Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 218

Warning: Division by zero in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 223

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 354

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php:218) in /home/konradus/domains/konradus.com/public_html/forum/read.php on line 362
WWW.KONRADUS.COM - FORUM MODELARZY KARTONOWYCH - Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)

FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
23-04-07 10:56  [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Poprzednia część relacji jest tutaj .

Zabrałem się za artylerię przeciwlotniczą 105 mm.
Muszę przyznać, że dużą fascynację wywołały u mnie komputerowe opracowania całej artylerii w 19 części EOW w AJ-Press. Zainspirowany postanowiłem dorobić trochę drobiazgów do modelu.
Wynik prac na zdjęciu.

Lufy są z wydawnictwa Haliński. Doskonale zwymiarowane na długość i grubość. Polecam.

Na chyba wszystkich kartonowych modelach Bismarcka jakie widziałem modelarze robią 105-tki w poziomej pozycji luf. Moim zdaniem dużo ciekawiej wyglądają z podniesionymi lufami. Tak będą zamontowane na moim modelu. W tym celu zrobiłem dodatkową bardzo ważną część widoczną przy podniesionych lufach: obręcz mechanizmu podnoszenia luf.

Tak wyglądają wycelowane w niebo.

--

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (24-04-07 11:15)

Odpowiedz na tę wiadomość 

23-04-07 11:33  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
choochoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

wersja wycelowana w niebo miodzio :)

23-04-07 11:37  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Bartosz 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1

- 1

Wyglądają tak jak na zdjęciach wraku.

--
Pozdrawiam
_____

23-04-07 15:02  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Witek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

No nareszcie! Już myślałem, że się nie doczekam. Kończ Robert i na konkurs. Piękne te 105-tki i faktycznie jak mają lufy podniesione to lepiej wygląda.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy

23-04-07 15:08  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Dzięki.
To najlepiej nabiera wyrazu jak się ustawi na okręcie. A zwłaszcza jak jest komplet.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

23-04-07 16:27  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Rafik 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4

Nie mam pytań :)

Dla mnie bomba:)

23-04-07 18:08  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
kari   

Robert, to ustaw je (te 105-tki ma się rozumieć :-) na okręcie jako komplet i zapodaj fotkę.
Wszyscy jesteśmy ciekawi efektu.
Pozdrawiam.
---------------------------------------------------------------------------------------------

24-04-07 00:39  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Arovist 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3

WSPANIAŁE. Zaiste, jesteś Pan MASTER

25-04-07 10:28  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Równolegle z artylerią przeciwlotniczą robię drobiazgi. Kotwice już czekają na montaż.
Łańcuch dostałem z niemiec - poprawny "Bismarckowy" - od Janka H.

Prawy kabestan powinien chyba być zielony - przerobiłem ten z wycinanki. Pokrętło jeszcze nie pomalowane.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

24-05-07 15:18  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Wieże 105 Prawie zrobione, na fotce pierwsza sztuka z rufowych (inny typ):

Lufy na wieży rufowej (tej z daszkiem) zamontowane tylko do zdjęcia - nie przyklejone - od tych dziobowych.
Rufowe miały inny kształt. Te różnice będą uwzględnione na lufach wydawnictwa Haliński.

Przy dziobowych drzwiczki otwierały się do przodu, na rufowych do tyłu.
Do tych wież na zdjęciu zostały jeszcze po 2 drobiazgi do zrobienia.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

24-05-07 16:40  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
kari   

Witaj Robert, 105-tki miodzio, za to mała uwaga do fotek przedstawiających kotwice (też miodzio :-).
Sądzę że powinieneś (dotyczy kotwic umieszczanych w kluzach) odgiąć trzon kotwicy lekko do tyłu (w naturze trzon połączony jest z łapami sworzniem tworząc przegub). Gdybyś zamontował kotwice z fotki (takie proste i płaskie) to będą wyglądały w kluzie nienaturalnie
Pozdrawiam.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

24-05-07 17:25  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Kemot 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

- 6

A za miesiąc będzie te cacka można pewnie zobaczyć na własne oczy. Tak więc przybywajcie do Wrocławia! Bo te zdjęcia (pomimo, że bardzo fajne) to nic w porównaniu ze stycznością z prawdziwą namacalną materią, jaką Robert zapewne nam przyszykuje :-)

--
pzdr
Kemot

25-05-07 10:14  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Kari, bardzo dobra uwaga na temat kotwic.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

25-05-07 20:52  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Michu 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2

- 1

Saburo, a może uda ci się wyciąc trzon i wkleic pod odpowiednim kątem? Wtedy złudzenie że jest połączony z resztą kotwicy obrotowo, byłoby zupełne :-)

11-06-07 08:25  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Zabrałem się za montowanie pokazanych wyżej części.
Kotwice, kabestany oraz dziobowe armaty 105mm trafiły na swoje miejsca.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (27-11-07 09:22)

11-06-07 10:01  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
VETERAN   

Panie Robercie
Proszę o informację; czy ten łańcuch kotwiczny jest elementem zakupowym - czy to ktoś oferuje?
Jestem pod wrażeniem efektu całości.
Pozdrowienia

11-06-07 11:57  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Witek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

Nareszcie Robert pokazałeś więcej fotek. Naprawdę powala ten model na kolana.
Gratuluje efektu
.

--
Pozdrawiam Witek

11-06-07 12:04  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Dzięki.
Veteran, łańcucha nie ma w zestawie.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

14-06-07 19:16  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
VETERAN   

Panie Robercie
Chodziło mi o producenta ewentualnie
gdzie mozna to cudo kupić (łańcuch kotwiczny).
Czy nie zastanawiał się Pan nad wydaniem formy
poradnika, wydawcę Pan znajdzie bez problemu,
a o potencjalnych czytelnikach świadczy ruch na tym forum
Pozdrowienia
Veteran

16-06-07 08:11  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
XYZ    

Hobby od 1982r. Statki , okręty, samoloty, kolej ( głównie tabor PKP -około 1960 - obecnie: polskie parowozy).

Post zmieniony (05-12-07 07:23)

16-06-07 11:35  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
syjek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2

Bartłomiej poruszył bardzo ważną moim zdaniem "kolizję", którą mozna zaobserwować od kilku lat w modelarstwie kartonowym. Trochę nie miejscu poruszać to w tym wątku i liczę, że moderatorzy swtorzą nowy wątek pod tę dyskusje. Chodzi mi o nadmierną waloryzację, która powoduje drastyczne "wychodzenie za skali". Dobrym przykładem na to są osłwione już "mosiężno-miedziane" bulaje czy dla mnie przykład najbardziej rażący - wszelkie odrutowania, a zwłaszcza poręcze i klamry, które abstrachując juz od grubości użytego na nie drutu, są w 90% modelach za bardzo odsunięte od ścian nadbudówek czy burt (pewnie wiecie o co mi chodzi). Wygląda to dość karykaturalnie, bo nie ma to nic wspólnego z trzymaniem skali. O nitach-gigantach, czy maleńkich detalach, które w 1:200 nie powinno być jako 3D widać - to już nie wspomnę ,,,

Akurat w Robert w swoim modelu utrzymuje dystans i "nie przegina", za co należą mu się słowa uznania. Ale temat poruszony przez Bartłomieja wart jest szerszej dyskusji w osobnym wątku.

Robert - świetna robota !!! tylko tego pomalowanego kadłuba ci nie wybaczę ... ;)
W 11 MO dostaniesz kilkanaście zdjęć zbliżeń z "Bismarcka" Tomka Guza - można sporo rzeczy podpatrzeć :)

Do zobaczenia we Wrocku.

--

Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

Post zmieniony (16-06-07 11:39)

16-06-07 12:06  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Wojteczek   

Szanowni Koledzy !

Ja trochę obok i ogólnie.

Nie ma przerostu waloryzacji, chyba, że przekłamano skalę, nie ma modelrarstwa
kartonowego, to tylko technika, chodzi o wykonanie dobrego modelu , najlepiej
w museum quality. W rzeczywistości nie ma czarnych liniii podziału - to kartonowa bzdura. Model trzeba malować - całkowicie.

Z papieru i tylko z papieru nie można wykonać sensownego modelu.
Szkoda czasu i atłasu.

No chyba, że ktoś chce wygrywac jakieś głupie konkursy

WJK

27-11-07 09:37  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

W relacji cisza, ale prace w miarę dostępnego czasu posuwają się do przodu.
Na początek nic nowego, ale moim zdaniem ciekawe zdjęcie dziobu okrętu.

Zrobiłem sporo drobnicy pokładowej. Między innymi szyby wentylacyjne przy wieży Bruno.

Również przy wieży Casar

Nie fotografowałem wszystkich drobnych części. Część z nich już na swoim miejscu a część jest gotowa do przyklejenia i czeka w pudełku. Na przykład bębny.

Za chwilę pokażę Wam kutry.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

27-11-07 10:32  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Bardzo podoba mi się kolorystyka kutrów w modelu Bismarcka. Powinny ożywić szary model i warto poświęcić im więcej uwagi. Cztery z nich będą stały na hangarze lotniczym, trzy na małych hangarach przy kominie.
Kilka fotek z prac.

Zrobiłem bulaje. Jak widać na zdjęciach poszycie kutrów ma nadrukowane nacięcia do poprawnego ukształtowania. Ja nie porafię po nacięciu skleić tak dokładnie aby nacięcie nie szpeciło modelu. Udaje mi się dopasować krawędzie bez nacinania.

W zasadzie finalnie nie będzie tego widać, postanowiłem jednak pomalować dna kutrów. Na tym zdjęciu widać po przemalowaniu.

Moją niekonsekwencją jest wykonanie przedniego oszklenia z kartonu. Starałem się to skleić z folii - ale bardzo trudno zrobić to czysto. Całe okienko jest na wierzchu - widać każdy ślad kleju. Mają załamania i ramki - niezbędne do zrobienia. Po kilku nieudanych próbach zrobiłem kartonowe. Są ładnie wydrukowane - nie szpecą.
Oczywiście wszystkie kutry mają zainstalowane śruby napędowe.

Tutaj już prawie zrobione.

2 Typy - różnice wielkości wynikają z perspektywy - mniejszy jest dalej.

Na dachach kutrów przy kominie zdecydowałem się umieścić koła ratunkowe. Same koła widziałem gdzieś na zdjęciach właśnie na tych kutrach, ale na fotografiach archiwalnych wszystkich z nich widać uchwyty do zamocowania tych kół. Same koła poprawiają plastyczność.
Zostały jeszcze stelaże do przyklejenia. Widać je na wielu fotografiach Bismarcka - nawet z zaciągniętymi na nich plandekami. Nie widziałem stelaży na wewnętrznych kutrach z hangaru głównego. Prawdopodobnie dzisiaj nastąpi ich montaż.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (27-11-07 13:23)

27-11-07 11:09  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

- 3

Rzeczywiście bardzo ciekawa kolorystyka kutrów.
Zastanawiam się, czy możnaby wydrukować szybki z ramkami na folii, np.: z opraw dokumentów. Przyklejanie osobnych ramek na folię to faktycznie nieco karkołomne, choć muszę sprawdzić, czy zastosowanie do klejenia matowego lakieru Humbrola zdałoby tu egzamin. Lakierem tym kleję okapy bulajów i trzyma, nic nie widać, to może i tu by się sprawdziło.

--
Sven

HMS Ark Royal

27-11-07 20:59  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Wacek   

Witamy po długiej przerwie.
Na dziobie nie przykleiłeś części 23b (pierścień wokół środkowej kluzy kotwicznej) - jest zbędny?
Miałbym jeszcze małą prośbę - mogłbyś wstawić ( lub przesłać) zdjęcia półkluz ale jeszcze bez kotwic?
Powodzenia w dalszej budowie.
Wacek

27-11-07 23:48  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
XYZ    

Hobby od 1982r. Statki , okręty, samoloty, kolej ( głównie tabor PKP -około 1960 - obecnie: polskie parowozy).

Post zmieniony (05-12-07 07:24)

28-11-07 00:00  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Wacek, a czy ja napisałem, że dziób jest skończony ?
Wysłałem Ci zdjęcie jakie chciałeś. W poprzednich częściach relacji chyba też można zobaczyć.

Co do gruszki - nie wiem. Ja modelu nie rojektowałem. Jest już po fakcie - w modelu już nie poprawię gdyby się okazało inaczej. Sprawdzę to przy okazji. Dla sylwetki ma to małe znaczenie.

Na jednym z kutrów stelaż zamontowany. Plandeki nie będzie.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (28-11-07 00:16)

28-11-07 09:09  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kemot 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

- 6

Pomimo, że mam możliwość śledzenia relacji na priv to i tak Robert potrafi mnie zaskoczyć czymś nowym (zdjęcia wieży Bruno).

Nikt nie wspomniał o bębnach z linami a według mnie są one FANTASTYCZNE. Zobaczcie ile zyskuje model, gdy nawinie się taką "linę". Wyglądają jak żywe :-)

Nie ukrywam, że jeśli chodzi o pojmowanie modelarstwa kartonowego, samo klejenie modeli i ich waloryzację to jestem dokładnie tego samego zdania co Robert (czyli model bez szpachli, z dodaną własną waloryzacją (głównie drobne detale i odrutowanie), malowanie w zasadzie tam gdzie jest to niezbędne (a nie ukrywanie pod farbą baboli) itp). I właśnie dlatego jego praca tak mi się podoba.

