Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 218

Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 223

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 354

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 362
WWW.KONRADUS.COM - FORUM MODELARZY KARTONOWYCH - [Relacja/Galeria]- project własny- Type 94 japońska tankietka

FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
06-03-08 12:55  [Relacja/Galeria]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MichalR 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 2

- 5

Witam,

Dzisiaj chciałbym zaproponować szybką relację z budowy nowego modeliku – japońskiej tankietki Type 94 Te-Ke. Szybką bo zakładam, że modelik ukończę w marcu. Jest to mój własny projekt na podstawie materiałów z książki AJ PRESS Japońska Broń Pancerna vol. 1 i materiałów dostępnych w Internecie.
Type 94 Te-Ke (Type 2594) japońska tankietka skonstruowana została w latach 30 i używana była przez japońska armie w początkowej fazie II wojny światowej. Pod koniec lat 20 armia japońska zakupiła w Wielkiej Brytanii sześć tankietek Vickers Carden Loyd Mark VI. Po ich przebadaniu rozpoczęto projektowanie własnej konstrukcji. W odróżnieniu od konstrukcji powstałych w innych krajach Japończycy zdecydowali się na wyposażenie pojazdu w niewielką wieżę z karabinem maszynowym i przeniesienie silnika do przedniej części pojazdu (znalazł się obok stanowiska kierowcy). Załoga zajmowała miejsce w pojeździe przez właz w tylnej płycie pancernej.
W 1933 roku powstał udoskonalony prototyp. Miał on zawieszenie skonstruowane przez Tomiro Harę. Zawieszenie składało się z dwóch par dwukołowych wózków. Wózki były zawieszone na wahaczach i amortyzowane poziomymi resorami spiralnymi. Zawieszenie tego typu zostało później zastosowane w innych japońskich pojazdach pancernych. Od 1937 roku produkowano zmodernizowana wersję tankietki Type 94 Te-Ke w której powiększono znajdujące się w tylnej części pojazdu koło napinające które zaczęło pełnić także rolę koła jezdnego. Podczas wojny część pojazdów przezbrojono w karabiny maszynowe 7,7 mm lub działka kalibru 37 mm.

Wymiary:
Długość maks. 3080 mm
Szerokość 1620 mm
Wysokość 1620 mm
Prześwit 290 mm
Masa bojowa 3400 kg
Grubość pancerza 8-12 mm

Jak widać po wymiarach czołgu modelik (skala 1:25) nie będzie duży. Będzie miał następujące wymiary: 123x64x64 mm. Wszystkie części mieszczą się na czterech arkuszach A4 kartonu i połowie arkusza A4 papieru z wręgami. Gąsienice oczywiście będą z pojedynczych ogniwek. Co do malowania to jeszcze nie jestem pewny ale najprawdopodobniej będzie to trójkolorowy kamuflaż stosowany przez Japończyków na początku wojny.

Na początek kilka obrazków z projektu tej tankietki:

No i pora na sam modelik. Pierwsze cięcie papieru nastąpiło w poniedziałek a efektem czego były elementy kadłuba:

Następne dwa dni zajęło mi złożenie kadłuba, zrobienie wszystkich włazów, zawiasów i nitowania:

Uprzedzając pytania to wszystkie nity to kulki z filtru do wody Brita przyklejone super glue.

Michał

--

Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

Post zmieniony (12-02-09 09:32)

Odpowiedz na tę wiadomość 

06-03-08 13:02  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
Mała Mi 

Na Forum:
Galerie - 1

Świetny temat!
Czy to sie gdzies ukaże?
A co do malowań tego mikrusa, możesz jeszcze rozważyć jednolite szarogranatowe malowanie Marynarki Wojennej. Może nie tak atrakcyjne jak trójkolorowe ale takie "inne niz inne".

PZDR. Mała Mi

--
It'll End In Tears

06-03-08 14:44  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
Mirek 

- 2

Pisze sie na tego mikrusa!

--
Pozdrawiam
Mirek aka shoki2000

06-03-08 14:51  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
Q22Q   

Witam, MichalR model super, moje zdanie na temat Te-Ke znasz ;-) Pozostaje mi tylko czekać na ukazanie i kupno modelu.

