FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
14-12-07 22:26  [Relacja/Galeria] Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam wszystkich,

Rozpoczynam kolejną relację z cyklu „Samoloty związane z historią 1 ELT w Mińsku Mazowieckim”. Jako kolejny w tej serii po PZL P11c wybrałem Albatrosa(Oeffag) D.III Ba.253. Samolot wielce zasłużony podczas walk w wojnie Polsko –Bolszewickiej 1920r. Samolot był używany przez 7 Eskadrę Myśliwską czyli tą która zapoczątkowała chlubną historię wielu kolejnych jednostek ,aż do powstania 1 ELT..
Jeśli ktoś chce się zapoznać bliżej z historią 7 EM to zapraszam pod ten Link
Jeśli ktoś chciałby się trochę bliżej zapoznać z typem samolotu jakim był Albatros to zapraszam Tutaj
Model został wydany w nr 8/2006 w wydawnictwie WAK ,a autorem modelu jest Maciej Lewan ( znany tutaj wszystkim Fitter) . A oto okładka:



Mimo tego ,że model jest łatwy i polecany nawet dla początkujących to ja miałem pewne opory przed sięgnięciem do takiej tematyki. Nigdy jeszcze nie sklejałem dwupłata więc nadal czuję się jakoś tak niepewnie. Warunkiem rozpoczęcia prac nad tym modelem , postawionym samemu sobie , było wykonanie tego modelu , ale z kołami szprychowymi. Dlatego zacząłem sklejać ten model , ale praktycznie od końca czyli od kół .Do niedawna koła szprychowe były czarną magią jak dla mnie i czymś innym niż do tej pory kupne kółka. Zacząłem szperać po forach i było kilka ciekawych propozycji jak takowe kółka wykonać , ale postanowiłem spróbować metody zaproponowanej przez kolegę Yeti w relacji z budowy tego samego modelu.Tutaj
Rysunek który w jego relacji jest, bardzo ładnie tłumaczy jak takowe kółka można zrobić. Postanowiłem zastosować tą metodę. Myślę ,że opis czynności do wykonania będzie zbędny jeśli pokażę kolejne etapy powstawania koła. Na zdjęciu poniżej widać ,że stworzyłem już dwie pierwsze linie podziału koła i pomiędzy „szprychy„ wkleiłem oś koła. Ten etap był i jest najgorszy i wymaga dużo cierpliwości i dobrego oka ponieważ środek koła, wyznaczałem sobie używając tego organu. Miałem kłopoty gdy próbowałem wprowadzić na linii łączenia się linii pionowej i poziomej ośkę. Nie mogłem jej tam wprowadzić , Zawsze tam drucik albo był za mocno napięty lub za luźno. Brakowało trzeciej ręki. Postanowiłem naciągnąć i skleić tylko jedną linię i wprowadziłem tam ośkę. Szybko trochę gluta i dorabiałem kolejną linię. Później to już była formalność dorobienie reszty „szprych”. Trzeba tylko uważać żeby pierwsze łączenia nie za mocno naciągać bo z koła powstaje nam jajo (o czym Yeti wspomniał w swojej relacji).



Później myślałem, że będę miał kłopoty z retuszem pomiędzy tymi wszystkimi szprychami, ale mile się rozczarowałem bo wszędzie pędzelek doszedł.



Po doklejeniu bocznych krążków , kółko zaszpachlowałem i po wyschnięciu zalałem glutem.



A tak to wygląda po mozolnym i długim szlifowaniu i malowaniu:



Koła już mam więc i model trzeba będzie ruszyć:). Mam nadzieję ,że dam radę wykonać model tak żeby przypominał Albatrosa:) Zapraszam i w razie czego proszę śmiało pytać.

Pozdrawiam.

