FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
08-12-08 19:53  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
kari   

Kochani, wytłumaczcie; co diorama czy makieta (w tej formie w jakiej jest tu "rozgryzana" jako pojęcie) ma wspólnego z postami kartonowymi?
Proponuję przenieść wątek do ... gdziekolwiek np. do "pozostałych".
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
08-12-08 20:07  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Moim zdaniem pasuje do tego działu jak najbardziej, skoro wg odpowiednich definicyj modele/makiety/dioramy KARTONOWE są klasyfikowane oceniane na konkursach itp. W jakimkolwiek innym dziale ten temat jako KARTONOWY pasowałby gorzej.
Co do definicji - wypowiem się obrazowo: dioramą czystej wody jest np. Panorama Racławicka w tej postaci, w jakiej jest wystawiana we Wrocławiu.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
09-12-08 15:15  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Makieta - statyczna.
Diorama - dynamiczna.
To taki mój prywatny podział oddający ideę pojęć ;-)

--
DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

 
09-12-08 18:37  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Jac.- A makieta kolejowa? :o) - to najczęściej używane dla niej określenie na niemal każdym forum "kolejarskim"...

Makieta oddaje w modelu chyba możliwie najwięcej - w tym często nawet funkcję (więc i ruch) oryginału (właśnie tu pasowałaby makieta kolejowa).
Diorama (z definicji i historii) ma maskowane płaskie tło imitujące najdalsze plany (i tu mieściłyby się redukcyjne makiety modelarskie -ale właśnie z tłem). Równie dobrze może składać się tylko z modeli sylwetkowych. Modelarze redukcyjni (więc twórcy raczej nie bardzo dynamicznych modeli) używają jednak wspomnianego określenia niezależnie od tego, czy ma tło, czy nie - dla każdego układu: model+ z waloryzowana podstawka.

Przypomina mi się w tym kontekście odpowiedź prof. Miodka na pytanie o odmianę nazw miejscowości (Głuchołazy - ale do Głuchołaz? - czy do Głuchołazów?) - "Należy używać takiej, jaką uznają za poprawną najbardziej zainteresowani - czyli mieszkańcy Głuchołaz.

A z co nami - zainteresowanymi modelarzami...?
Zastanawiam się też, dlaczego żadna polska strona modelarska nie ma słownika na przykład z tymi hasłami...

PD

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (09-12-08 18:52)

 
10-12-08 00:28  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
mario1970   



a makieta latająca na uwięzi , lub zdalnie sterowana ?? i do tego jest to najczęściej na swój sposób model redukcyjny ( bo w jakimś stopniu jest redukcją , czyli oddaniem oryginału w miniaturze ?

Sorry zapętlamy się. Niech zostanie jak jest szkoda czasu na to

--



 
11-12-08 13:41  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

mario1970 - myślę, że nie tylko nie zapętlamy się, ale właśnie w ten sposób dochodzimy do celu.
Sądzę, że warto takie właśnie wątpliwe kwestie wyjaśniać, bo fachowcy powinni przecież wyrażać się fachowo! Czy nie irytuje Cię podobny przykład, gdy prezenter telewizji publicznej używa słowa "bynajmniej" w znaczeniu "co najmniej" a pewien nauczyciel twierdzi, że "rok świetlny" to jednostka czasu? (przykłady jak najbardziej prawdziwe i "nausznie zasłyszane").
W technice - bo my przecież zajmujemy sie miniaturową techniką - trzeba wyrażać się ściśle ( = technicznie) a w tym celu trzeba też ściśle rozumieć definicje.
W naszym przypadku trudno jednak mówić o ścisłej (i powszechnej) definicji omawianych pojęć w zakresie modelarskim.
Śledząc posty w tym wątku, możesz zauważyć, że nie wszyscy (włącznie ze mną) używali do tej pory tego słowa w jednym, określonym znaczeniu - dlatego warto rozmawiać i pracować nad zmianą tej sytuacji, tak samo, jak np. nad poprawą ortografii zdecydowanej większości nastoletnich internautów.
Niech więc nie zostaje tak, jak jest - "bynajmniej" wśród konradusowych modelarzy! ;o)

Pozdrawiam
PD

--

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (11-12-08 13:56)

 
11-12-08 16:35  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
mario1970   

A dla mnie to dalej szkoda czasu . Posklejać wolę. Ale wpadnę zobaczyć jak się akcja rozwinie .

--



 
11-12-08 19:15  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
Monster sQbee   

Na Wiejską Panowie na Wiejską (widze, że na tym Forum jest świetny narybek)

 
11-12-08 20:32  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Monster, kolejny raz dzisiaj wyrażasz swoje uszczypliwe uwagi pod adresem tego Forum. Jak tak bardzo ono Tobie nie pasuje , to przecież za karę nikt Ciebie tutaj nie trzyma.

 
11-12-08 21:35  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

PD - płonący samolot, tonący state i rozpaczający rozbitkowie -pełna dynamika i ekspresja - dla mnie (pdkreślam - to MOJE zdanie) - diorama. Dwodzec kolejowy z figurkami (statystów ?) i pociągiem, to tylko makieta. Zresztą widziałeś makietę (a może dioramę - w zależności od stanu "zaawansowania")) Wichury we Wrocławiu - może on się wypowie ? ;-)
Nie twierdzę, że mam rację, ale dla mnie diorama to jakby kadr chwili, a makieta to stan często możliwy, ale standardowy.
To taki mój prywatny przyczynek do dyskusji.
Pozdrawiam.

--
DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024