FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
20-02-08 21:40  [Relacja/Galeria] Jak-23 FLORA z Modelika
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam wszystkich w kolejnej relacji z cyklu „Samoloty na których latali piloci związani z historią 1 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim”. Tym razem chciałbym zmienić trochę epokę i wziąć na warsztat jeden z pierwszych myśliwców odrzutowych używanych w Polsce. Z szachownicami jak na razie z tej epoki został wydany tylko Jak-23 Flora w Modeliku (taki mały ukłon do Pana Olesia , Może Jak-17 w barwach polskich?). Autorem opracowania jest Pan Sławomir Kundera. A tutaj okładeczka:



Szykując się do sklejenia tego modelu zacząłem przeczesywać fora i net w poszukiwaniu relacji , galerii lub informacji na temat konstrukcji jaką był Jak-23. I tu wielka niespodzianka. Nigdzie nie znalazłem do końca sklejonego Jaczka . Jedyna rozpoczęta , ale nie skończona relacja jest Tutaj .
Troszeczkę o Jaku-23 możecie sobie poczytać tradycyjnie w Wikipedii Tutaj i tu praktycznie moja wiedza na temat tego samolotu się kończy. Z ciekawszych rzeczy napiszę ,że budowany model przedstawia maszynę na której latał por. Hermaszewski Władysław ( starszy brat Mirosława Hermaszewskiego). Bardzo pokrewną konstrukcją był Jak-17 o którym możecie sobie poczytać Tutaj . Pod tym linkiem możecie poczytać sobie wspomnienia pilotów ,w tym Władysława Hermaszewskiego i ich wrażenia z użytkowania i pierwszych lotów na Jak-17 i Jak-23.

No dobra teraz do rzeczy. Na pierwszy rzut oka wycinanka wygląda na prostą .Dużo szczegółowych rysunków i dosyć obszerny opis budowy, ale... ale po otwarciu zeszytu przeraziłem się bo model wydany na kredzie. Tak szczerze nigdy nie kleiłem modelu na tak wydanym papierze. Dosyć sceptycznie i z niechęcią podchodzę do tak wydanych modeli. Możliwe ,że strach ma wielkie oczy, możliwe ,że opinie na temat tego materiału są stereotypowe dlatego zanim zacząłem sklejać przeprowadziłem kilka prób na kształtowanie i retuszowanie takiego papieru i byłem troszeczkę pozytywnie zaskoczony. Na razie papier ładnie się kształtuje (robię to na podkładce od myszki i wałkuje czymś owalnym). Bardzo ładnie i łatwo można naddatek kleju „zwałkować” wykałaczką i nie pozostaje żaden ślad. Gorzej jest z retuszem. Krawędzie ładnie się retuszują , ale jeśli gdzieś mi najdzie za dużo farbki na zadrukowaną cześć to najlepiej ją wytrzeć palcem, a nie próbować tak jak ja to zawsze robiłem , wycierając wacikiem nasączonym rozcieńczalnikiem do farbek. Bardzo łatwo można wtedy nadruk wytrzeć. A oto co udało mi się do tej pory sklecić:



Jak na razie większych postępów nie ma. Trochę szkieletu i na razie rozgrzebana kabina. Jednak chęci są i tak jakoś optymistycznie widzę prace nad tym modelem:) więc zapraszam do komentowania i oglądania kolejnej mojej relacji.

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
21-02-08 09:35  Odp: [Relacja] Jak-23 FLORA z Modelika
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4


 - 1

Witam. Zasiadam do kibicowania. Mam go w planach do robienia.
Pozdrawiam Paweł

--
"Nigdy nie może być tak źle aby nie mogło być jeszcze gorzej."

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

 
21-02-08 14:07  Odp: [Relacja] Jak-23 FLORA z Modelika
geolot   

http://www.airwar.ru/enc/fighter/yak23.html
tu cos na temat tego obiektu ale niestety kłania się znajomość rosyjskiego

 
21-02-08 16:40  Odp: [Relacja] Jak-23 FLORA z Modelika
Kacper0405   

Witam!!
Sam kleje teraz JAKa 15 i chciałbym kiedys skleic sobie JAKa 23. Tylko z tego co wiem są tam pewne problemy "nie do przeskoczenia" :D Ale mam nadzieje że modelik skleisz pięknie i bez żadnych problemów. POWODZENIA!!

--
Gdyby Bóg postawił na napęd na przód ludzie chodziliby na rękach!!
B M W

 
24-02-08 18:02  Odp: [Relacja] Jak-23 FLORA z Modelika
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam wszystkich,
Dziękuję koledzy za wsparcie i stronkę . Zaczynam czuć presję bo na mnie będziecie sie wzorowali kiedy zabierzecie się za swoje Jaczki 23-cie:). Gdzieś też dotarłem do jakiejś rosyjskiej strony na temat tego samolotu , ale właśnie znajomość rosyjskiego się pokłoniła i tylko sobie zdjęcia pooglądałem.Mimo to dzięki.
Udało mi się coś sklecić po tych feryjnych wojażach. Skończona kabina i fotelik. Raczej większych problemów na tym etapie nie było. Zobaczymy kiedy to wszystko trzeba będzie wpasować w szkielet i zamknąć poszyciem co jest następnym etapem budowy. A tutaj kilka fotek tej kolorowej kabinki.