--

Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

Post zmieniony (14-12-07 22:55)

 
14-12-07 22:48  Odp: [Relacja]Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Koła są świetne. Będę uważnie śledził relację, bo po pierwsze zapowiada się bardzo ciekawie, a po drugie w planach na najbliższą przyszłość mam ten model. Powodzenia!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
17-12-07 18:40  Odp: [Relacja]Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Widzę, że się nie obijasz ;) Chyba muszę wrócić do Spita, bo mnie jeszcze przegonisz :)
A kółeczka rewelacyjne!!!
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
20-12-07 22:24  Odp: [Relacja]Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam wszystkich,

Dzisiaj mi się oberwie po prezentacji tego co do tej pory wymodziłem, ale na usprawiedliwienie powiem ,że model też nie za bardzo chciał ze mną współpracować.
Po pierwsze w uwagach dotyczących budowy modelu jest wpis ,że poszycia nr 1 i 14 są za długie o 1 mm i należy je skrócić. No ja tego nie zrobiłem tylko sobie sprawdziłem je wstawiając tam wręgi. Prawie idealnie tam pasowały. Dla pewności zacząłem wycinać wręgi i poszycia sąsiednie i sprawdzałem ich spasowanie . No i tu zaczęły się schody. Wręgi sąsiadujące łącze ze sobą i szlifuje po obwodzie . W tym przypadku dla przykładu kiedy wręga nr14B już pasowała do swego poszycia to wręga sąsiadująca 15A jeszcze dużo wymagała szlifowania. Zacząłem sprawdzać tak kolejne wręgi i do przodu i do tyłu i załamałem ręce bo wszędzie spasowanie wręg było takie samo. Kiedy jedna była już gotowa ta sąsiadująca jeszcze nie. A wiadomo to źle wróżyło spasowaniu poszczególnych segmentów przy ostatecznym ich łączeniu. Nie mając za bardzo konceptu jak z tego wybrnąć zacząłem wycinać środki wręg tam gdzie to było zaznaczone żeby to zrobić np. na silnik(zielone pole).



O dziwo wszystko zaczęło pasować. Teraz rodzi się pytanie czy silnik będzie pasował , ale tym myślę zacznę się martwić później. Nie przewidziałem jednego, że po wycięciu w poszyciu i wręgach miejsca na silnik będzie mi trudno szlifować wręgi od czoła . Negatywnym objawem złego rozłożenia siły dociskowej przy szlifowaniu są szpary (czerwone strzałki). Myślę ,że silnik to częściowo zakryje, a jeśli nie to trochę szpachli też nie zaszkodzi.
Podsumowując wręgi w modelu są za duże i znacznie je trzeba było skracać po obwodzie. Co do poszyć 1 i 14 które powinno się skrócić na początku o 1 mm to ostatecznie skróciłem nawet więcej niż1mm poszycie nr1 i to też po linii krzywej za to poszycie nr14 zostało bez zmian.

KABINA

Może najpierw wstawię zdjęcia zrekonstruowanego Albatrosa ,żeby usprawiedliwić kilka swoich poczynań.



Moim zamiarem nie było całkowite przerobienie kabiny. Chciałem tylko trochę uplastycznić kabinę i to co wycinanka zawiera do tego co widać na tych zdjęciach. Co do retuszu. Tu pewnie mi się dostanie. Innej farbki niż pomarańczowa nie miałem. Nieraz mi się wydaje ,że dobrze pasuje ten kolor , a innym ,że to tragedia . Pasy są czerwone bo nie miałem różowego czyli takiego jak na zdjęciach wyżej. Poduszka w fotelu. No tutaj zastanawiałem się jak takie coś wykonać.



Po lewej jest pierwsza wersja czyli obcięte główki szpilek i wytłoczenia na kartonie dokonane długopisem. Po prawej wykorzystałem patent kolegi Mariusza. Na karton nałożyłem zdrowo dużo wikolu i położyłem jedną warstwę chusteczki higienicznej. Na to znowu sporo wikolu i następna warstwa chusteczki i tak jeszcze dwie warstwy (razem cztery)Guziczki wykonałem obciętą igłą 1,2mm. Drugie podejście też nie za bardzo mi się podobało bo wikol po wyschnięciu zmniejszył się więc płasko to tak wyglądało.Za trzecim razem po godzinie kiedy wikol był jeszcze świeży zalałem poduszkę glutem. I tak to teraz wygląda.



A tak wygląda kabina przed jej zabudowaniem:



Dodam tylko ,że tak jak Yeti w swojej relacji uprzedzał podłogę kabiny trzeba troszeczkę przerobić, skrócić po bokach ,żeby przeszła przez wręgę nr2B.
A tak teraz się prezentuje to co do tej pory mi się udało sklecić.