Pozdrawiam Grzegorz

--

06-03-08 15:04  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 21
Galerie - 23

- 9

Kolejny świetny projekt. W jakim programie robisz obrazy 3D.

--
Pozdrawiam.
-----------------

06-03-08 15:10  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10

- 3

Witam.

No prosze kolejny japonczyk do klolekcji moze byc. Bede napewno czesto tu zagladal.
A ten bedzie wydany czy moze bedzie bardziej free? Pisze sie na niego.
Michale jak bys potrzebowal do niego beta testera to tez chetnie bym sie pisal.

Pozdrawiam
Michal

06-03-08 18:11  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
mak 

To jest to co tygryski lubią najbardziej:)))))

06-03-08 22:20  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MichalR 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 2

- 5

Witam,

Dziś mój maluch wzbogacił się o błotniki. Niby nic, ale zajęło mi to kilka godzin. Najbardziej pracochłonne było nie wzmocnienia o szerokości 0.6mm ale same błotniki i te zagięte krawędzie o szerokości 1.6mm. W sumie wyszło całkiem całkiem a błotniki są proste.

A tu porównanie standardowego modelarskiego grosza do tej tankietki :)

Cieszę się że maluszek się podoba:)
Mała Mi: Pomyślę nad kolorkami.
Roman: Rhino 4.0.

Michał

--

06-03-08 22:44  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MarekB 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2

Kolejny super modelik

ps. może tak nowe wydawnictwo ?;]

--
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS

09-03-08 12:54  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
Seba 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 4

Witam!!!
Widziałem surówkę na żywo:-) Zapowiada się ciekawy modelik w oryginalnym malowaniu.
Pozdrawiam

12-03-08 23:34  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MichalR 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 2

- 5

Witam,

Maluszek zyskał kilka elementów. Na lewym boku powstała skrzynka / wlot powietrza.

Powoli powstają elementy zawieszenia. Przednia przekładnia i tylne mocowanie z napinaczem gotowe. Pierwsze elementy zawieszenia kół nośnych również.

Teraz kolej na wahacze.

Michał

--

13-03-08 00:06  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
Kwiatek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

- 5

Od początku relacji mam wrażenie, - całkiem słuszne jak sądzę - że nity które robisz są za duże tudzież zbyt wypukłe. Ponadto zapowiada się niezwykle ciekawy model :-)

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

20-03-08 00:51  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MichalR 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 2

- 5

Witam,

Kilka ważnych elementów przybyło mojemu maluszkowi. Pierwszy to elementy sprężynujące łączące końcówki zawieszenia wahaczy. Drugi to tłumik i jego obudowa a na koniec same wahacze kół nośnych.

Teraz kilka drobiazgów na kadłub i można zabierać się za koła.

Kwiatek: Może tak, może nie. Nity muszą być wypukłe bo takie byly stosowane 70 lat temu. Nity mają średnicę po przeliczeniu w realu mają ok 12-15mm. Za duże? Chyba są zbliżone do właściwych rozmiarów. Tak, czy siak pozostaną. Dzięki za uwagę.

Michał

--

09-04-08 00:26  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MichalR 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 2

- 5

Witam,

Czas odświeżyć ten wątek. Od ostatniego wpisu sporo elementów przybyło.
Na tyle kadłuba pojawił się resor do którego będzie przymocowany hak holowniczy a także korba:

Mam też już gotowe wszystkie koła i po kolei koła napędzające, napinające, nośne i podtrzymujące:

Sprawdziłem i da się skleić pojedyncze ogniwka :) a że składają się tylko z 5 części to mimo małych wymiarów skleja się stosunkowo szybko. Wszystkie koła i dwa ogniwka razem:

Mam też już gotową wieżę. Najwięcej zabawy miałem z osłoną karabinu maszynowego. Po wycięciu otworków sama osłona zrobiła się bardzo wiotka co groziło jej rozdarciem. Super glut pomógł i osłona jest cała i na swoim miejscu.

