FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
28-04-08 19:31  [Relacja/Galeria] Chi-he (MM 1-2/2006)
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam, pomimo dużej ilości relacji z budowy, zdjęć i galerii gotowego Chi-he zdecydowałem się pokazać większemu gremium powstawanie tego świetnie opracowanego modelu oraz efekt końcowy. A więc zaczynamy:



Powyżej elementy szkieletu przed złożeniem i po złożeniu. Kolejnym etapem budowy było złożenie żaluzji przedziału silnikowego. Przy budowie wspomagałem się Kropelką a efekt pracy przedstawiam poniżej:



Następnie uzupełniłem kadłub pozostałymi elementami:



... i przeszedłem do budowy błotników:



w tzw. międzyczasie uzupełniłem kadłub o włazy, zawiasy i przedni luk:



Następnym etapem budowy był układ jezdny. Poniższe zdjęcia pokazują kolejność z jaką posuwałem do przodu tę żmudną robotę:

Koła napinające:



UWAGA! w wycinance brak zaznaczanych na zdjęciu pasków do oklejenia 1 koła napinającego, należy je dorobić z zapasu koloru! Również z zapasu koloru uzupełniłem krawędzie zaznaczone na ostatnim z powyższych zdjęć.

Koła podtrzymujące:

Wycinając koła podtrzymujące zalecam wycinanie po lini obrysu. Pozostawiając widoczną linię obrysu na wyciętym kółku powodujemy, iż ma ono nieco za dużą średnicę i trzeba wydłużać paski oklejające:



Koła napędowe:

Zębatki koła napędowego wyciąłem metodą "na dzięcioła". Budowa nie przyspożyła żadnych problemów



Środkowe koła jezdne:

W tym wypadku również zalecam wycinanie kół po lini obrysu, poza tym dużo żmudnej roboty...



Następnie wykonałem osłony amortyzatorów (chyba tak to można nazwać). Aby zapobiec odkształceniom, wzmocniłem je dodatkowymi kawałkami tektury zaznaczonymi na zdjęciu:



Montaż kół:

Najtrudniej było mi znaleźć odpowiedniej grubości podkładkę umiejscawiającą kadłub na odpowiedniej docelowej wysokości w celu łatwego doklejania kół i nie obciązania ich kadłubem. Efekty poniżej:



Gąsienice:

Po montażu wszystkich kół przystąpiłem do budowy gąsienic...kolejna mozolna robota. Zakładając montaż dosyć napiętych gąsienic, na każdej stronie pozostaje po kilka centymetrów zapasu. Należy również zwrócić uwagę na szerokość pasków na gąsienicach, szczególnie tych przebiegających przez koła napędowe. Powinny być one odpowiednio wąskie tak aby mieściły się między zębami kół:




Tyle póki co, najgorsze mam już za sobą więc powinienem w miarę sprawnie dokończyć budowę. C.d.n.

Pozdrawiam



Post zmieniony (11-05-09 22:07)

 
28-04-08 22:43  Odp: [Relacja] Chi-he MM 1-2/2006 dla tych, którzy nie mają jeszcze tego modelu dość
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Mam pytanko czy mógłbyś może podać farbek jakiej firmy użyłeś do retuszu i jakie numery.

 
29-04-08 08:22  Odp: [Relacja] Chi-he MM 1-2/2006 dla tych, którzy nie mają jeszcze tego modelu dość
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Do retuszu zielonych i brązowych krawędzi użyłem szarej kredki akwarelowej, do retuszu żółtych krawędzi - żółta kredka akwarelowa ( w sumie bardzo jasny brąz) a gąsienice retuszowałem wymieszanymi w odpowiednich proporcjach białą i czarną farbkę akrylową tak aby uzyskać szary zbliżony do tego z wycinanki. Pozdrawiam!

 
04-05-08 22:48  Odp: [Relacja] Chi-he MM 1-2/2006 dla tych, którzy nie mają jeszcze tego modelu dość
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam ponownie. Tym razem na warsztacie przybył układ wydechowy czołgu i skrzynka na prawym błotniku. Co do wydechu to autor poraz kolejny niedoszacował rozmiaru elementu i obwodu kształtu na którym ten element ma być zawinięty. Widać to na pierwszym poniższym zdjęciu, gdzie nie da rady zamknąć tłumika na części 63. Na szczęście miejsce to jest zupełnie niewidoczne i nie ma powodu kombinować (np. zmniejszać obwodu części 63). Poza tym wszystko pasowało OK. Poniżej zdjęcia z tego etapu budowy:



Pozdrawiam

--



Post zmieniony (05-10-08 12:56)

 
04-05-08 22:59  Odp: [Relacja] Chi-he MM 1-2/2006 dla tych, którzy nie mają jeszcze tego modelu dość
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

"dla tych, którzy nie mają jeszcze tego modelu dość"

Solidne wykonanie sprawia, że nigdy nie ma dość, nawet takich samych modeli. Jest wszystko, o co chodzi w standardzie. Czystość i precyzja, dobry retusz. I relacja sama się broni.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
07-05-08 21:44  Odp: [Relacja] Chi-he MM 1-2/2006 dla tych, którzy nie mają jeszcze tego modelu dość
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam ponownie, prace w warsztacie poszły do przodu i w efekcie model przypomina już czołg, a przypomina czołg bo wzbogacił się przede wszystkim o wieżę:



W sumie, praca nad wieżą i włazem przebiegła bezproblemowo. W tym miejscu słowa uznania dla autora opracowania, wszystko pasowało idealnie.

Następnie na warsztat poszedł zestaw narzędzi pomocniczych: podnośnik, szpadel, kilof:



Trzonki wykonałem z wykałaczek. Jedyne co mogę zarzucić na tym etapie budowy to brak możliwości przymocowania szpadla w zaznaczonych na kadłubie miejscach. Część z wyciętym otworem wymusza mocowanie szpadla ok. 2 milimetry poniżej zaznaczonych miejsc (czerwone strzałki na zdjęciu).

Do zakończenia budowy pozostało już niewiele i nie rozdrabniając się przedstawię ostatnie etapy budowy z efektem końcowym za jednym razem. Pozdrawiam!

--



Post zmieniony (05-10-08 12:57)

 
19-05-08 15:21  Odp: [Relacja] Chi-he MM 1-2/2006 dla tych, którzy nie mają jeszcze tego modelu dość
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam po dłuższej przerwie. Trochę to z braku czasu trwało ale nareszcie uporałem się z Chi-he. Podsumowując jest to bardzo dobrze opracowany i spasowany oraz nadzwyczaj efektowny model. Zrobiłem go po kilku wcześniejszych modelarskich porażkach i dzięki niemu nabrałem nieco wiary w swoje możliwości i umiejętności. Poniżej przedstawiam zdjęcia gotowego modelu. Polecam go wszystkim. Nic tylko brać go na warsztat i sklejać. Pozdrawiam!









--



Post zmieniony (05-10-08 12:57)

 
20-05-08 01:11  Odp: [Relacja] Chi-he MM 1-2/2006 dla tych, którzy nie mają jeszcze tego modelu
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Bardzo ładny model. Czysto i elegancko sklejony :)

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
20-05-08 06:20  Odp: [Relacja] Chi-he MM 1-2/2006 dla tych, którzy nie mają jeszcze tego modelu
waldi 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Oglądając zdjęcia z tej i innych relacji pancerniaków naprawdę jestem pełen podziwu.
Po mimo że ja raczej jestem okrętowcem to bardzo mi się podoba Twój Chi-he.
Bardzo efektowny i elegancko wykonany model.
Tylko pogratulować pozostaje.

--
Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024