--
pzdr
Kemot

28-11-07 13:09  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
VETERAN   

SUPER RELACJA
Jednak należy również akceptować tych co malują cały model.
np. WICHER 1:100 Jhradcy
Technika Roberta i Innych wymaga "wirtuozerii" na którą nie każdego stać
i nie każdy akceptuje.
Nie każde malowanie to ukrywanie "baboli"
Każda technologia prowadzi do celu.

29-11-07 08:22  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Andreas 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Ja także podziwiam kunszt i wykonanie. spasowanie elementów pierwsza klasa. Pokażesz go na zawodach? czy będzie dostępny tylko u Ciebie?

29-11-07 09:26  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Pokażę.
Po raz kolejny - ale obiecuję, że ostatni - bo skończony będzie na wystawie we Wrocławiu (czerwiec) i postaram się być w Porąbce i Oleśnicy.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

29-11-07 16:46  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Witam , cieszę się że prace ruszyły . W związku z tym mam do Ciebie parę pytań .
Czy łańcuch kotwiczny jest właściwie umieszczony na kabestanie ?
( sam miałem podobny dylemat i po poszukiwaniach w "necie" wywnioskowałem , że powinien być usytuowany wyżej tj. na tych biało-czerwonych tulejach )
Czy przy budowie kutrów Korzystałeś z innej ( niż wycinanka ) dokumentacji wykonując dodatkowe elementy wyposażenia ?
Czy malowanie niektórych elementów ( w nawiązaniu do fragmentu wypowiedzi Kemota
"... malowanie w zasadzie tam gdzie jest to niezbędne..." ) faktycznie było niezbędne skoro gro części modelu wydrukowano na obustronnie szarym papierze ?
Ogólnie całość prezentuje się bardzo okazale .
Serdecznie pozdrawiam i kibicuję dalszej budowie .

29-11-07 21:21  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Łańcuch jest dobrze, Vercyn.
Łańcuch przechodził pod kolorową tuleją na 100%. "Schlachtschiff Bismarck - DAS ORIGINAL IM DETAIL" strona 25 i 27. Łańcuchy zechodziły przez dolne części kabestanów.
Przy wszystkich częściach korzystam z dostępnych mi publikacji. O ile jest z tego korzyść i jest to dla mnie wykonalne to staram się ulepszać model.
Ulepszanie sprowadza się do zwiększenia detalizacji - to wydanie Bismarcka jest bardzo wierne historycznie.

Kutry widać na wielu zdjęciach. Są też ładne rendery w publikacjach AJ-Press.
W modelu Halińskiego są one zrobione moim zdaniem świetnie i mają zgodną, atrakcyjną kolorystykę. Ja tylko je odrobinę uplastyczniłem. Ława na środku jest nadrukowana - ja ją zrobiłem 3D, stopnie schodków, bulaje itp.
Na stelaże zwrócił mi uwagę Veteran. Ma rację. Widać je na fotografii w 3 części EOW o Bismarcku z AJ-Press. Jest na nich plandeka i wyraźnie widać, że składa się z 5 części - więc tak zrobiłem.

Z tym malowaniem wyjaśniłem kilka postów wyżej (kuter trzymany w palcach). Musiałem zamalować widoczne linie nacięć na poszyciu dna. Ja nie nacinam. Bez nadrukowanych linii malowanie byłoby zbędne, co widać na zdjęciach.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (29-11-07 21:24)

30-11-07 17:56  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Nie zrozumieliśmy się w kwestii malowania ( może zadałem nieprecyzyjne pytanie ?).
Nie chodziło mi o malowanie dna kutrów ( to sprawa oczywista , u siebie też pomalowałem cztery sztuki ), a o elementy wież Anton ,B,C,D - poza "dachami" oraz boczne i górne fragmenty osłon armat 105 , hangary przy kominie , podstawy pod kutry na tych hangarach , boczne osłony artylerii średniej , górna ( srebrna ) część komina . Całość tej kwestii i związane z nią wątpliwości wynikają z twierdzenia Kemota o malowaniu "... w zasadzie tam gdzie jest to niezbędne...".
W temacie dwóch pierwszych pytań Odpowiedziałeś mi wyczerpująco , dziękuję .

30-11-07 22:29  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Możemy podyskutować.
Kemotowi chodziło właśnie o dna kutrów. Dlatego mogłem źle zrozumieć Twój wpis.
Model ma pomalowane dno, pas wodny - bo miał niejednolity odcień, dachy głównej i średniej, radary, lufy.

Z tego co wymieniłeś nie było malowania.
Wieże 150 oraz 105 są sklejone odwrotną stroną - stąd brak linii na krawędziach. Nity są delikatnie odcisnięte.
Widzisz, jestem miłośnikiem czystego sklejania z kartonu - ale nie jego niewolnikiem - jeśli nie służy to modelowi.

Dla przykładu te małe tulejki dookoła komina zrobiłem z kalki technicznej. Karton jest moim zdaniem zbyt gruby. Materiał spoza wycinanki wymaga malowania. Musiałem pomalować przy okazji okap aby nie było różnicy farby pomiędzy okapem a tymi tulejkami - bo to szpeci model.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

01-12-07 11:09  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Z Twojej wypowiedzi rozumiem , że Kleisz model według własnych zasad , z materiałów które w Twojej ocenie będą bardziej właściwe , a malowanie jest tylko konsekwencją wcześniej podjętych decyzji . Takie podejście według mnie nie jest pozbawione sensu , jest ciekawe i twórcze .
Wracając do 105-tek , to dlaczego Wybrałeś tylko niektóre fragmenty do odwrócenia ...?

"Wiedza bez działania jest pusta ,
ale też działanie bez wiedzy jest ślepe"
Jensen 1994

Post zmieniony (01-12-07 11:10)

01-12-07 13:03  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Vercyn, zauważ:
Odwrócone są same wieże - i moim zdaniem porawiło to ich wygląd bo czarne linie na rawędziach zgięć za mocno podkreślają te krawędzie - nie wygląda to najlepiej.
Po za tym odrobinę przesunąłem pozycję drzwiczek..
Nie skleiłem na lewą stronę peryskopów - nadrukowany na peryskopach wizjer jest jak najbardziej "na miejscu".
Nie skleiłem na lewą stronę zamków armat. Zauważ, że są tam wydrukowane otwory do ładowania pocisków. Otwory być muszą - są jeszcze bardziej "na miejscu". Sklejenie otworów 3D odrobinę trudne - i nie opłaca się wkład pracy bo armaty będą wycelowane w górę i na zewnątrz - ledwo będzie je (otwory) widać.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (01-12-07 13:07)

01-12-07 18:37  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Dobre uzasadnienie . Wywnioskowałem z niego , że czarne linie na krawędziach nie wyglądają najlepiej , idąc dalej tym tokiem myślenia zastanawiam się dlaczego nie Wykonałeś bocznych powierzchni artylerii głównej , bądź niektórych elementów wyposażenia pokładu głównego i pokładów nadbudówek w podobnej technice ?
Co do "otworów 3D", to w pełni podzielam Twój pogląd .
PS;
Interesująca dyskusja szkoda tylko , że nie Odniosłeś się do pierwszej części wpisu z 11:09 .

01-12-07 19:23  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Zadaj mi konkretne pytanie to na nie odpowiem. Do czego mam się odnieść w pierwszej części tego wpisu z 11:09 ?

Kiedy kleiłem artylerię główną to wtedy nie wpadłem na ten pomysł - dzisiaj bym tak zrobił.

"...idąc dalej tym tokiem myślenia zastanawiam się dlaczego.. "
Vercyn, proszę o szczerą odpowiedź na pytanie: do czego ma prowadzić ta dyskusja ? Chcesz mi coś udowodnić ?

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

02-12-07 11:36  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Nie rozumiem skąd to poirytowanie , przecież sam Zaproponowałeś dyskusję .
Dyskusję , która w mojej ocenie jest bardzo merytoryczna , powiem nawet - ma walory dydaktyczne , dlatego że poruszmy w niej kwestie techniki wykonania , jej zasadność oraz przewidywania i planowania budowy modelu ...
Czy moje dotychczasowe wpisy sugerują nie szczere intencje ?
...dokąd zaprowadzi nas ta dyskusja , teraz nie wiem - to zależy od Nas .
Niczego nie udowadniam , wymieniamy poglądy , które podkreślę to jeszcze raz są bardzo merytoryczne .
Budujesz model w technice , która w niedalekiej przyszłości może stać się kanonem modelarstwa kartonowego ! ( a propo wypowiedzi Syjka )

Jensen 1994

Post zmieniony (02-12-07 11:36)

02-12-07 22:26  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

OK, ale nie napisałeś do czego mam się odnieść w pierwszej części tego wpisu z 11:09 ?

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

02-12-07 23:58  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Z Twojej wypowiedzi rozumiem ,{{{ że Kleisz model według własnych zasad , z materiałów które w Twojej ocenie będą bardziej właściwe , a malowanie jest tylko konsekwencją wcześniej podjętych decyzji }}} . ...
Do fragmentu w "klamerkach" ...
Skądinąd wiem , że Budujesz model z więcej niż jedna wycinanek , więc może udałoby się jeszcze poprawić wieże główne ?!

03-12-07 07:03  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Tak, kleję wg własnych zasad. Tzn. nie trzymam się kurczowo tzw. "standardu" - szukam najlepszych rozwiązań i staram się ulepszać techniki. Ja sądziłem, że jest to powszechnie oczywiste stwierdzenie - a nie pytanie. Chyba każdy tak skleja.

Model powstaje z dwóch wycinanek.

Co takiego chcesz poprawiać w wieżach artylerii głównej ?
Dorobiłem odrutowanie, wizjery na przodzie, spody (wycinanka nie zawiera spodów) włącznie z onitowaniem i klapami do wyrzucania łusek, ulepszoną wersję wentylatorów na tylniej ścianie, wypukłe nity, okrągłe podkładki pod trzpienie na skosach . Jak rozumiem to wszystko mało i wieże są do wymiany ?
Jeśli chodzi o linie gięć na tych wieżach to akurat tak się składa, że większość z nich to linie cięć - przy wycinaniu starałem się nie zostawiać linii. Najbardziej widoczne linie to krawędzie górne. Zauważ, że nie istnieją bo pomalowałem dachy na ciemno. Ile więc zostało ?
Dopiska: bym zapomniał. Wsuwany dalmierz jest sklejony na lewą stronę bo tam akurat linie przeszkadzają.
Warto robić wszystko od nowa ?

Zobacz część 2 i 3 relacji - jest w spisie.
--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (03-12-07 08:56)

03-12-07 19:37  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Nie warto wszystkiego robić od nowa , chodziło mi tylko o boki wież .
Chociaż w świetle " nie zapomnianego dopisku " wychodzi, że wsuwany dalmierz sklejony na lewą stronę bo tam akurat linie przeszkadzają wykonany został później biorąc pod uwagę wypowiedź ... Kiedy kleiłem artylerię główną to wtedy nie wpadłem na ten pomysł - dzisiaj bym tak zrobił. ... tzn. równocześnie z alt.105 , jak więc mógł się znaleźć na fotkach w relacji cz.2 i 3 . [ w grę może wchodzić jedynie wymiana z drugiej wycinanki ;-) ]
Czytałem i oglądałem wszystkie części relacji z budowy tego modelu , nie tylko tu , nawet raz wpadłem na coś takiego ".... Model bedzie standardowy bez szpachlowania i malowania - ale z dodatkiem elementow uplastyczniajacych: bulaje, drabiny, zawory denne itp. .. " jest to początek relacji prowadzonej przez Ciebie na kartonbau założonej na początku 2004 i uzupełnianej na bieżąco .

Jensen 1994

Post zmieniony (03-12-07 19:49)

03-12-07 20:37  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Wacek   

Saburo: Te klapy z tyłu wież artylerii głównej to do wyrzucania łusek?
Prawdę powiedziawszy nie sądziłem, że do dział takiego kalibru stosowano ładunki miotające w łuskach.
Kiedy znowu będzie można popaść oczka postępami? :)

03-12-07 21:30  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Dlaczego równocześnie z art 105 ?
Nie przyszło Ci do głowy, że dalmierz był ostatnim etapem wieży ? Kiedy wszystko było zrobione na gotowo to został wykonany na samym końcu dalmierz ?
Przecież sklejałeś Bismarcka więc powinieneś pamiętać, że na dalmierzu są linie na środku pomagające równo wsunąć dalmierz. U mnie te linie były po za obrysem wieży - sytuacja nie do zaakceptowania - i tak powstała pierwsza część sklejona na lewą stronę.

Jestem dumny ze swoich wież artyleryjskich. Dzisiaj skleiłbym je ciut lepiej - ale na pomysł sklejania ich od nowa mogłeś wpaść chyba tylko Ty.

Vercyn, powtarzam pytanie: do czego zmierza ta rozmowa ?
Chcesz mnie sprowokować ? Daremny wysiłek.

