FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
24-02-08 19:11  [Relacja] Radziecki czołg T-26 - Modelik
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Tak się ostatnimi - długimi zresztą - czasy składa, że Kwiat nie wiedzieć zupełnie czemu, ale radziecką pancerkę skleja. W zbiorach jest już nieśmiertelny T-34/85 oraz T-40 [najdoskonalszy model jaki wyszedł spod nożyczek i skalpela Kwiata] oraz swego czasu był inny Modelikowy wyrób BT-5 - niestety, czasów doczesnych dziecina nie doczekała ze względu na złego tyrana, który jej żywota ukrócił znacznie.

Tym razem, idąc wschodnim szlakiem zwycięstw mniejszych czy też większych nad papierową materią, zabieram się do budowy T-26 z Modelika. Będzie to dokładnie replika modelu T-26 z 1938 roku:



Prace nad nową kartonową przytulanką zaczęły się dobre trzy, a może z cztery miesiące wcześniej. Skończyło się na wycięciu elementów szkieletu - dwukrotnym, a to z prostej przyczyny. Pierwsza próba, jak się okazało niestety, dała mizerne efekty; nie wiem, ale ciągle mam za grubą tekturę po pracy ze skalpelem Olfy i stąd biorą się te cyrki niewidy :/

Natchniony nowym aparatem [tak, będzie można wreszcie poprowadzić normalną relację, na której będzie widać efekty pracy... nawet te najmniejsze, najbardziej zdetalizowane... och i ach] oraz powoli zbliżającą się jakże zacną porą roku pomyślałem nad ponownym zmierzeniem się z przeszkodą. Jak pomyślałem, tak zrobiłem. Naprawdę nie lubię momentu składania szkieletu i jego oklejania poszyciem, bo zawsze powstają przy tym etapie problemy, które nie są na rękę mnie, autorowi, Kwiatowi. Lekko nie ma, ale powolutku rzeczy brną do przodu. Poniżej aktualny stan prac:




Tak, wiem. Retusz póki co jest tragiczny. Jak się wydawało dobraliśmy razem ze sprzedającym najlepszy odcień farby do tego modelu dlatego myślę, że wina leży po mojej stronie i braku doświadczenia w retuszowaniu Pactrami. W niektórych miejscach, bardziej wymieszana farba, wygląda ów retusz naprawdę dobrze, więc da sie to wsystko jeszcze uratować.

I rzut na to, czego w modelu nie uświadczysz widzu.Zamiar był inny, ale życie było niesprzyjającym i stanęło na tym, że ten egzemplarz załogi mieć nie będzie. O!



--

Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

Post zmieniony (14-05-09 03:36)

 
28-02-08 23:08  Odp: [Relacja]Radziecki czołg T-26 z Modelika
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Tutaj najnowsza porcja zdjęć z budowy "nowego ruskiego kochanie". Jak widać na zdjęciach poszycie nie pasuje do siebie idealnie, ba, na bocznej ścianie można dostrzec jak bardzo mijają się białe pola. To mnie zniechęciło i podjąłem decyzję, że w takim razie model pomaluję, a to pozwala na pastwienie się nad szczegółami; to będzie to, czego mnie w T-40 zabrakło.

Również jak widać symetrię szlag trafił - dlatego zdecydowałem się na ponowne wycięcie i złożenie szkieletu. Pracę ruszają niezwłocznie ;-)



--

Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

Post zmieniony (29-02-08 00:46)

 
02-03-08 16:22  Odp: [Relacja]Radziecki czołg T-26 z Modelika
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Cały wczorajszy i pół dzisiejszego dnia spędziłem na ponownym wycięciu, złożeniu i oklejeniu szkieletu. Łatwo na pewno nie było, ale przyjemnie - ot, takie masochistyczne skrzywienie ;)



Efekty dużo bardziej zadowalające moją osobę, niźli te, które można było podziwiać przy poprzedniej próbie zmierzenia się z kawałkiem nieokiełznanej jednomilimetrowej tektury.

Kiedy przymierzałem poszycie do oklejenia szkieletu utwierdziłem się w przekonaniu, że dwa razy nie mogłem spartaczyć szkieletu tak, iż poszycie nadal nie współgra w stu procentach z tym, co tekturowe. Na pewno jest to błąd projektanta - dość jednak łatwy do ominięcia. Ja zdecydowałem się na rozcięcie większości elementów dolnej części wanny, ażeby mieć łatwość dopasowania poszczególnych elementów i ich podklejenia moim wątpliwej użyteczności Butaprenem:



Samo oklejanie jakość poszło. Cudów nie ma, ale malowanie całego modelu pozwala na większy margines niedokładności, niż to jest w przypadku budowy standardowej wycinanki. Tam gdzie będzie potrzeba zakrycia szpar [miejsce łączenia górnej płyty z tą, która jest z tyłu - na poniższym dobrze jest to widoczne], będę się posiłkował Wikolem. Cóż poradzić, umiejętności nie "wisowe", a opracowanie też nie te jakie przedstawia wydawnictwo Halińskiego.



