FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
25-11-08 10:26  [technika] Farby, barwa i kolor w modelarstwie i w druku także .
mario1970   

Za sugestią Rajkuba zakładam nowy wątek poświęcony farbom i barwom oraz ich przeniesienia na druk. Mam nadzieję , że komuś to się przyda.

Najpierw niezwykle pouczający artykuł z jednej ze stron netowych.

http://www.plastikowe.pl/technika/abc/kilka-slow-o-kolorach

Artykuł na forum "plastrikowym" , ale tak naprawdę dotyczy wszystkich , który decydują się na malowanie swoich modeli.Jak widać sprawa nie jest wcale taka prosta.

--






Post zmieniony (25-11-08 10:29)

 
25-11-08 10:29  Odp: farby barwa i kolor w modelarstwie i w druku także .
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

No to przenoszę moje wypociny tutaj, może się komuś to przyda :)

Tak czytam sobie tą dyskusję i chyba warto byłoby wtrącić swoje 0,03 PLN. Fajnie, że się w końcu uspokoiło :)

Co do doboru koloru to jest to problem naprawdę poważny. To, że zmagają się z nim projektanci modeli to tylko wierzchołek góry lodowej. Wyobraźcie sobie co przeżywają projektanci wszelkie rodzaju drukowanych materiałów reklamowych (pracuję w tej branży od 1990 roku). W poligrafii, a właściwie w DTP problem ten rozwiązuje się naprawdę bardzo prosto. Grafik (projektant) ustala kolor na podstawie materiałów źródłowych (fotki, wydruki, oglądanie oryginału - oczywiście pisząc ustala mam na myśli to, że wie jaki to kolor a nie to, że zna jego składowe w CMYK). Potem porównuje to z WZORNIKIEM PANTONE, który jest niczym innym jak wydrukiem ogromnej ilości próbek kolorów wraz z podaniem ich składowych w CMYK (cho te tańsze wzorniki nie mają odniesienia do CMYK). Grafik/projektant wprowadza wartości liczbowe w projekcie i po kłopocie, oczywiście od strony graficznej. Wzorniki są dość drogie, ale to zakup z reguły na całe życie. W razie potrzeby pilnego użycia można podejść z próbką koloru do większej drukarni offsetowej, gdzie albo będą mieli ten wzornik albo pokierują kto może go mieć. Z całą pewnością pokażą nam taki wzornik i spiszemy sobie wartości liczbowe. Moim zdaniem każdy profesjonalny projektant modeli (taki, który na tym zarabia kasę) powinien dla własnego spokoju zainwestować w taki wzornik.

Inną metodą jest użycie urządzeń optycznych odczytujących składowe koloru czyli DENSYTOMETRÓW. Tam podkładamy kolor i odczytujemy składowe w CMYK. Świetna zabawa z takim cudeńkiem. W wielu (szanujących się) drukarniach używa się właśnie densytometrów do określenia prawidłowości nakładania składowych CMYK. Niestety można tego dokonać pod warunkiem, że grafik określił wcześniej czego oczekuje lub dał na brzegach arkusza prawidłową legendę. Drukarz co kilkanaście arkuszy sprawdza stopień nasycenia kolejnych składowych i mamy pewność, że wydruk jest dobry i taki jaki założył grafik.

Roman - teraz do Ciebie oraz innych projektantów. Jak dajesz do drukarni jakiś model (w sumie nieistotne jaki) to możesz na krawędziach arkusza, czy pomiędzy użytkami (na tzw. spadzie) wrzucić masę malutkich prostokącików (powiedzmy 4x15 mm), które będą miały różne składowe CMYK i będą jakimiś przybliżeniami do interesujących Cię/Was w przyszłości kolorów (np. Olive Drab). Na arkuszu A1 wejdzie tego naprawdę sporo. Zachowaj sobie układ kolorów w kompie i poproś żeby Ci z drukarni przysłali ścinki z gilotyny, bo spad i tak jest odcinany :) Porównasz sobie prostokąciki z wydruku z tym co chciałeś uzyskać i masz zbudowany swój własny wzornik najtrudniejszych kolorów. Potem w przyszłości na pewniaka stosujesz konkretne wartości liczbowe i nie musisz na farbkach próbować :) METODA SPRAWDZONA OSOBIŚCIE - co ja się kiedyś nawalczyłem z poprawnym odwzorowaniem koloru ciemno-granatowego dla firmy ratalnej "Żagiel" to masakra.