Zwracam Ci jednak uwagę, że przez 2 strony wpisujesz się tylko Ty. a to jest relacja z budowy a nie rachunek sumienia i tłumaczenie się "skoro teraz zrobiłeś to czemu wtedy nie... " itd.
Nie chcę być niegrzeczny ale te uwagi nie są zbyt konstruktywne.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

03-12-07 22:20  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Wacek, klapy na spodzie - podłodze wież. Zobaczysz je w 2 części relacji.
Te łuski miały 420mm.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

04-12-07 19:11  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Zauważ , że połowa tych wpisów na 2 stronach należy do Ciebie ;-).
W tym miejscu należą się podziękowania dla forumowiczów , to dzięki nim była możliwa wymiana poglądów bez "zakłóceń", widać obserwowali to z zainteresowaniem .
Ciągle Piszesz o próbach prowokacji , kompletnie tego nie rozumiem , jedyną prowokacją jaką tu widzę są zdjęcia Twojego modelu , które "prowokują pozytywnie " do pracy nad własnym warsztatem , do zastanowienia się nad metodą wykonania , do jej zmiany w trakcie budowy . To co można przeczytać wyżej nie da się zamknąć w jednym zdaniu : czy kleisz model według własnych zasad ... tak kleję wg własnych zasad ... , to pozwala poznać te zasady , przemyśleć je i spróbować samemu .
Wiesz , nie każdy kto zada może trochę irytujące (przyznaję ) pytanie musi okazać się prowokatorem .
Pozdrawiam i przepraszam jeśli zakłóciłem Twój spokój .

04-12-07 21:33  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Siłą rzeczy połowa wpisów jest moja - bo odpowiadam.

Spokoju mojego nie zakłóciłeś.
Za wyjątkiem kabestanów to bardziej wyglądało na rozliczanie z moich słów i poprawianie na siłę mojego modelu. Stąd irytacja.

Decyzja jest moja a jakiekolwiek naciski są nie na miejscu. Na sugestie jestem otwarty.
Dziękuję za zainteresowanie budową

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (04-12-07 23:08)

09-12-07 10:26  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Po chwili zastanowienia ...
To co napisałeś ... Nie przyszło Ci do głowy, że dalmierz był ostatnim etapem wieży ? Kiedy wszystko było zrobione na gotowo to został wykonany na samym końcu dalmierz ?
Przecież sklejałeś Bismarcka więc powinieneś pamiętać, że na dalmierzu są linie na środku pomagające równo wsunąć dalmierz. U mnie te linie były po za obrysem wieży - sytuacja nie do zaakceptowania - i tak powstała pierwsza część sklejona na lewą stronę.
zaczęło mnie zastanawiać . U mnie na wieżach jest identyczna sytuacja tj. linie są poza obrysem poszycia wieży . Czyżbyśmy popełnili taki sam błąd w fazie montażu dalmierza ?
Z drugiej zaś strony gdyby tak rozciąć ów dalmierz na środku ( bo wsuwany jest przecież ) i skrócić go o odpowiednią długość tak aby się linie pochowały to wywracanie na lewą stronę pewnie nie byłoby potrzebne ?!

09-12-07 13:13  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Vercyn…
A pomyślałeś, że wsunięcie dalmierzy zmieni ich rozmiary ?
A czemu się bronić przed sklejeniem na lewą stronę ? Przecież nie ma żadnej różnicy – skleja się dokładnie tak samo.

Cytat:
„Nie warto wszystkiego robić od nowa , chodziło mi tylko o boki wież .”

Twoim zdaniem Vercyn, mam wymienić (wyciąć ?) tylko same boki wież artyleryjskich a resztę zostawić tak jak jest ?
Twoim zdaniem jest to wykonalne i będzie korzystne dla wyglądu końcowego ?

W kwestii linii na krawędziach zgięć.
Nie powinno ich być, a jeśli już - to możliwie delikatne.
Nie można jednak traktować z takim samym rygorem linii na wieży 105 i wieży 380. Wieża 380 jest na tyle duża, że te linie giną. Na 105 stają się krzykliwe.

Na Twoim miejscu w ogóle zrezygnowałbym z trzymania się jednej zasady do wszystkiego. To co przy jednej części jest zbędne – przy innej jest cennym uplastycznieniem. Poprawia ogólną iluzję – jaką ma dawać model.

Pokażę stelaż na kutrze reprezentacyjnym.

Większość kutrów jest na swoich miejscach.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (18-01-08 21:25)

09-12-07 14:44  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Ależ skąd , niczego nie Wymieniaj ani nie Poprawiaj . Wiem z własnych doświadczeń , że takie poprawki tylko pogorszą sytuację . To tylko dyskusja o warsztacie !
Dlaczego wsunięcie dalmierzy ma zmienić ich rozmiary ? Chodziło chyba o przycięcie , czy linie nie licowały z obrysem aż w takim stopniu że docinka elementu rzutowałaby na wymiar w skali ?
Chciałbym zapytać jeszcze o stelaże na kutrach , a bardziej o imitujący je nadruk .
Czy Będziesz go zamalowywał ?
Na dwóch ostatnich zdjęciach zauważyłem , że Wykonałeś bulaj na załamaniu bocznej ściany nadbudówki ( pod wieżą alt. 105 , po lewej stronie jest bęben i otwór na dźwig)
Czy w rzeczywistości stosowano takie rozwiązania na Bismarcku ?

09-12-07 15:11  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Tylko przedni stelaż ma nadruk.
Dokładnie pod częścią nie zwracają uwagi - są jak cień części.
Jak mogę to zamalowywać, skoro części są już na modelu ?

Bulaj nie jest na załamaniu, ale na łukowej części. Ta sama książka cytowana wcześniej - strona 63. Widać bulaj na podobnym miekscu - na brzegu wnęki wieży 150mm. A więc stosowano.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

10-12-07 20:15  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Tak wyraziłem się nie precyzyjnie, pisząc "załamanie " .
Czyli jest to "bulaj łukowany" i na dodatek jedyny na tym okręcie bo z drugiej strony jest inaczej ! EWENEMENT !
Sugerowałbym jednak pomalowanie , bo Zgodzisz się przecież że te odwzorowania na dachach to już nie są pod imitacją stelażu .
Malowanie części , które są już na modelu jest możliwe , maluje się je w taki sam sposób jak te których jeszcze tam nie ma . Cieniutki pędzelek "00" i punktowo nanoszona farbka . To jest jak retusz i jest w pełni tożsame z przyjętymi przez Ciebie zasadami .

10-12-07 21:38  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
MBig 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4

Witam.
Moze troche nie na temat, bo to nie o modelu kartonowym.
Widzialem w sobote kadlub Bismarka w skali 1:72, oczywiscie modelu RC. Pobi niesamowite wrazenie. Modelarz, Szkot, pokazal mi plany, ktore po rozwinieciu rulonu nie miescily sie w living roomie. W dokumentacji ma ksiazki z AJ Press o Bismarku, czesc 4 i 5. Obiecalem mu, ze znajde dla niego w Polsce cz 1 i 2. Moze ktos wie, czy te ksiazeki sa dostepne w sprzedazy??
Pozdrawiam z zimnej dzis Szkocji ( 2 st). MBig

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30

Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

11-12-07 07:25  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Vercyn, o co Ci chodzi z tym bulajem ?
Przecież u Ciebie ten bulaj też trafił na zakręt ściany. Dokładnie tak samo.
Ja nie jestem projektantem modelu, a po za tym rozmijasz się z prawdą co do tego, że nie było bulajów w takich miejscach. Mam zdjęcia z bliska.

Skoro sugerujesz mi pomalowanie tych linii to dlaczego nie pomalowałeś ich na swoim modelu ? Zresztą nic straconego - możesz przecież zrobić to teraz - na modelu. Zgodnie z własną instrukcją: "maluje się je w taki sam sposób jak te których jeszcze tam nie ma".
Czekam na efekt, Vercyn.

Inaczej nie wpisuj mi co "byś sugerował" bo mnie to zwyczajnie nie interesuje.
Co myśleć o radach modelarza, który niedawno skleił taki sam model i ma dużo "sugestii" których jednak sam nie zastosował przy budowie ?

Zwracam także uwagę, że to jest moja relacja. Masz pomysły ? Załóż swoją i pokaż jak to zrobiłeś.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (11-12-07 15:16)

11-12-07 17:23  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
krystian 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19

Podziwiam twoją prace, model bardzo przypomina oryginał, nawet jest lepszy:) Szczególnie artyleria 105mm.

Robert z jakich źródeł korzystasz, przy robieniu bismarcka? Prócz monografi z aj-pressu?
--

U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

Post zmieniony (12-12-07 19:56)

11-12-07 20:03  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

Dobrze , zostawmy ten bulaj .
Nie pomalowałem , bo nie wykonywałem stelażu i pozostawię nadruk tak jak jest !
Ot , otwartość na sugestie ? Jak już się jedna pojawiła i to odnosząca się "stricto" do preferowanej przez Ciebie techniki budowy , to ją pomnożyłeś ( "dużo") i Umieściłeś w kontekście , który dotyczy modelu budowanego w zupełnie innej konwencji ( przecież zdajesz Sobie doskonale z tego sprawę ) niż Twój Bismarck , więc proszę nie Pisz " taki sam ".
Ps:
Widzę , że jak staram się być merytoryczny to Zaczynasz uogólniać i zbaczać z tematu , a jak ja piszę ogólnie to precyzyjnie Formułujesz treść wpisów i przypominasz , że to Twoja relacja .
Jeśli mam nie zabierać głosu , to wystarczy to napisać i po sprawie .

Jensen 1994

Post zmieniony (11-12-07 20:06)

21-01-08 19:01  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
piotrek 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7

No, no super wykonany model bismarca, ( tylko jedno ale... Robert jak wstawiasz zdjęcia to wybieraj te najbardziej ostre, bo na tych gorzej wykonanych słabo widać niektóre detale), ja też robię bismarca, narazie jesytem na etapie klejenia wręg. Mój jest z Małego modelarza. Boję się trochę że mój model podług twojego ,, nie będzie przypominać bismarca'', ale to szczegół... :)

--
Myślę więc jestem...

21-01-08 21:44  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Rajkub 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

Grupa: WAK

Piotrek, czy my oglądamy tą samą relację?
Robert należy do tych osób, które wstawiają jakościowo najlepsze zdjęcia na Forum.
Możesz określić , które słabe zdjęcia masz na myśli?

--
Pozdrawiam, Rajkub

21-01-08 22:01  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
blade 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1

Zgadzam sie z przedmówcą - zdjęcia mega czyste i bez zarzutów :) a nawiasem czekam na nastepne ;]

--

------------------------------------------------------------------

Koko dżambo i do przodu ;)

19-03-08 09:51  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Okręt powoli się robi - na miarę czasu jaki mam.
Sporo detali leży w pudełkach i czeka na wykończenie.
Między innymi artyleria przeciwlotnicza. Robię ją z elementów fototrawionych z oferty GPM. Lufy będą z Wydawnictwa Haliński - są lepiej zwymiarowane. Na zdjęciu lufa 20mm.

Do dźwigów zrobiłem większość detali ale brakuje mi kół przez które przechodzą linki. Będą fototrawione. Wyciąłem z papieru ale zrezygnowałem bo nie wyglądają najlepiej.

Ulepszanie płaskich części dźwigu:

Między wieżą Casar i Dora postawiłem artyleryjskie stanowiska ćwiczebne.

Zmontowałem także rufowe stanowisko kierowania ogniem.

Mam też sporo małych detali, którym zdjęć na razie nie zrobiłem.
Pokażę jeszcze nocne zdjęcie bo wydaje mi się ciekawe.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

19-03-08 12:34  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
szyszkownik 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2

Grupa: WLKP

Witam i Podziwiam:)
Mam pytanko co nawinąłeś na bębny pomiędzy wieżami głównej artylerii? I czy mogę to wykorzystać w okrętach z japońskiej flotylli?
Pozdrawiam serdecznie!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

19-03-08 12:42  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Nitkę.
Bębny widać dokładniej kilka postów wyżej.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

19-03-08 15:40  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
plewus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

- 1

Witam!!
Chylę czoła przed takim wykonaniem :)) i mam pytanie: w jakim programie komputerowym zostala wykonana grafika przedstawiająca Bismarck'a w nocy?? ;)
serdecznie gratuluję wykonania
PZDR

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

19-03-08 18:26  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Dzięki.
To zwykłe zdjęcie nie obrabiane. Aparat Canon A95, tryb makro, przysłona F/8, czas 0.8s, balans bieli do sztucznego światła. Nocna lampka biurkowa, zgaszone światło główne.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

21-03-08 23:42  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Na montaż czekają też 4 rufowe działa przeciwlotnicze 10,5 cm. Pozostały do zamontowania tylko lufy z zamkiem. Wszystko jest gotowe.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

23-03-08 23:31  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Hanys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2

- 1

No, Robert. Jak zwykle jesteś wielki. Trzeba przyznać, że Twój Mr B to najlepiej sklejona replika w standardzie jaką dotąd miałem okazje widzieć. A widziałem już wiele :D. Jak zawsze będę z uwagą śledził postępy w budowie. Serdecznie pozdrawiam

--
----------------------------------------------------------------------------------
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa
----------------------------------------------------------------------------------

04-05-08 21:06  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Dokończyłem kutry. Brakował jeden z serii robionej wcześniej oraz podobny – nieco mniejszy. Wylądują przy kominie.

