FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
03-10-08 19:22  [Relacja/Galeria] autobus miejski Fiat 621L (Modelik 13/05)
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Witam!
Zapraszam do podglądania budowy modelikowego Fiata 621L wg projektu Kierownika. Model zacząłem budować już latem 2007, potem zrobiłem przerwę ze względu na roczne saksy i dopiero niedawno przeprosiłem się z tym sympatycznym pojazdem. Pomijając MM-y klejone w czasie podstawówki to mój pierwszy model, który ma powstać "w zasadzie w standardzie". Choć co nieco dodaję, tu i ówdzie coś uplastyczniam, to jednak nie przekroczę norm przyzwoitości;-) Cieszę się bardzo, że na temat tego Fiata materiałów prawie nie ma, gdyż nic mnie nie skusi do prób wykonywania zbyt dogłębnej walorki. Tak więc jeśli ktoś z Was jakieś materiały na jego temat posiada, bardzo proszę o zachowanie ich dla siebie:)

Gwoli formalności:
Fiat 621L - polski autobus miejski z 1939r.
wydawnictwo: Modelik (13/05)
Skala: 1:25
Autor: Jan Kołodziej
Okładka:


A teraz konkrety. Zacząłem od ramy.



Niestety pojawił się tu mały błąd opracowania (poprzeczki były nieco za szerokie), na szczęście było to łatwe do opanowania i wszystko dobrze się skończyło. Rama uległa małemu uszkodzeniu, więc dwa z paseczków oklejających podłużnicę musiałem dorobić z białej kartki bloku technicznego, co za tym idzie ramę wypadało pomalować po całości. Ten piękny czarny połysk uzyskałem malując matem Pactry:/ Poprawię niedługo Humbrolem. Gdy już zapadła decyzja o malowaniu to i dodałem nity.


Z kołami natomiast problemów nie było, no może poza jednym: nienawidzę dłubać bieżnika. To na razie tyle.

Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (31-10-10 15:34)

 
04-10-08 12:26  Odp: [Relacja] Fiat 621L (Modelik 13/05) -mój 1. model w standardzie
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

A już zbierałem się, aby Ciebie zapytać jak tam budowa :) Kibicuję, bo cacuśnie to wygląda, hehe

--
Syn ciężkostrawny.

 
25-10-08 14:14  Odp: [Relacja] Fiat 621L (Modelik 13/05) -mój 1. model w standardzie
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Witam. Budowa jakoś idzie do przodu, ale ostatnio średnio u mnie z dostępem do netu, poza tym buntuje mi się Photobucket. Oto świeżo ukończony silniczek wraz ze skrzynią biegów. Generalnie standard, dodałem jedynie trochę nitów, kabelki oraz upiększyłem nieco kolektory. Chciałem sobie po prostu poeksperymentować z rdzą (wykonałem ją najprostszym sposobem: Humbrol 133 nakładany suchym pędzlem). Usiłowałem poza tym powycinać te otwory w filtrze powietrza, czego efektem była, jak widać, konieczność wykorzystania tego elementu z zapasowej wycinanki, tylko tym razem już bez wygłupów:)



Kolejnym etapem będą pewnie siedzenia.

Duźgu, to po obejrzeniu Twojego strażackiego Fiata zapadła decyzja o sklejaniu tego modelu! Dzięki za dobre słowo.

Pozdrawiam
--



Post zmieniony (27-10-08 09:24)

 
25-10-08 19:18  Odp: [Relacja] Fiat 621L (Modelik 13/05) -mój 1. model w standardzie
MK747 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Dobra robota piękny autobus się szykuje :)
Czekam na dalsze postępy prac

--

 
27-10-08 11:31  Odp: [Relacja] Fiat 621L (Modelik 13/05) -mój 1. model w standardzie
Lukano 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Też go mam i nad nim sie zastanawiam.
Właśnie skończyłem model i zastanawiam się co zacząć. Może ten ?? Na razie poczytam relacje.