Cóż jeszcze mogę dodać? Na pewno to, że aparat w niektórych miejscach przekłamuje obraz - no tak, w końcu fotografia to subiektywny wycinek rzeczywistości, ale nawet ten wycinek może być dodatkowo przekłamany. Tak się stało z niektórymi niedokładnościami na przedniej płycie -na fotce wygląda to na co najmniej spory bubel, a w rzeczywistości niczego takie szpetnego nie widzę ;)




Kończąc ten przydługi, lecz pięknie przyozdobiony wpis zwracam się z zapytaniem do starszej, bardziej doświadczonej pancernej braci: jakie gąsienice zakładano w T-26? Też było kilka rodzajów - zupełnie od siebie różnych? Takie oto znalazłem przykłady na Google'u:



W wycinance są gąski bliższe tym, które przedstawione zostały w trójwymiarowym egzemplarzu T-26, ale czy to są jedyne właściwe? Szczerze powiedziawszy za piękne to nie jest, dlatego chciałbym zasięgnąć Waszej opinii.

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
02-03-08 23:40  Odp: [Relacja]Radziecki czołg T-26 z Modelika
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jeśli "trójwymiarowy egzemplarz" to ten drugi obrazek, to raczej z rzeczywistością ma to tyle wspólnego, co ja z dzięcieliną pałą:-)
QŃ zaprojektował bardzo dobre gąski do T-26, zapytaj go o nie, a prawdopodobnie drzemią także gdzieś w czeluściach Fanatyka Kartonu.

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-03-08 12:51  Odp: [Relacja]Radziecki czołg T-26 z Modelika
Grzesio   

Ja chciałbym jeno zwrócić uwagę, co zresztą już było sygnalizowane przy okazji ukazania się tego modelu w sprzedaży, na pewien błąd merytoryczny powstający przy budowie tej wersji, a wynikły z nadmiernej unifikacji części modelu.
Otóż T-26 wz. 1938 budowany był wyłącznie na kadłubie spawanym. W modelu mamy nie dość, że kadłub nitowany, to jeszcze z trójczęściowymi burtami wanny, co charakterystyczne było dla najwcześniejszych czołgów dwuwieżowych produkowanych tak do wiosny 1932 roku. :-/ Natomiast pozostałe szczegóły konstrukcji kadłuba (wzierniki, kształt itp.) są prawidłowe dla wersji 1938.
Tak naprawdę nitowany kadłub w takie postaci, w jakiej jest w modelu, nie nadaje się bez przeróbek do budowy żadnej z trzech oferowanych wersji, jako że w tej postaci nigdy nie istniał (dla wersji 1938 trzeba przerobić go na spawany, dla 1933 - i to późnej - zmodyfikować podział burt lub też przerobić na spawany, a dla T-26-4 także zmienić podział burt i w ogóle zmodyfikować jego detale, tak aby przedstawiał wczesną postać czołgu).

Pzdr

Grzesiu



Post zmieniony (03-03-08 12:52)

 
08-03-08 16:51  Odp: [Relacja]Radziecki czołg T-26 z Modelika
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Powolutku prace nad T-26 posuwają się do przodu. Cudów nie ma, jak zawsze, ale pierwsze próby malowania i owszem. Maluje - po licznych testach na L6/40 farbą olejną z Model Master na uprzednio nałożony bezbarwny lakier. Myślę, że tragedii nie będzie.

Jak widać na nitach pociągnąłem powierzchnię suchym pędzlem - umbra palona [tak to chyba będzie w języku polskim się zwać]. Jeszcze przydał by się kolor imitujący jakiś kurz, piasek, ale do tego czasu jeszcze minie sporo dni, więc nie ma co się martwić na zapas.

Odnośnie samej budowy. Nie jest lekko... ale jakoś przebrnę - mam przynajmniej taką nadzieję. jedno wiem... gdybym miał budować ten model w standardzie chyba zrezygnowałbym ;)




--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
23-03-08 16:42  Odp: [Relacja]Radziecki czołg T-26 z Modelika
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Budowa idzie powoli do przodu… naprawdę, uwierzcie ;-) Chociaż, dzięki malowaniu mogę sobie pozwolić na nieco nonszalancji w pracach nad modelem, to i tak kosztuje mnie jego robienie niemało nerwów. Wszystko to, czyli całe me cierpienie przez dwa proste – oczywiste – czynniki: źle zaprojektowany model [co jakiś czas można natrafić na jakiś mniejszy błąd, jednak kiedy mały błąd zostaje powielony razy kilka człeka szlag trafić może] oraz nieporęczne rozmieszczenie części, przez co nie raz bywało tak, iż nad znalezieniem jakiejś części [nawet podzespołu, który był tylko elementem w większej układance] musiałem ślęczeć kilka dłuższych chwil wertując zeszyt od deski do deski.