Pora dokończyć reflektory – jeden zrobiłem dawno temu. Osłony na kominie zrobiłem w pozycji zamkniętej – mam więc o 2 mniej do zrobienia – czyli jeszcze 4 szt.
Jedne z ciekawszych zdjęć reflektorów Bismarcka można zobaczyć w ostatniej części EOW dotyczącej Bismarcka z AJ-Press na str.30. Bardzo wiernie zostało to zrobione w modelu Wydawnictwa Haliński. Nie ma podwójnego koła na górnej części ale cała reszta super dokładnie. Zwłaszcza te wszystkie czworokątne klapy różnych kształtów. Trochę tego jest i postanowiłem to zrobić trochę dokładniej niż przy pierwszym.

Pozostało jeszcze kilka elementów i reflektory można skleić w całość i na model: 2 na kominie, 2 na nadbudówce przy jednym z dalmierzy rufowych.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (05-05-08 06:42)

04-05-08 22:04  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
QN 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 21
Galerie - 9

- 3

Reflektory świetne. Ja dla zabawy wklejam w środek obcięty łepek szpilki w charakterze żarówki.

--
Pozdrawiam

------------------------------------------------------------------------
Na warsztacie: Ki-84 HAYATE,

05-05-08 08:34  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

- 3

Te pokrętła w podstawach ożywiają reflektory, warto trochę czasu poświęcić na te elementy wzbogacające bo efekt końcowy cieszy oko.

--
Sven

HMS Ark Royal

05-05-08 08:59  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kemot 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

- 6

Świetne reflektory.
A pokrętła to już totalny odjazd.

--
pzdr
Kemot

09-05-08 18:50  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Reflektory skończone.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

09-05-08 19:16  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Arto 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

no po prostu - co tu napisać. Spróbuję zrobić coś takiego w skali 1:300.

--
w budowie: HIEI

09-05-08 20:21  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
vansen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Wogle bym sie nie zdziwił, jakby zaświeciły... Mistrzostwo świata!!
Pozdrawiam.

--

09-05-08 20:38  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kojak 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6

- 2

Nic dodać, nic ująć - mistrzowska robota :)

--
PozdrawiamKojak

09-05-08 22:27  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
syjek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2

poezja :)

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

10-05-08 01:09  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Jendroma 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2

- 1

Powalają te reflektorki :)

Albo mnie praca wykańcza, albo mi stężenie oparów kleju spadło :) dr Jendrek.
Gotowe Bf 109 F-4 (AH) ; Hetzer (Modelik)

Post zmieniony (10-05-08 12:02)

14-05-08 21:19  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Dzięki.
Z naklejeniem na okręt zawsze zwlekam bo może jeszcze coś się przypomni. Całe szczęście bo jednak zapomniałem coś bardzo ważnego. Dokleję bez problemu - to łatwe części. Cały reflektor to około 80 elementów.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (15-05-08 07:02)

25-05-08 22:15  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Reflektory zamontowane.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

22-08-08 08:08  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Stanowiska dalmierzy, 2 rodzaje.
Dwa odkryte znajdują się w części rufowej w odkrytych gniazdach. Aby zachować zgodność modelu z historią relingi muszą być na ukos - rozwarte ku górze. Same dalmierze dopiero zrobię.

Przy wieży dowodzenia są z kolei dalmierze przeciwlotnicze zakryte kolistymi kopułami. Części bardzo dobrze dopasowane i tworzą powierzchnię sferyczną.

Wczoraj zamontowałem już wszystko na modelu.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (22-08-08 21:40)

22-08-08 15:03  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Porcupine   

A tak z zupełnie innej beczki. Wiecie jak się nazywa katar z dwóch dziurek w nosie na raz? Dobrze!!!
BISMARK

22-08-08 17:55  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Frytek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości

Jak zwykle perfekcyjna robota . Aż miło oglądać !!

--

22-08-08 19:47  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Nick: "Porcupine" to od nazwy zespołu rockowego ? Jestem fanem i uwielbiam ich muzykę...

To taka uwaga na marginesie.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

24-08-08 10:26  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
QN 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 21
Galerie - 9

- 3

Patrzę Robercie i patrzę....
Ciężko Ci bedzie dorównać, jak zacznę kleić coś większego, czego nie dam rady pomalować pędzlem. I wtedy dopiero okaże się, jak sobie jestem w stanie dać radę z czymś naprawdę skomplikowanym.

--
Pozdrawiam

24-08-08 13:15  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Varran 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 6

Witam

Na początek chciałem pogratulować perfekcyjnej roboty.

I pozatym mam pytanie jak robisz/kształtujesz zaokrąglone częsci poziome relingów? Czy masz jakis stożek do nawijania różnych okręgów różnych średnic? czy robisz to w inny sposób bo w takie kształtowanie "w paluchach" nie chce mi sie wierzyc ;)
Jak mozesz uchyl rąbka tajemnicy :)

Dotyczy szczegołnie poziomych częsci relingów na stanowiskach dalmierzy, czy wokół reflektorów juz na nadbudówce czy przy reflektorach przy kominie.

Pozdrawiam.

--
Pozdrawiam ;)

24-08-08 13:42  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

- 3

Właśnie o to samo chciałem zapytać. Relingi wokół platform dalmierzy są świetne. Tak samo sferyczne pokrycia dalmierzy.

--
Sven

HMS Ark Royal

24-08-08 14:47  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Korsarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6

- 4

Jesli moge sie wtracic, ja takie sprawy zalatwiam tak, że gniote paluchem drut na np. trzonku od pedzla, albo nawijam. Nie zdarza mi sie to czesto, ostatnio chyba w u-boocie IX C -reling na kiosku, ale to skala 2x wieksza wiec nawet niema co porównywac...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

24-08-08 15:28  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Kilka pytań - na każde inna odpowiedź.

Relingi wokół okrągłych platform dalmierzy - takiego relingu nie da się uformować - trzeba go specjalnie wykonać. Moja technika: na początek dokleiłem do platformy od spodu trzymadło - aby w trakcie prac nie dotykać w sposób przypadkowy samego relingu. Następnie zrobiłem pionowe słupki, zaznaczyłem na każdym wysokości drucików poziomych. Zamocowałem naokoło te słupki i symetrycznie odchyliłem wszystkie na zewnątrz. Następnie wykonałem trzy koliste obręcze - przez owinięcie wokół flamastra.
Platformę położyłem do góry nogami - obręcz nałożona od góry zsunie się do miejsca rozwarcia równego jej średnicy i się zatrzyma. Jeśli trafimy w poziom to wystarczy delikatnie dotknąć szpilką mokrą od kleju na styku i poziom relingu gotowy.
Cała sztuka to zrobić te obręcze tak aby pasowały z grubsza rozmiarem - przed sklejeniem można trochę skorygować ale to delikatna czynność. Przy każdej obręczy przed doklejeniem ostatniego słupka należy odciąć nadmiar długości.

Pozostałe relingi (platforma komina itp) to prosty reling przed naklejeniem odpowiednio ukształtowany. Zaokrąglenia oczywiście przez owinięcie na trzonku pędzla albo czymś o właściwym kształcie.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

24-08-08 20:42  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Pracujemy dalej: teraz łodzie.

To wersja wstępna. Na łodziach będą koła ratunkowe oraz wiosła, jakieś linki przy żurawikach. Na kilku będą wycięcia w burtach do wioseł - na każdej nie były. Łodzie były białe od środka - sprawdzałem to na wielu zdjęciach.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

25-08-08 08:28  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kemot 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

- 6

Aż miło popatrzeć.
Technika wykonania relingu opisana przez Roberta wygląda na banalnie prostą.... dopóki samemu nie spróbujemy wykonać podobny element. Wtedy okaże się, że trzeba poświęcić naprawdę wiele uwagi (nie wspominając o umiejętnościach) aby uzyskać podobny efekt.

--
pzdr
Kemot

21-09-08 13:50  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Kilka łódek po wstawieniu akcesoriów:

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

22-09-08 21:33  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Mam koncepcję aby na model wstawić trochę figurek.
To bardzo ożywi model. Po za tym postaci są świetnym punktem odniesienia dla skali - oddają wielkość okrętu.
Mają 9mm w pozycji wyprostowanej - a więc dokładnie tyle ile powinny.
Dużym wyzwaniem będzie malowanie.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (23-09-08 06:24)

22-09-08 21:51  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
pmarcin 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 2

Witam

Świetny pomysł z tymi figurkami. A skąd Wziąłeś tych marynarzy?, gdzie można takich maluchów kupić??? i za jakie pieniądze?

Pozdrawiam

22-09-08 22:14  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Korsarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6

- 4

Ja kiedys sciagalem z papershipwright ale 1/250- mozna je zobaczyc na moich barkach węglowych. Chyba tez w GPM byly ludziki do kupienia, ale płaskie, do ew. pogrubienia lakierem czy czymś. A takie przestrzenne, jakie ma Robert to nie mam pojecia skąd, a chetnie sie dowiem ;]

--

22-09-08 23:25  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
vansen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Wymiękam... Czy to jeszcze modelarstwo, czy mikrochirurgia?? :))

23-09-08 07:12  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Figurki kupiłem we Wrocławiu przy Kazimierza Wielkiego w sklepie dla plastyków.
Są ramki luzem z których można sobie odczepić wg uznania 1 zł za sztukę.
Bardzo łatwo znaleźć figurki w internecie - wystarczy wpisać np słowo preiser - to jedna z firm robiących ludziki w różnych skalach. Kupione w paczce w większej ilości wychodzą stosunkowo tanio.
Można znaleźć tematyczne - np mechanicy, przechodnie, obsługa lotniska, żołnierze itp.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

10-10-08 21:05  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Precyzyjny 
moderator

Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1

Robercie Twój model może się podobać, super czysto, dokładnie i precyzyjnie. Ten pomysł z figurkami też fajny, ale jak na twarzy 1,5 mm namalować usta i oczy ? Też chciałem zrobić takie figurki do swoich parowozów, ale w skali 1:25 nie mają kolejarzy, wszystko mniejsze.
Kolega nic się nie chwali, a model chyba już skończony ?

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

10-10-08 22:22  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Racja.
Malowanie będzie dużym wyzwaniem. W tej skali chyba taka duża dokładność twarzy nie będzie konieczna - np przy figurce z lornetą twarzą nie trzeba się przejmować. Staram się o figurki dedykowane - gotowe. Trudno to kupić ale może znajdę.

Na fotografii pancernik z samolotem.
Urządzeń jeszcze nie ma bo czekam aż będą blaszki w Wydawnictwie Haliński.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

11-10-08 09:26  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Dombrek 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 3

- 1

He he ciekawa koncepcja z tym samolotem na katapulcie :D

--

11-10-08 11:45  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Rajkub 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

Przy takiej skali malowanie oczu i ust raczej mija się z celem, chociaż jest możliwe ( praktycznie symboliczne kropki) ;-)
Precyzyjny, jeżeli nie chcesz się "pobawić" z własnoręcznie robioną figurką, to może kup parę postaci w skali 1/25 z plastiku/ żywicy i za pomocą mas plastycznych możesz je stosunkowo łatwo przerobić na kolejarzy.

--
Pozdrawiam, Rajkub

11-10-08 18:55  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
MiSza 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Widziałem u kolegi Adasia świetną figurkę do budowanej właśnie lokomotywy

--
MiSza

21-12-08 21:36  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

ARTYLERIA PRZECIWLOTNICZA 105 TYP LC/37

Na Bismarcku były 2 typy artylerii 105mm - 2 pary wież starszego typu LC/31 w części dziobowej - pokazałem je na początku tej części relacji. W części rufowej były 2 pary wież nowocześniejszego typu LC/37.
Dokładną budowę i różnice dobrze widać w 5 części serii EOW o Bismarcku z AJ-Press oraz 3 części "niemieckiej artylerii okrętowej" tego samego wydawnictwa. Po za samą wieżą zmianie uległ kształt luf.
To właśnie lufy były powodem tak długiej zwłoki w moim klejeniu artylerii 105. Właściwie wyprofilowane lufy znalazły się w ofercie wydawnictwa Haliński. Zobaczcie różnice.

Trzecia to lufa, którą kupiłem kiedyś z innego źródła i takie widziałem na większości sklejonych modeli. Mają zły kształt i wymiary - moim zdaniem mają duży negatywny wpływ na efekt końcowy.
Pokażę moje wieże po sklejeniu. Trzy z czterech. Podziękowania dla Krzysztofa za malowanie aerografem.

ARADO
Kleję samolot zwiadowczy. Mam plan zobić oszklenie kabiny pilota. W związku z tym będę się starał zrobić fotele oraz karabin strzelca - mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (03-01-09 22:42)

22-12-08 10:20  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
vansen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

Jak zwykle mistrzowski poziom!! Nic więcej nie napiszę, bo oglądam fotki. Pozdrawiam.