Bo NAJPROSTSZE ROZWIĄZANIA są NAJLEPSZE :)

Tak dla przypomnienia (dla zainteresowanych problemem kolorów) opisałem kiedyś teoretyczne informacje o kolorach TU może warto przy okazji to przypomnieć.

Mam nadzieję, że nie dostanę bury za ten dość długi OT.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
25-11-08 11:52  Odp: [technika] Farby, barwa i kolor w modelarstwie i w druku także .
mario1970   

Troszkę o farbach modelarskich . Tak na dobry początek .

Celowo piszę o farbach modelarskich . NIe piszę o uzywanych do retuszu, plakatówkach, akwareladch itp . Wiem, że wielu modelarzy kartonowych je uzywa . Nie mam doświadczenia z nimi to i się na ich temat nie wypowiadam.

Na początek Pactra

Plusy

Farba akrylowa , powszechna na naszym rynku . Nadaje się do malowania tak pędzlem jak i aerografem . Niedroga ( około 4,5 zeta za opakowanie ) . Rozcieńcza się ją wodą ( niektórzy rozcieńczają wódką ) . Generalnie niezłe własciwości kryjące ( chyba lepiej karton niż plastik ) , Stosunkowo bogata paleta barw ( są polskie barwy ) . Szybko schnie

Minusy

Jest to farba konfekcjonowana w Polsce , co niestety odbija się na jakości . Generalnie farba " nierówna". Zdarzają się opakowania o różnej gęstości . Niekiedy farba o tym samym numerze różni się w poszczególnych opakowaniach odcieniem . I to jest najwieksze ryzyko z nią związane . Poza tym ma tendencje do szybkiego wysychania , gestnienia w opakowaniu, Modelarze okrętowi zalecają do malowania kadłubów kupowanie po kilka opakowań , ich mieszanie i dopiero wtedy malowanie .
Jak dla mnie farba bardzo mało wydajna. Opakowanie jest za małe , i dużo się marnuje. O problemach z zamykaniem nie wspominam. Generalnie powoli żegnam się z tą farbą. Przy malowaniu aerografem sprawia problemy , bez retreaderów ani rusz .

--



 
25-11-08 12:20  Odp: [technika] Farby, barwa i kolor w modelarstwie i w druku także .
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Chciałbym przedstawić pewien problem do tyczący raczej drugiej części tematu czyli barw w druku. Otóż na niektórych stronach dotyczących malowania obok numeru FS podawane są wartości RGB. Właśnie RGB a nie Cmyk, potrzebny do oddania projektu.
Przykładowo ze strony http://www.simmerspaintshop.com/page-RGB-colors-USA.html dla koloru olive drab mam warości RGB 95 94 78.
Muszę je za mienić na Cmyk.
[
W Corelu wpisuję te wartości i wychodzi mi, że cmyk to 62 54 70 7.
Ale próbuję zrobić to w Photoshopie

i tu wartości cmyk wynoszą 61 51 62 30
W takim razie robię w Corelu dwa prostokąty wypełnione cmykiem z dwóch programów
i faktycznie różnią się znacznie.
[

Może w moim podejściu do zamiany tkwi jakiś błąd,
ale jeśli nie to któremu programowi wierzyć.
Liczę tu na pomoc kolegi Astry.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
25-11-08 12:27  Odp: [technika] Farby, barwa i kolor w modelarstwie i w druku także .
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Nie edytuję swojego poprzedniego posta, bo przypomniałem sobie coś nowego, co może być ciekawym uzupełnieniem.

