FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
05-01-08 13:23  [pytanie] wycinanie wreg, pasowanie czesci
pawel_k 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kleje sobie aktualnie model mysliwca z II w.s. wydawnictwa AH. Zastanawiam sie jak mam ciac wregi. Czy mam je ciac po, po zewnetrznej czy po wewnetrzej stronie linii? Ja staram sie ciac po lini.
Wyszlo mi pelno baboli bo chyba popelniam jakis blad w cieciu i pasowaniu.
Zastanawia mnie tez jak Wy pasujecie czesci. Ja osobiscie stosuje sie do zasady 3 razy przyloz raz przyklej ale to i tak mi wiele nie pomaga. Jak przyloze jakas czesc to nie jestem w stanie jej trzymac przez caly czas nieruchomo w wybranym miejscu, przez co wydaje mi sie ze cos pasuje a jak zaczynam kleic, i wtedy czesc jest przytwierdzona, to wtedy wychodzi mi ze gdzies brakuje 1 mm i wtedy szlag mnie trafia. A juz w ogole nie mam pomyslu jak sprawdzic czy dwie sasiednie czesci do siebie pasuja (jak np. poszycie skrzydel) . Wtedy to juz wszystko mi sie przesuwa.
Albo jak pasowac poszycie kabiny kiedy musze trzymac sklejony szkielet kabiny, z dwoch stron szkieletu mam boczne panele i na to jeszcze dochodzi poszycie kabiny i musze jeszcze uwzglednic grubosc warstwy kleju?
Prosze o jakies rady co do pasowanie i wycinania czesci.

--
Rząd, który kradnie od Pawła, żeby zapłacić Piotrowi, zawsze może liczyć na poparcie ze strony Piotra

 
05-01-08 13:29  Odp: [pytanie] wycinanie wreg, pasowanie czesci
Honzik 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ja wycinam tak zeby ta czarna linia zostala: pierwsza zasada-trzy razy przyloz raz przyklej, druga zasada-lepiej wyciac za duzo niz za malo. Oczywiscie zdarza sie ze jak przykladasz to jest ok a jak przykleisz to jest be.
Trening czyni mistrza ;)

 
05-01-08 14:15  Odp: [pytanie] wycinanie wreg, pasowanie czesci
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Niestety, nie sądzę, żeby ktoś Ci mógł aż tak pomóc. Można to pokazać na żywo, jak ktoś coś robi, ale nie wiem, jak to opisać słowami. Musisz niestety sam dochodzić, jak coś przytrzymać czy coś w tym stylu. To jest niestety to "prawie", które czyni różnicę. Żadne tony przeczytanych mądrości nie zastąpia w pewnych wypadkach starych dobrych prób i błędów i uczenia się samemu.

Jedyne, co mogę powiedzieć to np. 2 sąsiednie segmenty pasuję po kawałku, przytrzymując i stopniowo przesuwając palcami po obwodzie, w miejscu styku, dwie sąsiednie części trzymane razem. Nie wiem jak to jeszcze inaczej opisać, choć zdaję sobie sprawę, że czytając to niewiele się dowiesz.

Kada część, każdy przypadek, element konstrukcyjny, rozwiązanie techniczne jest inne i wymaga specyficznego podejścia. Zdrowego rozsądku, odrobiny umiejętności przewidywania, doświadczenia niestety nic nie zastąpi.

Nawet nie będę Ci udzielał rady, jak co wycinać, bo sam wycinam i po zewnętrznej i po wewnętrznej. Zależy co chcę osiągnąć, jaki mam humor i jak mi się wydaje po iluś tam modelach sklejonych.

Poza tym piszesz, że kleisz model AH. Jeśli to nie jest model starszy niz 10 lat, to te modele można robić z zamkniętymi oczami, bez szczególnego pasowania (w porównaniu do dawnych standardów, sprzed 20 lat). One nie wymagają pasowania części. One wymagają maksymalnej precyzji wykonania. I wycinać powinno się chyba po środku lini (jak ja to robię napisałem wyżej).