--

22-12-08 20:02  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
ekul   

Eh! Takimi dużymi rączkami takie maleństwo :-) . Bardzo ładnie!

30-12-08 17:00  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
OGGO 

Na Forum:
Galerie - 6

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2

- 5

Witam
Robert jestes WIELKI.........jak Ty to robisz ??? Pozdrawiam Krzysztof.

--
W stoczni......wloski pancernik Roma GPM

03-01-09 20:39  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

"Oszklenie" kabiny Arado okazało się trudniejsze niż myślałem. Jestem w trakcie prac.
Myślałem, że zrobię ramy oszklenia z drutu - okazało się to bardzo trudne. Nie miałem też relingów fototawionych do przerobienia - nie pasowały wymiary.
Kolejne próby to usztywniona klejem nitka - nic z tego również...
Wycinałem także nożykiem "szkło" z wycinanki - zostawiając tylko ramy. Bardzo trudno to estetycznie wyciąć.
Wreszcie postanowiłem wyciąć odpowiednio cienkie paski kartonu i je posklejać. Nad kartonem najbardziej panuję - coś z tego chyba wychodzi.

Na pierwszej fotografii wstępnie sklejona siatka. W samolocie zrobiłem deskę z zegarami
.

Potem uformowanie i usztywnienie klejem:

i malowanie

Efekt odbłysku usunę. Makro pokazuje włókna kartonu. W realu w skali 1:1 wygląda to jak fotka poniżej - ramki są dużo cieńsze od szpilki.

Oszklenie będę robił za pomocą Micro Krisral Klear. Efekty niedługo. Muszę jeszcze zrobić fotele i karabin strzelca. Mam monografię więc nie ma problemu.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

03-01-09 21:15  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Armida 

jakiej firmy będziesz używał MICROSCALE? jeżeli tak to sugeruje wypełniać na przemian okienka tzn, jak zrobisz jedo to nastepne rób to które nie styka sie ze zrobionym wcześniej

03-01-09 21:28  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Tak, Microscale. Wszystkie jednocześnie nie mogę ?

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

03-01-09 21:44  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Armida 

Ja jak robiłem w pancerce 1:35 (plastik) to po kilku próbach doszedłem do wniosku że na przemian i płaskim pędzlem, jak próbowałem naraz to zawsze brakło materiału żeby przeciagnąć wszystko i tam gdzie zabrakło musiałem usunąc wszystko,i druga sprawa że wtedy trzeba nabrac trochę materiału na pędzel i na pierwszych okienkach było go za dużo i wylewał sie nadmiar na zewnątrz (więcej roboty), a jak na przemian to szło idealnie, to dość szybko schnie, zahaczasz na pierwszym słubku i przeciągasz do drugiego. A i jeszcze jedno, szerokość pędzla też jest ważna byle nie była mniejsza niż szerokość okienek kabiny. Ten sam wynalazek zastosuje w iluminatorach w Bismarcku którego właśnie przed chwilą zacząłem robić. Sugerowałbym kilka prób na czymś innym (zrobić prostokącik z drutu i na tym spróbować ) bo ilość preparatu którego nabierzesz musisz sam wyczuć. Reasumując ja sobie nie poradziłem z całością na raz , jak dziubałem pojedynczo to wyszło, może Tobie sie uda. Co do ARADO to zrób jeszcze drążek sterowy on zawsze rzuca się w oczy.

Post zmieniony (03-01-09 21:51)

04-01-09 21:16  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Microscale MICRO KRISTAL KLEAR - łatwy do kupienia w sklepach modelarskich.
Ma konsystencję kleju Wikol.

Zaraz po nałożeniu pędzlem:

Po wyschnięciu:

Przed naklejeniem muszę uzupełnić wnętrze samolotu bo teraz wszystko będzie widać.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (05-01-09 06:48)

04-01-09 22:10  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
szyszkownik 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 2

Grupa: WLKP

Patrzę, patrzę i stwierdzam, że ten klej musi się u mnie znaleźć na liście obowiązkowych materiałów modelarskich do zakupu.
Pewnie wstyd się przyznać, ale nie słyszałem o nim wcześniej.
Wykonanie miodzio, choć najbardziej ucieszyłby mnie widok z oszkleniem na Arado, ale nie popędzam:)
Pozdrawiam!

--
ku chwale kartonu!!! ;)

04-01-09 22:28  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Armida 

mogłeś nie wiedzieć, bo to produkt wymyślony głównie dla plastiku.
A wygląda to tak

a można kupić tu:
http://www.jadarhobby.pl/microscale-mi09-micro-krystal-klear-p-7653.html

Robercie, i jak udało Ci się naraz zakleić przestrzenie kabiny?

Post zmieniony (05-01-09 01:06)

04-01-09 22:40  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 33

- 4

Chciałem popatrzyć na Arado przed zamknięciem kabiny i nie mogę powiększyć zdjęcia :-(

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI

04-01-09 22:47  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Armida 

wcześniejsze mozesz bez problemu,

04-01-09 22:49  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
ceva 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 10
Galerie - 33

- 4

Wcześniejsze tak, ale ja chcę to ostatnie :-) , bo nie widzę foteli, drążka i orczyka;-)

--

Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI

Post zmieniony (04-01-09 22:50)

05-01-09 02:32  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16

- 8

Ceva,
http://images25.fotosik.pl/309/0f719ed1f88d8326.jpg

--

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

05-01-09 06:52  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Dzięki Kat, już naprawiłem.
Wnętrze jeszcze nie zrobione, pokażę oczywiście przed naklejeniem.
Armida, zrobiłem wszystkie przestrzenie za jednym podejściem.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

05-01-09 07:44  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kemot 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

- 6

To oszklenie to rewelacyjna sprawa. Pomysł z paseczkami trafiony w 10-tkę. Kabinka jest równiutka i bardzo estetyczna.

--
pzdr
Kemot

05-01-09 23:57  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
pmarcin 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 2

A jak ten preparacik zachowuje sie na większych powierzchniach tzn czy po nałożeniu trzyma się czy może rozłazi?

06-01-09 00:12  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Armida 

jak wiekszych?

06-01-09 10:22  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
pmarcin 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 2

np. przy czołgach jakieś lampy, peryskopy??? itp.

06-01-09 14:24  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Armida 

Bez problemu. Ja jeszcze jak wykonywałem lampy to wnętrze wyklejałem folią aluminiową co się kwiatki pakuje, a wneki peryskopów malowalem mieszanka czarnej i fioletowej w proporcji 2/5

Post zmieniony (06-01-09 14:29)

22-01-09 23:43  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Dalszy etap prac nad modelem wodnosamolotu rozpoznawczego.
Przed naklejeniem osłony kabiny zrobiłem fotel pilota.

Po naklejeniu osłony przez oszklenie fajnie widać wnętrze: pulpit pilota z zegarami. Manetki nie zrobiłem bo aż tak dobrze nie widać. Fotel strzelca jest bez oparcia – widać go przez odsłoniętą część. Może dziwne ale mam materiały, że tak właśnie było.

Najtrudniejsza część pracy na kolejnym etapie to montaż stelażu utrzymującego pływaki.
Opiszę jak to zrobiłem bo może się przydać.
W modelu wszystkie elementy występują jako oddzielne kawałki – trzeba je „tylko” złożyć.
Postanowiłem dla bezpieczeństwa skleić je po za modelem, a potem delikatnie dopasować do samolotu.

To nie jest dobra metoda – jak widać coś tu nie pasuje – trzeba inaczej. Części pasują do siebie ale rysunek z instrukcji jest zbyt ogólnikowy.
Po pierwsze należy zwrócić uwagę na punkty przyklejenia stelażu do samolotu. Analizując sam model oraz rysunki i zdjęcia Arado znalazłem miejsca gdzie należy to przykleić. To bardzo ważne. Te na skrzydłach dobrze widać, te na kadłubie samolotu są prawie niewidoczne. Tak naprawdę dopiero makro zdjęcia mi je pokazało.

Na rysunku Arado od przodu widać (poniżej), że części w kształcie odwróconego V się pokrywają i mają taki sam rozmiar. To oznacza, że przednie są nieco dłuższe bo zamocowanie jest wyżej. Skleiłem i zamocowałem najpierw tylnie elementy - z wycinanki bez poprawek. Przednie zrobiłem z zapasem długości i dopasowywałem docinając.

W trakcie doklejania sprawdzałem tak jak na zdjęciu – musiały się pokrywać patrząc w osi samolotu.
Dopiero teraz przykleiłem do skrzydeł części 21 i 22. Zdjęcie powyżej pokazuje bardzo dobrą zgodność modelu i symetrię. Dzięki naklejeniu dokładnie na pokazane punkty.

Te paski w modelu są dobre – na sucho mniej więcej pasowały – ale ja dla pewności się asekurowałem. W modelu jest zapas tego koloru. Dla pewności wyciąłem dłuższe paski i dopasowałem przez docinanie. Wolę dociąć ale mieć pewność.

Sklejanie Arado to czysta przyjemność. Wszystkie części pasują, ładna kolorystyka, zero problemów.

Efekt finalny poniżej, na ostatniej z fotek widać model na wózku.

Na podstawie schematów malowań w monografii postanowiłem dodać kolor czerwony na końcach pływaków i przed śmigłem. To ożywiło kolorystykę. Bardzo bym jeszcze chciał dorobić te wypukłe elementy dookoła osłony silnika. Jeszcze nie wiem z czego to zrobić ale w każdej chwili mogę to dokleić.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (24-01-09 21:31)

23-01-09 00:48  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
StuG 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7

Grupa: GEKO

Niesamowite - urwało mi ryja...:-) Brawo Robert!

--
StuG

23-01-09 10:03  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

- 10

Grupa: ŁSM

Ołł, yyyeeaaahhhh!!
Ale pięknie! To wręcz niesamowite - taakie drobiazgi! Szczerze podziwiam i gratuluję!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

23-01-09 11:00  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Witek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

Robert ale Ty jesteś zrobiłeś jednego Arado a ja teraz będę musiał zrobić 5 japońców do Yamato na takim poziomie!!! Może się uda:-).
Świetnie wygląda i mam nadzieje, że w tym roku zobaczę ukończony model w czerwcu na spotkaniu?

--
Pozdrawiam Witek

24-01-09 14:31  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
kari   

... rzeczywiście fotelik zwraca uwagę; szkoda tylko, że nie skusiłeś sie na klamerki do pasów ;-)
-------------------------------------------------------

26-01-09 21:53  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Spychacz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2

Chyba już za późno, ale może się przyda:
http://www.historicflight.cz/html/main.asp?lng=cz&page=walkaround&subpage=Ar_196

Pozdrawiam

--
Relacja: NAGATO
Relacja z galerią: FUSO , KING GEORGE V
Galeria: RICHELIEU

Slayer \m/

26-01-09 23:08  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Budowa skończona, ale zdjęcia się przydadzą - dziękuję.
Czemu za późno ?

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

27-01-09 12:59  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Spychacz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2

Za późno, bo tak jak mówisz budowa już skończona, choć w tej skali rzeczywiście trudno by było jeszcze bardziej go zdetalizować.

Pozdrawiam

--

Slayer \m/

Post zmieniony (27-01-09 13:06)

27-01-09 17:31  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
PapaSmurf   

Nie rozumiem do końca tych zachwytów nad tym modelikiem, bo o ile oglądając go z odleglości 0,5 m wygląda świetnie, to przy zbliżeniu widać niekonsekwencje w wykonaniu. Obok elementów zrobionych wzorowo, które ładnie wygladają, są też zrobione ledwo poprawnie i w sumie psują efekt. A wykonanie tak małych detali jak fotel, czy przeszklona owiewka wręcz zmuszają do "oblukania" z bliska.
Gratuluję cierpliwości Robercie.

Pozdrawiam

27-01-09 19:50  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

- 3

PapoSmurfie, widziałem model Roberta nie raz na żywo, przyglądałem się mu dość dokładnie niemal przyklejąjąc się do kartonu nosem, więc pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą. Owszem, jak każdy model ma swoje mocne i słabe strony, lecz moje konkretne uwagi, które miałem przekazywałem Autorowi. Czy widziałeś także ten model na żywo? Bo jeżeli bazujesz na zdjęciach to muszę stwierdzić, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej...

--
Sven

HMS Ark Royal

27-01-09 21:02  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Andreas 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1

jeszcze odnośnie wpisu papysmerfa-możesz konkretnie napisać co ci się nie podoba , bo mi osobiście model się podoba (choć moge to tylko stwierdzić na podstawie zdjęc, i chciałbym aby moje modele równie pięknie się prezentowały na zdjęciach )

27-01-09 22:46  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
PapaSmurf   

Popatrzcie, na krawędzie spływu skrzydeł i sterów, widać włochaty papier, co kontrastuje z gładką ramą oszklenia kabiny. Nie chcę wspominać o spodzie, na którym jest pozadzierany na krawędziach druk, ale tego raczej nie będzie widać. I to mnie dziwi, bo uzyskanie gładkich i w dodatku cieńszych krawędzi spływu jest znacznie łatwiejsze niż zrobienie fotela pilota wraz z pasami, nie wspominając o owiewce.
Pozdrawiam

27-01-09 23:08  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
greg   

Robert mam pytanie w nawiązaniu do arado ; czy Ty przypadkiem nie jesteś bratem -bliżniakiem Rajkuba? , a profesja zawodowa - to może zegarmistrzostwo? Wielki Podziw ! za Twoje rękodzieło !