Uprzedzam ,że tablicy przyrządów na razie nie ma bo idę zgodnie z instrukcją, a tam piszą ,że tablicę trzeba będzie wkleić spory kawałek później. Ja się z autorem kłócić nie będę:).A i fotel nie był jeszcze wklejony do kabiny gdy robiłem zdjęcia.

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
28-02-08 14:39  Odp: [Relacja] Jak-23 FLORA z Modelika
Jawka - Adler 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 1

Bardzo kulturna robota :-)

Powodzenia w dalszej budowie!!

--
Skype: jawka-adler
8856744
Dalej ŁA-7, Bartolomeo Colleoni

 
28-02-08 17:39  Odp: [Relacja] Jak-23 FLORA z Modelika
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

No właśnie, próbowałeś kabinę wpasować na sucho do kadłubka ??
Zaczęliśmy kiedyś Jaka-17 na QWKAK-u, ale już na tym etapie jest sporo do poprawiania :-/

--


Homo homini lupus est.
Qrchak GG:3601204

 
28-02-08 22:17  Odp: [Relacja] Jak-23 FLORA z Modelika
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Qrchak nie tylko próbowałem , ale już kabina jest na swoim miejscu:). Nie, raczej nie miałem z wpasowaniem jej żadnych problemów. Tylko troszeczkę musiałem zaingerować w poszycie (tuż przy tym napisie 28X) i trochę oszlifowałem szkielecik bo poszycie trochę nie chciało wejść. W tej chwili wanna kabiny nie jest wklejona tak jak to autor zaleca(cały czas nie wiem dlaczego), jest włożona luzem. Na zdjęciach trochę widać ,że nieznacznie wystaje , ale jak się ją lekko dociśnie i złapię klejem to nie będzie widać. Na to jeszcze idzie owiewka kabiny więc spoko będzie dobrze.



Jutro , jak się uda , pokażę co tam dalej namodziłem i z czym miałem problemy.

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
28-02-08 22:37  Odp: [Relacja] Jak-23 FLORA z Modelika
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Coraz bardziej zaczyna mi się podobać Twój model. Kiedyś chyba też się na niego skuszę, będzie się ładnie prezentował z Jakiem 15. Będziesz musiał bardzo uważać przy klejeniu skrzydeł, co by oba takie same wyszły. Z tego co widzę, szkieletor jest równie ubogi co w pozostałych modelach serii 15-17-23 i nie ma ani jednego żebra (przynajmniej takiego, które pomogłoby utrzymać odpowiedni kształt krawędzi natarcia i krawędzi spływu).
Trzymam kciuki za dalszą budowę:-)

--
pozdrawiam
Piotr


 
29-02-08 16:41  Odp: [Relacja] Jak-23 FLORA z Modelika
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam,
Jawka, Piotrze dzięki za zaufanie postaram się go nie zawieść:). Co do skrzydeł to na razie o nich staram się nie myśleć. Bardziej od prawie braku szkieletu skrzydła to martwi mnie inna sprawa o której już Marek S wspomniał w swojej relacji(link w pierwszym poście). Coś tam chyba już w fazie szkieletu jest nie tak z wręgą 3X, ale tak jak piszę na razie staram się nie myśleć o tym etapie budowy. Coś tam sobie już wstępnie umyśliłem jak to zrobię , ale na razie nic nie będę mówił i kombinował .Zacznę myśleć o tym kiedy dojdę do skrzydeł.

A ,teraz to co na razie mi się udało zrobić i z czym miałem problemy. Jeśli chodzi o ogon , a wręcz jego końcówkę (cz. nr.32) to dopiero po przyklejeniu kapnąłem się ,że górna jego powierzchnia powinna być ukształtowana na płasko, a nie uwypuklona. Kilka ruchów pędzelkiem (jego drewnianą częścią) i udało mi się trochę spłaszczyć ten element.



Dalej miałem problem z drobnym elementem jakim jest cz. nr 33A. Tu w trakcie kształtowania tego elementu już powoli zaczynałem rozumieć dlaczego nie lubię kredy:). Przy tak drobnych elementach gdzie trzeba coś mocniej kształtować , kreda zaczęła mi się łamać. Potem kiedy przyszło do pasowania okazało się ,że ten elemencik trochę nie pasuje(jest za długi?). Coś mi nie pasowało zacząłem to jeszcze inaczej doginać no i wyszło coś takiego(zdjęcie poniżej).



Prawda ,że okropnie to wyglądało?. Postanowiłem ten element zalać glutem i delikatnie wyszlifowałem. Gorzej było kiedy przyszło tak potraktowany element wyretuszować. Zacząłem sobie malować typowo srebrnym kolorem(zdjęcie poniżej) kiedy moja żona tak od niechcenia to zobaczyła to mi prawie ,że awanturę zrobiła ,że odwalam fuszerkę i powinienem to przemalować na inny kolor:). Tylko jak dobrać taki srebrny kolor jak poszycie?



Zacząłem kombinację w mieszaniu srebrnego z jakimś jasnym szarym. Wyszło mi coś takiego. Może tak być?(szczerze to strasznie nie lubię bawić się w mieszanie kolorów więc może już tak zostawić?:). Myślę jeszcze na wykropkowaniu tych nitów jakie wcześniej tam były. Czy mam je kropkować? Czy zostawić jak jest.?.



A taki jest teraz ogólny stan i widok modelu:



Prace są powolne , ale sukcesywnie sobie coś tam przy nim grzebie. Widzę ,że wielu kolegów obserwuje moje poczynania więc postaram się już bardziej nie psuć tego modelu:)

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024