy. Jest wielu "mędrców", którzy krytykują wydane modele, wytykają błędy, wiec teraz mogą się wykazać i pokrytykować na etapie projektu, kiedy można coś zmienić.

Chodzi mi o taką współpracę gdzie ja przygotowuję bryłę i " podział" do klejenia, a inni "kolorują" i robią model silnika (projektowanie silnika jest czasochłonne i nie chciałbym zrobić tego po łebkach). Poza tym nie chodzi mi rady w stylu idź do muzeum i zrób zdjęcia, bo nie mam na to czasu. Jeśli model ma być free niech to będzie praca zbiorowa. Mnie nie zależy na prawach autorskich (w przesadnym tego słowa znaczeniu) tylko na popularyzacji polskiego lotnictwa. Modele powstają od 2004 (Lechu będzie pamiętał te wątki z RWD 6 , 8 i PZL 7). Teraz mam troszkę więcej (co nie znaczy dużo) czasu i chcę dokończyć projekty i oddać na stronę Lecha.

Myślę, że jest to rozwiązanie, które ucieszy prawdziwych modelarzy.

Pozdrawiam

Jarek

 
16-12-08 11:48  Odp: RWD 6 - prośba o pomoc w ukończeniu projektu
Lech 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


flesz76 ,
jeśli ma się to znaleźć na modelach-kartonowych, to czuję się w obowiązku dołożyć kilka cegiełek do Twojej pracy. Zamówiłem książkę, którą polecił Stealth. Znając inne publikacje tego autora, wiem że gwarantuje wysoką jej jakość (ten autor pracuje nad rysunkami erwudedziaków "od zawsze"). Deklaruję również "pomalowanie" modelu (jeśli taka jakość jak np. w PWS-10 jest wystarczająca). Jeszcze jedno: zaprojektuję modele silnika/silników - (nawet przerywając prace nad R-XX); podaj konkretnie jakie to mają być silniki.
Lech

--
http://www.modele-kartonowe.com

Post zmieniony (16-12-08 11:57)

 
16-12-08 11:57  Odp: RWD 6 - prośba o pomoc w ukończeniu projektu
flesz76   

Cóż powiedzieć. Na Lecha zawsze można liczyć. Przeanalizuję te rysunki, skonfrontuję z tym co mam, ale poprawek o grubość kartonu raczej nie będę wprowadzał. Może ktoś wie jakie średnice rurek były zastosowane w kratownicy? Były na pewno dwie. Do modelu przyjąłem 1mm i 0,6 mm (odpowiednio dla oryginału 33mm i 20mm) ze względu na "typowość" rozmiaru drutu. Jak będę miał gotową bryłę w 99% nałożę linie podziałów, emblematy i "rozwiniętego" dxf-a Ci poślę.

Pozdrawiam

Jarek

 
16-12-08 12:11  Odp: RWD 6 - prośba o pomoc w ukończeniu projektu
origami 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


 - 1

Jesli kolega Lech będzie mocno zajęty i będzie potrzebna doddatkowa pomoc w kolorowaniu (ewentualnie waloryzowaniu) z przyjemnością się dołączę.
Na codzień pracuję w Illustratorze i Photoshopie. Modelarsko wprawdzie nie mam dużych doświadczeń, ale mam już za sobą komputerową waloryzację pokładu Essexa z MM, no i kolorowanie własnych, prostych modeli.

 
16-12-08 17:05  Odp: RWD 6 - prośba o pomoc w ukończeniu projektu
flesz76   

Spokojnie Lechu z tym przerywaniem prac nad R-XX. Nikt nie upominał się przez prawie cztery lata o te projekty, więc nie ma takiego "ciśnienia", by przerywać ciekawsze projekty. Myślę, że jest wielu ambitnych projektantów, którzy podejmą się budowy silnika Genet Major jako "wprawkę" do ambitniejszych projektów (np. silnik do P7 lub RWD 8 - chociaż w tym drugim przypadku nie daję gwarancji jak zachowa się okapotowanie silnika jak zabraknie stelaża). Genet Major notabene chyba jest w zbiorach M.L. i A. w Krakowie (jako eksponat magazynowy). W necie znalazłem kilka zdjęć tego silnika, ale nie potrafię ich konkretnie wykorzystać:(. Parę lat temu kleiłem surówki moich RWD 6 i 8, ale mój trzyletni, dziś, synek nad nimi "popracował" i nieco sfatygował. Jak je znajdę wśród zabawek to sfotografuję i wrzucę na forum, by Piotrek z czystym sumieniem pozostawił temat w dziale ogólnym jako nietypową relację :). Z góry uprzedzam, że w modelach jest parę błędów, które już poprawiłem

Dziękuję kolegom za odzew.

Pozdrawiam

Jarek

p.s. Mam książkę W.Schier'a "Samoloty w historii i w miniaturze" z 1973r. , ale rysunki RWD 6 i 9 są w skali 1:50 i wg mnie za bardzo uproszczone :( , chociaż posiłkowałem się nimi.

p.s. 2

jeszcze coś takiego:















Post zmieniony (16-12-08 18:27)

 
16-12-08 22:04  Odp: RWD 6 - prośba o pomoc w ukończeniu projektu
flesz76   

Oto obiecane "surówki". Przepraszam za jakość, ale modele "troszku przejszły".















 
17-12-08 10:47  Odp: RWD 6 - prośba o pomoc w ukończeniu projektu
KayFranz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Znalazłem to kiedyś szukając materiałów do niemieckich samolotów z Challenge'u 1932...