Roman pokazał w wątku "Szafy" problem z doborem koloru Dark Olive Drab i są tam 3 próbki kolorów, z którymi miał problem. Pozwoliłem sobie na porównanie tego z wzornikiem PANTONE®, który mam w firmie.

Kolor po lewej stronie pkt. 41 - górny odcień - PANTONE® 448
Kolor po lewej stronie pkt. 41 - dolny odcień - PANTONE® 5815 lub 5743
Kolor po prawej stronie - odcień FS 30227 - PANTONE® 4485 lub 4495
Oczywiście jest to zupełnie na oko, ponieważ NIGDY nie porównujemy odcienia na monitorze z odcieniem na wzorniku. Dobór taki może być naprawdę błędny, chociażby ze względu na brak dobrej kalibracji monitora, ale jest też wiele innych czynników. Dobre porównanie powinno dotyczyć próbki koloru (wydruk, próbka oryginału, wycinek innego modelu, gotowy model pomalowany farbką) i powinien być przeprowadzony w świetle dziennym i w dobrze oświetlonym miejscu.

Niestety mój wzornik nie podaje odnośników do skali CMYK :( bóóóóoól ...

Ale, ale ... przecież mamy Corela !! A to sprytne narzędzie ma w sobie wbudowane profile kolorów pozwalające na nawet dobre przeliczenie PANTONE® do CMYK.

Rysujemy dowolny obiekt (kółko, prostokącik, kwadracik) byle zamknięty. Wciskamy Shift + F11 i przełączamy się na zakładkę "Palety" i z listy rozwijalnej wybieramy paletę PANTONE® dla papierów niepowlekanych (uncoated) u mnie najczęściej wybór pada na PANTONE® solid uncoated i z dolnej listy rozwijalnej "Nazwa" wybieram kolor PANTONE® 448 U, po czym zatwierdzam wybór. Nasz obiekt otrzymał wypełnienie kolorem PANTONE®. Teraz wypadałoby to skonwertować do CMYK - od razu zaznaczam, że jest to taka konwersja nie na 100%, ale mocno przybliżona. Ponownie klikamy na Shift + F11 i wybieramy pierwotną zakładkę "Modele" po czym ustawiamy na Model CMYK. Po prawej stronie okna możemy już odczytać przybliżone wartości CMYK (65/58/100/35). Osoby mające skalibrowane monitory mogą delikatnie dopasować odcień do próbki koloru PANTONE® (po prawej u góry mamy "Odniesienie" które pozwala na dokładniejsze dopasowanie, niż zrobił to automat. Niestety dotyczy to tylko i wyłącznie osób mających tak ustawione monitory, że są pewni, iż to co widzą na monitorze wyjdzie tak samo w druku :)

Dla kolorów próbkowanych przez Romana wyszły mi następujące wartości CMYK:
Kolor po lewej stronie pkt. 41 - górny odcień - 65/58/100/35
Kolor po lewej stronie pkt. 41 - dolny odcień - 0/0/91/79 lub 33/0/85/82
Kolor po prawej stronie - odcień FS 30227 - 0/26/100/69 lub 0/20/95/46

Jak widać każda z tych wartości jest diametralnie różna, ale przykłady Romana też nie wyglądały na identyczne :) W takim przypadku najlepiej sprawdzi sie opisana wcześniej metoda wzorcowych pasków na spadzie, ale teraz to przynajmniej wiadomo w jakich zakresach można próbować :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
25-11-08 12:34  Odp: [technika] Farby, barwa i kolor w modelarstwie i w druku także .
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

No to widzę, że pisaliśmy wspólnie :)

W tej chwili nie odpowiem dokładnie, bom w pracy, ale powiem tylko, że źródło tych rozbieżności tkwi w profilach kolorów używanych przez te dwa programy. Po drodze przeszedłeś przez dwie konwersje. Twój kolor w RGB i potem RGB w CMYK. Każda konwersja robi jakieś uśrednienie i niestety nie jest wolna od błędów. Każdy z programów korzysta z innych profili kolorów.

