FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
06-03-08 12:55  [Relacja/Galeria]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Dzisiaj chciałbym zaproponować szybką relację z budowy nowego modeliku – japońskiej tankietki Type 94 Te-Ke. Szybką bo zakładam, że modelik ukończę w marcu. Jest to mój własny projekt na podstawie materiałów z książki AJ PRESS Japońska Broń Pancerna vol. 1 i materiałów dostępnych w Internecie.
Type 94 Te-Ke (Type 2594) japońska tankietka skonstruowana została w latach 30 i używana była przez japońska armie w początkowej fazie II wojny światowej. Pod koniec lat 20 armia japońska zakupiła w Wielkiej Brytanii sześć tankietek Vickers Carden Loyd Mark VI. Po ich przebadaniu rozpoczęto projektowanie własnej konstrukcji. W odróżnieniu od konstrukcji powstałych w innych krajach Japończycy zdecydowali się na wyposażenie pojazdu w niewielką wieżę z karabinem maszynowym i przeniesienie silnika do przedniej części pojazdu (znalazł się obok stanowiska kierowcy). Załoga zajmowała miejsce w pojeździe przez właz w tylnej płycie pancernej.
W 1933 roku powstał udoskonalony prototyp. Miał on zawieszenie skonstruowane przez Tomiro Harę. Zawieszenie składało się z dwóch par dwukołowych wózków. Wózki były zawieszone na wahaczach i amortyzowane poziomymi resorami spiralnymi. Zawieszenie tego typu zostało później zastosowane w innych japońskich pojazdach pancernych. Od 1937 roku produkowano zmodernizowana wersję tankietki Type 94 Te-Ke w której powiększono znajdujące się w tylnej części pojazdu koło napinające które zaczęło pełnić także rolę koła jezdnego. Podczas wojny część pojazdów przezbrojono w karabiny maszynowe 7,7 mm lub działka kalibru 37 mm.

Wymiary:
Długość maks. 3080 mm
Szerokość 1620 mm
Wysokość 1620 mm
Prześwit 290 mm
Masa bojowa 3400 kg
Grubość pancerza 8-12 mm

Jak widać po wymiarach czołgu modelik (skala 1:25) nie będzie duży. Będzie miał następujące wymiary: 123x64x64 mm. Wszystkie części mieszczą się na czterech arkuszach A4 kartonu i połowie arkusza A4 papieru z wręgami. Gąsienice oczywiście będą z pojedynczych ogniwek. Co do malowania to jeszcze nie jestem pewny ale najprawdopodobniej będzie to trójkolorowy kamuflaż stosowany przez Japończyków na początku wojny.

Na początek kilka obrazków z projektu tej tankietki:




No i pora na sam modelik. Pierwsze cięcie papieru nastąpiło w poniedziałek a efektem czego były elementy kadłuba:


Następne dwa dni zajęło mi złożenie kadłuba, zrobienie wszystkich włazów, zawiasów i nitowania:



Uprzedzając pytania to wszystkie nity to kulki z filtru do wody Brita przyklejone super glue.

Michał

--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (12-02-09 09:32)

 
06-03-08 13:02  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Świetny temat!
Czy to sie gdzies ukaże?
A co do malowań tego mikrusa, możesz jeszcze rozważyć jednolite szarogranatowe malowanie Marynarki Wojennej. Może nie tak atrakcyjne jak trójkolorowe ale takie "inne niz inne".

PZDR. Mała Mi

--
It'll End In Tears

 
06-03-08 14:44  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
Mirek 



 - 2

Pisze sie na tego mikrusa!

--
Pozdrawiam
Mirek aka shoki2000
_______________________
Japonia - II Wojna Swiatowa

 
06-03-08 14:51  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
Q22Q   

Witam, MichalR model super, moje zdanie na temat Te-Ke znasz ;-) Pozostaje mi tylko czekać na ukazanie i kupno modelu.

Pozdrawiam Grzegorz

--

 
06-03-08 15:04  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Kolejny świetny projekt. W jakim programie robisz obrazy 3D.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
06-03-08 15:10  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

Witam.

No prosze kolejny japonczyk do klolekcji moze byc. Bede napewno czesto tu zagladal.
A ten bedzie wydany czy moze bedzie bardziej free? Pisze sie na niego.
Michale jak bys potrzebowal do niego beta testera to tez chetnie bym sie pisal.

Pozdrawiam
Michal

 
06-03-08 18:11  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
mak 

 

To jest to co tygryski lubią najbardziej:)))))

 
06-03-08 22:20  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Dziś mój maluch wzbogacił się o błotniki. Niby nic, ale zajęło mi to kilka godzin. Najbardziej pracochłonne było nie wzmocnienia o szerokości 0.6mm ale same błotniki i te zagięte krawędzie o szerokości 1.6mm. W sumie wyszło całkiem całkiem a błotniki są proste.



A tu porównanie standardowego modelarskiego grosza do tej tankietki :)


Cieszę się że maluszek się podoba:)
Mała Mi: Pomyślę nad kolorkami.
Roman: Rhino 4.0.

Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
06-03-08 22:44  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MarekB 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2
 

Kolejny super modelik

ps. może tak nowe wydawnictwo ?;]

--
*********
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS
AMERYKAŃSKI CIĄGNIK M4 + LONG TOM

 
09-03-08 12:54  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
Seba77 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Witam!!!
Widziałem surówkę na żywo:-) Zapowiada się ciekawy modelik w oryginalnym malowaniu.
Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024