A tak wygląda Type 94 Te-Ke teraz (kadłub z wieżą):

Koniec już się zbliża. Jeszcze montaż kół do kadłuba, haki, łopatka, klakson no i gąski. Po tym już tylko malowanie.

Michał

--

16-04-08 23:49  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MichalR 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 2

- 5

Witam,

Dorobiłem haki i łopatkę co oznacza że do końca budowy pozostały tylko gąsienice:

Dokleiłem również wszystkie koła i tankietka stoi już na nich:

Moja tankietka czeka już tylko na gąsienice i malowanie.

Michał

--

17-04-08 08:08  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MarekB 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2

Jak dla mnie rewelacja, zarowno model kartonowy jak i model 3d

--
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS

14-05-08 23:01  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MichalR 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 2

- 5

Witam,

Trwało to strasznie długo ale udało się. Mam gotowe gąsienice. Co prawda jedna jest z pojedynczych ogniwek a druga z paska ale tak dla testów musiałem zrobić. Gąsienice wyglądają tak:

A cały modelik na gąskach tak:

Teraz ten modelik rozbiorę i zacznę malowanie.

Michał

--

15-05-08 08:18  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
StuG 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7

Grupa: GEKO

Michał - do testów powiadasz?
Czy to oznacza, że ten modelik będzie gdzieś wydany?

Pozdrawiam

--
StuG

15-05-08 09:25  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
Mała Mi 

Na Forum:
Galerie - 1

MichalR napisał:

> i zacznę malowanie

Zdradzisz na jakie się w końcu zdecydowałeś?

A drobiazg wygląda pierwszorzędnie. Gratuluję!

PZDR. Mała Mi

--
It'll End In Tears

15-05-08 10:05  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MichalR 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 2

- 5

StuG: pracujemy nad tym.

Mała Mi: Tak, już wiem. Będzie to kamuflaż czterobarwny używany m.in. w Armii Kwantuńskiej w Chinach z 1937. Coś takiego:

Michał

--

15-05-08 10:29  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
Mała Mi 

Na Forum:
Galerie - 1

No to tylko przyklasnąć. Jak i całemu projektowi. Temu i następnym z tej tematyki (prowokator ;-) )

PZDR. Mała Mi

--
It'll End In Tears

15-05-08 14:41  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
Kwiatek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

- 5

Ja mam inne pytanie - co znaczy "rozbiorę modelik"? Jak to zrobisz, żeby estetyka po powtórnym złożeniu była zachowana?

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

15-05-08 15:12  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
MichalR 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 2

- 5

Zdemontuję te elementy, które są albo nie przyklejone jak gąsienice, łopata i tłumik albo są przyklejone tak na słowo honoru jak koła. Poszczególne elementy łatwiej będzie się malować. Pomalowane przykleję już tak jak mają być a miejsca łączeń, jeśli trzeba będzie, to lekko pomaluje właściwymi kolorami. To akurat żaden problem.

--

26-05-08 13:57  Odp: [Relacja]- project własny- Type 94 japońska tankietka
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10

- 3

Witam.

W miedzyczasie jak Michal kleil swoja tankietke ja kleilem ja testowo. Premiere i swiatlo dzienne model ujzal dopiero w sobote i mogla go obejzec wieksze grono modelarzy na konkursie w Radomiu.
Model praktycznie klei sie sam jako ze zostal zaprojektowany komputerowo i spasowanie czesci jest bardzo dobre. Sporej uwagi potrzebuje uklad jezdny gdyz jest to najbardziej pracochlonny i skomplikowany element w calym modelu ze wzgledu na budowe kol napedowych i nosnych. Jak widac na zdjeciach moja wersja tankietki otrzymala malowanie jedno barwne. Jest swietnym uzupelnieniem pancernej kolekcji ze wzgledu na swoj egzotyczny temat.

I jeszcze na koniec zdjecie pokonkursowe. Gdzie model zajal 3 miejsce w kategorii modeli kartonowych gasiennicowych w klasie otwartej.

Pozostaje mi tylko pogratulowac Michalowi kawalu dobrej roboty i oczekiwac na wydanie modelu. Oraz polecic go kazdemu pancerniakowi.

--
pozdro.

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018