FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
06-11-08 14:38  [Pytanie] Pokład Daru Młodzieży
bolo-ok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


 - 4

Jako że stałem się nareszcie szczęśliwym posiadaczem modelu Daru Młodzieży w opracowaniu pana Jacka Braziuka z GPM pomału zaczynam nad nim pracę. Model i owszem wydany wspaniale ale jest pewien zgrzyt, który bardzo mnie "uwiera". Otóż pokład w wywyższym modelu jest drukowany na trzech różnych stronach i diametralnie różni się kolorami
wygląda to tak:

Trzy części pokładu- trzy różne odcienie: wniosek prosty- deskowanie. Niestety tu się pojawia kolejny problem, deski wg wycinanki mają 1mm szerokości co przy skali 1:100 daje 10 cm w oryginale, a podziału na długość nie posiadają wcale, Wierzyć mi się nie chce że deski na pokładzie Daru mają 100 m długości. W książce "Trzeci w wielkiej sztafecie" jest takie zdjęcie:

Wyraźnie tu widać że deska ma więcej niż 10 cm szerokości, że juz o braku stu metrów długości nie wspomnę. Wie ktoś może jak to wygląda w oryginale? Do deskowania chcę użyć forniru olchowego 0,6 mm grubości i stosować metodę podobną do tej którą stosuje Ikemot przy Lexingtonie. Ma ktoś wiedzę na temat tych desek i zechce się nią podzielić?

--
człowiek uczy się przez całe życie a i tak głupi umiera

 
06-11-08 16:01  Odp: [Pytanie] Pokład Daru Młodzieży
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Może i mają więcej niż 10 cm szerokości, ale niewiele więcej. Może 12.
Co do długości, to na pierwszym zdjęciu widać, że były różnej długości (2 i 4 rząd od dołu - mają około 2 metrów, może mniej). Nawet krótkie się nie marnowały. A tu kilka przykładów:
http://www.mmszczecin.pl/rep/newsph/16724/25663.3.jpg
http://www.mmszczecin.pl/rep/newsph/16724/25658.3.jpg
http://www.mmszczecin.pl/rep/newsph/16724/25657.3.jpg
i ogólnie tu:
http://www.mmszczecin.pl/16724/2008/6/15/zobacz-dar-mlodziezy-pod-pelnymi-zaglami-wideo?category=news

--

Mów co myślisz, myśl co mówisz...


Post zmieniony (06-11-08 16:03)

 
06-11-08 16:16  Odp: [Pytanie] Pokład Daru Młodzieży
bolo-ok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


 - 4

Powiem szczerze że ucieszyło mnie to zdjęcie bo wynika z niego że pokład Daru jest położony "byle jak", nie trzeba będzie się bawić w równe układanie tych desek na długość, co przy tej wielkości pokładzie ma jednak kolosalne znaczenie, praca będzie znacznie ułatwiona. A co szerokości to chyba też masz rację irbar, więc wychodzi na to, że postaram się trzymać tej szerokości mniej więcej co w wycinance czyli 1 mm. Któryś miesiąc pewnie mi przy tym zleci ;-)

--

człowiek uczy się przez całe życie a i tak głupi umiera

Post zmieniony (06-11-08 17:20)

 
06-11-08 16:55  Odp: [Pytanie] Pokład Daru Młodzieży
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Może nie do końca byle jak - co widać na pozostałych zdjęciach, ale z pewnoscią nie z "liniką w ręce" ;)

--

Mów co myślisz, myśl co mówisz...


Post zmieniony (06-11-08 17:40)

 
06-11-08 17:17  Odp: [Pytanie] Pokład Daru Młodzieży
bolo-ok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


 - 4

No właśnie o tę linijkę mi chodziło pisząc byle jak :-)

--
człowiek uczy się przez całe życie a i tak głupi umiera

 
12-11-08 17:14  Odp: [Pytanie] Pokład Daru Młodzieży
bolo-ok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


 - 4

Wykonałem kawałek pokładu z forniru, widać że w porównaniu z pokładem z oryginelnej wycinanki prezentuje się o wiele lepiej, ale zanim na dobre się rozpędzę proszę jeszcze o ocene tego co juz zrobione, ewentualnie o rady co jeszcze poprawić aby pokład wyglądał jak najlepiej. Deski robię o długości ok. 30 mm i szerokości 1 mm. Pomiędzy nie wkładam czarna nić, nie wygląda to najgorzej, a przecież po skończeniu jeszcze cały pokład pójdzie pod lakier, ale może macie jeszcze jakieś dobre rady co do wykonania?


