FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
25-03-08 23:24  [Relacja] Pt47 Angraf
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Nie chciałem rozpoczynać tej relacji dopóki nie skończę modelu parowozu Ty2 (zrobiony w 99%)ale, że nie mogę się doczekać podstawki pod ten model postanowiłem w końcu wrzucić do sieci kolejną relację. Jest już dosyć zaawansowana ale na szczęście robiłem, starałem sie robić zdjęcia od samego początku więc krok po kroku przedstawię to co zrobiłem do dnia dzisiejszego.

Na początek trochę historii. Parowóz Pt47 był najnowocześniejszą lokomotywą pośpieszną w latach powojennych PKP, a zarazem ostatnia tego typu maszyną zaprojektowaną po wojnie. Projekt w większości oparty był na parowozie Pt31, doskonała konstrukcja przedwojenna. Parowozów tej serii zostało wyprodukowanych 180 sztuk w zakładach Fabloku w Chrzanowie i HCP w Poznaniu. Przez kilkadziesiąt lat dzielnie prowadziły pociągi pośpieszne, aż w końcu pod koniec panowania parowozów stopniowo przesuwane na drugorzędne linie aż do całkowitego ich wycofania z ruchu pod koniec lat 80. Dzisiaj zachowały się dwie sprawne maszyny tego typu Pt47-65 i Pt47-112. Stacjonują w Wolsztynie

Prace rozpocząłem od budowy ostoi. Sklejało się ją w miarę szybko z tego względu, że zamówiłem sobie dodatki cięte laserem. Wystarczyło tylko poskładać ją do kupy. Musiałem jednak wyciąć ostoje z wycinanki i igłą ponanosić punkty, w których są przyklejone śruby. Ostoja miała kilka drobnych błędów, ale bez większego wysiłku każdy powinien sobie z nimi poradzić. Po sklejeniu jej w całość poprzyklejałem śruby i porobiłem imitacje nitów. Na koniec psiknąłem wszystko szarym podkładem (humbrol mat 27) śruby przyklejone wikolem i wzmocnione SG. Tak wyglądała rama po pierwszym malowaniu.

Następnie pomalowałem ramę kolorem czerwonym (Revell 31) Aby w pełni pokryć szary kolor i uzyskać odpowiedni efekt czerwony kolor kładłem kilka razy aerografem.

Kolejnym krokiem były cylindry parowe. Niestety wydawca poszedł trochę na łatwiznę. Podczas klejenia zauważyłem również, że cylindry "trochę" odbiegają od oryginału więc wykazałem sie własną inwencją i przerobiłem je aby choć częściowo przypominały prawdziwe.

W końcu przyszedł czas na koła. Oczywiście wycinane laserowo. Pełen entuzjazmu zabrałem sie za ich klejenie i nagle zeszło ze mnie powietrze. Okazało sie, że w zamówionym przeze mnie zestawie kół do Pt47 jedno koło, napędowe, jest niekompletne. Mam nadzieję, że już nie długo dostanę brakujące elementy i bedę mógł w końcu postawić moją lokomotywę na wszystkich kołach.

Po sklejeniu i pomalowaniu kół (humbrol 34) rozpocząłem ich waloryzację. Czarna pastela, rozcieńczalnik i lakier pół matowy. Następnie nadszedł czas na ostoję. Również ona została trochę spatynowana. Tym razem nie przesadzałem z brudzeniem jak było to w przypadku Ty2.


Zamontowałem również układ hamulcowy. Nie było z nim większych problemów ale wieszaki klocków hamulcowych musiałem trochę przerobić.
.
Na razie to było by tyle w miarę postępu prac będę dodawał kolejne zdjęcia. Np. kotła, który jest juz prawie cały zrobiony.
Pozdrawiam




Post zmieniony (04-01-09 13:28)

 
26-03-08 08:38  Odp: [Relacja] Pt47 Angraf
hubertus   

No w kooońcu :) Dla mnie bomba, brudzing jest świetny, czekam na więcej.

Pozdrawiam!

 
30-03-08 14:06  Odp: [Relacja] Pt47 Angraf
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Korzystając z dużej ilości wolnego czasu skoncentrowałem się na czołownicy przedniej parowozu i dymnicy. Wszystko sklejało sie doskonale i nie było żadnych niespodzianek. Mimo, że nie była ona zbyt skomplikowana kleiłem i składałem ja do kupy przez 3 dni. Dużo małych elementów i każdy z nich trzeba było osobno malować i czekać aż farba wyschnie. Tak oto wygląda efekt moich prac przy czołownicy.

A tak wygląda po wstępnym przymocowaniu do ostoi. Z przyklejeniem jej do ramy na razie nie będę sie spieszył.


