FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 
24-11-08 20:34  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Panowie, nerwy sa naprawdę niepotrzebne. Uważam że mario bardzo celnie odniósł się do mojej wypowiedzi z której wynikało że jedynym sposobem doboru koloru była próbka farby. Faktycznie był to skrót myślowy który chciałem poprawić a w następnych postach postarałem się wytłumaczyć na czym polegał problem w doborze koloru. Jeśli ktoś sobie coś stworzył na komputerze a następnie wydrukował w drukarni to wie jak trudno jest ustalić ostateczny kolor. Nie twierdzę wcale, że moja metoda postępowania przy doborze barwy była dobra, tym bardziej że mario wskazał jakie niesie ze sobą zagrożenia. I miał rację. Ale trzeba sobie jakoś radzić mówi baca zawiązując buta dżownicą.:). Moja dyskusja z mario była wydaje mi się kulturalna i potrzebna, nie tylko dla mnie ale i dla innych początkujących jak ja projektantów.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
24-11-08 22:00  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
mario1970   

Dziekuję Romanie .

Mnie się też po tej dyskusji sporo wyjaśniło.Faktycznie mój post spowodowany był reakcją na pewien skrót myślowy.
W sprawie farb modelarskich w razie czego służę skromną pomocą i życzę powodzenia na projektanckiej drodze.

--



 
25-11-08 00:19  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Tak czytam sobie tą dyskusję i chyba warto byłoby wtrącić swoje 0,03 PLN. Fajnie, że się w końcu uspokoiło :)

Co do doboru koloru to jest to problem naprawdę poważny. To, że zmagają się z nim projektanci modeli to tylko wierzchołek góry lodowej. Wyobraźcie sobie co przeżywają projektanci wszelkie rodzaju drukowanych materiałów reklamowych (pracuję w tej branży od 1990 roku). W poligrafii, a właściwie w DTP problem ten rozwiązuje się naprawdę bardzo prosto. Grafik (projektant) ustala kolor na podstawie materiałów źródłowych (fotki, wydruki, oglądanie oryginału - oczywiście pisząc ustala mam na myśli to, że wie jaki to kolor a nie to, że zna jego składowe w CMYK). Potem porównuje to z WZORNIKIEM PANTONE, który jest niczym innym jak wydrukiem ogromnej ilości próbek kolorów wraz z podaniem ich składowych w CMYK (cho te tańsze wzorniki nie mają odniesienia do CMYK). Grafik/projektant wprowadza wartości liczbowe w projekcie i po kłopocie, oczywiście od strony graficznej. Wzorniki są dość drogie, ale to zakup z reguły na całe życie. W razie potrzeby pilnego użycia można podejść z próbką koloru do większej drukarni offsetowej, gdzie albo będą mieli ten wzornik albo pokierują kto może go mieć. Z całą pewnością pokażą nam taki wzornik i spiszemy sobie wartości liczbowe. Moim zdaniem każdy profesjonalny projektant modeli (taki, który na tym zarabia kasę) powinien dla własnego spokoju zainwestować w taki wzornik.

Inną metodą jest użycie urządzeń optycznych odczytujących składowe koloru czyli DENSYTOMETRÓW. Tam podkładamy kolor i odczytujemy składowe w CMYK. Świetna zabawa z takim cudeńkiem. W wielu (szanujących się) drukarniach używa się właśnie densytometrów do określenia prawidłowości nakładania składowych CMYK. Niestety można tego dokonać pod warunkiem, że grafik określił wcześniej czego oczekuje lub dał na brzegach arkusza prawidłową legendę. Drukarz co kilkanaście arkuszy sprawdza stopień nasycenia kolejnych składowych i mamy pewność, że wydruk jest dobry i taki jaki założył grafik.