We wspominanej wyżej książce W.Schier pisze, że nie ma fotografii pokazujących wnętrze kabiny RWD-6. Dokument w PDF (i sporo innych) jest tu:

http://www.he64.org/?menu=4&site=documents&lang=de&PHPSESSID=d37e1dce7064642c3a197e46455db216

Może ktoś ma dostęp do tego numeru (po tamtej stronie Odry powinno być coś w bibliotekach... - FlugSport był dość popularnym czasopismem) i zeskanuje tę stronę w lepszej rozdzielczości?

--

 
17-12-08 15:56  Odp: RWD 6 - prośba o pomoc w ukończeniu projektu
flesz76   

Dzięki KayFranz. Część przednią kabiny pilotów wraz z fotelami mam w 3d, natomiast z opisu wynika, że część bagażowa była oddzielona tkaniną tylko nie wiadomo do jakiej wysokości. Zmuszony jestem w takim razie do "impresji na temat" i zrobię od samej góry do samego dołu (lepsze rozwiązanie, bo tam wypada wręga).

Do Lecha:
widzę, że masz gotowy emblemat Stanawo. W związku z tym będę miał prośbę o udostępnienie go w późniejszym czasie.

Z przykrością muszę stwierdzić, że ze względu na skomplikowaną kratownicę w przedziale pilotów (stelaż oszklenia i mocowanie skrzydeł trzeba wykonać z drutu), model nie będzie należał do łatwych (oszklenie z pozoru proste też będzie wymagało tłoczenia górnej powierzchni, chyba, że na górnej powierzchni szyby była zewnętrzna "ramka", lecz ja na zdjęciach jej nie zauważyłem).

Pozdrawiam

Jarek

p.s. &*(%&* (%&*( %^&& %^&^ mać. Przeglądałem zdjęcia i dochodzę do kilku wniosków:

1. chyba jednak się mylę co do kształtu oszklenia (chyba jednak jest inaczej niż na wszystkich rysunkach).

2. jednak poczekam na nową książkę i rysunki W. Schier'a, bo coś czuję, że czeka mnie przeróbka górnej części kadłuba + oszklenie.



Post zmieniony (17-12-08 19:09)

 
29-08-14 21:07  Odp: RWD 6 - prośba o pomoc w ukończeniu projektu
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

To ciekawostka i polemika z kay franzem na temat RWD 6

Henryk Żwirko (+2007) obstawał przy pasach biało czerwonych - jako dziecko musiał bardzo dobrze i na całe życie to zapamiętać .(czym Tata latał )

A regulamin Challange przewidywał pasy na ogonie.

Czarno białe lub biało czerwone - zależnie od klasy w której samolot startował

za żródłami niemieckimi - oznaczenia samolotów niemieckiego lotnictwa cywilnego 1914-1945 Luftfahrt international nr 11/1981 von Gunter Frost strona 443

Czyli były dopuszczone do stosowania takie i takie pasy na samolotach

rozdział 2

Einfassung versehen war je nach klasse, in der die betreffende Maschine flog. Außer dem mußten Seiten - und Höhenleitwerk schwarz - weiße bzw. rot - weiße Streifen tragen.


Dlatego zdecydowanie obstaje przy pasach Biało czerwonych .I spór ( na dziś )uważam za rozstrzygnięty - zdecydowanie skłaniam się ku pasom biało czerwonym - nie należy wierzyć w przemalowanie póżniejsze pasów na biało czerwone ponieważ katastrofa RWD 6 nastopiła kilkanaście zaledwie dni od zwycieskiego stratu w Challange

A opublikowana w 1981 roku przez prasę fachową wersja była jeszcze do obalenia - bo żyli jeszcze świadkowie i uczestnicy zawodów i nie spotkałem się z jej obaleniem

Znany przykład Messerschmitta M 29 o numerze bocznym startowym B2 i rejestracji D -2307 Fritza Morzika miał w Europaflug - biało czarne pasy - ale to nie znaczy ,ze RWD 6 takie miał - jest jedynie dowodem na to ,że m 29 miał pasy czarno -białe
a i tak Morzik na nim nie wystartował i poleciał na Heinklu He 64 Elly Beinhorn

Słynnej niemieckiej pilotki ,która miała szczęście przezyć 100 lat a w Polsce jest praktycznie nieznana


Winne wszystkiemu są zdjęcia kolorowe - 2 kolorowe - czarno białe - Sorry takie mamy resory - Jak się udało jak się nie udało .
Wnioski
Każdemu co klei RWD 6 zalecam pasy koloru kolorowego biało czerwonego.

wersja malowania w/g Krzyśka "KayFranza" Frankowiego. - kolory pasów w zwiazku z przytoczonymi przez niego i przeze mnie żródłami jest nie do obronienia - na dzień dzisiejszy

Wersje moją można jeszcze obalić czytając dokładnie artykuły z IKC z 1932 roku - okresu przed , podczas i po zakończeniu Challange 1932 i opisach z katastrofy i pogrzebu
ale nie mam czasu dokładnie śledzić każdego słowa w tekście

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=66808

A także ikonografia przedwojenna z epoki - podkolorywane zdjęcia , podkolorywane pocztówki , obrazy malowane i pamiętniki , wspomnienia osób ,które RWD 6 widziały na własne oczy - Dlatego zachęcam osoby co maja czas to śledzić - szukajcie
wystarcza w pamiętnikach wspomnieniach tylko dwa słowa biało czerwone - i juz będzie następny dowód - brakujące ogniwo w tym temacie
A to jest jednak bardzo dziwne ,że w tak Słynnym samolocie jest jeszcze tyle do ostatecznego uporządkownia i potwierdzenia

Sprzeczne są jeszcze opinie co do koloru ramek limuzyny - czarne i czerwone - ale tym się od bardzo dawna nie zajmowałem - co nie znaczy ,że nie spróbuję wyjaśnić

Post zmieniony (30-08-14 08:21)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024