Przez ten czas na moim T-26 rzeczy głównie przybywało w tylnej części kadłuba. Na pierwszy ogień poszły żaluzje silnika. Wiedziałem, że to nie będzie łatwy etap, ale to, co w teorii nijak się miało do praktyki. To był szlak przez rozżarzone ognie – a wszystko dla jakichś głupich 13 papierowych pasków, które muszą być równolegle do siebie przyklejone… niby nic trudnego, ale cholerstwo się gięło i nie pomógł ani cyjanopan, ani oparcia po obu stronach obudowy owych żaluzji w postaci tekturowych trójkątów prostokątnych. W końcu, niezadowolony z uzyskanych efektów [a próbowałem, co widać na zdjęciach, różnych metod] wpadłem na pomysł, aby ustawić i przykleić żaluzje z dala od modelu, a później gotową część przykleić na kadłubie – rozwiązanie o tyle praktyczniejsze, że miałem znacznie większe pole manewrowania paluchami. Jakoś wyszło, prościej czy krzywiej – nieważne – efekt końcowy nie jest na tyle tragiczny, żeby ranić moje oczęta. A to już wystarczająco dobra nowina.





Kolejna dość istotna sprawa to kwestia zawiasów. Wszystko ładnie i pięknie, bo w wycinance już są prześlicznie rozrysowane zawiasy w postaci bardziej zaawansowanej [i zarazem bliższej rzeczywistości, bo płaska część imitująca zawias nijak ma się do realiów przeca ;-)]. Jednak, jakim było moje rozczarowanie, kiedy ów zawias okazał się być niczym odstające uszy u pięcioletniego przedszkolaka. Widok katastrofalny, niestety. Rzuciłem okiem na fotografie Peciaka i miałem rację – za duże! Znowu robota, pomniejszanie zawiasów. Jakoś przebrnąłem, nawet bezboleśnie i bez zbytnich strat w ludziach.



Dość długie chwile zabawy miałem także z elementem wentylacji silnika. Była noc, późna – wolne, człowiek nie zważa na godziny. Wena modelarska w pełni i o drugiej nad ranem przychodzi etap sklejenia osłony silnika [czy tam wentylacji]. Miód, tym bardziej, że nie miałem pod ręką żadnej siateczki, która mogłaby imitować kratownicę… Poszukałem w magicznej skrzynce krawieckiej pani domu czegoś, co mogło by się nadawać do próby zrobienia owej siateczki. Przebrnąłem przez kilka włóczek nitek – o kolorach, jakich nawet na tęczy nie uraczycie ;-) W końcu, gdzieś na samym dole znalazłem! Nitka bez żadnych włosków wokół niej… cud miód, powiadam Wam.

Mogłem zatem zaczynać hasanie z kawałkiem nitki od lewa do prawa, z południa na północ ;-) Efekt za pierwszy razem – zaczynając najpierw od najdłuższych boków – był mizerny. Drugie podejście zacząłem od naklejenia nitki na krótszym boku i jako tako to wyglądało. Jednak to, co w rzeczywistości wygląda na niemal niezauważalną skazę, na zdjęciach przeradza się w dużego niesymetrycznego babola… sami widzicie.

Będzie trzecie podejście, albowiem siatki już nie ma. Moje poczucie estetyki, uprzednio zgwałcone, dokonało harakiri na nitkowej przeplatance. Teraz MUSI wyjść prosto, ładnie, estetycznie, co by autor był zadowolony, a Czytelnicy-Oglądacze piali z zachwytu ;-)




Ostatnim, czego dokonałem na kadłubie T-26 było wykonanie i naklejenie na przednią płytę imitacji śrub. Zabawa w Corelu i wyszło w miarę. To samo trzeba jeszcze powtórzyć na tylnej płycie. Ponadto wszelkie włazy doczekały się uchwytów rodem ze szpilek, bo drutu miedzianego niedane mi było dostać w swe nikczemne łapy.




Na zakończenie przedstawiam Wam moją oazę, mój warsztat, moje piekło: biurko! ;-)



--

Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

Post zmieniony (23-03-08 16:50)

 
24-03-08 01:47  Odp: [Relacja]Radziecki czołg T-26 z Modelika
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Okie dokie - trzecie starcie z siatką wyszło najlepiej. Będzie też ostatecznym jego wynik - żadnych poprawek! Czasochłonne cholerstwo, ale jestem zadowolony... bardziej niż ze świąt ;-)



--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
24-03-08 18:58  Odp: [Relacja]Radziecki czołg T-26 z Modelika
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Czego chcesz od tej siatki? Jest o niebo lepsza od tej oryginalnej, kilka fotek wyżej.

--
serwusik

 
24-03-08 22:46  Odp: [Relacja]Radziecki czołg T-26 z Modelika
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Niczego, napisałem, że jestem usatysfakcjonowany z ostatecznego efektu. Teraz tylko żeby reszta budowy szła równie dobrze.

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024