--
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
03-11-08 18:51  Odp: [Relacja] Fiat 621L (Modelik 13/05) -mój 1. model w standardzie
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Uszanowanie!
MK747, widzisz, zastanawia mnie, że pomimo tego, że jestem przeciętnym sklejaczem zazwyczaj słyszę opinie typu "dobra robota";-) Popatrz na ten silnik. Blok jest brudny (i nie jest to efekt brudzingu tylko flejowatego klejenia), widać niedokładne malowanie na nitach, niedoróbki retuszu, itd. U kogoś z forumowiczów widziałem w sygnaturce zdanie: "Kleję dlatego, że lubię, nie dlatego, że umiem". Ja się pod tym obiema rękami podpisuję! ...ale dziękuję za dobre słowo!;-)

Lukano, polecam Ci zabranie się za tego Fiata, bo przyjemnie się go skleja. A jeśli ten świeżo ukończony model to przypadkiem Peterbilt to apeluję o założenie galerii!:-)

A co do lepienia modelu to ukończyłem siedziska wraz z mocowaniami. Niektóre wyszły naprawdę masakrycznie, ale postaram się tak je porozmieszczać, by tych największych knotów nie było widać. Retusz robiony jest pastelą olejną nieco za jasną, ale chyba jednak tak zostawię. Do tego widać białe plamy prześwitujące z łączeń siedzisko- oparcie. Hmmm... Zastanawiam się jeszcze czy siedzeń nie pomalować po całości...



I jeszcze parę słów o szybach. Wymyśliłem sobie mocowanie bezklejowe, co wymagało "wyfototrawienia" skalpelem tektury na grubość szyby. Tak to wyglądało:



Potem w ten "frez" wpasowałem folię przyciętą na wymiar. Przednia ściana na dzień dzisiejszy wygląda tak:



Oszklenie tablicy kierunkowej dodałem we własnym zakresie. Również zastosowałem mocowanie bezklejowe;-)
Okiej, to na razie tyle. Pozdrawiam!

PS. Sorry za jakość zdjęć, ale ostatnimi czasy Słońce nie zagląda na bydgoski Fordon.



Post zmieniony (03-11-08 21:54)

 
03-11-08 20:56  Odp: [Relacja] Fiat 621L (Modelik 13/05) -mój 1. model w standardzie
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Patent z oszkleniem genialny :D Co prawda nie wszędzie da się zastosować, ale pomysł pierwsza klasa-na pewno zapamiętam i będę korzystać ;)
Sam model wychodzi świetnie i nie ma co narzekać!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
03-11-08 21:52  Odp: [Relacja] Fiat 621L (Modelik 13/05) -mój 1. model w standardzie
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Rafał, z tą genialnościa to przesadziłeś:) Owszem, nie da się tego wszędzie zastosować, raczej tylko na płaskich powierzchniach i oczywiście tam gdzie trzeba zastosować podklejenie tekturą. Zapomniałem dodać, że jednak trochę klejenia było: z obu stron przykleiłem szybę do słupka między oknami, bo odstawał. Nie zmienia to faktu, że klejenia jest znacznie mniej, a więc mniejsze szanse, że szybę się pobrudzi.

 
03-11-08 22:01  Odp: [Relacja] Fiat 621L (Modelik 13/05) -mój 1. model w standardzie
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

To się tak wydaje-ale czasem człowiek ma zaćmienie i zrobi coś bez sensu, a tak genialny pomysł i już się zapamięta patent ;)

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
05-11-08 09:49  Odp: [Relacja] Fiat 621L (Modelik 13/05) -mój 1. model w standardzie
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Mam do kolegów pytanie. W pierwszym poście napisałem o malowaniu ramy. Zastosowałem czarny mat Pactry, który jednak się strasznie błyszczy. Pewnie farba jest przeterminowana. Chcę poprawić matowym Humbrolem. Czy uzyskam wreszcie matową powierzchnię? Czy raczej będzie się świecić jeszcze bardziej?



Post zmieniony (05-11-08 09:49)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024