FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
26-06-08 22:53  [R\Galeria] Kuter torpedowy Szerszeń MM 2/85
Rafal N. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 3

Witam

Latarnia miała być ostatnim modelem sklejonym na emigracji, ale półtora roku, jakie zostało mi do powrotu, to zbyt dużo, jak na moje uzależnienie od "kleju i skalpela".

Zanim przejdę to meritum sprawy, należy się krótkie wyjaśnienie. Nie było moim celem i nie jest, aby skleić nie wiadomo co. Model ten miał mi przede wszystkim dać wiarę, że nie tylko latarnie są mi obce. Niestety, ale moje dwa inne modele (Zero i Pz IV) czekają na mój powrót, więc musiałem spróbować skleić coś zupełnie innego.

Czemu Szerszeń? Bo cholernie stary a ja zawsze zastanawiałem się, jak nasi ojcowie mogli sklejać modele, które o Cadach mogły tylko pomarzyć.

Z racji starości modelu, wyblakłych barwi i kiepskiej jakości papieru, musiałem zrezygnować z pewnych szczegółów. Jednym z nich jest retusz. W wielu przypadkach zrezygnowałem z niego w ogóle, w innych postawiłem na czarny kolor (z małymi wyjątkami). To samo można zaobserwować w Me 263. Czemu? Aby zaoszczędzić czas. Farba drukarska już dawno straciła swój blask, więc jakiekolwiek wysiłki z mojej strony byłyby nadaremne. Owszem, dodałyby podwyższenia poziomu Szerszenia, ale... U podstaw tego "projektu" nie leżało stworzenie modelu na miarę ochów i achów, bo do tego mi jeszcze bardzo, ale to bardzo daleko, ale idea, aby udowodnić sobie samemu, że można, że trzeba, że powinno się wyjść poza obręb latarni.

Co do samego szkieletu. Autor zalecał podkleić to na karton 1mm. Spowodowało to, że trzeba było zwrócić baczną uwagę na wycinanie korytek, które w stosunku do zalecanej grubości kartonu, są za małe. Druga kwestia to sama pasowalność. Niestety, ale szkielet Szerszenia wymaga znacznej gimnastyki skalpelowo- ściernej, zwłaszcza w przedniej części kadłuba. Dla tych, którzy spróbowaliby szarpnąć się na ten model: warto zeszlifować krawędzie natarcia podłużnic (cz. P1D oraz P2D) i międzypokładu, czyli część M.



Podczas walki z poszyciem, dla odpoczynku, wykonałem podstawkę, bazując na fantastycznym "programie"- linijko- ołówkowo- milimetrowym...



--



Post zmieniony (23-02-09 21:37)

 
27-06-08 04:22  Odp: [R] Kuter torpedowy "Szerszeń" MM 2/85
Frytek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Rrrrety - aż łaza mi się w oku zakręciła . Kleisz model z roku , w którym zacząłem kleić modele . Miałem w swoich zbiorach sklejonego Szerszenia . Teraz już nie pamiętam , co tam pasowało , a co nie - zbyt dawne są to dzieje .
Tym bardziej będę z uwagą śledził Twoją relację . Życzę powodzenia !!

P.S. Szkielet skleiłeś tak równo , jakby ten model był jakąś nowością , a nie MM z lat 85 ...

--
___________________________
Mam ręce w kieszeniach , a kieszenie jak ocean....

 
27-06-08 07:58  Odp: [R] Kuter torpedowy "Szerszeń" MM 2/85
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Bardzo, bardzo fajna relacja się zaczyna. Wielu z nas, podobnie jak Frytek podchodzi sentymentalnie do takich modeli.
Jeśli dobrze pamiętam, Szerszeń miał okład z burtami klejony jak zazwyczaj dno okrętów - rozdzielone oklejki. Przy tak skąpym szkielecie proponował bym go czymś wzmocnić, a w zasadzie wypełnić duże luki pomiędzy wręgami. Bo szkoda by było przy tak fajnym modelu, gdyby burty z pokładem były pozapadane.
Trzymam kciuki i czekam na więcej.

--
pzdr
Kemot

 
27-06-08 14:33  Odp: [R] Kuter torpedowy "Szerszeń" MM 2/85
Petlakow 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Ja też kleiłem ten model i muszę uczulić na poszycie gdyż nie zabardzo chce ono pasować do szkieletu. Z jednej strony nakleisz równo to z drugiej strony wychodzą odstępy. Poprawna nazwa tej jednostki dla marynarki NRD to Schnellboot projekt 206 "Sherschen".

--
Nie ma modeli nie sklejalnych, są tylko ludzie nie umiejący ich zrobić.
Nie ma też źle opracowanych modeli, tylko projektańci są nieudolni.

Warsztat:
Zamienił się z warsztatu modelarskiego na Mistrzowski Wilekiej Floty.












