FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
04-07-08 13:54  [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Koszałek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
 

Czyli co dużego klei teraz Koszałek ?

Dla zwycięzcy nie przewiduję żadnej nagrody z wyjątkiem mojego uznania za wiedzę.
Z Poważaniem
Koszałek



Post zmieniony (04-07-08 15:18)

 
04-07-08 14:04  Odp: [Relacja] na razie zagadka
janusz 

Na Forum:
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 21
 

Wygląda na RWD 5 lub 5bis z Supermodelu. O ile pamiętam miał mieć możliwość latania na uwięzi. Skali modelu nie pamiętam.

 
04-07-08 14:06  Odp: [Relacja] na razie zagadka
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

RWD z MM rocznik 96

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
04-07-08 15:15  Odp: [Relacja]RWD 5bis Super model 3/2000
Koszałek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
 

Brawo Janusz!
Model to RWD 5 5bis z Supermodelu nr 3/2000 skala 1:15 - cena 5,98 zł w tym 0,3zł na fundusz odbudowy RWD 5 - kto dziś wydaje modele w tej cenie ?
Ponieważ jak już wcześniej pisałem lubię duże modele dlatego wybór padł na ten.
Więcej zdjęć z budowy jeszcze dzisiaj jak tylko obrobię zdjęcia.
Z Poważaniem
Koszałek

 
04-07-08 18:11  Odp: [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
aaryt 

 

Nie chciałbym Cię, Koszałku, zbytnio martwić, ale rzuć okiem na te relację:
http://www.malymodelarz.frontsite.eu/frontsite.php?j=pl&menuG0=7&temat=229

Przynajmniej wiesz już, co Cię czeka...

--

(::)

Post zmieniony (04-07-08 18:33)

 
04-07-08 19:12  Odp: [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Koszałek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
 

Aaryt nie znałem tej relacji a rozpoczynając budowę nie byłem świadom aż takich błędów. Będzie mozna zatem porównać jak obaj radzimy sobie z problemami jakie niesie klejenie tego modelu. Według dzisiejszych standardów to knot ale nie jestem marudą a konstrukcja bardzo mi się podoba postanowiłem walczyć Mam wrażenie że projekt został obrysowany w jakimś programie graficznym z takim efektem że większość łuków jest aproksymowana odcinkami prostej a koła to wielokąty nieforemne. Model wydrukowany jest na kredowanym kartonie o gr. 0,3 mm !! - który bardzo trudno jest formować. Jeśli chodzi o nacięcia we wręgach to dla szkieletu przewidzianego na tekturę 1,5 mm mają od 1,5 do 3 mm i żadej symetrii czy też zachowania odległości np prawego dźwigara do lewego.

Szkielet kadłuba został dodatkowo wzmocniony i porawiona została symetria. Musiałem po pierwszych przymiarkach poszycia skrócić szkielet pomiędzy 1 i 2 wręgą o około 3 mm!!!

W dalszej kolejności powstały pierwsze dwa segmenty. Grubość nawet pocienionego kartonu oraz "komputerowe" porawki kształtu uniemożliwiają prawidłowe sklejenie obłości. Pierwsza okrągła wręga miała średnicę za dużą o około 3 mm.

oba segmenty są złożone na sucho i jeszcze bez końcowego retuszu który ze względu na srebrny kolor kredy będzie wyzwaniem. W tak zwanych wolnych chwilach powstał również szkielet płata.

Projekt nie zawierał prostokątnych wypełnień pomiędzy dźwigarami , które musiałem wkleić aby doprowadzić kąty proste do 90 stopni oraz wzmocnić wiotką konstrukcję. W centropłacie wypełnienie tworzy pudełko dzięki któremu łatwiej będzie można przykleić płat do kadłuba. Powstał również kołpak który wykonałem ze sklejonej warstwowo balsy. N zdjęcich po pierwszym malowaniu. Ten z wycinanki zupełnie się nie nadawał gdyż po sklejeniu wychodził z niedo stożek.

Skoro jest kołpak to naturalną koleją była budowa śmigła. To z projektu to dwie płaskie powierzchnie , którym po sklejeniu należało nadać kąty natarcia łopat przez skręcenie wzgl siebie. Tak więc śmigło wykonałem od zera z 1mm balsy sklejonej w kilka warstw.

I tu pytanie do kolegów. W oryginale śmigło było chyba metalowe ale ponieważ model tylko z grubsza przypomina oryginał to może zostawić je w naturalnym kolorze drewna tylko trochę przyciemnić? Będę wdzięczny za wszelkie komentarze i sugestie.
Z Poważaniem
Koszałek



Post zmieniony (04-07-08 19:24)

 
04-07-08 23:06  Odp: [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Iskra 

 

Koszałek, na stronce http://rwd5.republika.pl/index-p.htm znalazłem info, że śmigło było stałe, drewniane (zresztą, w erwudziakach stosowano przeważnie właśnie śmigła drewniane firmy Szomański, o ile pamiętam). Na fotkach łopaty wyglądają jak pomalowane na czarno.

Powodzenia, będę podglądał :)
Paweł

--
Polska młodzież skleja polskie modele!

 
05-07-08 10:01  Odp: [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Koszałek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
 

Iskra za tem co proponujesz : zostawić w naturalnym kolorze drewna, pomalować na czarno czy tak jak jest w projekcie na srebny kolor ?
Z Poważaniem
Koszałek

 
05-07-08 11:03  Odp: [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Iskra 

 

Ja bym pomalował na czarno, ale Twoja decyzja...

--
Polska młodzież skleja polskie modele!

 
05-07-08 16:18  Odp: [Relacja] RWD 5bis Super model 3/2000
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Czy ten projekt, poza skalą i kolorem oznaczeń, różni się jeszcze czymś od tego który był w MM 12/1996 ?

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024