FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
14-11-07 11:34  Odp: [Relacja] ORP Pomorzanin II - projekt własny
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Powoli wyjaśnia się kwestia malowania - dzięki uprzejmości Pana Jana Bartelskiego otrzymałem następujące informacje /przytaczam w skrócie/:

W rozkazie Dowódcy Floty Nr 48 p. 7 (z 19 maja 1933 r.) podano jak malować okręty Floty i jednostki pływające portu:
1) dla części nawodnych O.O.R.P. używana miała być farba bojowa Nr 1 (kolor szary),
2) dla pokładów żelaznych – szybko schnąca farba Nr 2 koloru szarozielonego (bez podkładu miniowego),
3) dla łodzi okrętowych – na zewnątrz farba bojowa Nr 1,
(...)
8) łańcuch kotwiczny i inne części żelazne – lakier czarny „Ferrit”, który należało stosować bez podkładu miniowego.
W 1934 ukazała się obszerna instrukcja "Tymczasowe przepisy malowania okrętów i statków morskich marynarki wojennej", zatwierdzona przez Dowódcę Floty 28 marca t.r. i która podawała sposoby malowania m.in. kadłubów łodzi podwodnych:
1) nadwodne, zewnętrzne części kadłuba okrętów należało malować farbą szarą, tzw. bojową, (...)
2) pokłady metalowe – specjalną szarą farbą pokładową,
(...)
4) drewniane części omasztowania i osprzętu mogły pozostać w naturalnym kolorze drewna,
5) wanty stalowe, kotwice, łańcuchy kotwiczne, kluzy, polery – farbą czarną,
6) poręcze stałe – w kolorze kadłuba, łańcuszki względnie stalowe linki poręczy składanych nie powinny być wcale pokrywane farbą, lecz ocynkowane,
7) kominy – farbą ogniotrwałą koloru bojowego, kryzy lub kaptury na czarno,
8) mechanizmy pokładowe (windy kotwiczne, trałowe), reflektory, działa, aparaty torpedowe, dalmierze – kolor bojowy,
(...)
10) pierścienie ratunkowe – na biało-czerwono (na białym tle czerwony napis O.R.P., na czerwonym biały z nazwą okrętu), (...)


I to tyle jeśli chodzi o ten okręt - jeśli uzyskam zgodę przytoczę cały fragment w dziale okrętowym. Teraz czas na pędzel i do roboty wprowadzać korekty.

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
19-11-07 19:35  Odp: [Relacja] ORP Pomorzanin II - projekt własny /skończone/
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Dziś ostatni etap czyli pokaz po przemalowaniu i uzupełnieniu modelu.
Proszę Kolegów - oto mój wielki przegrany Pucharu Prezesa: okręt ORP "Pomorzanin" II







--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
19-11-07 19:54  Odp: [Relacja] ORP Pomorzanin II - projekt własny /skończony/
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Gratuluję! Polski okręt, we własciwej skali i zbudowany od podstaw! Tak trzymać!

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
19-11-07 22:02  Odp: [Relacja] ORP Pomorzanin II - projekt własny /skończony/
wichura3 

 

Byłem, widziałem, okręcik naprawdę cacy.

 
20-11-07 11:54  Odp: [Relacja] ORP Pomorzanin II - projekt własny /skończony/
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Piękny ci on!
Właśnie takich modeli brakuje na rynku: kilkudziesięciometrowych, często pomocniczych jednostek w tej właśnie skali.

Bardzo mi się podoba i mam nadzieję, że dojdzie do jego wydania.
Co następne?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
20-11-07 17:24  Odp: [Relacja] ORP Pomorzanin II - projekt własny /skończony/
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Co następne? Na razie nie wiem, ale chyba coś latającego i to dopiero w przyszłym roku... Czas odpocząć ;-)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024