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu to zakup wzornika PANTONE® z nadrukowanymi odnośnikami do CMYK.

Więcej napiszę wieczorem w domu, bo będzie więcej czasu a teraz trzeba zarobić na wkład do bułek, bo na bułki pracuje moja Połówka :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
25-11-08 15:27  Odp: [technika] Farby, barwa i kolor w modelarstwie i w druku także .
myh 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Ja dodam tylko od siebie:
http://www.signs.pl/article.php?sid=1885 i http://www.digit.pl/artykuly/21692/CMYKalka.w.RGB.html jako uzupelnienie tematu - ogolnie nigdy Corel i Photoshop nie podawaly takich samych wartosci skladowych przy opisanej konwersji - problem jest nie tyle w rozbieznosciach w profilach, jak Astra pisze, co w roznych algorytmach przeliczajacych (sporo na ten temat jest pod tym adresem: http://januszg.hg.pl/teksty/ ) zwracajacych "nieco" inne wyniki (grafik nie raz u nas w firmie klal jak szefc...)

--
Mariusz "Ma-rYu-sH" Witkowski
Na warsztacie:
- to co wpadnie w ręce...

 
25-11-08 21:39  Odp: [technika] Farby, barwa i kolor w modelarstwie i w druku także .
Janusz_x   

Witam.

Dodam ten post w tym temacie gdzyż może pomóc również autorowi na przyszłość.

W sposobie który autor obrał, jest jeden haczyk. Może okazać się że drukarz nie będzie mógł podjechać z barwą do tej z puszki. Rozbieżność między barwą w pliku a oczekiwaną (puszeczką) będzie zbyt duża.

Jest na to prosty i skuteczny sposób. W programie w którym nadajemy barwy projektowi, tworzymy nowy dokument, powiedzmy formatu A4. Dzielimy go np na cztery prostokąty i każdemu nadajemy jedną z najbardziej zbliżonych (oczekiwanych) barw.
Mogą to być barwy wzięte z wzornika pantonów, wg przelicznika CMYK barwy np z puszki Pactry, wg FS lub inne.
W przypadku kłopotu z ustaleniem składowej CMYK można udać się do najbliższego studia graficznego i poprosić o udostępnienie wzornika pantonów i porównać barwę na puszce z wzornikiem.

Tak przygotowany plik oddajemy do studia poligraficznego i prosimy o proofa cyfrowego (dobrze by było, gdyby była możliwość wykonania proofa z certyfikatem). Następnie wybieramy barwę najbardziej nam odpowiadającą i taką barwę (barwy) nadajemy modelowi.
Można wykonać równierz proof cyfrowy przykładowego arkusza.
Jest to podstawa dla wymagania w drukarni aby gotowy produkt miał taką barwę jaka jest w pliku.
Oczywiście można podzielić na więcej części, wykonać większą ilość pół barwnych.
Należy pamiętać jednak że im mniejsze pola, tym trudniej drukarzowi będzie się do tego dostosować.
Na obrzeżach pracy można dodać kolorowe kostki o których mówił Astra28.

Koszt takiego proofa przynajmniej w Warszawie wynosi ok. 30 zł netto.

Dodam iż plik do proofa musi być w przestrzeni barwnej CMYK, gdzyż tak będzie drukowany nakład.
Chyba że autor zastosuje jeden kolor Pantone to wtedy musi być również taki w pracy.

Pozdrawiam.
W razie wątpliwości, niejasności proszę pytać.



Post zmieniony (25-11-08 21:45)

 
26-11-08 21:41  Odp: [technika] Farby, barwa i kolor w modelarstwie i w druku także .
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Przepraszam, że wczoraj nic nie napisałem, ale wróciłem z roboty na tyle późno, że już byłem padnięty. Z tego co widzę to Koledzy napisali już w zasadzie wszystko co chciałem dodać.