27-01-09 23:13  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Koszałek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2

Papa Smurf , idąc Twoim tokiem rozumowania należałoby jeszcze zarzucić brak oddzielnych powierzchni sterowych, brak makiety silnika no i naturalnie brak przestrzennej tablicyw kabinie! Myślę że to lekka przesada. Zdjęcie robione w takim zbliżeniu pokazuje to , czego w rzeczywistości zupełnie nie widać. Myślę że i ten fragment modelu pokazuje wysoką klasę modelarza. Uważam że Robert należy do czołówki i ciężko jest mu dorównać.
Z Poważaniem
Koszałek

27-01-09 23:16  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

- 3

"widać włochaty papier co kontrastuje z gładką ramą oszklenia kabiny"

Gdzie tą włochaciznę widzisz? Być może pomalowana rama kontrastuje z fakturą kartonu. Ale tutaj zadam Ci pytanie: czy bardziej Ciebie nie rażą kropki widocznego rastru faktury wydruku?

Zadrapany druk na krawędziach u spodu to końcówki trójkątne mocowania skrzydeł.
Grubość krawędzi spływu skrzydeł i sterów też na zdjęciach wydaje się gruba.

Masz rację. Ale...tylko i wyłącznie wtedy, gdy jeżeli rozpatrujemy to w powiększeniu wielokrotnym (chyba 10-krotne powiększenie oryginału) na ekranie komputera. A teraz pomniejsz sobie na komputerze w przeglądarce zdjęcia modelu samolotu tak by otrzymać wymiary rzeczywiste. I opisz co widzisz.

A ja Ci opiszę to co być może uda mi się zobaczyć na nast. WAK-u w rzeczywistości jak wygląda samolocik.
Łokey?

--
Sven

HMS Ark Royal

27-01-09 23:21  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Jak się mocno powiększy zdjęcie to widać "włochaty papier" bo to skala 1/200 a nie 1/25.
Te fotografie to mikroskop.
Gładkie krawędzie zrobić się da - owszem, ale w tej skali grubość kartonu to tak jakby składać auto z płyt pancernych.
Skala, kolego - SKALA. W skali jak na żywo jest zdjęcie ze szpilką.

Model nie musi się podobać - mogłem zrobić lepiej.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

28-01-09 14:49  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
PapaSmurf   

Drodzy koledzy, argumenty wasze są sprzeczne Jeśli w realu elementów nie widać to po co je wykonywać, a tym bardziej pokazywać na forum. Jeszcze raz powtórze o co biega.
Jest zdjęcie:

To otoczone kolorem czerwonym i to oznaczone kolorem zółtym jest wykonane z papieru. To każdy oglądający zapyta, a dlaczego krawędź w żółtym wygląda dużo gorzej o od tej w czerwonym, skoro to w czerwonym było trudniejsze do wykonania, bo takie cienkie. To jest dla mnie niekonsekwencja w wykonaniu. I nie piszcie, że tego nie widać w realu, bo skoro Robert to wyciął i poskładał, musiał to widzieć własnymi oczami, a nie pod mikroskopem. Jeśli widać lufę karabinu strzelca to i widać mankamenty krawędzi spływu, a ta sprawia nawet wrażenie grubszej od lufy (czarny wyszczupla:-)). Jeśli modelik ma wyglądać dobrze z większej odległości to po co robić takie detale z taką jakością. Jeśli takie detale są, to żeby je zobaczyć trzeba z bliska obejrzeć i wtedy wbrew pozorom wzrok ludzki jest w stanie dostrzec więcej niż na powiększonej fotografii, ot chociażby prawdziwy raster zamiast efektu aliasingu rastra i rozdzielczości zdjęcia.
Nie zawracałbym nikomu głowy swoimi uwagami, gdyby modelik był wykonany po "bożemu" wprost z wycinanki i tak sobie. Ale jeśli Robert zdecydowałeś się na takie wymagające precyzji waloryzacje to po prostu dziwią mnie te słabsze "momenty" modelu, których moża było dość latwo uniknąć. Pokazałeś potencjał, którego nie wykorzystałeś w całości.
Na koniec materiał porównawczy, jeśli uważacie, że z takimi krawędziami modelik Roberta nie wyglądałby lepiej to odszczekuje wszystko.

28-01-09 16:27  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

- 3

Krawędzie: pewnie dałoby się je wykonać lepiej, tzn by były cieńsze, gładsze, okey. Nic nie jest w 100% idealne. Mimo tego mnie i tak samolocik się podoba i nie przeszkadzają mi te grubasy na krawędziach. Nawet na powiększeniach 10-krotnych. Nie wiem, czy każdy się zapyta o te krawędzie, skad masz tą pewność, że każdy?

A włochacizny jakoś nie zdołałem dostrzec nawet na powiększeniach: widocznie mam coś ze wzrokiem.

"Jeśli w realu elementów nie widać to po co je wykonywać, a tym bardziej pokazywać na forum. "

Odpowiem Ci jak bosman o czwartej nad ranem: "a bo tak mi się chce, albo nie chce, mój szkuner";)

"dziwią mnie te słabsze "momenty" modelu, których moża było dość latwo uniknąć

No cóż, nie każdy jest idealny, są mocniejsze i słabsze strony warsztatu, dlaczego to Ciebie dziwi?

Mimo wszystko myślę, że Robert na pewno zwróci uwagę na te nieszczęsne krawędzie i w następnych samolocikach będą ostre jak żyletki, gładkie jak popiersie nadobnej pod bukszprytem. Wtedy wykorzystanie potencjału też wzrośnie, że hoho...

--
Sven

HMS Ark Royal

28-01-09 17:20  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

cytat:
"Jeśli modelik ma wyglądać dobrze z większej odległości to po co robić takie detale z taką jakością".
A tak dla zabawy. Jak rozumiem jest jakiś zakaz (ustanowiony przez Ciebie) robienia detali i należy mi się jakaś kara?
Jeśli w 1 miejscu wykonałem drobiazg z wnętrza to muszę zrobić w całym modelu wszystkie wnętrza z taką samą dokładnością ? Po co ?

Jest wiele takich moich "niekonsekwencji". Część detali nad którymi się napracowałem prawie nikt nie zauważy bo są zasłobięte, albo na spodach itp.
Pytanie: I co z tego ?

Moje umiejętności modelarskie są przeciętne. Trochę nadrabiam cierpliwością i nie wszystko potrafię skleić idealnie, ale z samolotu jestem bardzo zadowolony. Przyniosę na spotkanie modelarzy aby koledzy ocenili wygląd.

Możesz mnie krytykować bo znam mankamenty i nie przeszkadza mi krytyka - jest nawet wskazana.
Odpowiadam dlatego, że Twoja argumentacja ma o wiele większe niekonsekwencje.

Na przykład: jaki ja mam wpływ na "włochaty papier" ?
cytat:
"...każdy oglądający zapyta, a dlaczego krawędź w żółtym wygląda dużo gorzej o od tej w czerwonym, skoro to w czerwonym było trudniejsze do wykonania, bo takie cienkie."

Nikt nie zapyta bo tego nie widać. Trudność wykonania ramki nie miała żadnego związku z pomalowaniem.

cytat:
"trzeba z bliska obejrzeć i wtedy wbrew pozorom wzrok ludzki jest w stanie dostrzec więcej niż na powiększonej fotografii"

To nie jest prawda.
PapaSmurf, model ma niedokładności ale tego akurat wogóle nie widać. Polecam Ci wydanie specjalne Świata Nauki o iluzjach widzenia. Jest w empikach.
Oko ma zupełnie inną wrażliwość na różnice kolorów niż matryca aparatu. Jeśli chodzi o jasność to oko widzi różnice logarytmicznie a aparat liniowo. Aparat zapisuje ilość światła i barwy (makro wyostrza kontrast) a mózg jeszcze interpretuje.
Włochaty papier to wzmocnienie makro z kilku centymetrów.

Uzyskałem bardzo ciekawy efekt z powodu kilku detali, które zwracają uwagę.
To o co mi chodziło. Gołym okiem z odległości z jakiej będzie dostępny dla wzroku stojąc na okręcie wygląda dosłownie jak odlany z plastiku. Połysk szyb to właśnie to "coś" co zwróci większą uwagę niż model "sklejony po bożemu".

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (28-01-09 17:22)

29-01-09 00:11  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
PapaSmurf   

Nie ma sesu tego dalej ciągnąć więc tylko odpowiem

Na przykład: jaki ja mam wpływ na "włochaty papier" ?
cytat:
"...każdy oglądający zapyta, a dlaczego krawędź w żółtym wygląda dużo gorzej o od tej w czerwonym, skoro to w czerwonym było trudniejsze do wykonania, bo takie cienkie."

Kawa na ławę. Jeśli ramka wykonana z włochatego papieru po pomalowaniu stała się gładka, to dlaczego nie zrobiono tak z krawędziami: impregnacja (np. BCG) zfazowanie i sklejenie. I krawędź i ramka są gładkie. Koniec kropka. Myślę, że łatwiej pomalować dość dużą jak na ten model krawędź , niż malować delikatną ramkę.

cytat:
"Jeśli modelik ma wyglądać dobrze z większej odległości to po co robić takie detale z taką jakością".
A tak dla zabawy. Jak rozumiem jest jakiś zakaz (ustanowiony przez Ciebie) robienia detali i należy mi się jakaś kara?
Jeśli w 1 miejscu wykonałem drobiazg z wnętrza to muszę zrobić w całym modelu wszystkie wnętrza z taką samą dokładnością ? Po co ?

Widać źle odczytałem intencje i przeceniłem, ja tylko oglądam fotki, a w opisach trudno się doszukać motywów wyborów. Jeśli widzę wykonywanie takich drobin, to automatycznie nasuwa się wniosek, że modelarz aspiruje do mikromodelarstwa. Sorry, mea culpa. Ale moje pytanie "po co robić detale.." odczytać jako jakiś zakaz, to gruba przesada.

cytat
PapaSmurf, model ma niedokładności ale tego akurat wogóle nie widać.

Cytat miesiąca, lepszy do "jestem za, a nawet przeciw". Nie rozumiem, skąd wiesz, że ma niedokładności, skoro tego wogóle niewidać!!! Rozumiem, że to jakiś skrót myślowy. Może na fotkach nie widać? Jeśli tak, to potwierdzasz, że na powiększonych zdjęciach na forum mniej widać niż w realu, no bo tam dopiero zobaczymy te niedokładości. A jeśli w realu nie widać, to znaczy, że z jakiej odległości? Metra, pół metra czy 20 cm. Jeśli robiłeś go z intecją, że ma być oglądany z metra czy pół, to trzeba było jasno to napisać i nie byłoby dyskusji. Wyraźnie napisałem "o ile z pół metra model wygląda świetnie ...". A dokładniej, jestem w stanie sobie wyobrazić na podstawie zdjęć, że model wygląda świetnie z większej odległości.

Jeśli pokazujesz go w takim powiększeniu, to znaczy, ze chcesz się pochwalić, pokazać szczegóły, poddać jakiejś ocenie. Ja tylko widzę fotki, a nie rzeczywisty model, więc co mam oceniać? Swoje wyobrażenia jak może wyglądać czy to co widzę. Napisałem co mi się podoba, a co wg mnie obniża efekt i wyraziłem zdziwienie, że takie decyzje podjął wykonawca. Tobie się podoba, innym też, więc jest ok, mój głoś się nie liczy. To Twój model, Twoje decyzje, Ty tu rządzisz. Argumentację podjętych wyborów, że dla zabawy i tak mi się podoba, przyjmuję do wiadomości. Tylko w tym momencie, ja nie mam o czym dyskutować, bo tak można wszystko uzasadnić. W związku z tym przechodzę w stan biernego oglądacza.

Pozdrawiam

29-01-09 00:43  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Armida 

Gdzie mogę zobaczyć jakis model wykonany przez PapaSmurf

29-01-09 08:50  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Co do Twoich ironii - wyobraź sobie, że nie sklejam z lupą na oku i te niedokładności zobaczyłem właśnie po wykonaniu zdjęć w trybie makro.
Trzymając to w rękach blisko nosa nie widać tego co zaznaczyłeś wcale. Nie mogłem robić lepiej tego czego nie widziałem. Ja nie mam w oczach zoomu w trybie makro. Zobaczyłem "po fakcie" - to nie jest tak, że odpuszczam.
Mam nadzieję, że spotkamy się na jakiejś wystawie. Dam Ci tego Arado do ręki - sam zobaczysz.

