FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
23-01-08 10:06  [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Witam brać modelarską!
Chciałbym pomalować poszycie denne w swoim okręcie cyjanopanem, tylko nie bardzo wiem jak to zrobić. Klej ten twardnieje w kontakcie ze wszystkim z grubsza, co eliminuje użycia pędzelka itp. narzędzi, a może się mylę, chętnie wysłucham opinii. Szukałem w otchłani forum, ale tam nic nie znalazłem. Wiem, że zarówno QN w swoim Leutze, jak i Fitter w ORP Pomorzanin stosowali tą technikę, dlatego pytanko szczególnie do nich kierowane. Pozdrawiam serdecznie!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
23-01-08 11:11  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

QŃ wylewał supergluta i romazywał go paluchem zanim związał (nie wysycha tak szybko, jak jest go dużo). Metoda bardzo inwazyjna:)) i szkodliwa dla palców - niezwłocznie po operacji pod wodę, a naskórek i tak schodził.

Nie należy zapominać, że QŃ poszycie denne niszcyciela (małe części w porównaniu do dużych jednostek) podklejał brystolem w celu utwardzenia, a superglut to tylko dodatkowe wzmocnienie, zalanie szczelin w dokładnie spasowanym poszyciu i co najważniejsze - forma impregnacji papieru przed dalszą obróbką.

W przypadku dużych jednostek radziłbym stosować rozwiązanie używane przez Vercyna i Highlandera - podklejanie poszycia tekturą.
Ewentualnie dużo wzmocnień szkieleu (dodatkowych wręg, pasów tektury) i podklejanie siatek brystolem.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (23-01-08 13:58)

 
23-01-08 11:45  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

QN napisał: "...niezwłocznie po operacji pod wodę..."

Pozwolę sobie nieśmiało zauważyć, ;o) że cyjano-akryle wiążą absorbując parę wodną, więc woda co najwyżej skraca czas czekania na możliwość zdrapania kleju.
Polecam jednak sposób polecany przez producenta Super Glue :o) http://www.superglue.pl/faq/faq_3.html

PD

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
23-01-08 11:55  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
szyszkownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2
 

Grupa: WLKP

Chodzi mi tutaj przede wszystkim o formę impregnacji papieru przed dalszą obróbką. Co do poszycia to nie mam go podklejonego tekturą, ale za to wręgi pogrubione do ok 5mm no i wstawki tektury pomiędzy nimi- zadanie odrobiłem i przykład Highlandera nie jest mi obcy;) Trzeba będzie poświęcić troszkę naskórka z paluchów;) Dzięki za info QN i zapraszam do relacji "Misja OYODO";)

--
ku chwale kartonu!!! ;)

 
23-01-08 12:11  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
Bartosz 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 1

zamiast palcem możesz go równie dobrze wcierać chusteczka higieniczną

--
Pozdrawiam
_____

 
23-01-08 14:05  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
wojtan   

Podepne sie z podobnym pytaniem. Czym w ogole zastapic cyjanopany chcac zaimpregnowac duze powierzchnie w celu ich pozniejszego szlifowania? Na kadlub wielkosci juz niszczyciela wyjdzie mnostwo cyjanopanu (i toksycznego smrodu).
Pozdrawiam

 
23-01-08 14:33  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Alternatywną metodą impregnacji kartonu jest malowanie olejem rzepakowym, wtedy karton osiąga strukturę skorupy. Taki olej można nabyć w buteleczkach, w sklepach modelarskich.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
23-01-08 14:42  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A może by tak zwykłym lakierem nitro?? Też "nie pachnie", ale taniej wyjdzie. Poza tym opary cyjanoakryli są chyba dużo bardziej toksyczne niż nitro.
Pozdrawiam.

--

 
23-01-08 14:44  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

A jak potem z malowaniem takiej powierzchni? Pytam bo jak wiadomo olej jest tłusty, a farba nie lubi tłustego podłoża. Chyba że ten specyfik zachowuje sie zgoła inaczej?

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
23-01-08 15:03  Odp: [technika] malowanie cyjanopanem, prośba o radę
kr3cik 

 

Jeżeli już rozmazywać cyjanopan palcem to polecam go najpierw owinąć folią np. woreczkiem na żywność, tylko takim grubszym jak do zamrażania. Cyjanopan się do foli nie za bardzo klei, czyli i palce czyste i nic nie poprzyklejane co może się stać np z chusteczką.
Radze od czasu do czasy zmieniać ,,otulinę" palca bo woreczek może sie od kleju przepalić.

--
karton forewer:)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024