Myh-u pisząc profile miałem właśnie na myśli różnice w algorytmach jakie zawierają. Jeżeli chodzi o Photoshopa to najczęściej (lub nawet zawsze) używałem profilu konwersji RGB-->CMYK o nazwie Euroscala. Działał dość fajnie, choć i tak od pewnego czasu opieram się na algorytmach firmowych RIPów jakie są na naświetlarkach DTP. Są to algorytmy dopasowane do urządzenia wyjściowego.

Januszu-x wykonanie proofa to bardzo dobra metoda na sprawdzenie projektu. Od siebie dodam, że na takiej kartce (wcześniej wypada się zapytać o koszt i format, bo może okazać się, że dwa razy większy format wcale nie będzie aż dwa razy droższy) wypadałoby wrzucić sporo więcej kwadracików z odcieniami niż tylko 4 :) w sumie i tak zapłacimy tyle samo. Przy wykonywaniu proofów odradzam zdecydowanie użycia zwykłych drukarek (plujek czy laserów) a nawet popularnych maszyn do druku cyfrowego, ponieważ wyniki ich pracy (właśnie ze względu na słabiutkiej jakości algorytmy konwertujące) nie są miarodajne.

No cóż poszukiwania dobrego odcienia to sprawa naprawdę trudna i mozolna ... ale do przejścia.

Uczulam Projektantów (jak również Wydawców), aby starali się drukarzowi obsługującemu maszynę offsetową zawsze dostarczyć próbkę koloru tak, aby wiedział do czego ma się wpasować i jak ustawić dozowanie farby na kałamarzu. Sprawa dość ważna, a często zaniedbywana, tak jakby drukarz był alfą i omegą i dokładnie wiedział czego oczekuje zleceniodawca. Z doświadczenia wiem, że nawet z tych samych klisz (czy nawet blach) dwóch różnych drukarzy na tej samej maszynie uzyska różne odcienie.

No i to chyba na tą chwilę wszystko.

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa jeszcze jedna sprawa, z którą przed momentem dosłownie miałem do czynienia. Bardzo częstym błędem popełnianym przez Projektantów modeli (bo ci nie zawsze mają doświadczenie poligraficzne) jest używanie w projekcie kolorów RGB na obiektach wektorowych oraz brak zamiany fontów na krzywe przed wysłaniem pliku do druku.
Przykładowo czarne linie obrysowe części modelu zostają zaprojektowane jako czarny z RGB (0/0/0) o grubości 0,06 mm ..... i skucha jak 100 bandziorów. Po przekonwertowaniu do CMYK otrzymamy linię 0,06 mm, ale nie tylko na kliszy czarnej, również na kliszach CMY z tym, że na tych 3 kolorach będzie linia rastrowa o gęstości 70-80% .... i niech ktoś wtedy spróbuje zgrać na wydruku 4 tak cienkie linie żeby nie były tęczowe ..... a modelarz niech to spróbuje potem równo wyciąć :)
Co do zamiany fontów na krzywe ... zdarzyło Wam się kiedykolwiek zauważyć cyferki wchodzące na części modelu ?? Hmmmm .... odpowiedź jest prosta :)

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
26-11-08 22:08  Odp: [technika] Farby, barwa i kolor w modelarstwie i w druku także .
Janusz_x   

Astra28, masz jak najbardziej rację.
Nie przyszło mi do głowy że można próbować wykonać proofa na zwykłej plujce lub drukarce cyfrowej.

Być może są firmy które podchodzą do tego w ten sposób.
Dlatego doradzałbym o poszukanie firmy która dołoży certyfikat. Jest to naklejka stwierdzająca zgodność tego co na wydruku z tym co w pliku.

A co do CMYK-a i krzywych to chyba powinno być wołami napisane przed każdym studiem.
Jak jest na codzień dobrze wiesz.

P.S. Mówiąc o certyfikacie mam na myśli również to, iż uzyskamy pewność że urządzenie do proofa jest skalibrowane, bo z tym też różnie bywa.

Pozdrawiam

Janusz_x



Post zmieniony (26-11-08 22:14)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024