Pokazałem to w dużym powiększeniu bez maskowania niedociągnięć dlatego, żeby pokazać model uczciwie. Co wyszło dobrze, co można poprawić, na co uważać. Żeby zwrócić uwagę tych co będą robić. Forum uczy i pomaga.
Nie twierdzę, że nie da się zrobić lepiej.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

30-01-09 11:38  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kemot 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

- 6

Witam. Gratulacje za Arado!. Model jest naprawdę świetny. Oczywiście ZAWSZE można coś zrobić lepiej.

Nie mogę nie skomentować wypowiedzi PapySmurfa.
Najpierw wyśmiewany cytat miesiąca...

"model ma niedokładności ale tego akurat wogóle nie widać"

Nie widzę w tym nic dziwnego. Nie da się zrobić modelu idealnego. Zawsze coś można by poprawić. Często pojawiają się błędy, które pozostają tylko w pamięci budującego model. Większość oglądających po prostu ich nie widzi. I nie dlatego że są, przepraszam za wyrażenie, ślepi. Po prostu po złożeniu wszystkich elementów w kompletny model te drobne niedokładności zostają zamaskowane przez inne elementy (niekoniecznie przykryte, czy zasłonięte - po prostu inne elementy mogą zwracać bardziej na siebie uwagę (oszklenie kabiny) niż te z "niedokładnościami"). A o błędach pamięta jedynie autor modelu.

Nie wiem czy czytałeś PapoSmerfie relację z budowy Arado czy tylko opierasz się na ostatnich zdjęciach. Owiewka w modelu to zupełnie inny, cieńszy karton niż podwójnie sklejone skrzydła. Nie przeczę że nie dało się tego pocienić - bo widać w zamieszczonej fotce, że da się. Ale Robert słusznie zauważył, że to wychwycił dopiero po zdjęciu w makro. Ja już nie jeden raz widziałem zdjęcia elementów Bismarcka w pełnych rozdzielczościach robione w makro. A potem na żywo te same detale. To co wydaje sie na zdjęciu niedoskonałe, w realu jest wyśmienite.

Jeszcze wracając to Twojego porównania obu zdjęć model samolotów. Ciekawi mnie, który zrobiłby większe wrażenia na widzu. Ładnie oszklony Arado, czy Avenger z idealnie sfazowanymi krawędziami spływu i niebieską kabiną....

--
pzdr
Kemot

30-01-09 11:56  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Rajkub 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

Chyba w tej naszej zabawie nie o to chodzi ?

( Zdjęcie autorstwa Kojaka na jednych z "renomowanych" mistrzostw)

--
Pozdrawiam, Rajkub

30-01-09 12:21  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
QN 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 21
Galerie - 9

- 3

Przy klejeniu modeli zawsze idę na jakiś kompromis. Muszę, jeśli chcę go kiedyś skończyć. Nie ma takiego elementu, ktorego nie dałoby się zrobić lepiej.

Z własnego doświadczenia też wiem, jaka jest różnica w oglądaniu małych elementów gołym okiem, a na zdjęciach w makro. Wytnij Papo Smerfie prostopadłościam o wymiarach 1x1x0,5 mm z kartonu, pomaluj. A potem zrób zdjęcie w makro. Zobaczysz jaki będzie krzywy, włochaty itd. A z takich i mniejszych elementów buduje się drobnicę. Moje podstawy niektórych elementów mają powstawiane trójkąciki o przyprostokątnych 1 i 0,3 mm. Karton grubości 0,1mm. Wiesz jak koszmarnie wyglądają w makro? A wiesz ile czasu zajęło mi ich przyklejenie? Nie da się ich złapać pęsetą - są za małe jak na moje pęsety. Przyklejam je przenosząc do miejsca przyklejenia na poślinionym patyczku. Napięcie powierzchniowe utrzymuje je i pozwala na przyłożenie. Ale już idealnie symetrycznie ułożyć je na miejscu i przykleić jest jak na razie dla mnie niemożliwością. Przynajmniej na tyle, żeby nie byo widać tego w makro. Na żywo nawet nie zauważysz, że takie elementy są, bo zginą zasłonięte przez inne lub po prostu nie zauważy się ich w plątaninie całości, jeśli nie poświęcisz na systematyczne oglądanie godziny, do tego najlepiej z lupą.

Oglądam stale relację Roberta. Dwa lata temu miałem okazję oglądać Bismarcka we Wrocławiu. Różnica pomiędzy tym co zobaczyłem wtedy, a tym co w relacji była dla mnie szokująca. Na korzyść modelu w realu.

Kiedyś kolega w pracy mnie delikatnie opr. Po co wstawiasz takie zdjęcia w relacji? Przecież to zupełnie inaczej wygląda na żywo. Detale na zdjęciach wydały mu się po prostu toporne w porównaniu z tym, co widział na własne oczy. Tyle tylko, że gdybym wstawił zdjęcia w rozmiarze rzeczywistym, to niewiele można by było zobaczyć.

Wydaje mi się, że tak duże i skomplikowane modele powinno się patrzeć przez pryzmat całości, kompozycję wszystkich elementów i ich wygląd końcowy. Tak naprawdę to jest nie model, a zlepek bardzo wielu mikromodeli, które dopiero w całości nabierają właściwego wyglądu.

Wszystko można zrobić lepiej i dokładniej. Tylko że wtedy trzeba by było poświęcić na 1 model całe życie, a i tak nie byłoby gwarancji, że się to uda. A oceniając model trzeba przyjąć jakąś płaszczyznę odniesienia. Mieć z czym porównać, jako całość. I dopiero wtedy wyciągać jakieś wnioski.

A i tak nie uda się nigdy zrobić obiektywnej oceny. Bo za wiele kryteriów potencjalnie trzeba by brać pod uwagę.

Kiedyś, właśnie na zlocie we Wrocławiu dyskutowaliśmy sobie na temat oceny modeli, chyba nawet okrętów. I po długiej dyskusji doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę porównać modele to można by było jedynie tej samej jednostki w tej samej skali.

Bo jak porównać modele w 1:700 z 1:200? Jak mocno zdetalizowany niszczyciel z nieco mniej zdetalizowanym pancernikiem w 1:200? Przecież on jest znacznie większy i ma o wiele więcej podzespołów. Zamiast 10 pelotek ma 100. Z drugiej strony ta mała jednostka ma większą liczbę szczegółów. To są bardzo niewymierne kryteria. I dlatego od dawna do oceny modeli i ich części składowych podchodzę z baaardzo dużym przymrużeniem oka.

Trochę może przynudzam, zboczyłem nieco z tematu, przechodząc od oceny detalu, jakim jest samolocik do oceny modelu. Ale wydaje mi się, że oceniając jakość wykonania detali trzeba wziąć pod uwagę znacznie szerszy kontekst, niż tylko szcegóły takie jak oszklenie czy krawędź spływu skrzydła samolotu, który nie jest samodzielnym modelem, a tylko jednym z setek detali.

--
Pozdrawiam

30-01-09 12:46  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4

- 10

Grupa: ŁSM

Kiedyś, dawno temu , gdy byłem młody i gniewny także dążyłem do bezkompromisowej precyzji i doskonałości.
Minone lata uświadomiły mi jak bardzo zmienne są zasady do których dążymy...To co kiedyś wydawało mi się zrobione bardzo dobrze dziś oceniam na mierne.
QŃ ma wiele racji mówiąc ,że jeśli nie chcemy budować modelu całe życie,musimy niektóre sprawy "odpuścić". Ale nawet budując model nawet całe życie możemy natrafić na nasz "słabszy dzień", słabszą kondycję psychofizyczną... I to nieuchronnie daje gorszą jakość wykonywanych przez nas detali...
Sam doszedłem do wniosku, że słabiej wykonane detale w końcu,przy gotowym modelu są dostrzegane albo tylko przez wykonawcę albo przez fanatyka oglądającego model przez lupę i godzinami...
Ale właśnie,czy o to chodzi...?
Wszak modelarstwo to kompromis pomiędzy marzeniami o doskonałości a zdolnościami manualnymi modelarza...
Osobiście biorę sobie do serca tylko uwagi ludzi, którzy to samo,co krytykują potrafią zrobić ( i pokazać) lepiej ode mnie.
Zatem oglądajmy modele całościowo, nie róbmy "makro" , " bo w realu faktycznie nic nie widać"...;-)
Sorry za OT.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

30-01-09 16:43  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
kari   

... noooo, ci nobliwi Panowie z fotki to chyba "doktory", badacze drobnoustrojów, albo agenci z CBŚ szukający dowodów :)

MARIUSZ napisał:
"Zatem oglądajmy modele całościowo, nie róbmy "makro" , " bo w realu faktycznie nic nie widać"...;-)"

..., a jak ktoś w galerii robi fotę "całościowo" to zaraz wielu prosi o jakieś "powiększenia", "makra", "szczególiki", itp.
--------------------------------------------------------------------------------------

30-01-09 20:12  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Thunder909 

Sa tez "ogladacze" ktorym zwisa czy ten Arado ma ostre czy wlochate krawedzie. Bismarck Roberta to jeden z najlepiej wykonanych modeli tutaj na forum. W ogole zaczynac dyskutowac na temat tych krawedzi to nonsens. Dla wielu z nas 1/10 talentu Roberta by wystarczyla zeby wykonywac przyzwoite modele.
Szkoda o te trzy dodatkowe strony w tej relacji.Jeszcze sie chlop "zmiesza" i przerwie ja.
Ciesze sie juz na nowe zdjecia z postepow prac.

30-01-09 20:15  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
bandi   

Robert Śliwa napisał,

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
//Co do Twoich ironii - wyobraź sobie, że nie sklejam z lupą na oku i te niedokładności zobaczyłem właśnie po wykonaniu zdjęć w trybie makro.
Trzymając to w rękach blisko nosa nie widać tego co zaznaczyłeś wcale. Nie mogłem robić lepiej tego czego nie widziałem. Ja nie mam w oczach zoomu w trybie makro. Zobaczyłem "po fakcie" - to nie jest tak, że odpuszczam.
Mam nadzieję, że spotkamy się na jakiejś wystawie. Dam Ci tego Arado do ręki - sam zobaczysz.

Pokazałem to w dużym powiększeniu bez maskowania niedociągnięć dlatego, żeby pokazać model uczciwie. Co wyszło dobrze, co można poprawić, na co uważać. Żeby zwrócić uwagę tych co będą robić. Forum uczy i pomaga.
Nie twierdzę, że nie da się zrobić lepiej.//
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Co nie zmienia faktu że model z kartonu itak za kilka lat rozleci sie na kawałki !.

ps. samolocik extra, Bismarck też extra i nic lepiej robić nie trzeba !!

--

10-02-09 00:25  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Armida 

na przełomie luty/marzec mają być blachy do Bismarck-a AH

10-02-09 19:33  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
goral_44 

Witam.

PapoSmerfie, jeśli ten wzór który przedstawiłeś jako TEN na którym można się wzoraować to oglądnij sobie zakreślone miejsca. Nie chciałbym mieć TAKIEGO wzorca.

Pozdrawiam. Waldemar Góralski

28-02-09 18:57  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Armida 

Robercie, jaka jest wysokość modelu. Chcę zamówić gablote na mojego Bismacka

03-03-09 09:18  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Moja gablota ma wys 37 - to jest bardzo ciasno i mam niską podstawkę. Zobacz w 2 części relacji.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

05-03-09 21:40  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
ROBO 

- 10

...wow !! to chyba zboczenie jest (mikroskopa se powinni wziasc ),a ja na najblizszy WAK se lupe przytargam :)
nie wiem ku czemu słuzy ta dysputa ale dla mnie model jest bomba :) sam bym chciał tak sklejac ...

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

08-04-09 22:35  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Kilka postów wcześniej pokazywałem kutry i łodzie. Jako uzupełnienie chciałbym pokazać po zamontowaniu na swoje miejsce.

Na drugieej fotografii widać półokrągłą wnękę przy środkowej wieży 150. Na skosie tej wnęki widać nadrukowane prostokąty. W tym miejscu powinny być szyby (wentylacyjne chyba). Nie ma tego w wycinance - postanowiłem to uproszczenie uzupełnić.

Przyszedł czas na relingi. Część już miałem - ale czas uzupełnić braki i zrobić reling na pokładzie głównym. Nie stosuję relingów fototrawionych. Są równe, ale mają płaski prostokątny przekrój i niewłaściwą grubość. Lepiej wygląda zrobiony z drucików.
Temat pokazywany w relacjach - ale pokażę kilka fotek z produkcji i budowy. Może komuś się przyda.
Reling na nadbudówkach ma taką samą grubość słupków i poprzeczek. Zastosowałem drucik 0.18mm. Prostokątny kawałek tektury 2mm nacinam z 2 stron nożykiem - nacięcia takie jak odstęp poprzeczek. W nacięcia wsuwam druciki i daję kroplę superglue. Jak wyschnie to wyginam lekko tekturę i robię to samo po drugiej stronie. Mam wzornik rozstawu nacięć.
Tektura świetnie napręża druciki. Tutaj mała uwaga. Takie druciki są zwykle naturalnie poskręcane. Przed tą pracą należy je wyprostować. To łatwe. Należy rozciągnąć drucik tak aby minimalnie zmienił długość. Po przekroczeniu granicy rozciągania staje się idealnie prosty.

