FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
29-10-08 20:19  [Relacja i Galeria]Japoński Okręt Podwodny I-25 Otsu-Gata
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7


 - 4

Jest to moja pierwsza relacja na forum , która dotyczy budowy japońskiego okrętu podwodnego I-25 Otsu-Gata z wydawnictwa p. Halińskiego w skali 1:100(1996rok{ten sam co mój}.Wiem, że na początku powinienem się trochę rozpisać na różne tematy,ale jakoś nie mam do tego natchnienia.

Na razie skleiłem szkielet kadłuba (a właściwie 3 z 4 ,,segmentów"')3/4 dlatego, że ZGUBIŁEM GDZIEŚ WRĘGĘ NR 3 I PROSZĘ, JEŻELI KTOŚ MA SKANY CZY COŚ PODOBNEGO TEJŻE WRĘGI, TO NIECH WYŚLE MI NA ADRES c501@interia.eu Za pomoc z góry dziękuję. Ale do rzeczy:

CAŁOŚĆ


POSZCZEGÓLNE SEGMENTY
dziób

2 segmenty środkowe


rufa

(za jakość zdjęć przepraszam, ale lepiej być nie mogło)

To takie czerwone coś na końcu to zakładka na poszycie.Trochę za szerokie, ale to mnie chyba raczej nie zabije:-)
CDN
--

Skoro martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?

Post zmieniony (03-02-09 17:55)

 
30-10-08 08:42  Odp: [relacja]Japoński Okręt Podwodny I-25 Otsu-Gata
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Jako, że tak jak piszesz, to Twój debiut na forum, pozwolę sobie napisać kilka rad i wskazówek odnośnie modelu i jego prezentacji.

Najpierw model.
Widzę, że to złożone wszystko na sucho, zatem mam propozycję, aby przed finalnym klejeniem podłużnice i wodnice połączyć ze sobą w 1 całość. Zwróć przy tym baczną uwagę, aby zachować prostolinijność. najlepiej jak narysujesz jakąś linię na tekturce i względem niej będziesz łączył owe elementy.
Co do zakładek - mogą być większe. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z grubością kartonu jaki na nie zastosujesz, gdyż zwiększasz wtedy obwód wręg i poszycie może okazać się wtedy za małe (dlatego też wiele osób wkleja podpory POMIĘDZY wręgi).

Teraz sama prezentacja.
Zdjęcia musisz koniecznie KADROWAĆ. Nas interesuje sam szkielet a nie ciemna wykładzina wokół niego (głównie chodzi mi o 2 pierwsze zdjęcia całości). W zasadzie każdy program graficzny ma funkcję kadrowania - skorzystaj z niej.

Saraj się stosować prawidłową terminologię, w tej łodzi podwodnej przód to DZIÓB, tył to RUFA. Tak brzmi to zdecydowanie lepiej.

Czekam na dalsze efekty Twojej pracy.

Ps. zdjęć samego szkieletu myślę że już w zupełności wystarczy (chyba ze w całości przygotowany pod poszycie)

--
pzdr
Kemot

 
31-10-08 21:09  Odp: [Relacja]Japoński Okręt Podwodny I-25 Otsu-Gata
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7


 - 4

Dzięki za rady! Na pewno mi się przydadzą.
Terminologię już poprawiłem, ale z kadrowaniem to ja nie wiem wogóle gdzie to znależć i co w tym robić(jestem dopiero początkujący-dlatego).I właśnie tak zauważyłem, że przesadziłem z grubością zakładek( blok techniczny) co widać na poniższych zdjęciach.

A na dzisiaj tyle:



Na zdjęciach można zauważyć, iż trochę poszlifowałem(jak na pierwszy raz nawet nieżle, ale gdzieniegdzie jeszcze popoprawiam).I może ktoś wie, jakie farbki wybrać do retuszu?
Prace teraz mogą zwolnić tempo, dlatego nie radzę spodziewać się zbyt szybkich efektów( święta i coraz więcej mamy zadawane do domów).
Ale na pewno CDN

--
Skoro martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?

 
31-10-08 22:36  Odp: [relacja]Japoński Okręt Podwodny I-25 Otsu-Gata
ROBO 

 - 10

witaj...

jesli nie umiesz kadrowac ,to zmien tło i powinno byc o niebo lepiej :) poprostu pocwicz z aparatem ...

aaa moze to Ci pomoze,co prawda nie ta skala ale...

http://konradus.com/forum/read.php?f=1&i=132261&t=132245#reply_132261

--

---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo


Post zmieniony (31-10-08 23:04)

 
01-11-08 09:49  Odp: [relacja]Japoński Okręt Podwodny I-25 Otsu-Gata
dexter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 5
 

