FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
08-02-08 08:28  [Technika] Klej Hermol - jaki zamiennik?
Don Kwas   

Mam niestety złą wiadomość odnośnie produktu w temacie. Po wielu latach w służbie modelarstwa, została wstrzymana produkcja "Hermolu" . Czy szanowni modelarze mogliby mi doradzić jakiś ewentualny zamiennik, który jednocześnie nie byłby zbyt uciążliwy pod względem zapachowym - próbowałem z "klejem szewskim", ale po nim musiałem dość długo wietrzyć mieszkanie :-). Będę wdzięczny za wszystkie porady.
Pozdrawiam.

 
08-02-08 08:47  Odp: [Technika] Klej Hermol
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

A z jakiej firmy ten "Szewski" pochodził? Pytam, bo kiedyś wyczytałem (chyba na tym forum), że istnieją różne wariacje. Ja używałem produktów Dragona i o ile tubka nie była zbyt blisko nosa, to zapach nie był szczególnie uciążliwy i znikał na tyle szybko, że nie musialem wietrzyć (jakbym musiał, to by rodzina się o to upomniała ;)).
Teraz testuję Butapren tej firmy, ale nie jestem zadowolony. Rzadszy (to akurat plus, bo daje się nakładać strzykawką), żółtawy (niestety brudzi) i trudniej się zciera z palców. Ale zapach też nieagresywny i nawet moja żona, wyczulona na wszelką chemię, go toleruje.
Dawno nie testowałem Uniwersalnego, ale o ile pamiętam, to właściwości podobne do Hermolu.

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
08-02-08 08:56  Odp: [Technika] Klej Hermol
Don Kwas   

Dziekuję za odpowiedź. Ten mój "Szewski" był od "VOKE'a" - trzyma bardzo dobrze, ale niestety nadaje się tylko do klejenia na obszarach otwartych typu łąka lub plaża :-) - nawet mój kot się zaczął krzywić gdy zacząłem nim kleić :-).

 
08-02-08 09:22  Odp: [Technika] Klej Hermol
Gern 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
 

Tak jak Dixie używam kleju szewskiego Dragona i nie narzekam na zapachy. Co więcej moja wrażliwa na zapachy żonka również nie wygania mnie do piwnicy lub innego ustronnego miejsca. Co do własności klejących to moim skromnym zdaniem klei się nim lepiej niż Hermolem (zwłaszcza od czasu gdy przekonałem się by zgodnie z instrukcją pokryć klejem obydwie klejone powierzchnie)

Pozdrawiam

 
08-02-08 10:51  Odp: [Technika] Klej Hermol - jaki zamiennik?
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Podobny do Hermolu jest UHU Universal - bezbarwny, nieco gęstszy, o wyraźnie innym zapachu i nieco wolniej schnący. Dostępny dość powszechnie w supermarketach.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
08-02-08 12:44  Odp: [Technika] Klej Hermol - jaki zamiennik?
leetomek 



Na Forum:
Galerie - 1
 

o nie mój ulubiony klej Hermol - co ja teraz zrobię ? do klejenia używam 2 rodzaju - Hermol - na styk i Klej polimerowy - normalnie i do usztywnień , idealny zespół do klejenia ( Dragon klej uniwersalny-polimerowy jest bardzo dobry oczywiście sukces leży w odpowiednim dozowaniu ja używam plastykowych końcówek z Super Glu wkręcam je na tubkę kleju polimerowego ) niestety ten klej nie nadaję się do klejenia na styk, jest przezroczysty i powstaje z niego bardzo twarda spoina ale dopiero po 24 h wiec idealny na wypełnienia .

Używałem tez UHU ale go nie polecam jako zamiennika - za szybko wiąże , spoina się rozjeżdża przez co powstają szpary (Hermol wystarczyło dłużej przytrzymać lepiej wiązał ) , co chwile trzeba poprawiać aaa i większa ilość kleju strasznie się napowietrza przez co powstaje duża ilość bąbelków powietrza , brzydko to wygląda jeżeli jakaś większa ilość wyjdzie ze szczelin.

W ofercie GPM był zawsze Hermol a teraz zastąpili go klejem Falco - niestety nie używałem ale będę musiał go wypróbować . Nic nie zrobimy trzeba poszukać zamiennika.

 
08-02-08 13:37  Odp: [Technika] Klej Hermol - jaki zamiennik?
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

No nie, jacyś wredni polokoktowcy likwidują najlepszy klej do modeli kartonowych :(, skandal. To już wiem dlaczego nie mogę go dostać od jakiegoś czasu. Niestety do pewnych rzeczy Hermol był niezastąpiony. Niebawem udam się na wyprawę w celu zakupu i przetestowania nowych " lepideł", jeśli znajdę następcę Hermolu zanim ten wątek zniknie to na pewno o tym napiszę. Normalnie zmartwiłem się poważnie...

 
08-02-08 14:30  Odp: [Technika] Klej Hermol - jaki zamiennik?
KamcioH   

Doskonałym zamiennikiem kleju Hermolu jest klej szewski oraz klej pouliuretanowy. Można je kupić prawie w każdym sklepie chemicznym.

--
Amor patriae nostra lex

 
08-02-08 14:55  Odp: [Technika] Klej Hermol - jaki zamiennik?
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam, ja miałem podobny problem cztery lata temu kiedy to postanowiłem zmienić używany Hermol na coś innego. Zauważyłem ,że Hermol rozpuszczał mi nadruk na modelach. Wtedy jeszcze nie impregnowałem modelu przed wycięciem więc nie wiem czy ta czynność ma jakiś wpływ na to.Szukałem czegoś tak samo przezroczystego i zacząłem używać klej polimerowy, ale i ten klej po jakimś czasie zarzuciłem i używam go już teraz tylko do przyklejenia pleksi na oszklenie kabiny do ramy. Myślę ,że jest do tego idealny bo nie zostawia śladów. Nadal jednak nie miałem kleju do klejenia całego modelu . Poszukując i próbując wszystkiego po trochu natrafiłem na klej poliuretanowy:



Jest to klej z tej rodziny klejów zwanych szewskimi, tylko ja myślę ,że między tym z Dragona i jeszcze innym nazwanym po prostu szewskim są drobne różnice. Ten mój jest troszeczkę bardziej gęsty i troszeczkę dłużej schnie co ja uważam za zaletę bo kilka sekund więcej przy klejeniu większych powierzchni naprawdę dużo daje. W każdym razie ja polecam ten co na zdjęciu. Kleje nim wszystko oprócz kabinek oczywiście.

Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
08-02-08 17:38  Odp: [Technika] Klej Hermol - jaki zamiennik?
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Właśnie wróciłem ze sklepu i babka powiedziała, że to już jest koniec Hermolu, dała mi w zastępstwie Klej uniwersalny Polimerowy, uniwersalny firmy Dragon. Ale smród jest nie miłosierny, jak bym wszedł na jakąś melinę

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024