Tak jak uprzedzałem szału nie ma . No a teraz możecie szarpać i krytykować:);. Przyjmuję z pokorą.

Pozdrawiam

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
27-12-07 20:46  Odp: [Relacja]Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam wszystkich,,
Prace ruszyły z kopyta bo wiecie Święta i czasu więcej. Udało mi się już ostatecznie skończyć ogon ze sterami wysokości i kierunku. Co do samej sklejalności tej części modelu to raczej problemów nie było. Bardzo proste elementy i dobrze spasowane. Musiałem tylko trochę zmodyfikować szkielet płozy cz.7A. Po prostu szkielet zakrywałby otwór na „sznur" utrzymujący tylna płozę.



Mam też małą uwagę co do ilości cz12 (łączenie sterów wysokości i kierunku do stateczników). Wycinanka oferuje 8 sztuk ,a potrzeba 12. Moim zdaniem ten element w wycinance był za szeroki. Ja uszczupliłem te elementy do szerokości 1mm.A tak to teraz wygląda. Możecie dopatrzyć się gdzieniegdzie zacieków gluta ,ale to zakryje lakier.



A tak wygląda całość:



Na razie to tyle. Zrobiłem już silnik . Trwają prace malarskie i kombinacje montażowe do łoża w kadłubie ale ,że to bardziej rozległy temat to silnik opiszę w następnej odsłonie już niebawem.

Pozdrawiam

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
01-01-08 20:24  Odp: [Relacja]Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam,
Tak jak pisałem wcześniej jeszcze przed Sylwkiem zabrałem się za silnik. Co do samej jego budowy i spasowania części to nie mam za bardzo uwag. Cylindry wykonałem tak jak zwykle owijając te z wycinanki cienkim drucikiem.



A tutaj silnik po malowaniu:



Gdy przyszło do wpasowania gotowego już silnika do kadłuba okazało się, że silnik jest osadzony za nisko.



Dokleiłem od spodu 2mm kartonu co pozwoliło podnieść silnik. Tak jak wcześniej się spodziewałem , miałem trochę problemów z wprowadzeniem silnika do kadłuba .Przycinałem otwór na silnik poprzez odcinanie poszycia .



A tak to zaczęło wyglądać po zamontowaniu w modelu:



Pewnie już zauważyliście ,że dziób samolotu cz18 była szpachlowana i malowana. No niestety ja innego wyjścia nie widziałem . Tej części nie da się inaczej wykonać. Próbowałem w standardzie, ale ja tego nie potrafiłem . Miałem straszne problemy ze sklejeniem tych wszystkich listków. Gdy już mi się to jako tako udało to na środku miałem piękną dziurę (5mm w pionie i 3mm w poziomie) . Nie mam zdjęć z tego etapu klejenia bo element ten wykonywałem w pracy kiedy to nie miałem przy sobie aparatu . Nie wiem czy to moja wina . Miałem wrażenie ,że ten element miał do sklejenia za dużo o dwa listki.
Dalej miałem też inny problem. Na szczęście nie miałem jeszcze wklejonego silnika kiedy to dorobiłem dolne płaty skrzydeł. Okazało się że gdybym nie zaingerował w ich sposób mocowania do kadłuba to miałbym trochę problemów. Może pokażę o co mi chodzi na zdjęciach..



Tutaj nazwijmy to wpusty(białe pola) skrzydeł nakładały by się w kadłubie na siebie. Mogło by to sprawić trochę problemów ze stabilnym mocowaniem i utrzymaniem linii poziomej przez oba skrzydła. Ja postanowiłem skrócić te” wpusty” i dodać od spodu i od góry dwie podkładki.



Tak dolne płaty wkleiłem do kadłuba. Potem wkleiłem silnik no i ten nieszczęsny dziób (cz18).A tak to teraz wszystko wygląda:



Pozdrawiam.

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
01-01-08 21:03  Odp: [Relacja]Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK
k_natlenie 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Oglądam z zainteresowaniem, bo mam ten model w dalszych planach. Podoba mi się silnik i szpachlowanie dziobu, fajnie ci wyszło. Powodzenia dalej!