A teraz już sama dymnica. Przy klejeniu nie było żadnych niespodzianek, po za tym, że drzwi po podklejeniu na karton były trochę za cieńkie. Dlatego postanowiłem je szybko odkleić i podkleić dodatkowo tekturą 0,5 mm. Oszlifowałem również delikatnie jej krawędzie.
Następnym elementem rzucającym sie w oczy jest sprężarka, czyli pompa powietrza. Lekko ja zmodyfikowałem w stosunku do projektu zawartego w wycinance. Efekt, jak dla mnie jest satysfakcjonujący. Sprężarka zawiera kilka drobnych elementów. Ten element w kształcie walca, trzeba będzie przerobić, ponieważ średnica górnej i dolnej część jest wyrysowana za mała w stosunku do obwodu walca. Sprężarka nie jest jeszcze skończona w 100%, to doklejenia pozostało kilka drucików i parę drobnych elementów. Drzwi dymnicy są zrobione gdzieś w 80% i również pozostało kilka detali do wykonania.


A tak wygląda sprężara w trzech częściach (Pt47-28 Jaworzyna Śl.)


Pozdrawiam

 
05-04-08 12:28  Odp: [Relacja] Pt47 Angraf
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Przez ostatni tydzień udało mi się co nieco zrobić przy Pt47. Równomiernie z klejeniem małych elementów, o których na razie nie będę mówił postanowiłem pobawić sie budka maszynisty. Po wykończeniu jej od środka ( przesuwane boczne okna itp.) poskładam ja tak jak należy. Na budce dorobiłem nity za pomocą wikolu i poprawiłem drzwi w przedniej ścianie budki. Ze wstępnych przymiarek stwierdzam, że nie ma żadnych powodów do niepokoju przy jej sklejaniu. Oprócz budki, pozwoliłem sobie dorobić lampę na drzwiach dymnicy. Oprócz tego drzwi dymnicy jak i cały kociołek pomalowałem 3 warstwami czarnej farby. To by było na tyle zapraszam do oglądania kilku fotek.

 
05-04-08 15:17  Odp: [Relacja] Pt47 Angraf
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Przyglądam się i podziwiam, jakie tempo. Ogólnie bardzo fajnie się model prezentuje. Brudzing w porządku, choć na mój gust miejscami za mocny.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
05-04-08 17:09  Odp: [Relacja] Pt47 Angraf
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Kierowałem sie po części tymi zdjęciami.
http://www.nadodrze.strefa.pl/galeria_stacji/lokomotywy/parowozy/pt47_112/slides/11.htm

A tempo :) Od trzech tygodni praktycznie siedze w domu bo mam nogę w gipsie to staram sie nie marnować czasu.

 
06-04-08 19:01  Odp: [Relacja] Pt47 Angraf
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Wczoraj prezentowałem zdjęcia rozłożonej budki maszynisty, dzisiaj wklejam fotki już złożonej. Pozostaje jeszcze tylko zamontować drzwi i parę drobnych elementów. Budka od wewnątrz jest już ubrudzona. Okna są ruchome i można je przesuwać w prawo i w lewo.


Pozdrawiam

 
06-04-08 23:16  Odp: [Relacja] Pt47 Angraf
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

Pieknie , aby tak do końca

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
06-12-08 15:08  Odp: [Relacja] Pt47 Angraf
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam, po dłuuugiej przerwie. Spowodowanej niestety czynnikami zewnętrznymi a dokładniej sprawami zawodowymi. Ale to nic, wątek jeszcze nie upadł i będzie dalej ciągnięty. Teraz mam już o wiele więcej czasu do dyspozycji. Więc podgonię trochę zaległe miesiące.
Mimo, że nie wrzucałem kolejnych relacji z budowy, to czasami udało mnie się wygospodarować trochę czasu i dłubałem przy mojej Pt47. Zrobiłem między innymi, inżektor, dokończyłem spreżarkę, dokleiłem pomost i wkleiłem brakujące koło. Praktycznie zrobiona już jest tez połowa tendra. Do sklejenia pozostało jeszcze podwozie. Wklejam parę fotek z tego co zrobiłem.

Zdjęcia przedstawiają prace przy podwoziu lokomotywy. elementy pneumatyki, różne rury,przewody smarne, itp.


Kolejne zdjęcia przedstawiają inżektor.


Okolice sprężarki.


W sklepie z elektroniką zaopatrzyłem się w żarówki LED i zamontowałem je w modelu, maja imitować lampki korbowodowe. Zdjęcia "lampek" i układu napędowego.


I na koniec fotka czoła lokomotywy i pomostu

Pozdrawiam i życzę miłego oglądania :)

 
06-12-08 16:02  Odp: [Relacja] Pt47 Angraf
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Ja już zapomnialem o tej relacji. Wychodzi calkiem dobrze. Ten inżektor to z wycinanki, czy dorabiany ?
Na pierwszych 3 zdjęciach trochę przesadzileś z brudzeniem, widać takie machnięcie po wszystkim, kropki poleciały także na bieżnie kół.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024