Jak byłem w Lublinie rozmawiałem z Panem Halińskim, pochwaliłem się że będę robił USS Spadefish z tego samego roku co Twoja Otsugata co skwitował "... dlaczego bierzecie stare modele ..."
Miał racje, stare modele jak ten mój i Twój są wbrew pozorom bardzo trudne. Niby są 6 kartki z częściami i 4 z wręgami to ze względu na to że 98% to jest poszycie modele podwodne są dla zaawansowanych.
Dodatkowo w tej wycinance nie ma opisu jak sklejać, no może mam jakąś wybrakowaną albo ze wzrokiem nie tak.
Powinieneś zacząć oklejać od środka okrętu. Z uwag na przyszłość to nie kształtowałeś elementów przed przyklejeniem a potem za mocno je dociskałeś.
Zastanawiam się nad tym co się działo na wręgach przy rufie, bo wygląda jakby wręgi były kwadratowe.
Poza tym wydaje mi się że karton zastosowałeś połowę cieńszy od zalecanego.

Pamiętaj nie szlifuje się już po przyklejeniu bo wygląda to średnio.

--
---------------------------------------------
Moje wszystkie modele można zobaczyć na https://papermodels.eu/
Quasi Warszawski Klub Anonimowego Kartonoholika https://qwkak.pl/

 
01-11-08 13:29  Odp: [relacja]Japoński Okręt Podwodny I-25 Otsu-Gata
Monster sQbee   

"... dlaczego bierzecie stare modele ..."
przecież to oczywiste ;-)
.........z nowymi modelemi na 80% jest tak jak z nowym, udoskonalonym Windows ;-)

 
01-11-08 13:53  Odp: [relacja]Japoński Okręt Podwodny I-25 Otsu-Gata
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7


 - 4

ROBO: Z aparatem coś wymyślę,a jak przejrzełem tę relację, to ogarnęło mnie przerażenie, że jeszcze tak dużo ciężkiej roboty( a wydaje się niby takie proste), i zarazem podziw, że można stworzyć coś takiego.

Paweł: Z Twoją wycinanką i wzrokiem wszystko w porządku, u mnie też nie ma instrukcji(oprócz kilku rysunków).Z wręgami i poszyciami moja wina, po prostu niedokładnie wycinam, a kartonem podklejam zalecanym(2mm, a gdzie potrzeba 1mm).
I faktycznie,gdy brałem model do ręki, wydawał mi się łatwy, a teraz...

--

Skoro martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?

Post zmieniony (03-11-08 20:52)

 
03-11-08 20:48  Odp: [relacja]Japoński Okręt Podwodny I-25 Otsu-Gata
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7


 - 4

Witam!
Oto stan prac na dzisiaj:
całość

widok z boków



Na ostatnim zdjęciu widać próbę retuszu(która i tak mi nie wyszła),i szparę szerokości około 3 mm, która powstała w wyniku oklejania poszyciem o poszycie do przodu.

UAKTUALNIAM MOJĄ PROŚBĘ Z POSTU 1(na zdjęciach jest wręga nr 3 zaprojektowana przezemnie przez co za krótka o ok. 1 cm)

Zaczyna mi się pracować z moim rówieśnikiem coraz lepiej...

CDN

PS.Wszelkie rady itp, uwagi i krytyka mile widziane.
--

Skoro martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?

Post zmieniony (03-11-08 20:54)

 
04-11-08 15:02  Odp: [relacja]Japoński Okręt Podwodny I-25 Otsu-Gata
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

No cóż, strasznie umęczyłeś to poszycie.
Karton to bardzo wdzięczny ale i delikatny materiał.
Musisz uważać, aby nie ściskać tak mocno oklejek poszycia na kadłubie bo się po prostu zapadają. Wszelkie korekty trzeba wykonywać przed finalnym przyklejeniem elementów. Nie szlifuj już przyklejonych części na krawędziach bo to fatalnie wpływa na końcowy wygląd.
Nie wiem czemu nie złożyłeś szkieletu w 1 całość, tak zresztą jak Ci radziłem. Teraz jak sam widzisz pojawił się poważny problem ze spasowaniem 2 odrębnych bloków.
Potraktuj ten model jako poligon doświadczalny. Nawet jeśli końcowy efekt nie spełni Twoich oczekiwań nie przejmuj się. Każdy kolejny model będzie lepszy.

ps. poszukam dziś w domu tejże wręgi nr 3.

--
pzdr
Kemot

 
05-11-08 19:10  Odp: [relacja]Japoński Okręt Podwodny I-25 Otsu-Gata
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7


 - 4

Masz rację.

Mam nadzieję, że znajdziesz tę wręgę.
Póki co zawieszam prace nad łodzią, bo bez tego będzie nieciekawie.

CDN(?)

--

Post zmieniony (21-01-12 17:03)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024