Roman - teraz do Ciebie oraz innych projektantów. Jak dajesz do drukarni jakiś model (w sumie nieistotne jaki) to możesz na krawędziach arkusza, czy pomiędzy użytkami (na tzw. spadzie) wrzucić masę malutkich prostokącików (powiedzmy 4x15 mm), które będą miały różne składowe CMYK i będą jakimiś przybliżeniami do interesujących Cię/Was w przyszłości kolorów (np. Olive Drab). Na arkuszu A1 wejdzie tego naprawdę sporo. Zachowaj sobie układ kolorów w kompie i poproś żeby Ci z drukarni przysłali ścinki z gilotyny, bo spad i tak jest odcinany :) Porównasz sobie prostokąciki z wydruku z tym co chciałeś uzyskać i masz zbudowany swój własny wzornik najtrudniejszych kolorów. Potem w przyszłości na pewniaka stosujesz konkretne wartości liczbowe i nie musisz na farbkach próbować :) METODA SPRAWDZONA OSOBIŚCIE - co ja się kiedyś nawalczyłem z poprawnym odwzorowaniem koloru ciemno-granatowego dla firmy ratalnej "Żagiel" to masakra.

Bo NAJPROSTSZE ROZWIĄZANIA są NAJLEPSZE :)

Tak dla przypomnienia (dla zainteresowanych problemem kolorów) opisałem kiedyś teoretyczne informacje o kolorach TU może warto przy okazji to przypomnieć.

Mam nadzieję, że nie dostanę bury za ten dość długi OT.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
25-11-08 07:10  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Etam od razu bura! w temacie dodam "+dyskusja o barwach w projekcie" a jak temat nadal będzie się rozwijał to się go wydzieli.

--
Fanatyk Kartonu

 
25-11-08 08:22  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe+dyskusja o barwach w projekcie
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Mario i Astra, proponuję żeby któryś z Was od razu założył nowy wątek i oznaczył go [Technika]. Wpiszcie tam swoje uwagi, pozwoli to łatwo "wyłowić" go w przyszłości za pomocą wyszukiwarki.
Zapowiedź Chaffe za jakiś czas zaniknie w czeluściach Forum i nikt nie będzie podejrzewał, że jest w nim tyle uwag o malowaniu modeli.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
25-11-08 10:37  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe+dyskusja o barwach w projekcie
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Nie uznaję nigdy,że mam najlepszą od wszystkich rację.Lubię i doceniam rzeczowe dyskusje.Lubię także,gdy dyskusja jest rzeczowa i skrzy się humorem ;-)
Nie przenośmy na nasze forum zaciśniętych ust widzianych w TV.
Jestem przeszczęśliwy,że powstał nowy wątek o dyskusji o kolorach.
Ten zostawmy omawianiu zapowiedzi modelu.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
25-11-08 11:59  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe+dyskusja o barwach w projekcie
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 33


 - 4

No. O farbach sobie pogadali to teraz ja zapytam. Czy do wykonania szkieletu trzeba będzie użyć arcypancernej tektury 2 mm i czy system pogrubiania części tekturą będzie analogiczny jak w T-28 ( podklejanie do grubości 1 mm, a nie na 1 mm )?

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
25-11-08 12:05  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe+dyskusja o barwach w projekcie
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Dostosowując się do życzeń, tym razem szkielet będzie 1mm, naklejanie na 1mm (0,5mm). Mówisz - masz.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
28-11-08 19:29  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe+dyskusja o barwach w projekcie
Wydawnictwo WAK   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Model jest już dostępny. W Empikach będzie pewnie ok. wtorku.
Do modelu będzie można nabyć:
Laserowo grawerowane gąsienice - 40 zł (w tym 22% vat)
Laserowo wycinane koła i wręgi - 30 zł (w tym 22% vat)

--
-----------------------------------------------
http://www.wak.pl
-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
03-12-08 21:01  Odp: [zapowiedź] WAK 11/08 - Czołg lekki M24 Chaffe+dyskusja o barwach w projekcie
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

Mam juz model w swoich zbiorach.

Zdjecia.


Mam pytanie/uwage bo bardzo mnie to zdziwilo choc co prawda juz widzialem gaski wydrukowane na papierze 80g ale nalezalo je nakleic na tekture. Czy tu tak powinno byc?

--
pozdro.


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024