 
27-06-08 18:33  Odp: [R] Kuter torpedowy "Szerszeń" MM 2/85
Rafal N. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 3

Witam

To super, że jest taki odzew. Chciałbym poinformować, że burty są już sklejone. Zanim rozpocząłem relację, chciałem skleić Szerszenia właśnie do burt, aby mieć pewność, że uda mi się wybrnąć i nie spalić na forum publicum. To prawda, że burty stanowią duże wyzwanie. Na pewno przy następnym poście, postaram się wyjaśnić, jak poradziłem sobie z tym problemem (mam nadzieje, że nie zostanę zjedzony żywcem za mój pomysł) i okrasić to licznymi zdjęciami.

Pozdrawiam

--

 
02-07-08 18:31  Odp: [R] Kuter torpedowy "Szerszeń" MM 2/85
Rafal N. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 3

Witam

Dzisiaj obiecane zdjęcia skończonego kadłuba.



Na wstępie zgodzę się z przedmówcami, że kadłub "owada" to nie lada gratka. Każdy element sobie... Spasowałeś z jednej strony, z drugiej "gubiło się" około 1mm do nawet 2mm. W pewnym momencie chciałem już zrobić całopalenie, ale... Skoro ludzie go skleili ja też musiałem i chciałem powalczyć.
I tym razem musiałem pójść na daleki kompromis i mam nadzieje, że za mój pomysł nie zostanę zjedzony żywcem.
Postanowiłem, że oddziele burty od pokłady i wykonam jako osobne elementy. Okazało się, że to burty właśnie gubiły te milimetry, ponieważ pokład był przypasowany całkiem znośnie. Po podklejeniu pokładu, jak się później okazało na zbyt cienki karton (wystąpił efekt krowich żeber wrrrr...) przystąpiłem do oklejania burt. Wykorzystałem do tego nowo zakupiony szary papier a okleiłem to metodą, jaką stosuje się do oklejania modeli latających np.: gumówek. Wadą tej metody jest to, że pozostawia charakterystyczny skos, który zakryłem paskami. Paski, które są doklejone do burt istniały w projekcie, natomiast te na pokładzie i części podwodnej to już mój wymysł. Cóż, pewnie pojawią się teraz głosy krytyki, ale prawdą jest, że model ten daleki jest od oryginału, a ja chciałem go po prostu skleić i zrobić to, jak najbardziej poprawnie. Mogę mieć do siebie pretensje przede wszystkim za pokład i za część podwodną. Można było jeszcze bardziej przyszlifować podłużnice i wręgi.






Przystępuje teraz do budowy wałów napędowych. Autor zaleca wykonanie ich w zasadzie, jako jeden z ostatnich elementów Szerszenia, ale z obserwacji na forum jak i z samej logiki, postanowiłem wykonać je, jako kolejny etap mej budowy.

Ps. Te dwa paski w miejscu, gdzie będzie nadbudówka, to próba ratowania się przed krowimi żebrami i nadanie ściance nadbudówki prostości i pionowości.... bleee

Z deszczowym pozdrowieniem

--

 
02-07-08 19:37  Odp: [R] Kuter torpedowy "Szerszeń" MM 2/85
Frytek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


I to się nazywa wyjście z sytuacji :)
Oglądając te zdjęcia czegoś mi brakuje - no właśnie łączeń burtowych :D . Modelik wychodzi Ci na razie wyśmienicie - biorąc pod uwagę ręczne kreślenie i rok powstania wycinanki .
Oby tak dalej - czekam na kolejne zdjątka !!

--
___________________________
Mam ręce w kieszeniach , a kieszenie jak ocean....

 
02-07-08 22:01  Odp: [R] Kuter torpedowy "Szerszeń" MM 2/85
Petlakow 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

No ładny kadłub. chyna sobie skleje drugi. Tutaj coś dla małej walorki:
http://mkmagazin.almanacwhf.ru/ships/pr_206.htm

--
Nie ma modeli nie sklejalnych, są tylko ludzie nie umiejący ich zrobić.
Nie ma też źle opracowanych modeli, tylko projektańci są nieudolni.

Warsztat:
Zamienił się z warsztatu modelarskiego na Mistrzowski Wilekiej Floty.












 
03-07-08 21:03  Odp: [R] Kuter torpedowy "Szerszeń" MM 2/85
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Witam!
Zasiadam wygodnie w fotelu i.... obserwuję. I mam olbrzymią prośbę: czy mógłbym prosić na priva info o skali modelu oraz skany sprzężonych armat przeciwlotniczych 30 mm AK-230 wraz z radarem? jestem w trakcie "przelicznia" skali okrętu patrolowego projektu 912 do skali 1:100, a nie ukrywam, że ten z MM jest kiepskiej jakości ( w końcu lata 70 :D)

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
03-07-08 21:06  Odp: [R] Kuter torpedowy "Szerszeń" MM 2/85
Rafal N. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 3

Mam dylemat.

W instrukcji nie jest wspomniane nic o kolorze wałów. Z informacji uzyskanej od znajomego, stosuje się przeważnie kolory: dna jednostki, mosiężne lub stalowe. Ja wykonuje wały z igieł lekarskich, których kolor jest stalowy. Czy jeśli postawie na ten właśnie kolor to zrobie duży błąd?

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024