--
człowiek uczy się przez całe życie a i tak głupi umiera

 
12-11-08 21:14  Odp: [Pytanie] Pokład Daru Młodzieży
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Na pewno ten pokład lepiej wygląda niż w wycinance. Prostszym sposobem i szybszym jest zakupienie folii samoprzylepnej drewnopodobnej, tnie się o wiele łatwiej bo skalpel nie ucieka po słojach a układa się szybko bo już jest klej i wystarczy tylko przyłożyć deskę w odpowiednim miejscu. Zamiast czarnej nitki wcierasz w pokład rozdrobnioną pastele i wszystko pryskasz bezbarwnym sprayem.
W mojej stopce masz link do relacji z Yamato w 1:200 tam właśnie zrobiłem pokład w ten sposób.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
15-11-08 15:22  Odp: [Pytanie] Pokład Daru Młodzieży
Pablo1 



Na Forum:
Galerie - 1


 - 1

Ja poradziłem sobie z pokładem Daru w ten sposób:

A oto efekt końcowy:
Jeśli masz więcej wątpliwości co do tego modelu to pytaj śmiało.

--
1:100 to jest TO.

Nastojczywyj/Sovremiennyj t.956A
Dar Młodzieży
Radomka

 
15-11-08 15:54  Odp: [Pytanie] Pokład Daru Młodzieży
bolo-ok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


 - 4

Witaj Pablo
Długo szukałem Twojej relacji na kartonwork z budowy Daru ale niestety jej tam nie ma, a gdy klikam w twój link to mi sie nie otwiera a dobrze pamiętam że ty deskowałeś tam pokład bo jakiś czas temu śledziłem twoją relację z tej budowy. Ja już swoją metodę na deski znalazłem, może i jest troche pracochłonna ale uparłem się że pokład ma być drewniany i taki robię. Skończyłem juz etap prób, teraz robię juz pokład właściwy, pomalutku ale do końca stycznia chcę go skończyć bo z czasem jest różnie. Relacji na razie nie zakładam, zrobię to jak zacznie być coś widać bo na chwilę obecna jest tego niewiele. A pytać na pewno będę bo ten model jest dla mnie nielada wyzwaniem, a że to jedna z moich ulubionych jednostek to zamierzam z nia poważnie walczyc.
Na razie zrobione mam tyle:

Kadłub będę budował metodą Bundego- pianka i szpachla, z tym że chcę zrezygnować z naklejania burt i inaczej rozwiązać sprawę bulajów, może skorzystam z metody Syzyfa którą proponuje przy budowie Emilii, wydaje mi się bardzo korzystna szczególnie w przypadku Daru, gdzie bulaje są właśnie wpuszczone w burty. Ale to na razie hipotezy, zobaczy się przy budowie. Na razie priorytetem jest pokład, jak go skończę założę normalna relację. ( a jeszcze Garibaldi czeka na zakończenie prac :-)0

--
człowiek uczy się przez całe życie a i tak głupi umiera

 
19-11-08 11:15  Odp: [Pytanie] Pokład Daru Młodzieży
bolo-ok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


 - 4

Strasznie mozolna robota ale z efektu jestem coraz bardziej zadowolony, nawet pomimo niewielkich błędów, bo pokład prezentuje się o niebo lepiej niż oryginał

Przy okazji, Pablo jak wykonywałeś bloczki? Bo na razie nie mam żadnego pomysłu jak wykonać te ucha przy bloczkach, a że jest ich cała masa to chcę w międzyczasie sobie grzebać

--
człowiek uczy się przez całe życie a i tak głupi umiera

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024