Generalnie wycinanki z ostatnich lat same się klejają, nie dotyczy to tylko AH.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (05-01-08 14:16)

 
05-01-08 15:01  Odp: [pytanie] wycinanie wreg, pasowanie czesci
pawel_k 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

No wlasnie QN, poruszyles temat ktory mnie meczy od kiedy zaczalem kleic. Dlaczego nikt nie wydal jeszcze jakiegos filmu instruktazowego jak kleic modele kartonowe? Od reki kupil bym cos takiego gdzie by bylo wyraznie pokazane jak jakis Mistrz modelarstwa klei model. Cos w stylu filmikow gdzie pokazano jak kleic motor Yamaha ale znacznie obszerniejszy.

Co rozumiesz pod pojeciem precyzji wykonania? Staram sie jak moge w dokladnym wycinaniu, potem ksztaltuje najdokladniej jak potrafie czesc zeby ja przymierzyc i przykleic. Czy chodzi o to ze skleilem za malo modeli i ta precyzja pojawi sie dopiero po n-tym sklejonym modelu?

Nie rozumiem dlaczego najpierw piszesz ze modele AH mlodsze niz 10 lat mozna kleic z zamknietymi oczami a potem, ze wycinanki z ostatnich lat kleja sie same ale nie dotyczy to AH. Czy chodzilo Ci o to ze nie tylko AH ma "samoklejace sie" wycinanki?

--
Rząd, który kradnie od Pawła, żeby zapłacić Piotrowi, zawsze może liczyć na poparcie ze strony Piotra

 
05-01-08 15:39  Odp: [pytanie] wycinanie wreg, pasowanie czesci
Bartas 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4


 - 2

QN napisał, że nie dotyczy to TYLKO wycinanek AH. :)
Czyli, że powstaje coraz więcej świetnie zaprojektowanych modeli, które otulone sa w okładki różnych wydawnictw :)

pozdrawiam

--

 
05-01-08 21:01  Odp: [pytanie] wycinanie wreg, pasowanie czesci
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja myślę że każdy musi dojść do tego jak się klei modele .I jednemu będzie to wychodzić lepiej innemu gorzej . Nie jesteśmy tacy sami ktoś dobrze biega i nie bedzie umiał wytłumaczyć co zrobić aby tak szybko biegać nawet tłumaczenie szybko przebieraj nogmi nic nie pomorze.
Ja zauważyłem że w nowych modeach wycina sie po wewnętrznej stronie lini (choć może dotyczy to tylko modeli które ja sam skleiłem).Jednak kiedy nie jest się pewnym lepiej wyiąć po zewnętyrznej a potem dociąć ( zawsze łatwiej zmniejszyć jak potem naciągać).
Trening czyni mistrza.
pozdrawiam i powodzenia Andrzej

 
06-01-08 11:03  Odp: [pytanie] wycinanie wreg, pasowanie czesci
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Myślałem nad filmem instruktażowym , ale doszedłem do wniosku , że film nie odda wrażeń dotykowych , nie odda szorstkości, elastyczności papieru , wrażeń dotyczących zachowania sie kleju (lepkość zmienna w wektorze czasu...;-) ) itp.
To wszystko zdobywa sie własnym doświadczeniem,pracą...

Z własnego doświadczenia przypominam sobie wielokrotnie zdumienie jakiemu ulegałem : obserwując operację wykonywaną przez doświadczonego mistrza chciało sie krzyknąć: jakie to proste! Ale jak sam próbowałem, to q...., nie było to takie proste...Dopiero mozolne zdobywanie doświadczenia przy osobistym wykonywaniu kolejnych takich samych operacji dało ( być może ) podobne wrażenie dla młodszych kolegów przyglądających się teraz mojej pracy...

Ale powtarzam: nie ma takich zdjęć , filmów , porad , które poprowadzą ręce i palce początkującego modelarza w kierunku doskonałości pracy już przy pierwszym,drugim modelu...