Mam też wzornik do wycinania słupków jednakowej długości. Docinanie słupków na relingu jest trudne - robię wymiarowe słupki przed naklejeniem. Pod te druciki podkładam kartonik z nadrukowanym rozstawem słupków i ręcznie naklejam te słupki. Zabawy jest sporo ale efekt cieszy.
Tnę reling na części i zaginam tak aby pasował na swoje miejsce.

Dopiero teraz malowanie i reling trafia na swoje miejsce. Miejsce na słupek nawiercam igłą lekarską. Na końcu szpilki pattex super gel i naklejam. Naklejam tylko pierwszy słupek - wtedy mogę bardzo dokładnie spozycjonować pozostałe słupki - a reling da się jeszcze lekko odchylić. Doklejam pozostałe słupki.

Bardzo ważny jest reling na poładzie głównym. Słupki są wyraźnie grubsze od poprzeczek. To poprawia efekt końcowy. Powiny być łańcuchy - są nawet takie fototrawione - ale w tej skali to ogniwek nie widać. Fototrawiony jest po za tym płaski.
Moje słupki to drut około 0.21mm natomiast poprzeczki 0.1mm

dalej tradycyjnie wstępne dopasowanie

Na dzisiaj cały reling jest już na pokładzie. Teraz zabawa z bocznymi podpórkami co drugi słupek. Mam fazę na klejenie więc niedługo efekt końcowy (relingów).

Na deser 2 fotki: widać kawałek relingu nadbudówki oraz figurka oddaje rzeczywiste rozmiary części. Na drugiej Dora w całej okazałości.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (08-04-09 22:41)

08-04-09 23:01  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Krzysiek 

Na Forum:
Galerie - 1

Jak to robisz że podczas wyginania relingów nie "puszczają" spoiny łączące słupki z poprzeczkami? Ja kiedyś próbowałem też robić relingi w ten sposób i nie mogłem sobie poradzić z tym problemem. Połączenia wykonywałem za pomocą cyjanoakrylu.

Pozdrawiam i kibicuję od początku
Krzysiek

--

08-04-09 23:09  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Korsarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6

- 4

O ile pamietam, to zawsze byłeś za relingami fotortawioymi, a tu jednak robisz z drutu- i bardzo mnie to cieszy- słupek i poprzeczka nie są w jednej płaszczyznie, do tego jego przekroj poprzeczny nie jest płaski tylko obły.
Ja teraz bawie sie z relingami kartonowyi, cietymi laserowo- bardzo mi sie nie podobają. łamią sie gdzie chcą, wg włókien kartonu, a po nasączeniu superglue łamią sie zupełnie. Stwierdzam, że jednak wole robic je samemu. A w kazdym razie kartonowego juz nie zamierzam uzywac oprócz dwóch modeli do których specjalnie kupiłem

--

09-04-09 06:07  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Zawsze ?
Ja zawsze jestem za możliwie wiernym modelem. Pierwszy reling na Bismarcku skleiłem tą techniką kilka lat temu. Fototrawione używam w 1/400.
Nie jestem też ortodoksem - na wielu statkach/okrętach reling jest dokładnie taki jak fototrawiony w skali.

Krzysiek, odklejanie słupków przy zaginaniu czasem się zdarzy - ale ostatnio nic mi nie odpadło. Pattex super żel - przyklejam bardzo starannie żeby złapało każdy słupek na każdym styku - ale jednocześnie żeby nie zapaprać klejem. Z dużą uwagą to zginam żeby zaginało się w jednej płaszczyźnie. Zawsze na czymś opieram i przed słupkiem mocno trzymam pensetą.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (09-04-09 15:06)

09-04-09 19:36  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kopciu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

..bardzo ciekawa technologia wykonania relingów.Postaram się wykorzystać w przyszłości tą metodę.

--
Pozdrawiam<<kopciu>>
W produkcji "Graf Spee"

09-04-09 20:34  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
QN 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 21
Galerie - 9

- 3

Czekam do czerwca. Tam sobie powzdycham - na żywo :)

--
Pozdrawiam

18-04-09 22:01  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kojak 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6

- 2

Na zdjęciu nadbudówki z działem p=lot 105 widać jak Saburo wykonuje detale. Po prostu opanował technologię zmniejszania się do skali modelu :):)
Wciąż kibicuję tej relacji i wciąż oczkuję na końcowe zdjęcia.

--
PozdrawiamKojak

20-04-09 06:47  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Reling pokładowy zakończony. Efekt końcowy poniżej.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

20-04-09 10:56  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kemot 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

- 6

Zdjęcie na dziób, fantastyczne. Zresztą to ukazujące Bismarcka i jego budowniczego też fajne. Widać jaką masę detali ma ten okręt w wykonaniu Roberta.

--
pzdr
Kemot

20-04-09 12:41  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Hanys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2

- 1

Jak zwykle pięknie i elegancko. Na zdjęciu z Tobą widać ile włożyłeś pracy w detalizację w porównanie do zdjęć makro. Piękna replika. Robi kolosalne wrażenie. Pozdrawiam
PS. Wieczorem pogadamy, mała awaria kompa....

--
Robert Nowak "Hanys" - okręty PMW, IJN i Koninklijke Marine II wojna światowa

13-09-09 18:27  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

ŻURAWIE OKRĘTOWE
W poście z 19-03-08 pokazałem wstępnie sklejone części do dźwigów.
Minęło sporo czasu - pora temat sfinalizować.
Głównym powodem zatrzymania prac były ośmio-szprychowe koła wchodzące w skład konstrukcji. Wyciąłem je z kartonu - ale nie byłem zadowolony z efektu.
Pomysł dostałem od Veterana. Zakupiłem w Aber kilka blaszek - "pokrętła w różnych skalach". Jedna z serii kółek ma dokładnie taki rozmiar - ale 4 szprychy. Wystarczy skleić 2 kółka przekręcone względem siebie o 45 stopni.

Pora na montaż w całość

Na okręcie będą w pozycji spoczynkowej. Tak mi się podoba.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (13-09-09 18:29)

14-09-09 14:35  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kemot 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

- 6

Kolejny świetnie wykonany podzespół. Na białym tle te dźwigi prezentują się jeszcze lepiej niż na modelu (na modelu to trzeba na żywca zobaczyć). Bardzo fajnie wykonałeś liny.

--
pzdr
Kemot

15-09-09 21:55  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
psinthos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1

Zdjecie pokladu dziobowego sprawia, ze az chcialoby sie po nim pochodzic. :-)

--

m.
*psinthos.com* | *sternenflotte.pl*
------------------------------------------------------------------------------------------------------
w stoczni: Nagato | Isuzu | USS Caperton | USS Oklahoma | USS California
------------------------------------------------------------------------------------------------------

09-10-09 22:42  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Ciągnę budowę dalej.
Przyszedł czas na katapulty. Wykorzystałem blaszki z GPM. Dodałem linki, wał wewnętrzny i kilka detali.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

09-10-09 23:26  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
vansen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1

O proszę, następny Czarodziej. Mistrz.

--

10-10-09 00:23  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Spychacz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2

Niesamowicie to wszystko wygląda!
Widzę, że powoli zbliżasz się ku końcowi.

--

Slayer \m/

11-10-09 13:55  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Spychacz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2

Kto jak kto, ale Ty Robercie z Fuso sobie na pewno poradzisz. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości.
I pewnie go jeszcze dodatkowo zdetalizujesz:)

Pozdrawiam

--

Slayer \m/

17-10-09 21:54  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
KęDZIOR   

No to padam na kolana.Juz nie chce kleic.Ja popatrzę,co będę te modele tak knocił.

20-10-09 09:30  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Rafik 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4

No, no, no......

długo mnie nie było na forum , a tu nadal Saburo rządzi - jak zwykle gratuluję zdolności, zacięcia i wytrwałości - piękny model :)

23-11-09 19:52  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
dymian89   

Witam panie Robercie. Mam pytanie jakiej farby pan użył do pomalowania dna w Bismarcku? Prosiłbym o firmę i nr koloru bądź nazwę

24-11-09 20:13  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Humbrol 153.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

27-11-09 19:44  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
dymian89   

Mam jeszcze jedno pytanie.( Modele kartonowe sklejam pierwszy raz. Sklejałem modele własnego opracowania z papieru więc dlatego zadaje pytania). Czym zabezpieczył Pan dno statku przed malowaniem i ile warstw farby Pan nałożył. Malowanie pędzlem czy aerografem?

27-11-09 19:48  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
dymian89   

Jeszcze jedno pytanie. Ile puszek humbrola (chyba tych 14 ml bo takie znalazłem na allegro) zeszło panu na całe malowanie??

28-11-09 00:13  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Robert jestem.
Jedna puszeczka.
Kadłub jest delikatnie pomalowany jedną cienką warstwą - prawie nie widać, że malowane.
Pędzlem, ręcznie, bez podkładów.
Dno jest bardzo równo sklejone na styk. Nie miało być malowane wcale.
Niestety denerwowały mnie ślady łączeń - trudno idealnie dobrać odcień do retuszu. Cięte dokładnie po linii miało minimalne ślady czarnej linii obrysu.

Przy okazji jak się wpisuję to pokażę ciekawostkę.
Brakowało mi ciemnego malowania na górnej powierzchni dalmierzy wież artyleryjskich - uzupełniłem.
Pomalowałem także tym kolorem półkola ze wzmocnieniem na styku wież i barbet.
Przypatrzcie się dokładnie tej słynnej fotce z Grimstadfiordu. Widać to na 100% także na tym z Atlantyku z przegłębieniem na dziób. W Pictorialu jest też lotnicze. Nie ma żadnej wątpliwości, że tak było - choć na zdjęciach wcześniejszych nie było. Domalowali to przy zmianie kamuflarzu.

--

Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (28-11-09 00:16)

28-11-09 12:31  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Oczywiście jedna puszka nie wystarczy. Pamiętaj, że ja tylko delikatnie przejechałem aby wyrównać kolor - kadłub kolorem prawie nie różnił się od tej farbki.
Gdyby malować na białe to trzeba więcej - trudno mi ocenić ile.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

28-11-09 13:13  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
dymian89   

Ja mam Bismarcka gpm i trochę mnie denerwują mnie ślady łączenia poszycia. Z reszta gruszka dziobowa nie wyszła mi tak jak chciałem wiec muszę użyć szpachli. Trochę czytałem o malowaniu i jak uważasz czy najlepiej przed pomalowaniem na czerwono pomalować dno jakąś szarą farba? Czy malując humbrolem nie muszę zabezpieczać dna lakierem? Czy humbrole deformują karton?

28-11-09 17:40  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Spychacz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2

Dymian89, swego czasu malowałem dno Richelieu i pamiętam, że zużyłem 4 puszeczki. Malowałem przy pomocy wałeczka z gąbki kupionego w sklepie z materiałami budowlanymi. Położyłem 3 warstwy farby. Dna lakierem nie zabezpieczałem. Humbrole raczej nie deformują kartonu, pod warunkiem że nie będziesz zbyt mocno naciskał i nie będziesz kładł zbyt dużo farby naraz.

Pozdrawiam

--

Slayer \m/

29-11-09 12:14  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
dymian89   

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy do podklejenia pokładu w Bismarcku dobry będzie klej hermol? Jak nie to jakie macie propozycje

29-11-09 12:42  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1

Hermol albo Butapren. Nie używaj kleju na bazie wody np. Wikol bo Ci zdeformuje podklejone części.

--
Pozdrawiam!

Ukończone ORP Orzeł III, ORP Orzeł I, Wz.28, 7TP, Nieuport 11c.1 "Bebe", SGB 9 "Grey Goose", Zlin 50LS, Flak 38, Ki-61 Hien

03-12-09 20:18  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
dymian89   

Mam jeszcze jedno pytanie. Czym panie Robercie retuszowałeś krawędzie? Ja mam na myśli kupić humbrole tylko nie wiem czy to dobry pomysł?

04-12-09 09:42  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kemot 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6

- 6

Mam do Was wielką prośbę. Nie zaśmiecajcie wątku Roberta takimi banalnymi pytaniami. Jeśli ktoś zna historie (tak tak, można śmiało powiedzieć historię) tego modeli to wie, że Robert stosuje wiele różnych technik retuszu (zresztą jak wielu z nas). Wystarczy poszukać na forum.

--
pzdr
Kemot

13-08-10 22:36  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
krystian 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19

Saburo- mógłbyś podać nazwę tej publikacji o bismarck;u /dobrze też i zdjęcie jakbyś mógł wkleić/ o której mowa w 3 części relacji, Twój post z 21-03-05 09:00. Niestety tak ją zachwalasz, że nie podałeś tytułu, a zdjęcie się przeterminowało :(.

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

14-08-10 13:33  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Tomasz D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4

DAS ORIGINAL IM DETAIL "Schlachtschiff Bismarck"

14-08-10 18:04  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5

Dzięki Tomek.

--
Pancernik Nagato
Pancernik Bismarck

17-06-11 19:42  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
bodzio   

Ja nie mam pytań ......po prostu francja elegancja

19-06-11 14:45  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
TomS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1

- 1

Już myślałem, że to wieści ze stoczni.... :(

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018