 
02-01-08 11:37  Odp: [Relacja]Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK
Yeti 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 6

Witam! Obserwuję Twoje sklejanie z dużym zainteresowaniem. Bo choć ten model ukończyłem jakiś rok temu, to darzę go dużym sentymentem ze względu na.. spasowanie elementów właśnie. Probelmów z dopasowaniem i sklejaniem nie miałem, nawet z okapotowaniem silnika. Jedynie co, to w porównaniu z rysunkami i zdjęciami - w modelu silnik jest właśnie za wysoko. Teraz obniżyłbym go przez obcięcie poszycia, szczególnie od strony rur wydechowych. A dźwigar płatów zrobiłem z patyczka do szaszłyków. Jakoś tym kartonowym nie ufam.
Pozdrawiam!
PrzemekK

--

 
02-01-08 13:43  Odp: [Relacja]Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Yeti no właśnie co do silnika to sie z tobą zgodzę ,że porównując to co mi wychodziło i wyszło z tym co udało mi się podpatrzeć na zdjęciach oryginału to silnik w wycinance i u mnie jest za wysoko, ale inaczej sie nie dało tego zrobić bo właśnie te nieszczęsne rury wydechowe nie miałbym do czego przyklejać bo cylindry były poniżej poszycia.Co do dźwigarów to ja też mam zamiar je wzmocnić i do środka wprowadzić cieki drucik. Co do spasowania , no właśnie ze zdjęć i twojej relacji wychodziło na to, że model jest nieźle spasowany. Nie wiem dlaczego mi wyszło tak okropnie okapotowanie silnika. Dalej mam wrażenie ,że tam było za dużo tych listków.W ogóle to mam chyba jakiś dziwny ten egzemplarz bo miałem problemy z kadłubem , zamocowaniem silnika, no i z tym okapotowaniem, a może po prostu taki kiepski modelarz ze mnie ,że w prostej wycinance zawsze mu wychodzi coś nie tak.Teraz jednak myślę ,że już nie powinno być więcej niespodzianek.
Pozdrawiam

--
Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

 
04-01-08 16:49  Odp: [Relacja]Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK
Partyzant 

Na Forum:
Relacje z galerią - 10
Galerie - 43


 - 8

Witam,
Dzisiaj tak krótko pokażę i opiszę co tam zmodziłem bo jakieś choróbsko się do mnie przyczepiło i ograniczyłem klejenie .
A więc zrobiłem górny płat który kleił się bezproblemowo i dzisiaj doklejałem go do reszty modelu. Słupki, podpory górnego płata wzmocniłem drucikiem 0,6mm. Zanim jednak ostatecznie osadziłem górny płat na słupkach gdzieniegdzie już przygotowałem sobie naciągi.




Straszny katar tak mi zaczął dokuczać w momencie gdy model był właśnie na tym etapie jak powyżej, że powinienem kategorycznie przerwać klejenie , ale ja za bardzo uparty jestem więc skończyłem te naciągi , ale efekt to sami oceńcie .A !, naciągi zrobiłem z żyłki 0,22mm, czarnej którą kupiłem specjalnie z myślą o tym modelu i wielu innych też. A tak to mniej więcej teraz wygląda. Uprzedzam brakuje jeszcze kilku drobnych naciągów , ale to później bo teraz kicham i prycham. Zdrowia wszystkim życzę.



Pozdrawiam

P.S. Yeti jeszcze raz przeanalizowałem sobie twoją relację i zdjęcia i masz rację ,że teraz silnik jest za wysoko i faktycznie można było tego silnika nie podnosić tylko z prawej strony silnika wyciąć trochę poszycia ,żeby odsłonić cylindry i zrobić miejsce na rury wydechowe , no ale teraz to już po ptokach.Dzięki za uwagi. Może komuś innemu się one przydadzą.

--

Skończone:
PZInż 140 (4TP) z MM,Mig-21 MF z FM,Do-17 z GPM,BEa Sea Harrier FRS. Mk1. , Spitfire Vb ,PZL P11c z MM,Albatros(Oeffag) D.III Ba.253. z WAK ,CAUDRON-RENAULT CR-714 C1 CYCLONE z Quest-u,Jak-23 FLORA z Modelika,
Na warsztacie:

Post zmieniony (10-01-08 13:17)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024