Niestety , moim zdaniem...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
06-01-08 11:24  Odp: [pytanie] wycinanie wreg, pasowanie czesci
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Najlepszym filmem instruktażowym jaki istnieje na dzień dzisiejszy jest........forum i jego zasoby. W wielu relacjach jest pokazane dokładnie i punkt po punkcie jak można pewne rzeczy zrobić. Potem już pozostaje tylko tak jak napisał MARIUSZ próbować, ćwiczyć, doskonalić :-)

--

Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy








Post zmieniony (06-01-08 11:26)

 
07-01-08 09:34  Odp: [pytanie] wycinanie wreg, pasowanie czesci
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Co do precyzji wykonania.
Chodziło mi o to, że jak np. obrócisz 2 sąsiadujące segmenty o np. 0,5 mm względem osi, to na kolejnych segmentach uzyskasz skręcenie kadłuba. Jak przykleisz cześć do szkieletu 1 mm za blisko dziobu lub tyłu, to przyklejając kolejne segmenty okaże się, że albo wręga za duża, albo oklejka. Błędy się propagują. Jak zaczniesz oklejać dno kadłuba okrętu od dziobu i pierwszą, 5-cm oklejkę skręcisz o 0,5 mm (o co naprawdę nietrudno) to na końcu metrowego kadłuba okaże się, że ostatnie segmenty są skręcone o 5 mm.
Wszystko trzeba dokładnie przemyśleć, zanim się coś przyklei. A rady, jak przykleić część nr .... w modelu X nikt Ci nie da. Musisz sam do tego dojść, przemyśleć, przeanalizować rysunki, pomyśleć jakie konsekwencje przy dalszej budowie mieć będzie to, co aktualnie robisz.

Najlepiej oddał to Mariusz.

Są pewne aspekty robienia modeli, których nie zmierzysz, nie policzysz, nie przkażesz w żaden sposób. Nie oddasz w żaden sposób giętkości, twardości części w stosunku do jej wielkości i sposobu kształtowania, nie przewidzisz układu włókien papieru i jego wpływu na kształtowanie, dopóki nie weźmiesz go w ręce. Nie wiesz, kiedy klej zaczyna "łapać", kiedy farba ma właściwą konsystencję i gęstość, jak będzie kryła na danej powierzchni, w zależności od jej chłonności, faktury, sposobu impregnacji.

Mało tego. 2 identyczne części klejone różnymi klejami będą się różnie zachowywały. Inna jest specyfika klejeina butaprenem a inna np BCG czy wikolowatymi. Papier inaczej się zachowuje, inna jest grubość spoiny, inaczej klej załapuje, w innym czasie, inaczej odkształca karton (ważne w przypadku klejów wodnych).

Każdy modelarz używa specyficznych dla niego technik, klejów. Są tacy, którzy całe modele potrafią skleić BCG, a ja np. używam go tylko do małych detali. Jedni do cięcia używają tylko noży, skalpeli, inni używają też nożyczek. Jedni robią model zgodnie z rysunkami, sposobem konstrukcji, a ja np. potrafię wyrzucić 2/3 szkieletu, sklejać na wręgę i pasek zamiast na 2 wręgi. W skrzydłach z reguły zostawiam kilka wręg, resztę wyrzucam, ale za to podklejam poszycie.

Wszystko jest kwestią własnych preferencji i doświadczeń.

Jednym słowem bardzo wiele rzeczy robi się "na wyczucie". A żeby je zdobyć potrzeba niestety doświadczenia, które można zdobyć tylko i wyłącznie własną pracą.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
07-01-08 11:21  Odp: [pytanie] wycinanie wreg, pasowanie czesci
pawel_k 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Zgadzam sie, ze najbardziej liczy sie wlasne doswiadczenie. Ale po co uczyc sie na wlasnych bledach (czytaj skopanych modelach) kiedy mozna uczyc sie na cudzych. Wg. mnie filmy najlepiej obrazuja jak sklejac modele. Forum oczywiscie jest bardzo pomocne ale czasami nie moge zrozumiec na podstawie opisu slownego wraz z obrazkami jak ktos cos zrobil. Nie spodziewam sie, ze po obejrzeniu filmu zostane mistrzem modelarstwa ale da mi on lepsze podstawy niz zwykly tekst pisany polaczony ewentualnie z jakimis fotkami.
Dlatego przyjme z ogromnym zadowoleniem kazda inicjatywe majaca na celu wydanie filmu instruktazowego. Pomimo wszelkich jego ulomnosci jest to najlepsza forma nauki (oprocz oczywiscie wlasnego doswiadczenia).

--
Rząd, który kradnie od Pawła, żeby zapłacić Piotrowi, zawsze może liczyć na poparcie ze strony Piotra

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024